3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pastele Ortodox in UK

Discussion in 'Religie' started by andrada, Apr 13, 2008.

1. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Am si eu o o nelamurire in legatura cu Sfintelor Sarbatori de Paste la Ortodoxi poate cineva is face timp si are bunavointa sa ma indrume cu cateva sfaturi raspunzandu-mi la cateva intrebari.
    1. Nefiind din Londra si neavand ocazia pana in momentul de fata sa merg la o biserica in UK imi puteti recomanda o biserica care sa aiba slujbe in limba romana sau cu preoti ortodoxi?
    As vrea sa merg in Vinerea mare(25 Aprilie) si bineinteles Duminica cand este Invierea Domnului(27Aprilie) la biserica sa pot lua Lumina si sa particip la slujba ca orice roman ortodox , la fel cum faceam si acasa...nu vreau ca simplu fapt ca sunt in UK sa ma impiedice sa-mi schimb sa sa renunt la traditii!
    2. Ar fi o idee buna sa ne adunam mai multi romani si sa mergem la o singura Biserica in nopatea Invierii??
    Eu poate nu sunt o persoana cu prea multe calitati organizatorice dar sincer mi-ar place sa ma mai intalnesc inca odata cu cei care au participat si la intalnirea de la bar& kitchen-ul din Londra.
    Stiu ca multi dintre voi nu aveti liber zilele acestea dar macar de la ora 8-9 dupa-amiaza sa dati o fuga pana la biserica si sa participati la slujba, sa luati lumina..ar fi prea mult? -eyebrows2- yebrows2-
    Va multumesc aniticipat! -kiss- iss-

2. goul

goul New Member

Trophy Points:
    0
    este o idee cat se poate de buna propunerea ta si sunt sigur ca vor fi romani care se vor aduna pentru asa ceva.,in special in londra.acolo sunt cateva biserici ortodoxe(3-4),cu preoti romani.eu cred ca o sa fiu la munca de pastele ortodox...sa vedem,ramane sa se stabileasca ceva concret...

3. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Cineva mi-a zis ca este in Londra Biserica ortodoxa Romana - Parohia Sf Gheorghe chiar in Holborn si ca statie de Tube e Temple mai aproape...dar nu am resusit sa aflu daka a si asistat la vreo slujba adika dak o recomanda...a fost cineva acolo?...Ce alte Biserici in Londra a-ti recomanda?
    See u later ... -staycool- taycool-

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Da, am fost eu acum 4 ani la cea din Holborn. Cum a fost? Cine stie? Nu am reusit sa trec de prima usa, era nebunie acolo, lumea se calca in picioare la propriu. Pe langa asta, discutiile celor care incercau sa intre in biserica erau despre joburi, salarii, masini, puburi. Uhhh, uite de asta am stat acasa in anii urmatori si am ascultat slujba pe net, direct din Romania.

5. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- motanik
    Zau asa de multa lume a fost la biserica din Holborn?
    Bine stiu ca oamenii mai mult ca sa sosoteasca vin la biserica dar pe mine mai mult slujba m-ar interesa ...daka ai put sa auzi ceva?...s-a cantat Hristos a Inviat...ai putu lua lumina?
    Si apropo slujba din Romania pe ce adesa de net ai ascultat-o ?Radio Trinitas sau altceva?
    Alte biserici cu slujbe in romana prin Londra nu sunt?
    Merci -kiss- iss-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu stiu de alte biserici ortodoxe in Londra. Goul, poate ne poti da mai multe informatii.
    Pt alte biserici gasiti detalii aici: http://www.romani-online.co.uk/content/view/7977/383/

Andrada, de pe treptele de afara nu am reusit sa aud nimic decat comentariile mentionate. Nu am rezistat decat o ora si era devreme, ne-am dus de pe la 8pm.
    Cred ca pe Trinitas am ascultat, da.

7. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Buna
    Cine e ar fi de accord sa ne intalnim asa intr-un grup mai restransa mergem la biserica de Paste?....
    Chiar nu a mai fost nimeni la nici o biserica in Londra inafara de Motanik? -shout- hout-

8. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    Am cautat si eu pe net dupa biserici rom in jurul londrei sau in Londra si nu am gasit decat cea postata aici si aceasta....La Northampton biserica St. Michael, Perry street, NN14HL.... distanta e cam egala pt mine, o diferenta de cateva minute pe google map...dar pana atunci mai e un pic si am sa ma decid....la care din ele am sa ajung....

9. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost la a doua inviere (se face duminica de Pasti la amiaza, e o slujba prescurtata a celei de noapte, se da lumina , se zice Hristos a inviat, etc) la biserica ortodoxa din Londra anul trecut. Concluzia mea: anul asta nu ma mai duc! Partea buna nu era lume aproape de loc... vre 40-50 de persoane, nici nu era plina biserica). Insa "slujba" m-a dezamagit, am stat o ora in care i-am zarit cam 5 minute pe cei 3 preoti care au stat tot timpul in altar si mornaiau-cantau de acolo. Au iesit 5 minute pe la mijloc si au zis Hristos a inviat si s-au dus inapoi. Am stat o ora si am plecat. Intre timp mai multa lume pleca. Probail erau obositi de la slujba de seara (sau poate jucau o partida de carti dupa cum spunea barbatu-miu). Eu in Romania am mers ani de zile la a doua inviere la biserici diferite, era slujba mea preferata si n-am vazut niciodata asa ceva ca aici. precizez ca am sunat cu cateva zile inainte la biserica si am intrebat daca se tine a doua inviere si la ce ora... deci nu m-am dus eu in afara programului.
    La slujba de noapte eu nu indraznesc sa ma duc pt ca biserica e foarte mica si imi inchipui ca daca se duc numai 5% din romanii din Londra nu e loc si oricum se pare ca nu pierd nimic. M-as duce la o biserica greceasca sau rusa... daca tot nu aud nimic macar sa iau lumina... Dar cel mai probabil o sa stau acasa.

10. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Stiti cum e sa stai cu sufletul la gura ,sa asteti raspunsuri la intrebarile care te framanta?....Sau sa te dezamageasca raspunsurile?....Cam asa m-am simtit eu cand am citit ca nici o experienta legata de biserica in UK nu s-a dovedit a fi cat de cat frumoasa sau ...NORMALA. -scratch- cratch-
    Dar cum eu is intotdeauna optimista si pana nu incerc pe pielea mea sa vad cum este nu ma las...tot o sa ma duc ...numai asa ....ca sa ma conving....si cine vrea sa se intalneasca cu mine sa nu ezite sa-mi dea de stire! -fingernose- ingernose- -ahaa- haa-
    DECI OFICIAL:
    Cine vrea sa mearga in Duminica mare pe 27 Aprilie la biserica din Londra sa ia Lumina si sa asiste la slujba poate sa faca prezenta aici... -eyebrows2- yebrows2-
    -staycool- taycool-

11. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Marturisesc ca si eu am aceesi mica-mare problema:"la ce biserica ma voi duce de pasti".Prietena mea cea mai buna va veni sa ma viziteze cu ocazia pastelui...si nu se cade sa nu ne ducem la biserica sa nu luam lumina...Eu sunt de doi ani aici si vreau sa va spun ca primul paste pe care l-am facut aici-in 2006 a fost la o biserca ortodoxa pe stil vechi-coptica-unde vin multi egipteni.Eu sunt crestin ortodox pe stil nou dar fost acolo pt ca nu cunosteam pe nimeni si nu stiam unde e biserica romaneasca si aveam cativa prieteni care erau ortodoxi pe stil vechi si mergeau acolo.(oricum pastele e comun atat pt ortodocsii pe stil vechi cat si pe stil nou-cade in aceeasi zi-data craciunului e diferita)
    Mi-a placut, e mai diferit ca la noi.Slujba e o amestecatura intre catolicism si ortodoxism,jumate engleza -jumate araba cu multe expresii din greaca.Biserica se cheama St Mark si e in South Kensington,Allen sstreet,vis a vis de holland park.M-am atasat ff mult de acesta biserica,de atmosfera din interior..si mai ales de preot Father Thomas...care este un om desebit,chiar are har.Cu el si cu un grup de la biserica de acolo am mers anul trecut la Medjugorje in Bosnia in pelerinaj.
    Anul trecut am mers de Florii la biserica romaneasca din Holborn.Sincer:nu mi-a placut!!!Nu mi-a placut slujba...nu mi-a placut atmosfera...ca sa nu zic ..ca unul dintre preoti "cam falsa bine"...de starnea rasete
    Am muncit de pastele trecut nu am putut sa merg dar am trimis-o pe mama mea...A fost aglomeratie...nu s-a auzit nimic...iar mama mea mai mult a fost incantata de privelistea Londrei in noapte decat de ceea ce se intampla acolo....Dar bine ca am luat lumina...cum s-ar zice:(
    Anul acesta pt ca am un invitat special cum s-ar zice tare as vrea sa ma duc la o biserica ortodoxa care sa ma impresioneze ....sa imi placa...
    Ma gandeam, pt ca stau in Hounslow sa ma duc in Chriswick la biserica ortodoxa ruseasca..De inteles e clar ca nu inteleg nimic..dar poate poate or exista si fraze in engleza..sa mai inteleg ceva....Nu am fost niciodata acolo ...dar am vazut aceasta biserica pe youtube si chiar cineva mi-a spus despre ea...are o turla albastra si frumos decorata ca si cele din moscova...atat stiu...:(
    Mai exista o varianta si anume Biserica greceasca care e undeva prin Golders Green ..Nu stiu cum se cheama dar pt mine ..e prea in nord....
    Mai exista tot acolo o biserica ortodoxa dar pe stil vechi...e coptica...atata stiu...nu imi mai aduc aminte numele...am fost odata la o logodna a unor prieteni.
    Daca cineva stie ceva in legatura cu bisericile mai sus mentionate...sau au alte variante...sa ne dea si noua un semn...
    Toate cele bune,
    Andreiuta

12. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Buna Andreiuta12345 te felicit ca macar ai avut parte de 1 experienta placuta in legatura cu biserica in Londra ...si multam` mult de tot -kiss- iss- pentru ca ai mentionat si alte biserici si cine stie pana la urma o sa ne decidem asupra uneia din biserici pentru a asista la slujba de Inviere!

13. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Pt ca numaratoarea inversa a zileleor pana la Paste deja a inceput...am incercat sa gasesc alte optiuni pe care le-as putea avea in vedere cand ma duc la biserica....
    Mi-as fi dorit sa merg la o biserica din Londra cu sluja in limba romana-cea din Holborn dar algomeratia de anul trecut cat si atmosfera nu tocmai..placuta...de acolo...m-au facut sa ma indrept catre alta biserica ortodoxa si anume Catedrala Sf Sofia -biserica ortodoxa greceasca in Bayswater(The Greek Orthodox Cathedral of the Divine Wisdom(Aghia Sophia))
    Daca altcineva poate recomanda in Londra...o alta biserica ortodoxa ruseasca, greaceasca...povestindu-ne cu ce l-/a imprsionat...as fi tare recunoscatoare...
    Va las ce am gasit eu dupa cautari si cautari....
    http://www.stsophia.org.uk/
    http://www.hellenicbookservice.com/Theo ... urches.htm
    http://www.ststephentrust.org.uk/docume ... y_2007.pdf
    Sunt adresele bisericilor ortodoxe din Londra/Anglia/uk -grecesti, rusesti..si mai stiu ca ma este una ucrainiana ...in South Acton..
    Ma gandeam chiar nimeni nu are sotul/sotia grec/grecoaica...rus/rusoaica...sa stie mai multe ..sa ne impartaseasca si noua din experienta "de a asista la sluja si a lua lumina" de la o biserica ortodoxa din Londra(inclusiv suburbii)??
    O zi frumoasa!
    Andreea

14. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    Da si eu am googalit putin si am aflat in Colchester, Essex(unde locuiesc) o biserica ortodixa care la 11.30 sambata seara va tine slujba de inviere. Postez aici programul primit de la Fr. Alexander pt saptamana aceasta, in caz ca mai vine cineva din zona.

Am postat mai devreme pe alt post acelasi lucru dar voi sterge imediat....imi cer scuze..dar nu am vazut decat dupa ce am postat si topicul acesta. Eu am trimis mail preotului paroh si cam asta e rasp pe care l-am primit. Abia ast sa merg sa vad cum se petrec lucrurile pe aici la Inviere.

ORTHODOX PARISH OF ST Helen

All Great Week services in St Martin’s Church, West Stockwell Street , Colchester the first turning off the High Street beside the Town Hall –
    evening and weekend car-parking in Telephone House car-park opposite St Martin ’s.

GREAT AND HOLY WEEK 2008

Lazarus Saturday, 19 April
    Great Vespers 4.30 pm

Entry of Christ into Jerusalem , 20 April
    Mattins, with Blessing of Palms 9.45 am
    Holy Liturgy 10.30 am

Holy Monday, 21 April
    Bridegroom Mattins 7.00 pm

Holy Tuesday, 22 April
    Bridegroom Mattins 7.00 pm

Holy Wednesday, 23 April
    Holy Anointing 7.00 pm

Holy Thursday, 24 April
    Vespers & Holy Liturgy of St Basil 9.30 am
    Mattins of the Twelve Gospels 7.00 pm

Holy Friday, 25 April
    Royal Hours 9.00 am
    Vespers & Deposition 3.00 pm
    Mattins & Burial Procession 7.00 pm

Holy Saturday, 26 April
    Vespers & Holy Liturgy of St Basil 9.30 am
    Reading of Acts 10.30 pm
    Midnight Office 11.30 pm

HOLY PASCHA, 27 April
    Resurrection Procession & Mattins 12 midnight
    Holy Liturgy 1.00 am (till 2.15 am)

No late morning Liturgy

Parish Paschal Lunch 1.00 pm
    Paschal Vespers 3.00 pm

Fr Alexander Haig
    01-206-530-530

15. annnie

annnie New Member

Trophy Points:
    0
    salutari
    eu as vrea sa merg la slujba de Inviere...dar nu stiu nici o biserica in Londra...anul trecut nu am reusit sa mergem, asa c a anul asta chiar mi-as dori...
    poate ne intalnim mai multi acolo?mai schimbam si noi o vorba..
    o zi faina in continuare
    ana

16. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    buna!stie cineva vreo biserica ortodoxa in zona dundee-montrose in scotia?adevarul e ca noi nu avem pe nimeni (romani)prin zona si chiar am intrebat colegii scotieni daca au auzit de biserici ortodoxe,dar nu au habar.imi doresc tare mult sa ajung la biserica, nu numai cu ocazia pastelui.atceva:cu ce se pot vopsi ouale,daca nu avm vopsea de oua,stie cineva vreo alta solutie?multumesc

17. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Am auzit la cineva ca se pot face cu foi de ceapa rosie,nu stiu sa-ti dau mai multe detalii,dar da un search pe Google si cu siguranta vei gasi alte metode.

18. mony

mony New Member

Trophy Points:
    0
    Mai jos gasesti un mesaj dat pe site-ul romanilor din Aberdeen:

Pentru cei interesati, sambata 19.04.08 este slujba ortodoxa la biserica St. Ninians de pe King Street. Slujeste parintele Timothy. Pentru adresa completa a bisericii (dat fiind ca anuntul l-am dat cam tarziu) il puteti gasi in unul din emailurile anterioare pe yahoo.group.

Vor fi saptamana viitoare alte 3 slujbe, Joia Mare, Prohodul si slujba Invierii.
    Slujba din Joia Mare (24 aprilie) si Prohodul (25 aprilie) se vor tine in Rathen de catre parintele Timothy de la ora 7pm.
    Slujba Invierii se va tine sambata, 26 aprilie, in Aberdeen la St. Ninians de catre parintii Timothy si Raphael de la ora 4pm.

Slujbele vor fi in engleza, dar Crezul si Tatal Nostru se vor spune si in romaneste.

Adresa bisericii: Aberdeen PC (G)
    The Orthodox Community of St Matthew the Apostle, worshipping in St Ninian's Episcopal Church, 696 King
    Street, Seaton, Aberdeen AB24 1SJ. Contact 01224-315658. Divine Liturgy, usually first Saturday of month.

Aici mai poti vedea ceva mesaje ale grupului de romani din Aberdeen:
    http://groups.yahoo.com/group/Romanians ... essage/377

Referitor la oua, gasesti la Asda, la raionul de esente (rom, vanilie) sticlute asemanatoare cu cele de esente numai ca scrie pe ele"food colouring". Gasesti toate culorile.

Bafta si numai bine!

19. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Pana acum cateva saptamani, eu am stat in Montrose...nu era nici un roman cu care sa schimb o vorba prin preajma ... pacat ca nu ai postat mai "devreme" pe forum ... -sad- ad-

20. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc fetelor pt sfaturile cu biserica si cu ouale rosii,iar de tine p officer de tine chiar imi pare rau,cit ai stat in montrose,ai fost singura?iti doresc mult noroc acolo unde esti acum,ai grija de tine.

Share This Page