17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

pasaport british

Discussion in 'SEZATOARE' started by danuzza81, May 26, 2008.

1. danuzza81

danuzza81 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ..vreau sa intreb si eu pe cei care stiu dupa ce iese indefinit leave to remain la cat timp pot aplica de pasaport british???merci

2. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Danuta
    pe vremea mea ( acum 12 ani) se aplica ptr Brit Passport imediat dupa ILR. Trebuie insa sa treaca 2 ani (ILR obtinut prin casatorie) si 5 ani (unde ILR este obtinut prin long residency, work permit, etc).

Cind applici ptr Brit Nat, primestiu acasa un cert de naturalisation, care te face in essence british! ( cel putin asa era pe vremea mea).
    Hope this helps !

dar, raspunsul al intrebarea ta este , DA, Brit nat urmeaza imediat dupa ILR.

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    "If you are a European Economic Area (EEA) national or a Swiss national or the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the United Kingdom for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not have to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation."

"f you are over 18 and have been living in the United Kingdom for the last five years (or three years if you are married to or a civil partner of a British citizen) you may be able to apply for naturalisation as a British citizen."

mai multe aici:

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/britis ... uirements/

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Poti aplica pt naturalizare la un an dupa ce ai obtinut ILR cu conditia sa fi fost fizic in aceasta tara cu 5 ani inainte de data aplicatiei (sau 3 ani inainte in cazul casatoriei cu un cetatean britanic).
    Trebuie ca in decursul anului scurs de la obtinerea ILR sa nu fi petrecut mai mult de 90 zile in afara UK, dintr-un total de 450 maxim pe care ai voie sa le petreci in afara UK de-a lungul celor 5 ani (270 zile maxim in afara Uk in ultimii 3 ani pt cei casatoriti cu un cetatean britanic).

Un ghid cu mai multe info gasesti aici:
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... ide_an.pdf

5. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Pentru SPLASH!,
    Daca sunt in permis de munca din ianuarie 2005 valabil pana in dec 2008 (este al 2lea consecutiv)pot cere prelungirea permisului de munca cu inca 2 ani ?? totodata am si BLUE certif,dar am auzit ca daca ai 5 ani permis de munca poti opta pentru ILR chiar daca am intrat in UE in 2007
    mersi pentru un eventuall raspuns

6. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    corect!

7. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    A depus cineva actele pentru pasaport englezesc??sunt curios daca s-au luat in consideratie anii petrecuti inainte de 2007 sau s-au sters cu buretele?? astept un raspuns de la cineva care este in tema cu asa ceva -handsrubb- andsrubb-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Sigur ca se numara si anii de inainte de 2007 cu conditia sa fi fost acoperit de viza pe toata perioada si sa indeplinesti conditiile scrise mai sus.

Share This Page