15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

permis de conducere englezesc

Discussion in 'SEZATOARE' started by ara_be_la, Sep 18, 2007.

1. ara_be_la

ara_be_la New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!!
    In sfarsit am ajuns in UK, si mai important,in sfarsit am internet!!Celor care stiu topicurile mele legate de firma de plasament din Brasov,Danfil, sa stiti ca nu e tzeapa. Totul e in ordine, doar ca e cam scump.
    Am in sfrasit,yellow card,cont la banca, si contract de munca semnat. Pot ajuta cu informatii pe oricine doreste sa afle cate ceva. Cu cea mai mare placere.
    Eee, acum daca se mai poate, as vrea sa stiu si eu ceva....cum schimb permisul de conducere romanesc, in ala englezesc. Nu stiu de unde sa incep, la politie,oare?!?
    Nu am nici cea mai mica idee..
    Multumesc ,Arabela.

2. Anonymous

Anonymous Guest

3. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    S-a discutat destul de mult pe tema asta dar iti zic si aici
    Te duci la posta si ceri formularul D1 si faci poze tip pasaport (ai nevoie de una)
    In plicul cu formularul vei gasi si o brosura in care ti se explica cum sa il complectezi
    Dupa ce l-ai complectat il pui in plic inpreuna cu permisul romanesc, pasaportul si un cec sau un postal order de 45 de lire (poti sa ceri la posta un postal order si platesti cash).
    In termen de 15 zile vei primi noul permis de conducere si pasaportul (vin separat in plicuri diferite)

Succes -car-

4. ara_be_la

ara_be_la New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de tot!!
    E super informatia de la tine.
    Bye!!

5. pamitzu

pamitzu New Member

Trophy Points:
    0
    ok, am niste intrebari:

este safe sa trimiti pasaportul sau alte acte in original prin posta?

care este diferenta dintre permisul roman si cel britanic, daca permisul roman poate fi folosit pana la data expirarii?

6. Anonymous

Anonymous Guest

ok pamitzu, ai raspunsurile: [:)]

1. Este safe sa trimiti pasaportul prin posta, sau alte documente in original, insa pentru linistea ta trimite-le SPECIAL DELIVERY si cu un plic pre-paid tot special delivery

2.Permisul roman este eliberat de Politia Romana iar cel britanic este eliberat de DVLA. Da, permisul romanesc se poate utiliza pana la data expirarii.

Sperand ca ti-am fost de folos,

Nicole -sunny-

7. ara_be_la

ara_be_la New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

pai , nu prea e nicio diferenta acum ca suntem in UE, doar ca aici poti folosi permisul englezesc pe post de id, ca ai poza ai adresa, dar am inteles ca in momentul in care-ti schimbi adresa tre sa schimbi si permisul. Nu stiu sigur.
    Bye

8. Anonymous

Anonymous Guest

ai inteles bine. Cand schimbi adresa trebuie sa schimbi si permisul.

9. dobermann

dobermann New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de trimis actele prin posta ... daca e safe.
    Am si eu o intrebare, pentru ca sincer nu am incredere in posta, mai exact cea de overseas. I-am trimis mamei mele in 2006 niste poze care nu au ajuns nici pana acum. Anul asta de Valentine's Day am trimis o felicitare cuiva si tot asa n-a ajuns. De data asta am nevoie de un dosar plin cu acte oficiale traduse si legalizate din Romania. Stie cineva vreun serviciu care nu da gres ? Ca nu vreau sa le primesc cand o sa se ridice restrictiile pentru romani si bulgari.

merci

10. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
  11. nabser

nabser New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Am si eu o intrebare cam prostutza dar chiar nu inteleg ... asta inseamna ca permisul romanesc ramane la ei? adica de-acum am unul englezesc bun peste tot si gata?

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Permisul este retinut si trimis de catre DVLA inapoi la autoritatea care l-a emis in Romania.

13. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Am si eu o intrebare: permisul romanesc chiar trebuie schimbat, sau daca vrei poti sa conduci linistit cu el?
    Eu nu vad, acum ca sintem in EU de ce trebuie sa-l mai schimbam?

Multumesc anticipat,
    Foxi

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    E ok...si eu "vad" la fel. De ce sa-l schimbam, doar ca sa ne ia puncte?? -no-

15. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ii bun in privinta ca ai un act de identitate cu adresa din uk si nu mai ai treaba cu biluri

16. Anonymous

Anonymous Guest

In privinta punctelor nu e nici un castig. Daca ai permis romanesc nu inseamna ca nu iti iau puncte.
    Te trimit la Magistrates Court, te judeca si ti se elibereaza un counterpart ca si la cel UK care arata puntele retrase. Platesti si amenda. Eu am patit-o. :)|
    Daca conduci in UK si esti verificat le vor aparea intotdeauna punctele cu care ai fost penalizat.
    Probabil nu e valabil si in Romania, unde nu cred ca au cum verifica sau cel putin nu in prima instanta. :-?? :-??

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    hai sa mai reactualizam putin aici--
    deci,permisul de uk e un excelent proof of ID aici,iar daca mai conduceti si in tara cu el,nu va ia puncte,ci doar amenada.acuma,sa ne gandim,unde sunt mai multe sanse sa pierdeti puncte?aici,unde ai semne pt camera la tot pasu unde sunt instalate,unde E ILEGAL sa te amendeze (respectiv sa pierzi puncte)daca nu ai fost anuntat in prealabil ca e posibil ca viteza ta sa fie inregistrata,sau in tara,unde politistii nostri inca stau culcati prin masinile lor,asteptand o "pleasca"?.Personal cred ca e mai bine deci sa-l ai de UK,dar evident,depinde de multe alte circumstante.

Share This Page