19.3 C
London
Tuesday, June 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe-un picior de iad

Discussion in 'in Romania' started by admin, Nov 20, 2011.

1. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Doamneeee....jale, doar 3 minute ,fara lacrimi -plans-
    Sunt niste ingerasi fara nici o sansa! trebuie sa vina strainii sa faca ceva pentru ei ca ale noastre autoritati sunt ocupate sa ia spaga de 4.000 £ de la cultivatorii de pepeni!

Siii, iar ce ma enerveaza , sunt cei din media. Bun, ai vazut un lucru, ai facut un reportaj si...ce faci mai departe? NIMIC!
    Fa presiuni asupra autoritatilor, ca doar asa se mai misca si la noi ceva.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Trist, dar adevarat. Mi-as dori sa am puterea de a schimba ceva in viata acestor oameni. Daca ar fi 1-2, poate ... Dar sunt milioane. In toata Romania.

Te intrebi daca macar lui Dumnezeu ii pasa. Trist, foarte trist!

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Cum am zis si pe Facebook, atat imi aminteste de "Ciudad de Deus/City of God" reportajul acesta si ciudat e cum si vorbeam cu fostii mei colegi de la munca despre faptul ca Romania va ajunge exact ca acolo.

Realitatea romaneasca e atat de dura...

5. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ati fost acolo niciodata banuiesc, totusi eu nu le-as plange de mila , reportajul e parinitor,a fost si scoala la Patarat dar din lipsa de elevii cred ca s-a inchis(era gratuit).
    Si sa fim seriosi cineva spunea ca face 60lei pe zi,un muncitor in fabrica nu castiga atata.
    E alegerea lor sa stea acolo si sa stranga sticle,si in special e alegerea lor sa faca multi copii peste 5 in cele mai multe cazuri.
    Si nu in ultimul rand primaria a vrut sa ii mute acum ceva timp intr-un cartier social si ei au refuzat.

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    La prima vedere confirm si eu ce spune Bergiu, ramane sa studiez problema amanuntit si sa vad exact situatia.

Cunosc personal oameni (de etnii diferite) care au VRUT sa isi schimbe viata si au reusit. Comunitatile rurale i-au acceptat si i-au ajutat sa aiba o gospodarie cu tot ce le trebuie, au copilasii la scoala (indiferent cat de multi sunt) si sunt apreciati pentru ca muncesc.
    O sa va vina greu sa credeti, dar au primit case, au fost ajutati sa le mobileze si au primit tot ce le trebuie pentru inceputul unei vieti noi. E adevarat, nu o viata de lux, dar comparat cu ce se vede in reportaj, o viata mai mult decat onorabila.

Nu reusesc sa identific problema, poate fi cultura, poate fi cercul in care au intrat, dar cred ca o rezolvare viabila este mai importanta decat identificarea problemei.

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Corect, si asta poate fi dar:

- a fost vre-un docor pe acolo sa le spuna femeilor ca-si pot pune sterilete gratuit, ca vor primi ajutor, sa nu mai faca copii nedoriti? (e greu pentru cineva de conditia lor, sa aiba informatiile astea, si mai greu e sa dea 5 mil. pentru o montare)
    - a fost cineva sa-i racoleze pe copii, sa faca o lista si sa-i bage la scoala? cateodata e nevoie de un sut in ..., pentru a se dezmortii si parintii
    Daca au facut macar astea, atunci ar trebui sa li se ia copii, petru ca ii pun in pericol voit.
    Daca nu, atunci poate e un nou inceput, acum ca stie lumea povestea lor.

8. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    povestea despre Patarat,Cluj e in fiecare an dar degeaba,au fost doctori , e alegerea lor de a face bani usor si sunt obisnuiti cu,conditiile de acolo.
    Daca mergi acolo in fiecare cocioba este digi tv,plasma si combina muzicala ultimul ragnet(am fost si stiu).
    Eu nu le plang de mila,atata ca acei copii sunt sclavii parintiilor dar statul nu are bani sa ii creasca asa ca solutia e in mainile conducatorilor

9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv, doua dintre prietenele mele bune din Romania lucreaza ca asistenti sociali in primarie.

*Se fac* multe lucruri sa fie ajutati oamenii astia, sunt vizitati de asistenti sociali, etc. dar evident nu e destul, pentru ca ei trebuie scosi fizic de acolo si locul respectiv curatat.

Exista 2 probleme mari: locuinte sociale insuficiente (si nici n'ar fi atat de rau, dar si locuintele sociale sunt date 'pe pile' inca... inclusiv angajatilor din primarie) si faptul ca intr-adevar unii dintre oamenii care traiesc acolo 'nu vor sa fie ajutati' - isi trimit copiii la munca in loc sa ii trimita la scoala, in multe cazuri nici nu ii inregistreaza cand se nasc. Apoi, mai exista cazuri care isi vand si exploateaza copii, ii trimit la cersit, prostitutie, etc. evident mai rare dar exista din pacate.

Apoi, desi scoala e *gratuita* in Romania, nu e tocmai gratuita, e nevoie de bani pentru rechizite, manuale, etc. Parintii aceia vad scoala ca pe un alt cost, si nu unul vital asa ca e mai usor de trimis copilul la adunat din gunoaie. La fel ca sistemul de sanatate *gratuit* si medicamentele compensate... e gratuit si nu e.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mie mi-a ramas in cap vorba aluia care a spus ca primesc buletine inainte de alegeri...

Fiecare va spune ca , prea multi copii, asa e,
    totusi, ei nu prea au nici o vina!

Cutremurator...

11. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ca nu le plangi de mila parintilor (eventual) inteleg dar,
    sa vezi acei copilasi,
    si sa spui ca nu ti-e macar mila,

nu stiu, cred (sper) ca ai vrut sa exprimi altceva.

Aseara citisem intai pe forum si, abia astazi dimineata am avut timp sa umaresc reportajul,
    sincer, nu prea am vazut pe nicaieri acele plasme/combine muzicale,

however, nu te contrazic,
    posibil sa existe in unele,
    stim ca un reportaj poate fi facut sa iasa cum vrea realizatorul...dar,

ar schimba asta multe?

Banui ca, orice ajutoare materiale ar fi vandute la foc automat
    (s-a intamplat la fel si prin zone unde am locuit eu,inclusiv primele inundatii mari, de pe la 1991 parca, la Plugari/Harlau/Iasi, cand a dus guvernul Ciorbea? camioane cu materiale si'n cateva saptamani au fost vandute)

dar, poate fi incercat altceva.

Au venit un olandez si o elvetianca sa arate ca se poate...

13. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Acele plasme nu sunt filmate , nu ar da bine pe sticla. Te asigur am avut ocazia sa intru acolo de mai multe ori si realitatea e alta.
    De adulti nu mie mila , de copii ar trebui sa se ocupe statul si sa ii decada din drepturile de parinti dar nu se intampla asa ca sunt foarte buni la vot.
    Oricum multi oameni au incercat sa ii scoata de acolo dar nu au vrut.
    Olandezul si elvetianca vor pleca de acolo in curand,mai rezista maxim un an.

Share This Page