13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    N-ai fi departe de adevar, dar sa zicem ca nu in contextul de fata ci in general asa. Am observat ca oamenii care n-au grija zilei de maine sunt mai relaxati. Si asta nu tine neaparat de o suma anume ci mai mult de mentalitate. Grija zilei de maine se poate referi si la stabilitate finaciara dar si la stabilitatea emotionala.

Ma uit asa pe forum si pot imparti oamenii nu dupa venituri, ci dupa cei care sunt impacati cu cat castiga si impacati cu situatia lor si cei care nu s-au impacat inca. De exemplu, cei mai iritati (in general) sunt cei care ori cred ca nu castiga suficient, ori n-au prieteni ori nu-si gasesc perechea/locul.

Odata trecut de problemele exprimate mai sus, apar altele - e exact ca in piramida aia vestita. Cand nu-ti mai e foame si ai si pe cineva cu care sa imparti serile friguroase, apar alte griji, legate de onestitatea celor dni jur, de educatie, de vacante, de copii etc. Dar le poti exprima altfel (pe ele, pe griji), nu iritat de cei din jur.

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cum sa iau afirmatia ta , dar permite-mi sa iti zic un lucru.Nu intotdeauna cei ce au bani sunt cei mai fericiti.Da, este un factor esential dar pana la un anumit nivel.Sunt oameni care au bani dar au familia destramata, au certuri serioase in familie, traiesc din betie in betie , se insala unul pe altul in familie - din cauza stresului de la servici etc etc..Pt mine banul reprezinta valoarea muncii mele intr-un anumit context si atat.Daca pot sa imbunatatesc acel context - ok ..daca nu nu.Familia pentru mine e mult mai importanta decat banii.Aceasta este adevarata mea comoara.Asta e parerea mea.

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai da, fiecare isi gaseste.. linistea (sa nu-i spunem fericire) in ceva. Multi incearca, in lipsa bazei piramidei, sa completeze cu altceva. De cele mai multe ori cu religia. Dar asta nu indeparteaza frustrarea si sentimentul general de iritare si stress.

Acum nu zic de tine sau de altcineva, comentam specific ce a spus mufa, ca nu e departe de adevar cu afirmatia lui, chiar daca suna urat. Deci in piramida de mai jos, unde s-ar incadra umorul?

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Dane, mai citeste o data ce am scris. cu ce-l incalzeste, pardon, motiveaza, pe el ca un contractor pe IT cu ani de experienta castiga >60k/an daca el este contabil? idem si pt alte domenii diferite de ale lui.

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Citeste si tu ce am zis eu.
    Iti dau si un exemplu - daca eu am fost taximetrist si am aflat ca cineva cu aceleasi studii ca ale mele castiga dublu, m-a motivat sa nu raman taximetrist. Sau daca cineva cu mai multe studii castiga de 3 ori, ma motiveaza sa studiez si eu.
    Sau poate il motiveaza doar sumele, indiferent de domeniu. Ca se simte blocat si prietenii lui ii spun ca e bine asa cum e. Are nevoie sa auda ca se paote mult mai bine.

Eu zic ca nu e chiar asa rau sa intrebi, chiar daca unora nu li se pare politicos. Ca nu fortezi pe nimeni sa raspunda si nu e ca si cum ai fi fata in fata si unul ar fi pus intr-o situatie jenanta, sa nu vrea sa spuna si sa fie nevoit sa schimbe vorba or smth.

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Permite-mi Catad sa iti dau un raspuns - asa cum vad eu lucrurile.Na, poate vreau sa ma reprofilez.Poate pe langa ASE am facut si cisco, si programare in facultate si un pic dupa.E rau , bine...nu stiu ...Poate am nitzel noroc si intru intr-o echipa multi-nationala...cu conexiuni, legaturi...noroc...nu stiu....Vezi...am dat doar un exemplu....si lista poate continua..

Dan, iti multumesc ca ai accentuat ideea.Motiveaza.

Andreea

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    De ce nu spun oamenii cat castiga? Din varii motive. Sau de ce ar spune? Reticenta in a face public venitul creste proportional cu venitul insusi.

Eu nu stiu unde ii gasiti voi pe cei sa spun ce salariu au la simpla intrebare. Mie, de peste 5 ani in UK nu mi-a spus unul (sau una) cat castiga. Ma rog, mai putin prieteni apropiati, etc. Confidentialitatea salariului este prevazuta in contractul de munca si, daca nu ma insel, chiar legiferata.

Ce naiba e asa greu de inteles ca e o chestiune strict individuala. Nu mai lucram in echipe la banda rulanta din hale industriale, unde eram paltiti dupa tabel. Au trecut vremurile acelea. Salariul, onorariul, tariful, nu mai sunt batute in cuie. Depind de skill-urile fiecaruia, de client, de angajator si, nu in ultimul rand, de abilitatile fiecaruia de a si le negocia. Daca nu intelegi asta, ai o problema.

Daca te pretinzi ca ai plecat din RO ca sa asiguri o viata mai buna copiilor tai si intrebi pe un forum cat castiga altii, atunci copiii tai aveau un viitor mai bun in RO. Viitorul lor mai bun isi are fundamentul pe capacitatea ta de a asigura o baza materiala solida, care sa ii sustina, nu numai moral, catre presupusul succes. Intrebarea nu este cat castiga altii, ci cum sa imi imbunatatesc eu venitul propriu.

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @dan & andreiutza: oameni buni aici vorbim despre o persoana care a pus o intrebare. acea persoana este adulta si nu vad cum ar sta inca vreo 5-6 ani sa ajunga la un nivel de salarizare ca al lui bogdan sau altii de pe aici. haideti sa ne axam pe cazul de fata nu pe generalitati. cati ani i-ar tb lui Adi sa ajunga la nivelul de experienta al lui Dromaderu? lejer vreo 10-15 ani. cati dintre voi aveti acesttimp disponibil?
    Daca era pe topic de adolescenti viitori studenti atunci puneam altfel problema.

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bun, daca revenim la intrebarea initiala, mie nu mi se pare deloc deplasata si nici personala cum zice Albea.
    Omul vrea sa afle in ce domenii ar putea castiga mai bine decat £250 pe saptamana. Vrea sa se reorienteze adica.

LA CRATITAA!!! INAPOI IN ROMANIA, HUOOOO!

Frumos, sau ce?

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    majoritatea vede numai salariul brut al unora si ar dori sa aiba si ei peste noapte aceleasi venituri. Nu prea merge. Fiecare cu ce poate si-i place sa faca. Sunt sigur ca exista taximetristi care castiga mai bine ca Dromaderu sau altii de pe aici cu job-uri high skilled, dar nu-i vad pe aceia sa spuna ce si cum. degeaba ai 5 mastere si 3 doctorate in programming daca habar nu ai ce e ala un algoritm.

11. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    In viata totul e posibil.Societatea e in continua schimbare.Adu-ti aminte cand se cautau economisti si cei cu studii agronomice, biologie, chimie erau lasati de izbeliste ...nici post de vanzator nu gaseau...Ei bine , acum s-a intors roata...Economistii nu mai sunt la moda, trendul s-a schimbat.
    Daca esti adult nu inseamna ca nu ai nevoie de ghidare profesionala, nu inseamna ca iti e rusine sa intrebi..dincontra.Lumea e in continua schimbare ...tb sa stii cum sa jonglezi.Ce azi e valabil, 'maine' poate fi expirat....nu mai exista siguranta si un rost bine pus la punct....
    Sunt atatea site-uri care declara salariile ...oare de ce romanii nu pot sa o faca in lb romana??? Eu zic, iertati-ma dar asa consider ..ca e vorba de mentalitatea miorita..frica , teama , suspiciune...no offense...Am intalnit-o des printre romani...De ce?Pentru ca daca scrii doar o cifra, lumea pune intrebari ..si atunci preferam elegant sa nu descriem cam cum stau lucrurile in adevaratul sens al cuvantului...Hm...elegant;)

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ai dreptate 100%. Dar asta nu te impiedica sa te raportezi la altii in ce priveste veniturile. Adica, daca daca toti din jurul tau castiga £2000, in diverse meserii, si tu castigi doar £1000, clar trebuie sa te reorientezi. Si e interesant sa afli cat castiga altii, asa, orietativ, sa vezi pe unde te poti incadra.

In fine, nu ma mai bag.

PS: uite un job interesant, de viitor zic eu: http://www.romani-online.co.uk/forum/mi ... ator-13638

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Pentru ca multi nu spun salariul net...ci brutul pt a-l mai umfla nitel.Poate din greseala, din varii motive.

Cine stie poate altii pe cont propriu sau chiar in postura de angajat se vor descurca mai bine , vazand o noua portita, punand noi idei in practica. Astfel , se motiveaza si isi imbunatatesc venitul.E rau oare sa existe ceva constructiv? Viata actuala , nu se mai portiveste cu cea de acum zece ani , care era muuult mai stabila dar asta nu inseamna ca nu poti sa perseverezi si sa iti faci o imagine a nisei pe care vrei sa o urmezi pe viitor, cercetand diverse tendinte , cu bagajul de cunostinte pe care il ai.

''degeaba ai 5 mastere si 3 doctorate in programming daca habar nu ai ce e ala un algoritm''->Fara suparare, dar nu cumva simti un pic de sarcasm in afirmatia ta'?.Eu cred ca ma insel...Eu nu am cinci masterate, dar ingaduie-mi sa iti zic ca stiu definita algoritmului.Am invatat-o intr-a cincea :)).Ti-o trimit in privat sau o atasez aici desi nu despre mastere si doctorate in programare se vorbea...altul era firul ideii.

Ies si eu din discutie...

O dupa amiaza placuta si din suflet - azi e Sfanta Paraschiva - fara paruieli verbale, impunsaturi...in i sa TZ ...de la Tzeapa...
    Doamne Ajuta!
    :)

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @Dan: e problema fiecaruia sa stie cat este bine pt el. eu vad ca o chestie normala sa tinzi spre mai bine si spre mai mult. nu vad ca pe o mare problema sa te interesezi ce meserii merg la ora actuala si previziuni pt domenii de viitor. sunt atatea website-uri care ofera aceste date ca te sperii. d c tb sa ma raportez la cat castiga alt roman de langa mine? daca sunt 10 electricieni vor fi 10 salarii diferite.
    @Andreiutza: ce rost are sa spuna unul cu minim 10 ani experienta in diferite proiecte peste tot in lume si care acum s-a plictisit sa alerge de colo colo pt niste bani si s-a statornicit in UK unde lui i se pare ok? poate ar putea castiga mai mult in alta parte dar ii place acolo unde e. ce zici daca unii stau la o firma pt simplul motiv ca le place acolo si nu pt ca este mai bine platit decat in alta parte? nu toata lumea cauta un job pt un salariu mai mare. unii poate prefera beneficiile sau programul banilor. daca m-ar intreba cineva din domeniul meu i-as raspunde pe privat ce si cum, dar nu aici. si cred ca si pt altii este la fel. au mai fost discutii despre ce si cum se castiga si au sarit unii de fund in sus cu pielea la jeep.

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai ai reușit până la urmă să o schimbi ?

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @Andreiutza: nu era vorba de nimic sarcastic in acea afirmatie. daca citesti mai atenta ai sa vezi ca tot dau 2 exemple bogdan in programming si alte chestii IT si dromaderu. ma refeream la cei de pe partea IT, nu de alta dar sunt f multi pe aici mari IT-isti, nu la tine in special. habar nu am ce ai terminat in ro sau oriunde altundeva si nici nu ma intereseaza.
    e plin de EMBA-isti si MBA-isti in lume. nu mai vorbesc de alti posesori de postgraduate diplomas. este normal sa fie penurie de persoane super calificate atat timp cat peste tot se dau diplomele astea pe banda rulanta. de aici si salariile joase in domeniu.

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @theman: inca nu s-a umplut scrumiera. cand e plina o sa schimb masina ca nu merita efortul s-o spal si in plus mai si miroase urat. :)

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred (deci EU - e o opinie personala) ca daca un inginer, biolog, chimist, economist, etc. intreaba "cat castiga un inginer, bioluog, chimist, economist, etc?", are o serioasa problema de percepere a fenomenului imigrational. Mai mult, mi se pare o intrebare imposibil de raspuns. Dar daca exista saiturile alea cu salarii, nu mai este nici o problema.

19. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Andreiuta, daca este atat de important pt tine sau pt altcineva un raspuns concret pe cat castiga x sau y, sugerez un experiment (care m-am gandit ca ar merge implementat nu doar pe topicul si in contextul de fata). Faceti un cont cu parola publica, de pe care sa poata posta si x, si y, si z. Veti fi surprinsi de cati vor deveni "onesti" la umbra anonimatului. Da, oamenii sunt precauti, poate ceva urat din experientele lor anterioare a determinat asta si nu vad de ce ar fi blamati pt asa ceva.

Eu desi am lucrat 7 ani in acelasi colectiv, doar din pura intamplare am aflat de salariile a 2 colegi. Am incercat sa fiu obiectiva, gandindu-ma ce justifica diferenta dintre ei (salariul meu era media dintre ale lor), stiindu-le potentialul si prestatia fiecaruia. Am ajuns la concluzia ca unul era mai infipt si mai bagacios (ulterior am aflat ca mergea periodic sa ceara marire de salariu), iar celalalt era mai mototol si nu ar fi existat nici un risc ca vreodata sa isi ceara vreun drept.
    Deci fix pe acelasi post, fara diferente majore de competenta, 3 trepte de salarizare. Si atunci cat de relevanta poate fi aceasta "marturisire" financiara pe forum ?...Cam cate nurse crezi ca se ridica la stacheta dromaderului ? Poate unele au si intrat in depresie dupa ce el ni s-a confesat :)

Si ca sa fiu si off topic, neincercand sa te scandalizez din nou, o sa spun ca toleranta asta care se tot flutura pe aici, precum si pacea intre popoare trebuie purtata nu doar de Sf Parascheva sau de Craciun cand tre' sa fii bun, ci si in toate sambetele, duminicile, sarbatori legale sau zile lucratoare. Daca doar zilele sfinte ne aduc aminte de umanul din noi, e de-a dreptul trist.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

No tulai ...ca doar nu te referi cumva la aia cu cinci mastere facute intre niscvai ceva calatorii intercontinentale, dupa ce au refuzat sa predea nush ce pe la Cambridge?
    Ca doar noi nu avem din astia pe forum! Sau avem?
    Hai ca va las, ma suna pe skype matusa de'a doua a nevesti'mii, dupa cumnatul de pe tata adica, din Peru, ma ajuta cu a cincea cetatenie (well, sper sa fie si ultima ca eu nu mai pot sa depun atatea juraminte ) . Stau in Lima.

Share This Page