16 C
London
Tuesday, August 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

perioada de asteptare blue card

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by alex_dumy2004, Feb 3, 2013.

1. alex_dumy2004

alex_dumy2004 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Numele meu este Alexandra si am aplicat acum o luna de zile pentru blue card in functie de sotul meu, care este cetatean maghiar. Intrebarea mea este daca stie cineva cat anume trebuie sa astept pentru raspuns..am inceput sa aplic pentru joburi insa nu am nicio dovada ca am drept de munca aici, in-afara de NINO.
    Multumesc mult.

2. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Dureaza destul de mult sa vina blue card-ul, sunt pe site persoane care l-au primit in 5 luni ( unele chiar si mai repede) dar sunt si persoane care au asteptat 11 luni...
    Uite aici un link care iti arata pe unde sunt cu prelucrarea actelor http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ingtimes1/ momentan au ajuns la august 2012.
    Multa rabdare iti doresc :)

3. zsozso

zsozso New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,si sotia mea e tot in aceasta situatie,dar cand am aplicat pt NINO pt ea au spus ca nu-i trebuie blue card pt ca e casatorita cu un cetatean din EEA!!Este si o lege pe situl de emigrari la exceptii pt acesta,deci poti lucra linistit fara blue card!!

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Pasaportul tau de Ungaria sau al sotului plus certificat casatorie, ar trebui sa fie extra suficiente pt angajarea ta. (fara nici un Blue).
    Perioada de asteptare este de 6 luni. Cazuri care au primit mai repede sunt din cei cu aplicatie prin HSMP.

D.P. 074

5. muzicant

muzicant New Member

Trophy Points:
    0
    Re: 3 LUNI !!!!!!!

Salut, in aceeasi situatie m-am aflat și eu. După căutări indelungi am gasit raspunsul corect. Trebuie aplicat cu EEA 1 nu cu BR1 asa cum multi destepti m-au indrumat sa o fac. Tu ai un regim special in comparatie cu alti romani care aplica pentru blue fiind membra de familie al unui cetatean cu drepturi totale. Tu aplici singura ca aplicant principal pe formular EEA 1 si in formularul tau vei include si datele sotului maghiar. Ai acest drept de a aplica cu EEA 1 ca roman sot/sotie de cetatean maghiar. In cazul meu sotia e maghiara si eu roman. Doar eu am aplicat principal cu EEA 1, am trimis dosarul la Liverpool in 1 nov. 2012 si am primit fain frumos blue cardul in exact 3 luni adica in 30 ianuarie 2013, bucurie mare :). Nu tu Shifield, BR1, 6 luni si alte baliverne. Shifield e doar pentru romanii cu BR1 , unde nr dosarelor e mare si dureaza intr-adevar pana la 6 luni. La Liverpool se trimite, un singur formular cu 2 pize ale tale, 3 payslip-uri, certificat original de casatorie, pasapoartele tale si ale sotului, contractul sotului de munca si nu mai stiu ce plus un plic special delivery ca sa-ti trimita inapoi pe semnatura, nu aruncat in posta, sa nu se piarda ca altfel ei iti trimit inspoi actele cu First Class sau ceva de genu. Si asta tot. Am scrus aceste randuri pentru a clarifica si ajuta toti romanii cu sot/sotie cu cetatenie maghiara , pentru a nu trece prin necunoscutele prin care am trecut eu. Va doresc mult succes si aveti incredere 100% ca EEA 1 e tipul de aplicatie.

6. sercan999

sercan999 New Member

Trophy Points:
    0
    Sall muzicant , m-ar interesa si pe mine si eu sunt tot in aceeasi situatie , dar cum ai stiut sa trimiti la liverpool si nu la croydon,Daca intri te rog sa mai dai ceva detalii,eu sunt dependent de sotia mea care este cetateana maghiara,am tot incercat sa fac programari de orica fel fara norok insa , acum ma gandeam sa trimit prin posta

Share This Page