9.8 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

pasaport britanic copil

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by deeea_ciubo, Sep 25, 2014.

1. deeea_ciubo

deeea_ciubo New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua.in legatura cu pasaportul britanic pentru copil.....sotul are acum rezidenta permanenta de un an si eu blue card.putem aplica pt pasaport britanic pentru copil,daca la momentul nasterii copilului, acum 3 ani ,sotul nu detinea rezidenta?
    va multumesc!

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Pt a avea automat cetatenie britanica, trebuia ca la data nasterii copilului cel putin unul din parinti sa fi detinut permanent residence, ori voi nu aveati atunci.

Daca ati obtinut dupa, copilul are dreptul la cetatenie, numai ca trebuie sa faceti o aplicatie de inregistrare ca si cetatean britanc, pt copil minor sub 18 ani , aplicatie care se face pe formularul MN1 https://www.gov.uk/government/uploads/s ... e_2014.pdf

Taxa de registration va fi de £669, si alaturi de formular va trebui sa includeti actele doveditoare ale voastre, ex. Card-ul de PR. Daca aplicatia va fi aprobata, veti primi un certificate of registration as british citizen pe numele copilului si cu acesta puteti sa ii scoateti pasaport.

Toate cele bune,

Bivo

3. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Eu si sotul suntem in Anglia de doi ani si jumatate.Max s-a nascut in Mai. Daca am inteles eu corect dupa ce eu sau sotul facem sase ani in Anglia,Max are automat cetatenie britanica si se poate face pasaport copilului.Am inteles corect?
    Multumesc

4. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0

5. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult bivo pentru raspuns. Te-ai facut inteles,pacat ca mai avem de asteptat :)

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    chiar azi am sunat la ei, si mi-a zis ca ....chiar dk noi (parintii aveam blue card) atunci cand copilul a fost nascut tot trebuie sa aplic sa fie recunoscut, adica sa platesc taxa de 669 si apoi pasaportul.
    Zic ei gresit, sau...

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  8. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    este ciudat- pe site la gov.co.uk este stipulat ca din moment ce ai 5 ani de 'exercising treaty rights' obtii automat permanent residence. eu si sotia avem 7 ani de 'treaty rights' dovediti prin acte(contracte de munca full time). Nu inteleg de ce trebuie sa platesc acea taxa de 660 de lire pentru copilul nostru nou nascut din moment ce noi am obtinut automat permanent residence ??? e cumva un fel de hai sa ne invartim dupa deget britanic? multumim

9. anya2003

anya2003 New Member

Trophy Points:
    0
    Security deposit for a flat
    Buna seara dnl Av.,

As avea rugămintea daca se poate sa-mi dati un sfat in legatura cu un depozit la un flat pe care l-am platit in urma cu o saptamana. De 2 zile incerc sa-l contactez pe presupusul 'proprietar', cu care am semnat un act cu titlul de SECURITY DEPOSIT RECEIPT, acesta persoana are tel inchis. Banii i-am dat cash, semnand aceasta hartie, ne@a dat cheile de la casa iar astazi cand trebuia sa ma mut acolo am avut marea surpriza sa gasim pe altcineva mutati acolo, aceia semnand un contract cu o alta persoana, nu cu aceeasi cu care am semnat si eu. La acea casa nu s-a schimbat butu, iala,avem cu totii aceleasi chei. As vrea sa imi spuneti unde trebuie sa merg si cu cine as putea sa vb in situatia de fata si daca mai este posibil sa-mi recuperez vreun ban. Multumesc frumos, va doresc o seara buna!

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page