6.3 C
London
Sunday, October 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pasi de urmat in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by Laurentiu_h, Oct 19, 2010.

1. Laurentiu_h

Laurentiu_h New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,daca sunteti asa de buni sa recapitulam pasii care trebuiesc facuti odata ajunsi in Anglia:
    1.Chirie(mi se pare cel mai important)
    2.Deschiderea unui cont curent cu card de debit atasat
    3.Completarea BR1
    4.Depunere cerere SE
    5.Depunere cerere NINO
    6.Schimbare permis romanesc in britanic
    7.Inregistrare CIS si CSCS(optional)
    8.Inregistrare doctor de familie.
    Am omis ceva?Vreau sa vin in noiembrie si de aceea va "stresez" atat.Multumesc!!!!

2. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0
    Re: daca sunteti buni...

3. Laurentiu_h

Laurentiu_h New Member

Trophy Points:
    0

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Laurentiu_h wrote:
    Salut,daca sunteti asa de buni sa recapitulam pasii care trebuiesc facuti odata ajunsi in Anglia:
    1.Chirie(mi se pare cel mai important)
    2.Deschiderea unui cont curent cu card de debit atasat
    3.Completarea BR1
    4.Depunere cerere SE
    5.Depunere cerere NINO
    6.Schimbare permis romanesc in britanic
    7.Inregistrare CIS si CSCS(optional)
    8.Inregistrare doctor de familie.
    Am omis ceva?Vreau sa vin in noiembrie si de aceea va "stresez" atat.Multumesc!!!!
    Parerea mea:
    1.Chiria (daca se poate aranjaza ceva inainte sa ajungi in UK)
    2.Contul la banca
    3.Loc de munca ca self employed
    4.Inregistrare ca SE
    5.Programare interviu NINO
    6...7.. Permis de conducere, GP, etc.

5. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0

parerea mea nin inainte de self-da-da-

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

ValiB wrote:
    S-a schimbat schimbarea?
    Parca era ca incepi activitatea, obtii NINO si apoi te inregistrezi SE.
    <strong>First steps to register as self-employed</strong>
    In order to register you will need your National Insurance number. If you don’t have one please call Jobcentre Plus on 0845 6000 643. You will need to attend an Evidence of Identity interview at a Jobcentre Plus or Social Security office.
    sursa: www.hmrc.gov.uk/selfemployed/register-selfemp.htm
    Cand suni sa te programezi la NIN te intreaba daca ai inceput sa lucrezi. Daca spui NU, nu iti face programare. Daca spui ca ai primit scrisoare de la HMRC precum ca te-au inregistrat si vei avea nevoie de NIN, te programeaza imediat. Ce spune pe site e una, ce stie functionarul e alta. Si acesta este doar un exemplu de stil. Mai sunt si altele. Stii vorba aia: cu teoria e usor, practica ne omoara.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: daca sunteti buni...pasi de urmat in UK

9. blondu1982

blondu1982 New Member

Trophy Points:
    0

Sal. Din cate stiu eu si din cate spun legile in UK, NU AI VOIE SA NUNCESTI DACA NU AI DREPT DE MUNCA!!! Si ca sa capeti dreptul de munca iti trebuie NIN deci NIN trebuie obtinut inainte conform legilor din UK. Daca te duci cu dovada ca ai lucrat, invoice-uri sau facturi...tu le demonstrezi ca ai muncit ilegal si ei pot sa se foloseasca de chestia asta. Deci practic nu ai voie sa muncesti si trebuie sa obtii NIN inainte de a te apuca de munca. Singura posibilitate sa le demonstrezi la astia ca nu le ceri NIN-ul degeaba este sa vii cu o scrisoare de la angajator in care sa se specifice ca ar putea avea nevoie de serviciile tale mai mult de 40 ore pe saptamana (asta ca self employed) sau daca nu trebuie o scrisoare ca ai aplicat pt self employed si-ti trebuie NIN. Si ar mai fi o ultima varianta si anume...sa te duci cu actele sa ceri NIN si sa ii bati cu legile lor in cap(da trebuie oleak de curaj pt asta)
    Eu nici n-am ajuns in UK da vin de luni si incep batalia cu nenorocitii pentru drepturile mele.
    Daca are cineva de comentat sau de completat este invitatul meu...orice ajutor cat de mic este bine venit...Multumesc!

10. blizzard

blizzard New Member

Trophy Points:
    0

blondu1982 wrote:
    Sal. Din cate stiu eu si din cate spun legile in UK, NU AI VOIE SA NUNCESTI DACA NU AI DREPT DE MUNCA!!! Si ca sa capeti dreptul de munca iti trebuie NIN deci NIN trebuie obtinut inainte conform legilor din UK. Daca te duci cu dovada ca ai lucrat, invoice-uri sau facturi...tu le demonstrezi ca ai muncit ilegal si ei pot sa se foloseasca de chestia asta. Deci practic nu ai voie sa muncesti si trebuie sa obtii NIN inainte de a te apuca de munca. Singura posibilitate sa le demonstrezi la astia ca nu le ceri NIN-ul degeaba este sa vii cu o scrisoare de la angajator in care sa se specifice ca ar putea avea nevoie de serviciile tale mai mult de 40 ore pe saptamana (asta ca self employed) sau daca nu trebuie o scrisoare ca ai aplicat pt self employed si-ti trebuie NIN. Si ar mai fi o ultima varianta si anume...sa te duci cu actele sa ceri NIN si sa ii bati cu legile lor in cap(da trebuie oleak de curaj pt asta)
    Eu nici n-am ajuns in UK da vin de luni si incep batalia cu nenorocitii pentru drepturile mele.
    Daca are cineva de comentat sau de completat este invitatul meu...orice ajutor cat de mic este bine venit...Multumesc!

Eu sunt de parere ca mai trebuie sa citesti putin legislatia britanica si toate topicurile dedicate acestui subiect, in speta DREPTUL DE MUNCA, si cam tot ce inseamna pasii de urmat pentru a putea munci in UK. Ce ai spus mai sus e o adevarat salata mediteraneeana si nu cred ca cineva va pricepe ceva din postul tau. Ai ceva cunostinte despre documente si pasi de urmat dar trebuie sa ti le clarifici mult mai bine. Citeste tot ce s-a scris in topicul dedicat si vei vedea ca nu este asa cum ai spus. Nu ma apuc acum sa acriu pasii de urmay ca n-am timpul fizic necesar, dar pe sectiunea Emigrare In UK sunt toate informatiile necesare.
    Bafta si sanatate!

11. blondu1982

blondu1982 New Member

Trophy Points:
    0

Ms mult Vali pentru raspuns...sa vedem ce o sa fie de acum

12. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara .
    Imi spune si mie cineva daca exista un numar de telefon pt. programare sustinere test CSCS ?

13. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0

Am cautat pe Nou venit-totul despre...., dar acolo spune doar despre programare online.

14. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc frumos, raman datoare.

15. koffeina

koffeina New Member

Trophy Points:
    0
    salutari,

vad ca toata lumea vorbeste despre munca in constructii.. ca sa nu mai deschid alt topic, eu as avea alta nelamurire.

mi-am facut programare la nino foooarte usor. m-au intrebat pentru ce am nevoie de nino si le-am zis ca vreau sa lucrez ca SE. no problem, mi-au facut programarea dupa care mi-au trimis o scrisoare acasa cu alte date. pe scrisoare, am urmatoarele cerinte:

letters from client
    letters from accountant
    invoices from clients

invoice-urile nu sunt o problema, le pot face imediat, dar cu celelalte 2 ce fac? stie cineva?

eu doresc sa muncesc in domeniul IT, am si o prietena de origine britanica la care i-am reparat calculatorul de vreo 2 ori pana acum si la care i-as putea face un invoice si de altfel, sa confirme ca mi-a fost client. dar cu celelalte 2 ce fac, stie cineva?

va multumesc

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    pai daca tu ii dai invoice, prietena iti poate da letter ca a apelat la serviciile tale -trece perioada- si ca a fost multumita de calitatea executiei. Te va apela se alta data...
    Nu uita! Sa treaca datele de contact, adresa reala, un e-mail, nr de tel eventual.
    Cat despre accountant, cauta-ma pe pm si te indrum.

17. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Aceleasi acte mi-au fost cerute si mie dar nu am dus decat contractul de prestari servicii cu principalul meu client si o singura factura aveam la acea vreme. Nici vorba de scrisori de la clienti, cu atat mai putin de la contabil.

Daca m-ar fi intrebat de ele, i-as fi spus ca doar ce am inceput activitatea si nu am decat un singur mare client iar despre contabil i-as fi spus ca nu am nevoie pentru ca imi fac singur Tax Return, o data pe an.

Nu te obliga nimeni sa iti angajezi contabil sau avocat cand lucrezi ca Self Employed. Nici ca Ltd. nu este obligatoriu.

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  19. Laurentiu_h

Laurentiu_h New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni de acest gen te fac sa intrebi de mai multe ori un lucru,le este mai usor sa te ia peste picior dcat sa te ajute,poate e ruda cu regina si a reusit mai uisor in Anglia
    Multumim pentru raspunsurile sincere primite,cel putin mie mi-au fost de ajutor.

20. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    valentin wrote:
    Aceleasi acte mi-au fost cerute si mie dar nu am dus decat contractul de prestari servicii cu principalul meu client si o singura factura aveam la acea vreme. Nici vorba de scrisori de la clienti, cu atat mai putin de la contabil.

Daca m-ar fi intrebat de ele, i-as fi spus ca doar ce am inceput activitatea si nu am decat un singur mare client iar despre contabil i-as fi spus ca nu am nevoie pentru ca imi fac singur Tax Return, o data pe an.

Nu te obliga nimeni sa iti angajezi contabil sau avocat cand lucrezi ca Self Employed. Nici ca Ltd. nu este obligatoriu.

asa am si eu impresia ... ca trebuie sa aduci cel putin una din chestiile alea... cel mai des invoice-uri si poate un letter de la contractor...
    nu-ti trebuie neaparat letter de al contabil sau mai stiu eu ce.. dar daca le ai pune-le acolo in dosar

Share This Page