18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

permis de conducere

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by john_doe_, Sep 16, 2009.

1. john_doe_

john_doe_ New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Am si eu 2 intrebari legate de permisul de conducere romanesc. Stiu ca poti conduce cu permisul romanesc timp de 1 an in UK. Prima intrebare este de cand se considera ca ai inceput acel an? Si a doua: care sunt avantajele si dezavantajele detinerii unui permis britanic si care sunt cele detinerii unui permis romanesc. va multumesc pt raspunsuri.

2. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    john_doe_ a scris:
    Poti sa conduci cu permisul romanesc cat vrei tu, chestia cu schimbarea lui dupa un an era inainte de aderarea Romaniei la UE.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Apropo de asta, eu am permis luat in 2007, dar n-au apucat cei de la Politie sa puna stelutele UE pe el -nu-ma-uit- , este la fel de valabil sau, cand oi ajunge din nou acasa tre' sa ma rog de ei sa schimbe designul? -nas-
    Multumesc mult pt. rspuns.

4. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Este valabil si fara stelute.

5. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.

Poti conduce cu perimsul romanesc cat vrei tu, eu conduc de aproape 3 ani si totul e ok. Ca un avantaj al permisului de conducere britanic ar fi scaderea platii la asigurarea masinii.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Stiu ca asta e principalul avantaj. Dar la mine dezavantajul punctelor e problema.
    Tre' sa incerc sa fiu cuminte un an.(nu sunt un sofer iscusit). Am luat permisul dupa n incercari, dar nu m-am lasat pana nu l-am luat fara aranjamente. Acum cred ca nu mai stiu nimic.Dar vom lucra la asta...nu-mi dau vant pe strada asa deodata... -nu-ma-uit-

7. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:

Buna Rebecca
    Sa inteleg ca ai luat permisul de conducere aici in Marea Britanie?

Eu il am de vreo 5 ani si sincer cand eram in Romania nu am condus fff des, dar aici conduc zilnic, sunt nevoita datorita serviciului si sincer chiar imi place , este un al stil de a conduce, lumea este mai civilizata , politicoasa...nu ca in Romania, anyway....doar conducand inveti....bafta multa

-ras2-

8. john_doe_

john_doe_ New Member

Trophy Points:
    0
    La acest avantaj ma gandeam si eu ca voi avea o asigurare mai ieftina, iar marele dezavantaj daca ai permis britanic este ca politia iti poate pune puncte pe permis. Dar ma gandeam daca mai stie cineva cateva avantaje din experienta, cum ar fi te ajuta sa iti gasesti un servici mai bun sau stiu eu ce altceva. Mersi de raspunsuri.

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    buna pt john, da, dk iti cauti de munca ca si sofer ai mai multe avantaje, stiu de la un prieten, l-a schimbat special pt ca acea firma cerea doar permis britanic

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca avantajul in a avea un permis britanic de conducere este si ca poate fi filosit ca si forma de ID ( in loc de buletin) si pt ca atunci cind se face asigurarea, este mai ieftina daca selectezi "UK full driving licence". Ori eu asta stiu. Nu am avut permis romanesc si am facut scoala in UK inainte sa fim in EU.
    cine stie, lucrurile poate s-au mai schimbat!

11. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    agnb1 a scris:

In sensul asta am zis ca fiind un avantaj de a avea permis britanic....asigurarea masinii si in cazul meu UK full driving license -hipno-

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    de acord cu agnb1,
    permisul de UK este f bun caci poate fi folosit ca si ID.

Din pacate,aduna puncte,comparativ cu cel de RO.
    Eu am de UK,sotia de RO,daca asta ajuta cu ceva,avem doua masini,asigurate evident pe numele ambora,asta mai da loc de "joaca" in caz de nevoie,nu a fost pana acum -bravo-

13. Anonymous

Anonymous Guest

Da trebuie sa-l schimbi sa fie cu EU cu steagul cu stelute chiar si cei care l-au luat in data cand se va schimba cu o ora inainte il vor schimba in cel cu steagul EU deci ca si tine la fel si eu trebuie sa stau sa mi-l preschimb. Acum nush cat mai dureaza da sa vedem.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Eu mi-am folosit permisul romanesc fare EU flag si nu au mai intrebat de alt ID sau alceva deci poate fi folosit si ca ID card si cel vechi acum depinde de tartanosul de la ghiseu. DAca e informat sau daca vrea sa ti-l recunoasca.

agnb1 a scris:

15. Anonymous

Anonymous Guest

nykol a scris:
    Eu am scris la asigurare si cueprmisul meu romanesc doar ca am specificat EU full driving license si sa stii ca diferenta de baani nu e ... deci UK eu de acum e la fel.

16. Anonymous

Anonymous Guest

Avantaje la asigurare ai doar daca ai multi ani de No claim bonus in rest esti la fel ca si mine cu full EU licence.

17. mari0

mari0 New Member

Trophy Points:
    0
    salu, eu am permisul spaniol si nu mai ma intrebat nimeni nimic avantaj ,nu-ti poate lua puncte -limba-

18. Anonymous

Anonymous Guest

Atata timp cat nu ai o adresa si o masina pe numele tau in UK inregistrata in Uk da e corect trimit punctele in tara ta,daca ai masina in Uk sa stii ca se iau de tine ca si unul deal lor.Success si fara evenimente la toti.

19. patrocle1

patrocle1 New Member

Trophy Points:
    0
    salut!

eu am permisul de conducere romanesc expirat din 2009 (am constatat cu stupoare cand am mers la banca sa imi deschid un cont :(( ), iar functionara de la banca mi-a spus ca pot sa imi iau un permis provizoriu aici.

am fost la posta, am luat formularul D1, doar ca nu as vrea sa trimit si buletinul, ca am programare la interviu pt. NI Number pe 16 august si mi-e teama ca nu mi-l trimit astia inapoi...

am vazut pe acel formular ca exista varianta ca sa semneze un cetatean britanic pe D1 si pe poza, sa spuna ca te cunoaste de cel putin doi ani...

a procedat cineva in acest fel? ma puteti ajuta cu informatii suplimentare?

multumesc,

Andra

20. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Uite aici pasii care trebuie urmati. Din cate stiu eu nu poti conduce singur(a), mereu trebuie sa fii insotit(a) intrucat nu ai permisul definitiv (cel expirat nu se considera).
    http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... G_10012514

Ar trebui sa mergi in ro sa iti reinnoiesti permisul totusi cand ai timp.

Share This Page