9.7 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pasi de urmat in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by Laurentiu_h, Oct 19, 2010.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    dupa ce i-am facut programare mamai mele la NINo , am primit o scrisoare de la Job Centre Plus cu data la care va fi sustinut interviu si cu ce acte va trebui sa ma prezint. Printre aceste acte era mentionata si acea scrisoare de la contabil.
    Desi ceea ce zici tu este corect, nimeni nu te obliga sa iti angajezi contabil, dar totusi este conditie principala.
    ca si cu obtinerea BC pt dependent-nimeni nu te obliga sa il ai, dar daca vrei sa te angajezi, fara el nu se poate, caci 99% dintre ei il cer.
    Acuma tu faci alegerea pe care o consideri. Aici sunt doar niste sfaturi de la oameni trecuti prin furcile caudine.

2. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor.
    Revin cu o noua serie de intrebari:- pt. sustinerea testului cscs ai nevoie mai intai de NIN
    - pot sa platesc eu din Romania testul ? nu radeti, pt ca sotul meu este la londra, nu are card si nici nu poate sa obtina iar eu vreu sa-l ajut pt ca este foarte derutat si nu stie cum o sa se descurce acolo. Card nu poate sa-si faca deoarece nu obtine de la proprietarul casei o chitanta .
    Si altceva nu stiu de unde se pune "THANK YOU" la fiecare postare, pt ca vreu sa fiu draguta cu toata lumea, credetima imi pun toate sperantele in voi . Va multumesc !

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai posibilitatea sa platesti on-line, pe pagina de web a companiei care face examinarea, da, poti plati din Romania cu un card bancar sau, uneori, prin telefon sau completand un formular care se trimite prin posta (daca furnizorul ofera aceasta posibilitate).

Dar sotul tau isi poate foarte usor un cont in UK. Sa mearga la HSB cu pasaportul si cartea de identitate si sa ceara sa i se deschida un Passport Account.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    necula wrote:
    Buna seara tuturor.
    Revin cu o noua serie de intrebari:- pt. sustinerea testului cscs ai nevoie mai intai de NIN
    - pot sa platesc eu din Romania testul ? nu radeti, pt ca sotul meu este la londra, nu are card si nici nu poate sa obtina iar eu vreu sa-l ajut pt ca este foarte derutat si nu stie cum o sa se descurce acolo. Card nu poate sa-si faca deoarece nu obtine de la proprietarul casei o chitanta .
    Si altceva nu stiu de unde se pune THANK YOU la fiecare postare, pt ca vreu sa fiu draguta cu toata lumea, credetima imi pun toate sperantele in voi . Va multumesc !

Sub mesajul tau/al altcuiva ai o casuta albastra cu o inima alba si in care scrie 'THANK YOU'.
    Click pe casuta.

5. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
  6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    necula wrote:
    Am vazut casuta albastra, dar nu la mine,la altii si cand sa dau click pe ea ? Mai am multe de invatat, daca va bat prea mult la cap va rog sa ma iertati .

Cand vrei tu. Nu-i nimic...le prindem pe toate din mers.Observ ca deja ai multumit. Bravo!

7. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu mai inteleg,eu vad ca la mine tot nu apare casuta, sau nu trebuie sa apara ?

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    necula wrote:
    Pai nu mai inteleg,eu vad ca la mine tot nu apare casuta, sau nu trebuie sa apara ?

La tine apare casuta, dar o vedem doar noi, ceilalti?

Ai vrea sa-ti multumesti tie insati?

9. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca am inceput sa fiu plictisitoare,dar nu am ce sa fac merg inainte. Am intrat pe Nou venit- Totul despre self...-CSCS si am dat clic pe LINK de acolo,am completat tot pana unde imi cere Number... deci in concluzie imi trebuie NIN ? Mai cereau si un nr. de telefon de la munca, nu mai inteleg trebuie sa aiba loc de munca cand solicita programarea pt testul CSCS ?

10. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    @necula - acea casuta cu "thank you" o poti folosi in cazul ca raspunsul celui care a postat are legatura cu ceea ce te intereseaza si vrei sa-i multumesti, dar se poate folosi si sub forma de vot, un mod de a subscrie celor scrise de respectivul forumist.
    Tu nu vezi aceea casuta la tine, o vad ceilalti, care iti citesc postul si o vor folosi daca vor considera ca e necesar.

11. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Nici nu va inchipuiti cat de bine ma simt cand vad ca sunt persoane care ma inteleg si vor sa ma ajute. Unde sa mai pun intrebari despre folosirea acstui forum pt. ca pe acest topic nu cred ca este corect .

Share This Page