8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Parerile experimentatilor Au-Pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by angel93, Dec 10, 2010.

1. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu deocamdata trebuie sa imi intocmesc un CV, in special sa fac niste poze cu ,copii unor cunostinte si poze singur si mai vad dupa, mai trebuie sa caut si pe cineva cu recomandarile, dar ma cam sperii cand ma gandesc ca nu am al cui numar sa dau pentru ca nu cunosc pe nimeni (adult cu copii) care sa cunoasca limba engleza, macar la un nivel minim... -nu-stiu-

2. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Eu am norocul cu nepoatele prietenului in privinta pozelor. :)
    In ceea ce priveste recomandarile, eu am bifat acolo ca nu am experienta ca au-pair si atunci se subintelege ca nu am de unde sa dau referinte...

3. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Vor fi insa necesare referinte de la familia cu ai carei copii ati facut pozele, asa cred.

4. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Pai si eu ce sa fac, daca sora prietenului meu nu stie engleza? Ma rog, vedem cum o fi pana la urma urmei.

5. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor Chatte!. Referitor la intrebarea ta ..eu am veit initial singura , in februarie anul trecut(ca si au pair , fara agentii si fara alte costuri, am aterizat pe Luton cu 150 de pounds in buzunar:D), si aici(dupa 1 luna ) am gasit o familie (pe site-ul care ti l-am zis)care cautau cuplu, ne-am cunoscut, am participat doar eu la interviu...si asa au avut incredere si l-au "angajat" si pe el(mai tarziu aflasem ca au avut cam 5 au pairi , atat cupluri cat si single care i-au lasat balta dupa cateva zile de munca:))). Din ce am vazut familiile care cauta cuplu cam cer sa participati la interviu, dar s-ar putea sa ai bafta si sa reuseti sa ii convingeti prin mail, eventual poze, oricum ai timp destul sa cauti o familie buna pentru voi doi.
    Referitor la poze si referinte, si mai stiu eu..adeverinte medicale, o sa aveti nevoie doar daca va hotarati sa veniti prin agentie, majoritatea celor care cauta au pairi, la randul lor fara agentii, nu prea cer..mie nu mi-a cerut nici una din cele 2 familii absolut nimik(nici fotografii, nici referinte)..dar cine stie...e ok daca le aveti.
    Ce va trebui sa va ganditi foarte bine.., ca si au pair couple o sa locuiti in zona rurala, si crede-ma ca desi e frumos la inceput dupa 2 luni iti vine sa iti iei campii, asa ca ar fi bine sa va orietati si spre familiile care ofera masina cel putin pentru weekend. Transportul in comun e foarte scump, mai ales pentru veniturile de au pair, Dar s-ar putea sa aveti ocazia sa va suplimentari veniturile(aici in zona asta se poate:D),mai ales pentru el lucrand ca gradinar in timpul liber sau weekend. N
    Nu mai stiu ce sa iti mai zic, acum, daca mai ai intrebari nu ezita,o sa incerc sa iti raspund cat de des pot...suntem au pairi...si asta e ocupa tot timpul:))

6. iulia88

iulia88 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,sunt aupair de cateva luni la o familie in Londra si am accession worker card!eu si prietenul meu locuim cu familia si ne simtim ca si acasa la noi!eu am optat pentru o familie de imigranti,ceea ce cred ca a ajutat datorita faptului ca si ei stiu cum e sa incepi o viata departe de casa...
    intrebarea mea este urmatoarea:de ce anume am nevoie pentru a aplica pentru blue-card? sau e chiar atat de simplu,doar cu scrisoare de la familie...am nevoie de national insurance number sau nici nu stiu...chiar n-am idee,de asta intreb!in noiembrie implinesc un an de cand am primit accession worker card,dar as vrea sa stiu din timp sa pot aplica pentru celelalte acte care imi trebuiesc,in caz ca imi trebuiesc !prietenul meu nu are acte si am dori sa ne casatorim,dar din cate stiu nu am voie in timp ce lucrez ca si au-pair...cum putem face sa decurga lucrurile simplu?va rog lamuriti-ma si pe mine! multumesc

7. andreyaalexa

andreyaalexa New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt de 3 saptamani in Londra la o familie de evrei si vreau sa spun ca mi-au zis cu o seara inainte sa imi fac bagajele si sa plec. Motivul? M-au vazut cand m-am sarutat cu un tip..si toate astea in timpul meu liber. Apoi, alte motive intarzierile pe care le-am avut..5 min , 10 min. Acum chiar nu stiu ce sa fac..unde sa ma duc.. Am venit aici prin agentie..trebuie sa astept sa imi gaseasca alta familie..Problema e..unde o sa stau pana atunci pentru ca la familile nu pot sa mai raman...:((

Are cineva nevoie de un aupair in Londra? :((

8. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai venit prin agentie si daca ,in mod exclusiv, ai contract cu familia respectiva ar trebui sa poti locui la ei pana iti gasesc ei alta familie.

9. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Salut tuturor. Eu am trimis formularul in ianuarie si abia acum dupa 4 luni l-au procesat. Practic saptamana trecuta a sunat o tipa si a cerut sa vb cu pers care a scris scrisoare de confirmare. persoana era plecata in oras. Eu am raspuns am zis ca nu e momentan acasa, si asta a fost. Peste cateva zile am primit scrisoare cu buletin si o pagina a4 in care imi zice ca cererea a fost respinsa pt ca nu au putut confirma ca am o ofrta de angajare din partea familiei. -plans2-
    In scrisoare zice ca daca am informatii noi sa le retimit iar cu un formular br3 ca sa reconsidere decizia, sau daca nu am informatii noi dar tot vreau sa reconsidre sa trimit o scrisoare in max 28 de zile de la scrisoarea lor, specificand motivul pt care vreau sa reconsidere decizia.
    Acuma ce sa fac ? Faza-i ca am stat deja 4 luni fara card, intelegeti situatia gri, si daca le cer sa reconsidere daca o sa intrebe ce am facut in aceste luni...ma bag singur in gura lupului ?!? Ori poate ar suna si ar confirma si mi-ar da cardul...
    Sa ma consider norocos ca mi-au dat buletinul si nu au intrebat nimic despre timpul petrecut aici, va dati seama d c....sau sa insist si sa risc ?

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, ar fi trebuit sa ceri tu un numar de telefon la care sa poata fi contactata doamna respectiva, si cand persoana care a scris scrisoarea venea acasa, dadea telefon.
    Trimite-le din nou scrisoare, cu numerele de telefon, de preferat mobile, pt a putea raspunde mai usor. Plicul il poti adresa persoanei care ti-a semnat refuzul. Sau le poti trimite fax, dar la fel cu referire la numele persoanei care ti-a semnat scrisoarea de refuz.

11. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Ma intreb daca nu exista riscul de a avea probleme fiindca am stat 4 luni fara card la fam asta....evident facand ce nu ar trebui fara acest card... ;)
    Mai este cineva care a primit cardul dupa atatea luni ? fara intrebari incomode din partea celor care proceseaza cererile ?

12. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Deci este cineva care sa fi avut cererea procesata dupa atatea luni in care s stat asteptand la familie ?

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    ivan__v nu te impiedica nimeni sa locuiesti in UK, restrictiile sunt in ceea ce priveste munca. Trimite-le scrisoare sau fax cum ti-a zis georgiv si explica-le situatia, da-le si numar de fix si de mobil si sper sa se rezolve cat mai curand. Faptul ca ti-au raspuns dupa 4 luni nu trebuie sa te nelinisteasca, cam asa asteapta toti cei care trimit aplicatiile prin posta. Cele 4 luni de asteptare nu sunt pentru ca ar fi avut vreo problema aplicatia ta, ci pur si simplu asta e ritmul lor de lucru.

14. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Multumesc pt raspunsuri. Le-am trimis azi dim fax scrisoarea mea + foaia originala cu refuzul. In scrisoare am bagat 4 numere de telefon 2 fix si 2 mobile. Refuzul a fost ceva de genul ''because we couldn't verify with your host family your offer of employement''. Acum cu 4 numere de tel sper sa nu mai aiba motiv.

edit: Pe mine ma nelinistea ideea cu 4 luni pt ca nu zice clar daca ei se asteapta ca cineva sa stea atatea luni la o famiie pe gratis, evident nemuncind. Daca intelegeti ce vreau sa spun...nu ar putea sa zica si ei....chiar vrei sa credem ca nu ai munit atatea luni....

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ivan, doar la biserica te spovedesti!-sssst-
    Lor le spui ce vor sa auda -ras4-

16. andreyaalexa

andreyaalexa New Member

Trophy Points:
    0
    Am rezolvat si am gasit o Noua familie in ziua urmatoare. Acum problem ar fi ca eu mi-am trims deja actele la home office cand lucram la familia respectiva. Acum ca m-am mutat trebuie sa depun un alt formular la home office si o Noua scrisoare de la fam la ca stau acum. Cum sa ii anunt pe cei de la home office ?? Trebuie sa imi retrag dosarul?? Offf..e complicate situatia Mai ales ca la tel nu reusesc sa ii contactez....:((

17. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Andreea, eu am trecut printr-o situatie similara, si da..din pacate a trebuit sa imi retrag aplicatia, si sa retrimit actele complete. Eu am reusit sa vb la telefon cu ei,01142074074, dar pentru a avea confirmare scrisa mi-au cerut sa le trimit un mail,cu noua adresa. Adresa de mail e: BaRC Enquiries <BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk>. Mi-au iapoiat pasaportul in 3 zile, la noua adresa clar...si a trebuit sa reaplic ..asa am pierdut eu aproape 5 luni pana mi-a venit pink-ul. Ce sa zic..rabdare multa.

18. angelina

angelina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Oana
    Ma numesc Angela.
    Am venit in UK in 15 mai,deci azi e un an de cand sunt aici ca si au pair.Am venit printr o agentie din UK care facea selectii si in Romania,aveau ca si angajata o romanca.
    Sa nu crezi ca daca vi printr o agentie e mai bine.Agentia cu care am venit eu,desi e din UK nu m-a sunat vreodata desi pe site ul lor era mentionat ca vor suna din cand in cand sa vada cum stau lucrurile.Vezi sa nu.
    Am o prietena care a venit prin aceeasi agentie si acum e pe cont propriu la o familie pe care si a gasit o pe internet singurica.
    Te sfatuiesc sa iei in considerare toate variante si agentie si sa cauti tu pe internet si apoi sa te decizi la o familie cu cati mai putini copii si cu reguli cat mai bine stabilite din timp ca,atunci cand ajungi acolo sa fie cu totul si cu totul cum nici nu te ai astepta.
    Daca te pot ajuta cu mai multe detalii trimite mi un mesaj.
    Bafta,mare mare grija cu alegerea familiei.

19. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Le-am trimis fax martea trecuta. Inca nu au sunat. Am pus in scrisoare motiv cum ca nu a fost decat o singura incercare de a contacta familia , fix cand nu era nimeni acasa. Am bagat 4 numere de tel in scrisoarea care am trimis-o prin fax impreuna cu refuzul lor initial. Am ma gandesc daca nu cumva or fi ignorat faxul si se asteapta neaparat la o scrisoare prin posta. Aici am o mica nedumerire. In scrisoare zice ca daca am informatii noi si vreau sa reconsidere sa trimit din nou formular br3 la adresa X1.... daca nu am informatii noi dar tot vreau sa reconsidere sa trimit scrisoare in max 28 zile specificand clar motivele. Dar in cazul asta, cand nu mai trimit formular br3 nu mai zice clar la ce adresa. Adresa X1 e ceva de genul ''romania and bulgaria aplication...''
    Parca nu as vrea sa trimit scrisoarea la adresa asta in cazul in care ajunge intr-un teanc mare de scrisori cu formulare br3 care is deschise abia la 4 luni de zile.
    Parca ma gandesc sa pun la adresa care e pe plicul trimis de ei.''if undelivered return to..'' Adresa interna de birou care coincide cu echipa care mi-a prelucrat cererea si mi-a dat refuzul...Eo adresa de genul '' b&r casework team...'' . Cum s-ar zice is mai multe echipe fiecare cu adresa ei interna in sediu lor.
    Ce ziceti ?

20. andreyaalexa

andreyaalexa New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am reusit sa iau legatura cu ei, le-am trimis un mail prin care le-am spus ca am schimbat familia si adresa, dar raspunsul a fost unul automat care ma duces la pagina lor... :(( 5 luni!!!! Pai Mai bine imi fac program are online dupa ce primesc buletinul inapoi..

Share This Page