12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @dromaderu: vezi de-asta imi place mie cand conversez cu tine pt ca tot timpul aflu informatii noi si invat ceva de la tine (cum a fost si aia cu amenda de pe celalalt topic -multumesc- ). Nu stiam ca si la agentie ai concediu platit. Dar acum sincer, tie nu ti-a fost greu cand ai facut pasul sa parasesti NHS-ul pt a lucra pt agentie? Adica totusi, e de gandit inainte de a face pasul asta. Da, intra-devar ai avantajul ca poti sa iti alegi sa lucrezi cand "vrea muschii tai" cum zici tu. Eu cel mai probabil o sa lucrez daca nu in ambele, una din zilele de Craciun tot o lucrez. Ca o paranteza... tu chiar meriti british citizenship...la Craciun mananci curcan ca britanicii, porcul nu mai e bun -limba3- .
    Cu NHS Professionals mai e o chestie si anume ca nu se plateste transportul, e treaba ta cu ce ajungi si cat platesti pt a ajunge acolo. La agentiile cu care lucrezi tu e tot asa?

@adi_28: iti inteleg frustarea, sincer. Si eu am facut Facultatea de Stiinte Economice + master la stat (4 facult + 2 ani master ca asa era pe vremea mea -ras2- ), am invatat de m-a luat dracu prin facultate ca sa realizez dupa ce am terminat-o ca este egala cu zero si ca am pierdut 6 ani din viata in zadar. Ce-i drept, eu n-a trebuit sa muncesc in perioada facultatii pt ca am beneficiat de sustinerea financiara a parintilor. Acum detin 2 diplome foarte pompoase (facult+master) care pot sa spun ca nici la WC nu sunt bune ca sunt cartonate. Asta e realitatea, a trebuit sa ma reprofilez catre ceva ce merge si se cauta ca am realizat ca economistii nu mai sunt la cautare si am luat-o de la zero practic. Dar stii ce? Culmea e ca nu vreau sa ma opresc. Vreau in continuare sa studiez, dar asta depinde de ambitia si determinarea fiecaruia.
    Zici ca nu pleci din UK pana nu ai bani sa iti iei o casa in RO. E bine ca ai aspiratii marete, dar trebuie sa fii constient ca s-ar putea sa-ti petrece o lunga perioada din viata in UK pana a ajunge sa poti sa iti achizitionezi o casa in RO, perioada in care se poata schimba multe. Apoi sa zicem ca ai banii necesari sa iti iei casa in RO si gata? Asta e tot? Pai daca ai casa si n-ai un serviciu in RO care sa-ti permita sa platesti facturile la casa respectiva sau sa mananci ce faci? Cum stai in ea? Aparitia unei familii si a copiilor pe parcurs ai pus-o in calcul?
    In fine, eu unul iti urez multa bafta! -cu-bine-

P.S.: observ ca majoritatea de aici de pe forum va inghesuiti pe Londra (pe diverse domenii), ce v-o placea sau atrage acolo eu nu stiu ca de fiecare data cand am fost acolo parca de-abia asteptam sa ma intorc la mine aici in sud la mare si liniste.

2. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc IC3,

Si imi pare rau sa aud ca si tu ai investit in ceva ce nu a adus rezultatul dorit.

Pentru moment as avea o viata mai buna daca as reusi sa mi iau macar o garsoniera in Bucuresti.
    Familie si copii asta e departe in viitor si nu pot sa ma pronunt.

Dar daca e sa aleg intre a plati chirie pentru o camera in Bucuresti sau in Londra, ramane Londra.

Sa fie o zi buna.

Adi

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Chestia cu curcanul...hmmm, pai cam da, carnea de porc incerc sa o reduc la maxim, mai cumpar de la macelarie dar la Craciun e curcan 100% in ultimii ani.
    Eu am inceput agentia in 2008, cand inca eram in NH, la prima tura facuta in spital (o tura de noapte, la George Eliot in Nuneaton) imi tremurau genunchii... -asa-asa- -asa-asa- -asa-asa- ,dar,
    cum am sfatuit pe topicele alea de asistenti, ochii si urechile la 150% -da-da-
    Am intrat in NHS prin 2009 , dar, pe langa alea 37.5 ore mai bagam si cate o tura/doua cu agentia, pai cand comparam banii...plus alte sicane in NHS , "nimeream" cumva pe rota sa fac doar late shifts, toate "junioarele" din astea cu "good leadership skills" -ras4- , ma trimiteau unde voiau muschii lor caci vezi Doamne aveau experienta (nimani nu stia acolo ca eu fac agentia in paralel si ca deja la vremea aia ,in alte spitale eram in charge de multe ori pe cate o tura).
    Asadar, ...mi-am zis ca, slava Domnului, suntem intr-un domeniu unde va fi oricand de munca, deci, nu era chiar un hazard imens , plus, mai lucrasem cu multe nurse care erau 100% agentie.
    Asadar, la 11 luni si doua saptamani de NHS...mi-am dat demisia, mi-am retras banii de pensie, si
    nu regret absolut deloc!
    Acum (chiar acum) mi-am facut book doua ture pentru Luni 28, caci aveam liber,
    daca maine ma suna altii cu ceva "mai bun" , sun si anulez astea doua ture (una dimineata/una dupamiaza) ,cam asa e cu munca prin agentie.
    Unele spitale platesc kilometrajul, altele nu, unii platesc pauza, altii nu, totul e sa stii (inveti in timp) cine ce si cum.
    Am lucrat pana acum in cel putin 30/40 de spitale, peste tot e la fel, ai pacientii tai si te ocupi de ei!
    De cca un an fac ICT (intermediate care team ) ceva de hospital avoidance .

@Adi,
    prin 2006 , cand incepusera banii sa arate mai bine -ras2- -ras2- , de la 5.60£/ora (ca si carer) , dupa PIN si job de asistent , sa treci la 11.24£/ora, se simte garantat o diferenta, deci la vremea aia, nu mai tin bine exact cum, m-am "agatat" cu o firma din asta de oferea cursuri de contabil (imi ramasesera mie sechele vechi din Romania in cap cum ca un contabil castiga bine al dracu' -ceeee?- )
    si m-am pricopsit cu'n gealat acasa, ne-a facut ala capul calendar, de m-am trezit si eu si nevasta mandri studenti , contra unei sume de 4/5K daca tin bine minte, sub forma de imprumut desigur...noroc ca, noaptea in pat, am avut asa...o revelatie si mi-am zis.....WTF????
    a doua zi m-am prezentat la posta si am returnat toata hartoigaraia, aveam 14 zile vreme sa ma razgandesc deci!

Dar, vizavi de recalificare (caci inteleg ca esti tanar) sotia mea, are ..cat? -nas-
    45 de ani si este studenta in anul intai la Coventry University, mai are doi ani si devine nursa .
    Mai stiu pe cineva chiar de aici de pe forum, sarit de 30 , cu o cariera in spate in Romania, care face acelasi lucru acum,
    isi construieste usor ascensiunea (facand un NVQ) spre a incerca sa fie admis la facultatea de nursing.
    Oameni (ca si sotia mea) cu copii/griji/probleme.

Deci, nu e doar de "pe cat muncim" ci si "ce muncim" , parerea mea.
    Doamna mea ar fi putut sa stea multumita cu un 8£ /ora in NH ca si carer, cu NVQ 3 si sa astepte pensionarea de acolo eventual dar...a vrut mai mult, nu neaparat financiar.
    Din fericire, suntem intr-o tara unde esti chiar incurajat sa progresezi, numa' sa vrei!
    Tu stii ce capabilitati ai dar, daca visul tau este "o garsoniera in Bucuresti"... -nu-zic- zic ca din start pui problema gresit!

Viata nu o traiesti DOAR spre a acumula bunuri materiale, caci finalmente, ele nu inseamna nimic!My 2p -ras2-

Mufa, tre sa-ti platesc acusi drepturi de autor!

4. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc Dromaderu,

Inca nu m-am decis sa incep alta scoala deocamdata.
    Stiu cat de greu a fost sa o termin pe asta. Bani si timp la greu pentru nimic.
    Numai investec o lira sau o ora fara sa stiu de ce.

Treaba cu garsoniera nu e mare vis, da nici sa stau pe aici intr-o debara iar nu e vis.
    Daca astea sunt conditiile de locuit aici, prefer sa mai stau in single room cativa ani sa pun un ban deoparte si sa-mi cumpar ce-am zis.

Pentru ca tu ai mai multa experienta te gandesti sa pui altfel problema, dar eu nu am suficiente informatii clare si reale.
    De povestit, da, pot sa ti spun cand am inceput sa lucrez in curierat cu motoru, se promiteau £ 700 pe saptamana si faceai doar 200 iar dupa ce scadeai cheltuielile ramaneai cu 150 dupa 50 de ore de munca adica 3 lire pe ora.
    Iar alta poveste cand am inceput scoala asta se promitea salariu baban si cand am terminat am lucrat pentru 270 / sapt pentru o firma unde nu as mai lucra niciodata.

Pana la urma viata e un cazinou, pariezi pe ceva, iti pierzi timpu si bani sa vezi daca iese, daca nu iese asta e, ai pierdut.
    Dar un lucru stiu, ca am facut tot ce mi-a stat in putere sa realizez ceva. Si nu am stat sa cada din cer.
    Si nu am luat de la nimeni 1 lira. Am muncit pentru fiecare banut.
    Acum nu mai ma bag in nimic pana nu vad clar de ce.

Sa fie o zi buna.

Adi

5. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @dromaderu: tu ai venit cu scoala de asistenti facuta in Romania si n-a mai trebuit sa faci nimic altceva decat sa-ti iei PIN number-ul si sa te apuci de treaba. Sotia ta e norocoasa ca te are pe tine ca sprijin financiar si nu numai financiar, si de-asta poate sa faca scoala de nurse in acelasi timp. Dar de ex cum e Adi_28, cum face el si scoala (3 ani !!!) si sa mai si munceasca ca sa se intretina in timpul asta, el fiind singur? Eu din cate stiu cam trebuie sa te duci pe la scoala, deci cu munca si banii in perioada asta mai greu. Si nu stiu exact, dar ce-i trebuie (ma refer la diplome sau calificari) ca sa se poata apuca aici in UK de scoala de nurse?

@Adi_28: tocmai ti-a dat dromaderu o idee. Fa un NVQ pe Health and Social Care (in 6-7 luni ai sanse sa-l termini) si baga-te intr-un azil (iti recomand care home-urile, nu nursing-urile) si ai 8 lire pe ora. Cel putin faci mai multi bani ca in prezent si daca vrei poti sa lucrezi extra cat te tin puterile. Poate sunt si agentii pe domeniul asta care platesc mai bine de 8 lire/h cum e si cazul lui dromaderu (bineinteles ca nurse) care castiga mai bine lucrand ca agentie decat ca mine permanent intr-un loc. Uite eu sa fiu sincer, dupa discutia avuta cu el, mi-am schimbat putin viziunea in ceea ce priveste munca prin agentie desi pana acum eram total impotriva agentiilor.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Da IC3,
    ideea era ca se poate, evident ca fiecare are alte posibilitati/optiuni,
    normal ca e greu sa faci o scoala fara suport financiar, bursa data de dansii acum...199£/luna -ras2- -ras2- -ras2- sotiei...
    dar, trebuie cautate aceste optiuni, mai ales cand inca esti ...ca sa zic asa, tanar/necasatorit/etc/etc.

7. Anonymous

Anonymous Guest

8. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Deja 2 idei pe 2 domenii total diferite. Sa mai zica cineva ca nu se ajuta romanii intre ei.
    @dromaderu: pai 199£/luna bursa, dar cate ore mai poti lucra pe langa scoala ca sa poti totusi sa si supravietuiesti? Tot nu mi-ai zis, te poti apuca aici direct de scoala ca sa devii nurse sau iti mai trebuie ceva diplome/calificari in prealabil ca sa te poti apuca? Nu e mai convenabil sa se duca mai bine si sa faca scoala in RO?
    Orice se poate cu ambitie si determinare!

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai adi , sper ca nu vorbeste lumea serios cand iti propune joburi de 8 lire pe ora in Londra si mai trebuie si nu stiu cata scoala .

Daca chiar nu poti sa te descurci si vrei un job usor , fa un curs de door supervisor , la corporate security in Londra joburile incep de la 9.5lire pe ora . Cursul te costa undeva la 400 si tine 4 zile , de obicei in weekend .

AWD Online

Security Officer – Guard (Corporate Bench/Support Shift Work)
    Job description
    Corporate Security Officer – Guard required for Bench/Support Shift Work for a well-established Company based in Canary Wharf, London.
    RATE: £10.25 per hour
    BENEFITS: Uniform, Pension, Health Care Scheme
    HOURS: Must be able to work days, nights and weekends as and when required.

10. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @theman73 dar cate ore ti se ofera pe saptamana in genul asta de job? Extra poti sa lucrezi?
    Btw...misto avatarul -misto-

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Între 40 și 60 ore .

Depinde de firmă dar in general firmele mari iti pot oferi peste 40 ore pe săptămână .

12. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Va multumesc pentru raspunsuri.
    Trebuie sa consider fiecare optiune in parte si sa vad ce mi se potriveste mai bine si unde ma vad lucrand.
    Am un prieten care asteapta sa ii iasa licenta de door supervisor.
    Si vreau sa vad daca chiar o foloseste la ceva.

Sa avem o noapte linistita.

Adi

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    te injura tot alcolicul, dar merge banul.

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu te injura nimeni la corporate , nu confunda corporate cu pub-urile .

15. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    sorry.

16. defender

defender New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari, am si eu o intrebare legata de veniturile in uk. Traiesc in australia, dar mi s-a cam pus pata sa vad cum ar fi uk pt vre-o cativa ani.
    Uitandu-ma la joburi, mi se pare ca riscul de a avea un standard de viata un pic inferior este destul de ridicat.
    La un venit combinat pe familie de 50 k lire, ramai aprox cu 3 k, din care venitul rezidual este aprox 1000. Nu mi se pare prea mult, in contextul in care vreau sa ma mai plimb prin europa.
    La fel, nu imi dau seama daca un salar de 25 k e ok inafara londrei, tinand cont de faptul ca multe lucruri mi se par oarecum la fel ca si pret ca in oz.
    Ceva idei, comentarii?

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @defender: Vorbești de brut sau de net?

18. defender

defender New Member

Trophy Points:
    0
    Sal mufa, pai sumele mai mari 25 si 50 k e brut, 3 mii pe luna e net. Ca idee, 25k salar mi se pare putin, acu nu stiu daca cu ce raman in mana, 1500 de persoana, sau 3000 de familie e ok

19. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Imi permit sa pastrez o oarecare consecventa… ptr multi, Anglia este si va ramane ceva de genul ‘strugurii sunt acri ba nene’… ptr foarte putini, Anglia reprezinta optiunea adecvata…

In cazul vostru, numai voi puteti decide… s-ar putea sa fie OK sau nu. Nu va lasati intimidati de adversitati gen salarii/preturi/etc ptr ca situatia trebuie tratata la nivel individual…

Parerea personala: a) ia-ti un time off, b) renunta la prejudecati, c) accepta un challenge si d) daca nu functioneaza, ‘back to Oz’…

Cred ca intrebarea corecta ar fi ptr ce muncesti... sau ptr ce te afli in UK?

20. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    NB - Sorry, am omis pe aia care vin ptr 'fast buck' sau 'rupti de foame'... banuiesc ca astia intra la categoria misc...

Share This Page