18.4 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

"Perla forumistului" sau/postarea ce m-a facut sa rad!

Discussion in 'AMUZAMENT' started by dromaderu, Nov 11, 2011.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    wrong topic

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Din categoria

"buna/rea, e motocicleta mea"
    bunul amic virtual Adi (care daca nu se exista trebuia inventat) scrie

Iti recomand Honda.
    Am folosit o 4 ani. 74,000 mile si 3 accidente si tot mai mergea.

plus cireasa de pe tort... -asa-asa- -asa-asa-

adica, din categoria

"dute până acolo,da' nu pleca de lângă ea"

Parcheaza o doar unde e loc de parcat pt motoare sau stai langa ea.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Din categoria "Noi suntem mai egali ca voi"

Vine unul si-l cearta pe altul:

4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Albea, tu pui semnul 'egal' intre doua greseli de ortografie si un puseu de rasism (i.e. pakistanezi si negri pe benefits)???... Nu ma mir ca nimeni nu sesizeaza acest aspect... nici nu e de mirare, totul se desfasoara pe teritoriu romanesc, iar aici nu exista reguli...

Dupa cum probabil iti amintesti, chiar Daily Mail la un moment dat semnala intoleranta crasa si discriminare pe forumul de fata... totusi, nu-mi aduc aminte daca postarile tale au fost citate de catre DM in sensul asta...

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dio, draga, e clar ca subtilitatea ta nu este punctul tau forte. Era o remarca asupra comentariului super-tolerantului nostru coleg wild_east, care ii considera - intr-o oarecare masura - rasisti pe englezi, el, personal, neavand nimic in comun cu rasismul, decat cu romanii. Ceea ce nu pot sa nu constat si in ceea ce te priveste.

Ma mir ca citatul "noi suntem mai egali ca voi" nu iti spune nimic. Adica, zic ca e ceva mai mult in el decat semnul "egal", dar tie iti scapa, probabil sunt niscaiva aburi sau ceata in jurul tau. Rasism nu exista pe aici, incearca sa citesti dimineata inainte de micul dejun (daca se poate si imaginea pe monitor e stabila).

6. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Albea
    Asa cum si Dio a semnalat - faptul ca din postul meu si postul anterior la care am comentat - singurul lucru care ti-a sarit in ochi este faptul ca am zis ca romanii sunt mai rasisti decat englezi - vine in sprijinul la ceea ce am spus
    Si apropo - daca nu mai intelegi limba romana - am zis ca romanii sunt mai rasisti ca englezi - de aici reiese ca si romanii si englezii sunt rasisti ( de fapt majoritatea popoarelor au nivel mai mare sau mai mic de rasism) - idea e ca romanii ( si nu ma refer exclusiv la romanii din UK - ci romanii in general - sunt foarte rasisti, xenofobi, homofobi si tot restul fobilor)
    De multe ori am mers p strada in Londra si am auzit de la co-nationali remarci de genul
    Uite-o si pe negreasa aia ce moaca de tuci are
    Frate da ce urati sunt negroteii astia
    Auzi bah, cati tigani (eg paki and indians) au si astia aici
    Uite-l si pe poponarul ala cum e imbracat

Si as putea continua insa mi-e sila sa imi amintesc - culmea ca desi nu locuiesc intr-o zona cu mult trafic roman - se pare ca oriunde t duci zilele astea dai peste unu/alta cu tigarea in gura, injurand pe unu si altul
    Problema e ca cei care nu sunt ca ei, nu vocalizeaza asa de mult/tare si nu ii poti auzi, prin urmare ramai cu senzatia ca in Londra majoritatea romanilor sunt ca cei mai de sus

Revenind insa la subiect - nu stiu ce ti se pare amuzant in remarci anti-rasiste/fobe...si am o senzatie ca si tu esti probabil tot prin barca celor care se simt frustrati ca sunt prea multi negri/paki pe benefits in UK
    Si asta e cumva o problema mare pt unii romani veniti aici

PS: nu am nimic cu Romanii - si daca as avea nu s-ar numi rasism pt ca si eu sunt Roman, iar rasismul se refera la altceva; iti recomand asa cum i am recomandat si transului, sa mai citesti si o carte de istorie, sa mai vizionezi si un documentar, daca tot locuiesti aici, intereseaza-te despre istoria tarii, despre razboaiele pe care le-au avut, sclavie si multe alte chestii - si pe urma vino aici pe forum, si da-ma pe mine exemplu de perla amuzanta
    Faptul ca rasismul unor romani ti se pare amuzant - zice multe despre tine si cred ca ti-ai dat cu stangul in dreptul la faza asta

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    meriti sa fii la rubrica asta wild_east. il sustin pe albea cu ce a scris.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Normal - cine se aseamna sa aduna ( google it )

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -ras2- -ras2- -ras2-
    Nu stiu ce frustrare ai remarcat tu la mine, dar vad ca te preocupa tare subiectul. Analizezi, faci comparatii, asculti ce zice lumea pe strada si consideri ca eu sunt cel frustrat. Pff! Mai citeste odata ce ai scris tu si ce am scris eu, prietene!

Auzi perla: "romanii sunt mai rasisti ca englezii", mai stii cui apartine citatul, sper. Cum ar veni, eu daca am boala pe pietonii care trec pe rosu sunt rasist, la fel cum e si acela care are boala pe beneficiarii fraudulosi de beneficii. Poate si Dio e rasist ca are boala pe un forum pupincurist (zice el). Eu cred ca trebuie sa mai aprofundezi definitia cuvantului "rasism".

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    wild_east wrote:
    am zis ca romanii sunt mai rasisti ca englezi....

@wild_east: poate ma lamuresti ce ai vrut sa scrii mai sus. te inteleg ca lb romana nu e punctul tau forte, dar e vorba de "ca englezi" sau "ca englezii"? nu de alta, dar creezi confuzie.

11. Anonymous

Anonymous Guest

era un typo catad

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Iti pierzi timpul degeaba.

Esenta era ca ai ripostat la un mesaj rasist care facea referire la 'pakistanezi si negri pe benefits'... iar nostr'omul se tavaleste pe jos de haz si te arata cu degetul (oficial) ca ai mancat o litera... apar apoi aplaudacii, care intaresc teoria ca ai gresit...

Prin perpetuarea discutiei risti sa fii etichetat drept drogat, betiv, alienat, etc... asculta-mi sfatul, am vreo 15 ani pe forumuri romanesti in UK si cunosc realitatea.

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Forumurile romanesti sunt ca tigarile (sau ca vodka, depindede om). Stii ca iti fac rau, dar nu poti sa te lasi.

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

Si ce nu este adevarat in afirmatia de mai sus? mai lasa-ma cu "politically correct" asta. de ce daca spui "paki" esti calificat imediat drept rasist? aia nu poate fi o typo?

15. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Eu ma consider totusi inactiv, ptr ca apar sporadic si nu am contributii relevante… alta era atmosfera acum 10 – 15 ani cand se purtau discutii inteligente (pe forumul celalalt)… personaje boeme vis-a-vis de extremitati la limita legalitatii… totul se desfasura intr-o alta nota… se filozofa, se discuta politica, se discuta de toate, civilizat si cu cartile pe fata.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Unu-i Liviu Dragnea!

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu nu inteleg cum reusesc unii forumisti sa-si indrepte contributiile tocmai spre anumiti oameni, mai ales ca plateste cu mandrie! -nu-ma-uit-

o fi platind direct in contul lor? -ceeee?- sau prin vreun serviciu de transfer rapid? -wow-

eu din cate stiu contributiile se duc spre o chestie mare numita buget... si de acolo se duc mai departe spre diverse lucruri de la drumuri la scoli, pensii, spitale samd

iar o suma destul de importanta se duce ca "subventie" catre anagajatii supermarketurilor si altor firme care platesc salarii f mici...
    http://www.theguardian.com/sustainable- ... -companies

si atunci ce facem, nu mai mergem la magazine? sau incepem sa intelegem cum functioneaza de faptul bugetul / taxele si impozitele / faptul ca nu e doar pt unii sau altii -da-da- -da-da-

18. Anonymous

Anonymous Guest

Mersi Dio
    Ai dreptate
    Nu inteleg de ce uni oameni tin sa te critice in lung si lat pentru un typo sau o virgula - cand subiectul in sine este mult mai grav si cred ca si interesant de discutat - insa ma rog - am inteles ca a vrut sa ma corecteze

19. Anonymous

Anonymous Guest

Idea era ca nu doar negri si pakistanezi sunt in UK pe benefits - ci toate rasele inclusiv englezi si romanii - dar eu faceam referire la altceva...ma rog cred ca stii si tu la ce ma refeream ca esti iesit prin lume din cate stiu

Share This Page