19.7 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    @defender Stii cine sunt de pe forumul de Oz. Gandeste-te cat de mult vrei sa vezi Europa, poate o luna de concediu ti-ajunge. Sau vii o luna in 2014 si o luna in 2016. E o schimbare drastica de stil de viata si cred ca motivul trebuie sa fie mai puternic decat a vedea Europa. Vino cateva saptamani sa vezi cum ti se pare, mai bine investesti 2000 de dolari ca sa afli daca e pentru tine decat sa irosesti de cateva ori mai mult pe o utopie. Vino si stai la mine o perioada sa vezi daca iti prieste, ca sa nu repeti experienta mea din Oz, si apoi iei o hotarare in cunostinta de cauza.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

2. defender

defender New Member

Trophy Points:
    0
    Cam asta e si gandirea mea, emigrarea indiferent de locatie nu e pentru toti.
    Unul din motivele principale pt care as veni ar fi sa ma plimb in europa. Joburile la care as avea ceva succes platesc banii pe care i-am spus mai devreme, si nu imi dau seama ce inseamna in mod real, acolo.daca vreau bani mai multi, as putea sa ma apuc de altceva, dar la fel ca aici, si oriunde sacrific timpul cu familia. Ca idee, as putea lua un an de concediu, cu toate ca nu cred ca e suficient pt o evaluare corecta a beneficiilor. Fara sa cunosc zonele de locuit in amanunt, ca ide, preturile la case mi se par super ieftine, comparat cu oz. Deci fara ipoteca, probabil ca viata ar arata altfel.
    Prejudecati in legatura cu anglia, scotia sau wales, nu prea am, sau daca le am, nu le constientizez.probabil din cauza ca mi se pare o aventura, as cadea in partea cealalta, sa vad mai multe pozitive: dr mai buni, aproape de preteni si familie, case ieftine, etc.
    Challenge, cred ca asta ar unul din motive.
    Cum momentan consideram destul de serios ideea, respectiv s-ar putea concretiza la mijlocul anului viitor, vroiam sa vad ce zice lumea de genul ala de salarii. Din exp personala, nu prea conteaza cati bani faci, sau ce lucrezi, atata vreme cat te simti bine. La fel niciodata nu stii ce aduce ziua de maine.

3. defender

defender New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Bogdan si multam de oferta. Apreciez. Ma gandeam ca poate esti tu ( vazusem idul) la useri online.
    Cat am fost in londra, nu mi-a placut mai deloc ( nu imi place nici un oras mare oriunde in lume).
    De asta ma orintez catre undeva inafara londrei.
    Cum vazutul europei e oarecum destul de sus pe lista, iti dau dreptate ca as putea sa vin in concediu, sa ma holbez la monumente, muzee si peisaje:)
    Revenind la chestii mai lumesti, alti factori care ma influenteaza sunt:
    Servicii medicale mai bune ( de cand am copil mic, am dezvoltat o aversiune impotriva doctorilor locali- e adevarat ca stau la tara, si nu am acces la dr ok din marile orase)
    Scoala, care din cate am mai vb cu lumea, mi se pare mai buna (pt copil)
    Ideea de a fi mortage free sau cu o ipoteca mica.
    Posibilitati de afaceri acolo.
    Gandirea ca daca se poate de ce nu?
    Si lista ar putea continua:)
    Motive pt a nu veni:
    Lume multa
    Lifestyle diferit( nu stiu daca mi-ar place au ba)
    Joburi bine platite aici
    Imposibilitatea temporara de a lucra in domeniu ( lucrez in public service)
    Masini mici in europa ( fiecare cu piticii lui)

Traim si vedem in ce directie bate vantul. Oricum ideea de 25k salar, e varianta cea mai proasta, pt ca am mai vazut si alte joburi mai bine platite.

4. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Okay deci e mai mult decat a vedea Europa, suna mai mult a mutare permanenta decat a experienta de cativa ani.

Daca mergi tot undeva la tara nu o sa fie multa lume, sunt sate cu cateva case prin nord, dar va fi perceptia ca esti inconjurat de multa lume cauzata de dimensiunea mica a Uk-ului. Nu exista spatiu mare intre localitati ca la tine ci doar cativa km si asta iti poate da senzatia de aglomeratie.

Masini mici, da, dar nu te opreste nimeni sa iei una mai mare. Eu n-am cumparat dar am inchiriat de multe ori masini 4x4, ca si mie tot astea imi plac. Acum sigur ca un 4x4 aici poate parea jucarie pe langa ce se conduce in alte parti. Marea problema e costul benzinei, un plin fiind peste 100 de lire care face condusul de placere mai putin atragator. Benzile sunt si ele inguste, mai ales la tara, adesea ai o singura banda pentru ambele sensuri, spatiile de parcare stramte. Dar nu te impiedica nimeni sa iei masina mare.

5. defender

defender New Member

Trophy Points:
    0
    Mda...se poate sa sune mai permanent decat ma gandesc eu, cu toate ca momentan nu imi dau seama, cat ar fi permanent si cat temporar...
    Costul benzinei il vad oarecum relativ, din cauza de distante mai scurte, respectiv aici dau cam 160 de aud sa fac plinul la masina, si fara vre-o 600 de km pe sapt nu prea scap.
    Traim si vedem, cu toate ca, sper ca in urmatoarele catva sapt sa ma decid.

6. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    160?? Eu credeam ca e mult mai ieftina benzina acolo, mai la nivelul US. Comparativ in US am dat ultima oara 65 pt un plin.

7. Anonymous

Anonymous Guest

Mai vedeti si paritatile intre $$

8. defender

defender New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca fac paritatile ma iau cu mainile de cap:
    Employment consultant in uk 23 k adica 39 k aud.vb de acelasi job la aceeasi companie. Aici e platit 48k.
    Daca ma uit mai departe respectiv a team leader sau bm, disparitatile sunt si mai mari. Cred ca e mai cinstit sa lucrezi in procente.
    Ca idee pt mine sigur va insemna un pay cut. Acu, incerc sa imi dau seama daca pot trai cu banii aia.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    23k salariu în Londra nu este suficient pentru a trăii decent .

10. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil ca nu este, dar daca ai castiga peste 35k si sa dai taxe cat incape? (nu este cazul meu)

11. defender

defender New Member

Trophy Points:
    0
    Pai la tara dieselul e cam 1.62, cam la 2 sapt tre sa fac plinu, asta daca nu ma fatai f mult. Masina nu ia mult, cam 11 la suta.
    Multam, cam asta speram sa aud, daca e ok au ba. In afara londrei se schimba cu mult situatia?
    Daca platesti taxe, tot mai ramai cu ceva in plus. Parerea mea. Eu unul zic ca cu cat platesti mai mult cu atat ai mai mult...

12. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Deci dupa cum arata foarte frumos tabelu de taxe, dupa 35 k pe an impozitu e 40 %, 2013-2014 cifra scade la 32 k .

Asa sa ne mai distram nitel.

Tot nu sunt multumit de cat castig.
    Saptamana trecuta mi-am obtinut faimosu CSCS card, si lucrez pe 7 pe ora.
    Mi-e frica sa scad taxele, chiria la debaraua asta unde locuiesc, transportu si mancarea ca ma apuca doru de cumparat bilet de avion home.

Sper sa-mi treaca si jobu asta de-l am spre unu mai bun si chefu de plecat in acelasi timp.

Sa avem o seara frumoasa.

Adi

13. Anonymous

Anonymous Guest

Esti de belea , Adi, cu 7£/h. Suna-ma maine, cand poti !

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    40% e la ce cîștigi peste 35k. Pe scurt, dacă ai un venit anual de 36K, vei plăti 40% doar la 1K. (36-35).

15. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc John,

Azi am daramat 2 pereti. Am batut la baros calumea. Pana una alta se pun muschii in miscare, ma fac greu de ucis (2) dar treaba e ca nu se pune si contu bancar in miscare. El sta pe loc si nu vrea sa faca muschi si sa creasca.

Salut Mufa,
    asta am vrut sa zic si eu dar cred ca nu m-am exprimat corect.

Sa fie o seara buna

Adi

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Bre, tu cum trăiești cu 7 lire pe oră?

17. Anonymous

Anonymous Guest

Eu am asteptat tel azi

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Și se plînge că nu cîștigă prea mult. Sounds legit.

19. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Imi cer scuze John,

Era tarziu si am zis sa nu deranjez.

Mufa, nici eu nu imi dau seama dar sper sa trec de perioada asta.

Sa fie o seara frumoasa

20. am06

am06 New Member

Trophy Points:
    0
    daca taxele sunt 40% la tot ce castigi peste 35k, care-s taxele la primii 35k?
    Mulumesc!

Share This Page