8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Parerile experimentatilor Au-Pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by angel93, Dec 10, 2010.

1. kata88

kata88 New Member

Trophy Points:
    0
    Croydon e in londra, intra pe google maps si o sa vezi unde e.
    eu sunt au pair in august 2010, dar primul card l-am primit in sept 2010, iar in 3 sapt am programare la Croydon pt blue..doamne ajuta sa il primesc.
    Pe mine m-a ajutat Mr. John cu programarea. daca te intereseaza e un topic doar despre asta.
    Daca locuiesti intr-un orasel mic mergi cu trenul, autocarul sau masina familiei la londra..cum iti este mai usor. Eu locuiesc intr-o baza militara, destul de complicat...dar mergu cu masina...intra pe google maps si o sa vezi unde e Croydon...

2. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Ok, ms mult, Kata! O sa ma uit. :D
    Si o sa caut si topicul cu Mr. John. :)

Acum sa vad unde o sa ajung, am trimis mail celor doua familii care m-au contactat, asteptam sa vedem. :)

3. Mihaela56

Mihaela56 New Member

Trophy Points:
    0
    Hi, everyone!

Lucreaza cineva ca mother's help?
    Eu, din pacate, nu mai am varsta de au pair (am 28) si am posibilitatea de a lucra ca si mother's help. Familia mi-am gasit-o singura, deci nu am intermediari care sa se ocupe de aceste detalii foarte importante, de altfel. Cunosc procedura pentru au pair, dar nu stiu in ce categorie intra mother's help.

Multumesc!

-cu-bine-

4. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
    Mother`s help e considerat ca au-pair pentru ca locuiesti in aceasi casa cu cei care-ti solicita serviciul tau.
    "They are expected to be in the home looking after children normally whilst the mother is at work, or helping the mother in a busy household.
    They are asked to keep a home clean, maybe do some cooking and shopping. Be responsible for laundry and ironing, etc.
    They generally work between 8 - 10 hours per day."

http://www.justaupairs.co.uk/mothers.htm
    Poate au o bunicuta in familie de care poti avea grija ca si au-pair, si-anume ca si carer.Poti fi au-pair +, daca au nevoie de mai multe ore.

5. Mihaela56

Mihaela56 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc AlexaS!

Deci, cand voi completa formularul BR3 voi trece direct la Section 5 pt au pair... Insa vor vedea ca depasesc limita de varsta. Unde trebuie sa fie mentionat ca lucrez ca mother's help? in scrisoarea de la parinti?

-multumesc-

6. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Eu am o intrebare... Cum decurge exact un interviu la Croydon? Adica duci actele respective si doar atat? Nu te intreaba nimic asa? Daca te intreaba ce ar trebui sa zici? Ma scuzati ca pun atatea intrebari, dar na, sunt din ce in ce mai agitata pentru ca imediat dupa ce imi fac pasaportul vreau sa plec, familie mi-am cam gasit si vreau sa fie totul ok. :)

7. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Am si eu o intrebare, voua vi s-a intamplat sa va dea familia direct mesaj? Eu am primit astazi mesaj de la o doamna spunandu-mi sa-i dau msg. inapoi sa ma sune sa vorbim mai multe detalii despre familie and things.

A fost un mesaj destul de fain si caldut, nu mi s-ar parea asa teapa, doar ca, dupa cum ziceam, mi-e ciudat ca mi-a dat direct mesaj...

8. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    angel93: "Iti multumesc foarte mult pentru mesaj BlueKrik si bine ai venit pe forum. Deci cineva imi confirma, involuntar poate, faptul ca merita un an de sacrificiu, si eu sunt de parere ca si altii de altfel ca un bun inceput in UK este cel de au-pair. Astept cu nerabdare ziua cand ma voi inscrie si eu la un site de profil si sper sa mai am si noroc .
    Inca o data multumesc pentru mesaj."

in fiecare zi citesc cate ceva de pe site si am dat peste ceea ce ai scris tu....noi am mai vorbit pe chat si cred ca iti mai aduci aminte cat de cat ce am discutat....am povestit cum am dat eu de familia asta,care la inceput au fot incredibili...mi au permis sa imi aduc prietenul in vizita,dupa care a ramas permanent la mine si pana imi iese Blue card-ul sta cu noi....Dar scopul lor nu era unul nobil,scopul lor era sa ma prinda cat mai mult la inghesuiala,sa nu mai pot face nimic,in sensul sa plec la alta familie etc...Eu am renuntat la postul de educatoare in Ro si prietenul meu la un post bun in armata....deci depindem de card incredibil de mult,ceea ce ei stiu...Bun,sa incep cu neplacerile:eek:rele lucrate pe saptamana sunt cu mult peste limita,lucrez zilnic pana la 6-7PM,mancarea e jalnica,eu si prietenul meu am facut infectie alimentara de 2 ori,de nu ne puteam ridica din pat de rau ce ne era,vacantele ne erau platite,dar mai nou refuza sa ne plateasca,plus ca amandoi sunt niste mincinosi notorii,inclusiv fetita lor....A da si intimitate lipsa,noi avem camera cumva separat de ei,ne desparte o usa de bucataria lor,dar vreau sa spun,ca am numarat intr-o zi de cate ori au intrat pe usa-de 40 de ori....deci sa nu-mi zica cineva ca au avut treaba de 40 de ori afara(usa noastra da afara in curte)...am avut intentia sa plec de nenumarate ori,dar gandind la rece,pentru Blue Card merita un an de zile,chiar merita...si iata mai sunt nici 3 luni si voi aplica....nu mai e cat a fost nicidecum....plus ca printr-un miracol am obtinut si NIno,deci tot raul spre bine....VA SFATUIESC PE TOTI,NU RENUNTATI,SOARELE RASARE PE STRADA TUTUROR!!!!

9. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Wow! Experienta destul de neplacuta, as spune eu.
    Sper, totusi, sa iti iei Blue card-ul si sa treci peste toate cu bine. Bafta multa!

10. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    Problema mea e,ca sistemul asta le permite oamenilor de genul asta sa isi faca de cap si sa ne faca din oameni magari...ia sa incercam sa le facem un complaint,ca zburam instant de aici....
    Multumesc mult de urare,la fel iti doresc si tie!!

11. vanesam

vanesam New Member

Trophy Points:
    0
    Hey!ajutati-ma si pe mine!de curand am descoperit si eu chestia asta,"au pair", pe site-ul www.tjobs.com . am gasit o agentie din timisoara care pare ok,nu imi cere sa platesc nimic inainte de plecare,doar biletul de avion sa mi-l platesc iar in schimb eu trebuie ca primul meu salar sa il dau lor!am mai citit si eu pe net cate una alta si am gasit tot felul de oameni care s-au plans de servicii asemanatoare insa nimeni de agentia pe care am gasit-o eu.a mai mers cineva prin intermediul unei agentii,de pe tjobs sau de pe altundeva?

12. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    eu am gasit familia pe un site(sunt multe site-uri cu familii care cauta au pair) am discutat toate detaliile cu ei si aici am venit.
    nu cred ca se merita sa dam bani agentiilor cand putem sa facem aceeasi treaba gratis.daca te mai uiti pe-aici pe forum ai sa vezi ca sunt destui care au venit asa.

13. vanesam

vanesam New Member

Trophy Points:
    0
    eu pe site-ul de care ti-am spus mai sus am aflat despre chestia asta...sincer nu m-ar deranja sa le dau banii aceia atata timp cat imi asigura o familie si au grija sa imi rezolv toae actele.cum am scris mai sus,de putin timp am aflat de chestia asta si inca nu sunt bine informata.de aceea am cautat si am gasit forumul acesta.ei mi-au trimis astazi un e-mail cu date si o poza despre o familie si acolo scrie ca ei imi vor plati 120 pe saptamana.nu stiu ce sa spun,mi-e teama sa nu fie "teapa"...

14. simina24

simina24 New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost plecata prin Eurolife Consulting ca si au pair in Anglia,evident ca m-am intors pentru ca ceea ce e descris ca si program de schimb cultural ce permite tinerilor intre 17 si 27 de ani sa invete limba engleza in UK, locuind aici ca membri ai unor familii este de fapt sinonim cu menajera prost platita sau mai degraba om bun la toate...cei din clasa de mijloc ce nu-si permit desigur sa platesca mii de lire pe o bona,o menajera,un responsabil cu gradina ,animalele etc,gaseste cu 60,70,80 de lire un omulet bun sa le faca pe toate astea,sau ma rog cate putin din toate cum spun ei.Daca au-pairul se prinde ca familia il cam crede prost si reactioneaza,este descris ca un tanar rebel,nepoliticos,arogant,sau inadaptabil si normal ca agentiile vor crede doi adulti dintr-o tara civilizata decat un mucos care vine dintr-o tara gen Romania sau Bulgaria.Problema se pune cand familia se comporta de-a dreptul grotesc,inscenand furturi,escapade sau consum de substante incerte,abuz asupra copiilor si altele.Si vorbesc foarte serios.Am ramas socata,efectiv, cand am auzit fete carora li s-au pus bijuterii in bagaje sau au fost acuzate ca au batut copii folosindu-se de vanatai sau zgarieturi pe care orice copil le are si asta pentru ca familiile respective ar fi putut avea mari probleme daca au-pairul s-ar fi plans de tratamentul primit sau de faptul ca muncesc ilegal.Sunt unii care nu te acuza pe fata,tu nici nu stii ce ai facut.Merg la agentie,se plang de tot felul de chestii oribile dar tot ei o fac pe bunii samaratineni si roaga agentia sa nu reactioneze in niciun fel pentru ca nu vor sa te puna intr-o situatie proasta,oricum n-ai recunoaste.Si uite asa sunt si victime si oameni foarte buni care in loc sa anunte politia,te iarta,in fata agentiei si a prietenilor lor.....cand ajung acasa te arunca in strada si de acolo te descurci.Asta e alta poveste,iti spun ca te duc la aeroport si te lasa in mijlocul drumului prin nu stiu ce locuri si spun apoi ca tu ai fost cea care a fugit.Eurolife mi-a trimis prin fax o foaie nesemnata,nestampilata prin care trebuia sa platesc milioane la banca,am sesizat acest lucru si am anuntat,mi s-a trimis alta stampilata.Am platit,am plecat,am ajuns in familia cu pricina unde totul a fost bine la inceput pana au inceput treptat sa se mareasca orele de lucru,lucru fizic mai ales,weekend-uri din ce in ce mai putine,piure inghetat de 1 lira ca si mancare si scuze de genul,am intarziat,s-a ivit ceva si mai dureaza 3 ore,din 3 ore se faceau 6 si tot asa.Bank holidays are off days....doar in visele mele,acte nimic.Cand am trimis mail la eurolife si rainbow aupairs(agentia din anglia cu care colaborau)mi-au spus ca familia trebuie sa ma ajute.....si atat.Am facut asa incat sa ajung teafara in Romania,desi era pe cat sa nu se intample asta.Unii uita ca NU toti pleaca in Anglia sa se stabileasca definitiv.Daca voiam sa muncesc si sa castig bani alegeam o meserie bine platita.Am vrut o experienta inedita,pt a invata limba si pentru a cunoaste cultura lor,mi-am dorit sa cunosc Anglia stand intr-o familie de englezi si nu intr-un hotel....am dat de altceva.Minciuni si promisiuni.Agentiile nu au cum sa va garanteze nimic.Ca sunt sau nu autorizate nu ma intereseaza ,pericolul e acelasi.

Share This Page