0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

pareri despre universitati/colegii in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by zmehoo, Aug 5, 2008.

1. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua!
    am si eu niste nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta; m-ati ajutat pina acum de multe ori, si de asta contez pe voi din nou.
    caut si eu un colegiu sau o universitate care ofera cursuri online sau la distanta, si care sa imi "dea" posibilitatea sa aplic pt yellow card. stiu de lista aceea de colegii si universitati acreditate, dar ma gindeam ca poate imi da un sfat cineva care a avut o experienta placuta cu vreo scoala. m-am gindit un timp la open university, dar am vazut tot aici pe forum niste comentarii descurajante, si acum sint in ceatza din nou.
    va multumesc

2. monici

monici New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca poti aplica pt yellow daca esti student la distantza.
    legea asa stupida cum e ea spune ca doar daca esti student full time adica cel putin 15 ore pe sapt la cursuri de zi. asta inseamna ca se exclud evening classes. -angry- ngry-

am tot trimis si eu tot felul de emailuri la HO si de ficare data raspunsul a fost acelasi. full time. iti dai seama ca invatamanul la distantza se exclude din start. nu stiu cum a mai ramas cu acele cursuri sandwich daca inca se mai ofera yellow card pt ele.

3. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor
    monici am o intrebare pentru tine: esti sigura ca pentru a obtine cardul galben de student trebuie sa urmez un curs full time? pentru ca tot dintr-o sursa romani on line stiu ca in nici o lege nu se precizeaza ca cursul sa fie full time.maine(trebuia sa fie azi) vreau sa sun la HO tocmai pentru a-i intreba daca pot sa aplic pentru cardul galben cu curs part time. si daca nu, de ce? si in ce lege scrie ca cursul trebuie sa fie full time.
    si mai am o rugaminte: poti sa imi spui exact la ce adresa de mail ai trimis intrebari HO-ului?
    multumesc
    -thankyou- hankyou-

4. monici

monici New Member

Trophy Points:
    0
    Iti inteleg confuzia. Dupa ce am citit pe forum cum ca nu e stipulat nicaieri ca pt aplica pt yellow card tre sa fii inscris la full time courses, am cerut confirmarea de la HO. Dupa cum vezi raspunsul lor e elocvent. Din cate imi amintesc eu am cautat sa aplic cu vreo 6 luni in urma. si am gasit unde toate regulile astea. eu eram inscrila la un curs full time pe o perioada de 6 luni. si am gasit chiar si chestiunea asta prezentata- tre sa fii inscris up to 6 months. asa ca nu am putut aplica.
    ai aici raspunsul primit de la HO acum cateva zile.

sa fiu sincera, incep sa-mi iau gandul de la blue card. degeaba ma agit. am primit inf ca daca vrei sa cauti job pe o pozitie mai ok, unde nu esti acceptat ca self employed, se poate deschizandu-ti un ltd. unii au facut-o deja. cred ca apuc si eu calea asta, caci tocmai am gasit un job interensant. azi ma duc sa discut cu angajatorul si cum aflu mai multe amanunte le postes pe forum.

Dear Ms Dumitrescu,

Thank you for your enquiry.

Following accession, you have a right to reside in the UK as a student if you are engaged in a full-time course of study. You do not need permission from the UK Border Agency to be a student.

If you hold a valid Student Visa under the Immigration Rules, you can continue to work for up to 20 hours a week during term-time and full time during the holidays.

If you do not hold a Student Visa, and you wish to work part-time whilst studying, you must first obtain a Student Registration Certificate. This will confirm that you are an EEA national exercising a treaty right as a student and will provide you with permission to work for up to 20 hours a week during term-time and full-time during the holidays.

You will need to obtain and complete Application Form BR1.

For further information and application forms, please visit the UK Border Agency website at: www.ukba.homeoffice.gov.uk

Yours sincerely,

Antony Fernandes
    Immigration Group
    UK Border Agency

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    monici mie raspunsul acela mi se pare oarecum standard nu neaparat referitor la o situatie anume. Tare as vrea sa vad si eu unde scrie ca trebuie sa fie curs full time sau de 15 ore pe saptamana referitor la romani si bulgari sau cetateni europeni. Tu spui ca ai cautat sa aplici pt yellow acum 6 luni. Ai aplicat si ai fost respinsa, sau ai renuntat la gandul ca nu te incadrezi in cerintele HO? Cred ca la HO se creaza foarte multe confuzii din faptul ca Romania e in acelasi timp si membra UE dar are si restrictii...
    Apropo, am vazut ca sunt cativa membri ai forumului care au luat yellow fiind inscrisi la cursuri part time, poate ar putea da mai multe detalii in privinta "cartonasului galben".

6. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor
    monici....multumesc pentru adresa, am citit- ieri can m-am uitat peste tot ce s-a scris. ceea ce vreau sa mentionesz este ca tot intr-o lege.nu mai stiu unde am citit(dar am sa caut) scrie de cele 15 ore minime...DAR....cu referire la studenti din afara comunitatii europene. de aceea vreau sa le trimit un mail si sa si vorbesc cu ei la telefon.
    dupa ce fac acest lucru.va spusn ce raspuns am primit.
    pupici

7. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    daca poate cineva sa faca trimitere la un pasaj din lege sau sa reproduca corespondenta cu home office.vad ca parerile sunt impartite pentru acest topic eu astept acum un raspuns clar ca sa vad ce fac in continuare ma inscriu la un curs sau ma fac self employed.oricum vad ca daca esti self employed e foarte greu cu muncanu prea se gaseste....cineva ar trebui sa faca lumina.... -scratch- cratch-

8. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    salut, revin tot eu....
    am mai cautat pe forum si la topic-ul "yellow card" am citit niste postari care imi dau de inteles ca se poate aplica linistit pt yellow card cind esti inscris la un curs part-time. nu vreau sa-mi fac sperante degeaba, dar ma simt incurajat de ce am citit acolo....
    daca am inteles eu gresit, poate ma corecteaza cineva....

9. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    buna ZMEHOO
    despre asta vorbim sinoi si asta incerca sa aflam. toata lumea vrea part time..dar nu stim daca se accepta sau nu. acuma, sunt persoane care au spus ca sunt (sau au fost) studenti part time si au primit yelow card. dar eu vreau sa fiu sigura, pentru ca mai nou se pare ca HO cere sa fie full time.
    astept raspuns de la ei in 5 zile si apoi va spus ce raspuns am primit.
    o seara placuta

10. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    cam gresit scriu limba romana. scuze pentru greseli.
    -oops- ops-

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit am gasit:

Can I study?
    Yes – you have a right to come to the UK and reside here as a student if engaged
    in a full-time course of study following accession. You do not need Home Office
    permission to be a student.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... nswers.pdf

Numai ca documentul respectiv se numeste a2questionsandanswers. Deci intrebari si raspunsuri, cam ce se intampla la telefonul HO. Nu-i exclus sa-l fi scris unuldintre cei ce raspund la telefon la HO. Si dupa cum se stie raspunsurile lor sunt foooarte variate.
    In alta parte pe site-ul lor nu gasesc vreo referire cum ca trebuie sa studiezi full time pt a obtine yellow card in cazul romanilor si bulgarilor.
    Pe de alta parte sunt user-i pe forum care au obtinut yellow card fiind studenti part time. N-am auzit pe nimeni care sa nu fi obtinut yc pe motiv ca studiaza part time si nu full time. Daca exista cineva in situatia asta chiar cred ca ar fi util sa ne impartaseasca experienta sa.

-takecare- akecare-

12. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,stie cineva ceva despre cursuri facute la DISTANCE LEARNING???daca sunt seriosi ,buni si daca sunt recunoscute diplomele???aveti cumva idee daca cu aceste diplome poti lua un job chiar daca nu ai experienta in domeniu??..de exemplu daca sunt interesata in IT si fac un curs de web design si mi se da o diploma recunoscuta de NOCN..NATIONAL OPEN COLLEGE NETWORK,LEVEL 2...si nu am experienta in domeniu adica nu am mai lucrat pana acum..credeti ca m-ar angaja cineva???...stiu ca mai multe persoane mi-au spus ca in IT nu iti cere experienta,si ca daca ai diplome in doemniu in care vrei sa lucrezi e f bine ,te ajuta f mult...e oare adevarat???...voi ce ziceti??a incercat vreunul din voi asa ceva???daca vreti intrati pe pagina lor de web sa va lamuriti...www.distance-learning.co.uk...va multumesc...

13. monici

monici New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa parerea mea, ti se cam cere experientza si in cele mai multe cazuri nu ajuta cu mare lucru experientza din tara ta. daca ai obtinut diploma in uk da mai bine la cv. cel mai bine ar fi sa obtii o refetinza de la unii din profesorii si apoi chiar daca nu e f. fair, inventeaza o scurta experientza, macar de cateva luni. daca nu, cauta sa lucrezi in regim voluntariat o luna. si la fel de indicat, aplica prin agentie, caci agentiile au tot interesul sa-ti gaseasca de lucru, caci vb aia, le iese partea lor.
    inca o chestie - daca ai facut curs de web design, fa-ti un portofoliu de cateva modele de site-uri. eu iti urez bafta, insa iti spun ca nu e usor sa gasesti. am un amic aflat in aceeasi situatie si cu portofoliu cu tot nu gaseste. insa dupa primul angajator in uk sau primul contract, vor mai veni si altii. de aia e bine sa infloresti putin. atata timp cat nu o faci ca sa dauneze...

14. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns cand ai scris referinta te-ai referit la profesorii de aici ???..si daca infloresc putin cu experienta din tara,tot nu o sa ajute??..prin agnetie vreau sa aplic dar tot nu e sigur ca iei jobul...imi poti da mai multe amanunte despre amicul tau...cam ce cursuri are ,cum a plicat ,la ce firme ..imi poti scrie pe privat ???....mersi mult ...si daca mai sunt si altii cu experiente similare ,pls write to me ....multumesc...

15. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor
    Referitor la curs part time/full time pentru yc nu am noutati de la HO.
    Dar am o intrebare, daca cineva ma poate ajuta: stiu ca yc iti da dreptul la 20 de ore de munca/ saptamana, dar sunt obligata sa lucrez toate cele 20 de ore ca sa pot aplica pentru blue card peste 1 an? sau daca fac 15 ore sunt luata in considerare daca aplic peste 1 an la blue card?
    Va rog ajutati-ma.
    -thankyou- hankyou-

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Buna GITANAJADE
    E vorba de maxim 20 de ore pe saptamana (up to 20 hours). Cata vreme poti dovedi ca ai lucrat legal si neintrerupt cele 12 luni e ok.
    Dar cred ca discutia asta incepe sa se incadreze mai mult la topicul yellow card decat la pareri despre universitati/collegii in uk. -p3- 3-

17. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    gitanajade daca ai 12 luni de munca si ai pay slipuri pentru toata perioada poti sa muncesti si o ora pe saptamana daca vrei.legea zice 'pana' la 20 de ore pe saptamana. bafta...-cool- ool-

18. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    -party- arty-
    yupiiiiiiiiiiiiiiiiiii
    multumesc de ajutor.

19. celestine

celestine New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate lua yellow card pentru studenti cu un curs part time nefiind neaparat necesar un curs full time. Pe site-ul http://www.ukcosa.org.uk/student/eea.php se specifica foarte clar acest lucru:

Am I an EEA national?

You are a European Economic Area (EEA) national if you are a citizen or national of one of the following countries. If you have permanent residence in, but not citizenship of, any of these countries, you are not an EEA national.

Austria, Belgium, Bulgaria, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom.

Iceland, Liechtenstein and Norway are EEA member states, but they are not members of the European Union (EU).

Switzerland is not a member of the EU or the EEA. However since 1 June 2002, Swiss nationals have had rights which are similar to those of nationals of EEA countries. The information in this area of the website applies to both EEA and Swiss nationals.

Do I need to register to stay in the UK?

You are entitled to enter the UK freely and have an automatic right of residence for up to three months without needing to demonstrate that you are exercising a right of free movement, for example, to study or work. Once you have been accepted on a course of study, you have the right of residence in the UK for as long as your course lasts.

You do not have to register or apply for any particular documents in order to stay in the UK. However, you can choose to apply for a registration certificate which confirms that you have a right of residence as a student. You might want to apply for a registration certificate if you have family members who are not themselves EEA or Swiss nationals, as this can make it easier for your family to apply for an EEA family permit or residence card. If you are a Bulgarian or Romanian national, you might have to apply for a registration certificate if you want to work in the UK.

If you are a Bulgarian or Romanian national, you can apply for a student registration certificate on form BR1. If you are not a Bulgarian or Romanian national, apply on form EEA1. You will need to enclose the following with your application:

* your passport or national identity card
    * evidence of your studies, for example, a current letter from your institution confirming your enrolment on a course and the completion date of the course. You must be studying, either part-time or full-time, at an institution on the Register of Education and Training Providers
    * evidence that you can support yourself financially. The forms say you must provide a bank statement or evidence of a grant or scholarship, but European Community law requires only that you provide a written signed statement confirming that you can support yourself. In practice your application will be processed more quickly if you provide the documents requested on the form
    * two passport photographs of yourself.

Deci ce este important este ca colegiul sa se regseasca pe lista dcsf :http://www.dcsf.gov.uk/providersregister/search.cfm

Alte informatii :
    http://www.ukcosa.org.uk/files/pdf/info ... _study.pdf
    Sandwich courses and work placements
    You can work full-time, even in term-time, if you are doing a work placement which is part of a sandwich course. The course itself must lead to a degree or another qualification awarded by a nationally recognised examining body.
    The work placement part of the course must meet all the following requirements:
    • it must be clearly defined
    • it must be approved by the university or college providing your course
    • it must not extend beyond the end of your course, which means that you must be undertaking more study, for example, attending lectures or writing up a dissertation, after you finish your work placement.
    If your work placement meets all of these requirements, you can work full-time without the need for you or your employer to obtain further permission from the UK Border Agency. You can decide to do a work placement after your course has started. In this case, you will probably need to apply for extra immigration permission.

-takecare- akecare-

20. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    pentru celestine:
    multumesc mult de ajutor.
    mai am o singura intrebare: exista site-ul HO ceva asemanator?
    multumesc -takecare- akecare-

Share This Page