8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Parerile experimentatilor Au-Pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by angel93, Dec 10, 2010.

1. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Am cautat pe forum si am citit ba una ,ba alta despre varianta de emigrare ca au-pair, insa nu am gasit pe nimeni (actual sau fost au-pair) care sa vorbeasca despre experienta sa in acest domeniu. (Daca mai exista un topic asemanator, sau nu am nimerit sectiunea imi cer scuze si rog moderatorul sa puna topicul unde trebuie).
    Astept raspunsurile celor "patiti". As vrea sa stiu daca va intelegeti (va intelegeati) cu familia gazda, cam ce facilitati v-au pus la dispozitie, daca va tratau sau va trateaza ca pe un membru al familiei (sau doar ca pe un simplu servitor), in fine, as vrea sa stiu cam tot daca nu sunt prea indiscret . Sunteti sau nu multumiti (satisfacuti) din toate punctele de vedere, macar doar din unele, sau asteptarile v-au fost inselate.
    Astept raspunsurile celor dispusi sa-si impartaseasca experienta si sa dea sfaturi celor nestiutori. Multumiri!!!

2. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Parerile experimentatilor au-pair....

buna!!eu am venit emigrat ca aupair in 2007 ...am fost la o fam d indieni ..a fost ff bine m-am inteles super cu parinti si pitici d care aveam grija erau tare dragalasi dar in schimb fam mai aveau 2 baieti d varsta apropiata cu a mea ...cel mijlocui sa zic aasa era super k ...dar cel mare era tare afurisit ...si a inceput sa imi puna tot felu d bete in roate ..la un momendat din cauza lui am inceput sa am dicutii cu mama copiilor ...ca sa aflu inainte sa plec d la ex aupair ai fam ca asa facea cu toati aupairi din trecut nu am fost doar eu tinta lui ...in fine dupa 2 luni d stat la ei ..am decis sa plec sa ma duc la o alta fam si intr-un alt oras...am nimerit la o fam d evrei...ceea ce a fost cea ma proasta alegere care am facuto in viata mea....tipa ma vrea doar pe cleaning si imi incepeam munk la 6 dim si terminam pe la 8 poate chiar mai tarziu pt 70 d lire...incercam sa mananc in buacattie urla la mine ca dc mananc slabisem 10 kg in 2 sapt cat am stat la ei ...pt bani trebuia sa ma rog d ea sa mi dea...si am decis sa termin ca[pitolu aupair pt totdeauna...de mentionat este faptul ca la fam d indieni a fost super cu exp la baiatul cel mare ...bani mie vedeam in fiecare miercuri in cont si ma platea 120 p sapt suma resp era ff buna pt aupair ...aveam cleaner nu trebuia sa fac curat ci sa stau cu pitici ...dar no poate asa mi-a fost noroc nu stiu ce sa zic ...ce pot sa iti spun in caz ca doresti sa vi aici ca aupair sa fi ff atent ce fam iti alegi orice numai evrei nu nu sunt rasista dar ei sunt ff rai ...nu sunt sg care spun asta ..am avut multe amice care au fost la fam d genul si plangeau ca nu mai suportau ...oricum multa bafta:)

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Alisia, o recomandare daca nu-i cu suparare. Incearca sa renunti la stilul chat/messenger cand scrii pe forum, adica fara prescurtari de genul "dc", "d", "k", apoi incearca sa folosesti majuscule la inceput de fraza, si chiar sa recitesti ceea ce ai scris inainte de a posta mesajul. E destul de obositor de citit/inteles astfel de texte si spre deosebire de un program de chat, pe un forum citesc mai multi oameni(poate nu toti sunt obisnuiti cu modul asta de scriere). Multumesc.

4. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0

Alisia are dreptate domnul silverfern e greu si pentru mine care sunt obisnuit cu textele tip messenger. Bun, acum revenind la subiect, iti (va) multumesc pentru raspuns, stiu si eu ca evreii nu sunt prea buni ca sa zic asa ,mai ales cu crestinii ortodocsi, catolici sau mai stiu eu ce si sunt in stare sa exploateze la maximum persoanele (cunosc si eu unul, care mi-e prieten). Din cate vad nu ai avut o experienta prea placuta ca au-pair si tind sa cred ca nu peste tot ii asa de rau, poate ai avut ghinion dar nu cred ca ar trebui sa renunti asa usor, pana la urma nu stai decat un an sau maxim doi si dupa aia esti libera sa muncesti si esti cu acte in regula, cred ca se merita un an de sacrificiu major pentru o viata intreaga mai buna, deci nu te descuraja si mergi mai departe (eu acum vorbesc fara sa am experienta dar eu unul cred ca as putea sa suport tratamente mai rele ca sa zic asa). Eu sper totusi sa gasesc o familie mult mai primitoare ca cele ale tale, dar oricum multumesc foarte mult pentru mesaj si pentru faptul ca ai avut buna-vointa de a impartasi cu altii nestiutori (eu) experientele tale. Sper sa ai succes in continuare si noroc in ceea ce vrei sa faci in viata.

5. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    "ce pot sa iti spun in caz ca doresti sa vi aici ca aupair sa fi ff atent ce fam iti alegi orice numai evrei nu"

"nu sunt rasista dar ei sunt ff rai"

"stiu si eu ca evreii nu sunt prea buni ca sa zic asa ,mai ales cu crestinii ortodocsi, catolici sau mai stiu eu ce si sunt in stare sa exploateze la maximum persoanele"

Ce legatura are religia unei persoane cu comportamentul fata de alte persoane?Nu a citit nici un moderator mesajele?Cum e posibil sa catalogam la modul asta?

6. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Greseala remediata , imi cer scuze superpitici daca te-ai simtit ofensata de post-ul meu, nu am nimic cu evreii (cum am spus, am un prieten evreu) si nici cu religia unora sau altora (chiar eu nu prea ma cataloghez ca fiind o persoana prea credincioasa si nici nu prea am legatura cu biserica) dar ce am spus acolo e verificat de mine si spus de un evreu insasi, nu stiu despre altii eu spun doar despre asta pe care il cunosc.
    Daca este vreu evreu care se simte jignit sau ofensat de atitudinea mea vreau sa stie ca nu vreau sa discreditez sau sa atac pe nimeni si nicio religie si imi cer scuze de la persoanele in cauza.
    P.S Nu sunt rasist, sa revenim totusi la tema acestui topic.

7. crina22

crina22 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara ce aveti cu evreii eu muncesc la un evreu la office e un om de milioane are mult bun simt si e f credincios in primul randva rog daca nu ati muncit cu ei sau daca ati dat pestde unul mai putin bun nu i puneti pe toti in aceiasi oala pt ca si romanul in uk e f abtin si tragator de tepe toata stima pt evrei!

8. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cum se face, dar la fiecare topic de al meu, discutiile trebuie sa se departeze cu muuult de la subiect, v-as ruga (desi nu sunt moderator) ca pe viitor sa va limitati doar la mesaje ce au legatura cu topicul respectiv si daca se poate sa nu mai denaturam atat de mult si sa lasam loc de interpretari nedorite.
    Salutari!!!

9. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    bun...voi incerca sa scriu cat se poate d normal :p....eu doar am povestit experienta mea ..nici de cum nu am dat un sfat ...intradervar angel ai dreptate nu trebuia sa ma dau batuta ..dar eram la inceput ..si in plus nu am avut pe nimeni care sa ma sfatuiasca cum sa procedez si drept sa spun nici nu m-am informat inainte sa vin...m-am uitat inainte ,nici in stanga dar nici in dreapta ..si am renuntat ..am avut ceva cunostinte in londra ,iar cand i-am intrebat depre pc sau bc ...mi-au zis "ce ai fata ca eu ma descurca fara carduri si stiu o multime de romani asa"
    eu mi-am spus parerea referitoare la evrei din experienta care am avuto...care au avut noroc sa cunoasca evrei de treaba ..bravo lor ...ma bucur pt ei!

10. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Alisia vezi ca iar iti pui lumea in cap cu spusele tale in legatura cu romanii care se descurca si fara BC sau altele, au mai fost discutii de acest gen si s-a atras atentia ca acest forum este serios si pentru astfel de comentarii in legatura cu romanii care se descurca si fara acte ,adica nu tocmai intr-un mod legal se discuta pe privat, altfel forumul isi pierde din credibilitate. Iti dau un sfat prietenesc ca si eu mai zilele trecute mi-am aprins singur paie in cap pentru ceva prostesc.
    Acum revenind la subiect, cred ca totusi ar trebui sa continui ca si au-pair pentru ca acum mai ai si ceva experienta, plus de asta ,daca ceva merge rau ai unde sa apelezi (tot spuneai ca ai niste rude/cunostinte in UK) si cine sa te sustina ,nu toti care pleaca au parte de asa noroc si in plus ,ca sa citez un alt user care spunea ca varianta au-pair e cea mai buna alegere pe care un tanar o poate face la inceput de drum in UK. Te poti acomoda cu locurile si cu oamenii, obtii si un BC care iti va fi foarte folositor contrar spuselor tale si mai obtii si ceva credibilitate in fata angajatorilor daca ai o recomandare de la familia la care ai stat. Nicaieri si nimic nu e usor in viata ,dar daca vrei sa reusesti trebuie sa dai dovada de multa tenacitate si autocontrol, poate nu te intelegi bine cu familia respectiva mereu (nu te poti intelege mereu bine nici cu familia ta) insa cand simti ca iti merge greu gandeste-te ca dupa va fi mai bine ,ca ce va urma va fi mai usor si ca sa mai repet ce am mai spus intr-un post: e un an de sacrificiu si munca grea pentru o viata mai buna, gandeste-te ca multe persoane de pe aici care sunt mai mari de ani ca noi si-ar dori sa aiba oportunitatea pe care tu, eu si altii o avem si pentru ei, care nu au avut-o sau poate nu stiau despre ea la momentul potrivit acum le este mai greu. Era un proverb: "Calul de tanar se invata la ham" , totul e mai usor cand esti tanar, n-ai sot/sotie n-ai copii n-ai grijile unei case, practic n-ai nimic de pierdut daca risti si cel mai important este ca atunci cand ai cazut sa te ridici mereu mai puternic si mai bine dotat cu experienta unui esec. Roma nu s-a construit intr-o zi si cine crede ca poate realiza lucruri marete peste noapte fara munca se inseala amrnic, de asta toti cei care construiesc imperii peste noapte se prabusesc intr-o secunda.
    Continua sa lupti si priveste doar inainte, priveste inapoi numai sa iti vezi greselile pentru a nu le mai repeta.
    Succes in continuare!

11. Alesia

Alesia New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca mai inteles gresit aici!Eu nu incurajez cei care lucreaza la negru sub nici o forma!e ceea mai tampita medota sa lucrezi in UK...cel pt care muncesti face ce vrea din tine cand lucrezi la negreu te are la mana cum ar veni!
    Experienta care am avut acu 3 ani d zile o regret ...imi pare nespus de rau ca am plecat din Londra,ca nu mi-am aplicat de BC..si ca in ziua d azi ma chinui cu SE..
    Parerea mea despre aupair este urmatoarea...este CEA MAI USOAR METODA SA POTI SA OBTI BC!cand esti aupair ai o vaiat frumoasa,in care ai ocazia sa cunosti diferite culturi,ai ocazia sa poti face niste cursuri,castigi banisori d buzunar frumusei,nu platesti chirie,mancare,billuri...e viata perfecta!doar ca eu am facut o greseala si am renuntat mult prea devrem din cauza la incapatinari mele si acuma trag urmarile!!!

12. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine atunci, scuze ca te-am inteles gresit, am sa citesc mai cu atntie de acum.

13. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca cel mai important,in momentul in care o persoana se hotaraste sa aiba experienta asta,este sa isi pastreze anumite rezerve.E esential sa existe cat mai multe intrebari de ambele parti.

Cum spuneam si pe alt topic,pe mine m-a impresionat faptul ca au existat multe intrebari,din partea familiei,legate atat de educatia mea atat pana la momentul respectiv,cat si de planurile mele pe viitor in privinta asta;a fost punctul care m-a convins de seriozitatea lor.Corespondam cu mai multe familii,din diferite tari,si mi-au trebuit vreo 4 luni pana sa ma hotarasc intr-o directie.

Cateva lucruri concrete din experienta mea ca si au pair aici:

-o familie ce avea 4 copii,2 dintre ei acasa permanent(5,respectiv 8 ani),iar ceilalti 2 alesesera
    sa traiasca in internat in timpul saptamanii

-m-am simtit ca si cum as fi fost copilul cel mare al familiei;cursurile de engleza mi-au fost platite si aveam ore de la 9-11;Gail,mama copiilor,a fost la colegiu de 2 ori,in decurs de 6 luni,pentru a se interesa de progresul facut,pentru a vorbi cu profesorul meu..apoi aveam discutii acasa in privinta asta si imi recomanda anumite exercitii..

-pentru ca nu avea un loc de munca gen 9-6,Gail era cea care ducea copiii la scoala dimineata si,de cele mai multe ori,ii lua de la gradinita/scoala.Rolul meu era sa ii supraveghez seara,sa am grija sa manance cina pregatita deja si sa am alte activitati distractive cu ei.Sunt multe lucruri care mi-au ramas in memorie,Charlotte,incercand sa isi imite mama,cocheta si politicoasa,iar Ricky,avand o imaginatie iesita din comun si incercand sa ma atraga si pe mine in experientele lui de mic om de stiinta;

-niciodata nu am pus macar hainele copiilor in masina de spalat de una singura;tot ce tinea de curatenie in camerele lor,sau dupa masa,faceam impreuna cu ei.Copiii erau deja educati la modul asta.

As putea povesti despre ei o seara intreaga,dar nu cred ca este cazul.

Singurul sfat,pe care cred ca sunt in masura sa il dau,este sa puneti cat mai multe intrebari,sa vedeti unde se face legatura intre voi si familia respectiva.

In legatura cu celalalt comentariu al meu aici,cred ca o sa deschid un alt topic in discutii libere,sunt lucruri ce nu le-am mai intalnit de ceva timp,si simt nevoia sa mi le lamuresc.

14. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ca v-ati impartasit experienta cu noi Superpitici si ma bucur ca experienta d-voastra n-a fost asa urata ca a Alisiei, depinde si de cat de mult te informezi inainte si mai depinde si de un dram de noroc, zic eu, dar orice experienta e buna pentru ca am observat ca atat d-voastra cat si Alisia ati invatat ceva. Inca o data multumesc si o zi buna!

15. BlueKrik

BlueKrik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu de obicei ma multumesc sa raman cetitor al forumului (se poate observa asta din numarul meu de posturi - zero), dar am experienta in domeniu, asa ca m-am gandit sa-mi expun umila, dar obiectiva (zic eu) parere in legatura cu Au Pair.

Cand m-am hotarat eu sa plec in UK, am stat si am analizat toate situatiile posibile, cum probabil ca face oricine. O chestiune simpla, insa. Socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa.
    In martie 2010, am luat taurul de coarne si m-am inscris pe cateva site-uri de profil, incercand sa-mi fac o idee despre ce inseamna sa fii au pair si ce anume asteapta de la tine respectivii parinti. La cateva zile, am si gasit o familie 'pe gustul meu', sa zicem. Doi copii, 5 si rspectiv 9 ani. Ajung aici (adica in Cheam, Surrey) in Aprilie 2010 si incepe distractia. Dus/adus copii la scoala, ceva de mancare, curatenie in camera lor plus calcat hainele copiilor. Cateodata, mai fac si extra chores, desi nu ma plateste nimeni in plus.

Initial vorbisem cu au pair-ul dinaintea mea si respectiva ma avertiza ca acesti oameni sunt plini de fite si au cerinte prea mari pentru banii pe care-i ofera. Ajunsa in UK, ma interesez la vecini, la celelalte fete au pair si au spus cam acelasi lucru. Deja ma asteptam sa plec dupa cateva saptamani. Motiv pentru care am asteptat aproape 3 luni pana sa-mi trimit actele pentru pink card. 8 luni mai tarziu, sunt tot aici, ma inteleg super cu ei, am ales sa-mi petrec Craciunul aici si nu-mi pare rau (deocamdata!). Am si pink cardul, am si promisiunea ca voi primi o scrisoare calda de recomandare. In Iulie 2011, sper sa-mi iau si blue cardul, si apoi cu D-zeu inainte.

Regrete? Nu am, deloc. Da, e greu cateodata. Copiii pot fi niste mici tirani, dar ti-e mai mare dragul de ei cand povestesc colegilor lor de scoala ca tu esti ca o sora mai mare, nu doar au pair. Probabil ca as fi putut evita drumul 'au pair' daca ma inscriam la scoala si incercam cu yellow card, dar asa am considerat eu ca este mai bine, pentru mine.

16. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc foarte mult pentru mesaj BlueKrik si bine ai venit pe forum. Deci cineva imi confirma, involuntar poate, faptul ca merita un an de sacrificiu, si eu sunt de parere ca si altii de altfel ca un bun inceput in UK este cel de au-pair. Astept cu nerabdare ziua cand ma voi inscrie si eu la un site de profil si sper sa mai am si noroc .
    Inca o data multumesc pentru mesaj.

17. BlueKrik

BlueKrik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!
    Sunt mai timida asa, de fel, asa ca am zis sa nu zic nimic pana n-am ceva concret de zis.

Si ca sa fiu tot on topic.
    Consider ca nu toata lumea poate fi au pair. Daca vrei sa faci asta, iti trebuie foarte multa rabdare, plus ca s-ar putea sa te simti foarte mic si nesemnificativ cateodata. Oricat de bine primit esti intr-o familie, intotdeauna vor fi outsiderii (gen rude, vecini etc) pentru care, clar, esti numai un au pair. Oricum, daca pleci din tara, ideea e sa pleci cat mai open-minded, pentru ca living here nu se compara cu vizitatul. Absolut deloc. Apare si the culture shock, dar daca esti cu mintea deschisa, trece repede.

Personal, ma simt ca acasa aici. N-as mai pleca, never ever.
    A nu se intelege ca as ramane au pair forever. God, no. Dar e o experienta si asta.

18. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
  19. Oana Oana

Oana Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare ! Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu au pair-ul, am cautat mai multe variante de a pleca in UK si cea cu au pair-ul mi se pare cea mai accesibila.Am citit topicul totul despre au pair si am ramas totusi cu cateva nelamuriri , v-as ruga daca puteti sa ma lamuriti si pe mine .Deci eu in primul rand trebuie sa contactez o agentie care sa ma plaseze(recunoscuta de bapaa pt incredere ca familia la care sunt plasata va fi cat de cat "ok" , iara daca neintelegeri pot aparea de-a lungul perioadei de au pair , agentia ma poate plasa in timp relativ scurt, in alta . Si fara agentie riscurile de a prinde o familie mai putin "prietenoasa" sunt mari plus de asta daca vrei sa iti gasesti alta familie nu ai certitudinea ca v-a fi una mai buna,sper ca am inteles bine)intr-o familie, iau scrisoare de la ea si imi intocmesc dosarul pt purple card. Intrebarea mea e cat v-a dura pana primesc cardul din momentul depuneri dosarului .Ar fi mai bine sa fiu in UK sau sa stau in RO ?

20. spinoche

spinoche New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    spre ex , la mine a durat o luna si o saptamana pana sa mi vina AWC. cel mai rapid este sa ti faci programare in Croydon , si daca ai actele complete si totul e in regula, awc il primesti in aceeasi zi, in ~2 ore.

daca alegi sa trimiti actele in Sheffield, poti fii inca in RO
    daca alegi Croydon, evident, trebuie sa fii acolo in persoana.

mult noroc!

Share This Page