13.9 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Participant la targuri hand-made...sau stallholder?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Lus, Sep 25, 2013.

1. Lus

Lus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am tot cautat informatii despre posibilitatea de a participa in calitate de vanzator la diverse targuri din anglia (handmade)...nu am gasit decat ca persoana care face asta se numeste stallholder si ca ca trebuie sa aiba o asigurare speciala... Eu care sunt inca in romania si urmeaza sa plec in anglia luna viitoare sunt total debusolata... -trist- Oare trebuie sa ai statut de selfemployed sa faci asta...adica se considera o afacere sau unul din permisele de munca (yellow card in cazul meu). Ca sa ma intelegeti mai bine, sotul meu este in anglia cu statutul de selfemployed. Prin urmare pentru mine sunt 2 variante: self sau yellow card. Daca ma poate indruma cineva catre un site unde pot gasi mai multe informatii cu privire la acest domeniu ar fi exceptional. Sau dac cineva a incercat deja sa faca asta si imi poate spune cum a inceput ar fi si mai bine.Multumesc pentru rabdare!

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu lua 100% adevarat ce spun, e doar o parere:
    Daca tu o consideri afacere, declar-o ca afacere. Self Employed, fireste, e cel mai usor si te incadrezi perfect.
    Daca o faci ocazional si nu ca pe o afacere, nu cred ca e nevoie sa declari. E ca un hobby, vinzi si tu o data pe an niste lucrusoare facute de tine.

3. Lus

Lus New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc! O sa ma mai interesez si acolo. In acest caz o sa imi depun actele pentru yellow card... si vom vedea ce va fi mai departe.

4. Crina Radulescu

Crina Radulescu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, nu stiu daca postez corect aici, dar ma intereseaza sa gasesc pe cineva care sa participe cu mine la targul de handmade din 17-18 mai, For the love of Fashion din Vintage Pub (Centrul Vechi).. taxa e de 150 lei/week-end/mp2. Ar insemna 75lei/persoana. Am inteles ca masa si scaun ne dau ei, dar eu am papioane si vreau sa imi aduc un chevalet. Am gasit pagina si blogul lor, respectiv https://www.facebook.com/pages/For-The- ... 5100107870 si http://fortheloveoffashion-blog.blogspot.ro/ . din cate am vorbit cu organizatoarea avem parte si de promovare, gratuit, si pe facebook si pe blog ante si post event.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca asiguri transportul dus intors venim -da-da- -da-da- -da-da-

Share This Page