11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pareri despre ceea ce suntem:romani?

Discussion in 'SEZATOARE' started by aicititregulamentulʔ, Jan 20, 2008.

1. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    -explain- xplain-
    Incet incet romi din Italia,Spania si alte meleaguri unde au reusit sa isi faca un renume ajung si in Anglia (Londra)
    Azi dimineata am fost sa cumpar un robinet la B&Q dar cum am intrat in parcarea magazinului am vazut un grup de 25-30 de persoane in mijlocul parcari...am parcat si in momentul cand am iesit din masina doi tipi au venit si m-au intrebat cu o engleza mioritica daca nu am ceva job pentru ei ca nu au ce manca si unde dormi, in momentul in care l-am zis ca nu ei au zis in romaneste "mata" la care l-am respuns si eu romaneste...la iesire alti doi au venit dar mai civilizat.
    La amiaza am mers din nou si erau jumate numai pe acolo prin parcare.

-angrymad- ngrymad- -angrymad- ngrymad- -angrymad- ngrymad- -angrymad- ngrymad-

2. Anonymous

Anonymous Guest

asai.

tot mai multi au inceput sa apara chiar si la biserica ro din londra. cu toti,mosnegi,copii,etc.

si se bat ca in tara de la mancare si se mai iau si de oameni. au inceput sa cerseasca de la oameni din biserica;cu sacosele dupa ei.

suntem si o sa ajungem si noi ca atunci cand ii spui cuiva ca esti roman,acestuia o sai vina imediat in gand gipsy.

i as impusca pe loc.

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Oare de ce trebuie sa ne tragem blestemul asta tiganesc dupa noi,oriunde ne-am duce?Numiti-ma cum vreti,extremist,nationalist,etc,dar vai!!,de-ar mai fi trait Antonescu cativa ani.Astia (tiganii),ne-au tras in jos in Europa,in astia aproape 20 ani de la revolutie,mai mult decat ne-a tras comunismul in 50.
    Sunt o plaga,o adunatura de sociopati,din pacate f bine organizati,si care,din pacate,au aceiasi nationalitate cu noi.Era o vorba
    "vecinii si parintii nu ti-i alegi",as completa ca si "connationalii" din pacate .

4. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt printre tigani si tigani corecti numai ca cei care vin aici vin pentru ca nu mai ii loc in Italia,Spania si pe unde au mai fost.
    Stilul care l-am vazut azi la B&Q este stilul cu care au fost obisnuiti de unde au venit numai cred ca englezi nu is obisnuiti cu asta -slap- lap-

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Tin sa reamintesc faptul ca nu permitem manifestari rasiste sau afirmatii care sa incurajeze rasismul pe acest forum.

Obisnuiti-va sa nu generalizati cand vorbiti despre o natie si aveti grija cand faceti astfel de afirmatii rasiste. Suntem intr-un spatiu virtual, dar asta nu inseamna ca ne putem exprima oricum.

Nu am de gand sa apar tiganii, dar sunt categoric impotriva rasismului.

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Da,scuze,daca era pt mine,nu sunt rasist absolut deloc,sper vreo-data sa ne vedem ,sa-ti povestesc problemele ce le-am avut cu etnia roma,dar tre sa recunosc ca am cunoscut si altfel de romi...

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu era neaparat cu dedicatie Cata, am spus-o la modul general.

Eu sunt de acord cu tine ca motive exista, dar asta nu inseamna ca trebuie sa cadem in patima generalizarii. Pe mine ma deranjeaza cand altii ma baga in aceeasi oala cu infractorii romani de exemplu. Si de multe ori ne luptam sa dovedim ca nu suntem acei romani care apar prin ziare pe prima pagina vinovati de tot felul de infractiuni. As vrea sa nu fiu obligat sa muncesc atat pentru imaginea mea, doar pentru ca vin din Romania. Dar asta e situatia si trebuie sa o infruntam.

Ar fi ideal insa daca nimeni pe lumea asta nu ar generaliza si ar intelege ca fiecare padure are uscaturile ei. Dar realitatea e diferita.

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai perfecta dreptate,cred ca din cauza faptului ca suntem asociati de ceilalti europeni cu romii nostri,suntem cam in situatia suporterilor de fotbal englezi ce sunt asociati cu "hooligans".
    Problema e ca "uscaturile" astea atrag dupa sine decizii la nivel inalt,ce de multe ori se pot dovedi a fi in defavoarea noastra,ca natie.
    Fortunatelly,nu trebuie sa ma stradui a dovedi ca romanii sunt OK,aici unde muncesc,din contra,avem o foarte bune reputatie,dar cand citesc aici pe site ce imagine ne atrag "prietenii"...
    Dar,cum ai zis,infruntam situatia!

9. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Haideti sa-i lasam un pic pe tigani si sa ne luam de romanii care au scoala, care au terminat facultati si ma refer la doctori, profesori, functionari, etc. E adevarat ca iei nu fura, nu talharesc dar nu te simti la fel cand trebuie sa dai mita pentru orice?! (ma refer numai la o parte dintre ei) E vorba ca fac aceleasi lucruri numai ca la un alt nivel. Cineva spunea pe forum ca au inceput romanii sa faca acelasi lucru si aici...oare asta nu spune nimic de cum suntem noi, romanii?
    Din pacate noi romanii stim numai sa ne plangem dar nimeni nu ia atitudine, iar daca cineva o face numai unul, doi il sustin restul lasa capul in jos. Cam asta e problema...Imaginea Romaniei este asa plecand de sus de la guvernanti. Ei trebuiau sa ia masuri in privinta tiganilor si nu numai. Daca fiecare ar fi avut ceva de facut in tara numai strabateau toata Europa.

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Daca fiecare ar fi avut ceva de facut, pe care sa stie si sa vrea sa il faca, si de care sa fie multumit pana la sfarsit, atunci poate ca multi nu ar fi plecat.

Dar a ii multumi pe oameni (si a ii tine multumiti) - mai ales pe unii dintre ei (si nu ma refer aici la natii - ci in general la anumite culturi, traditii, obiceiuri) - poate fi o sarcina mai greu de satisfacut. Desigur, cu un pistol la tampla (vezi regimul comunist) multi pot mima multumirea si in cele din urma chiar sa ajunga sa fie convins ca e multumit, dar cand dispare pistolul, anumite culturi nu se multumesc nici cu degetul, nici cu mana, nici cu ....

si nu ma refer la rromi, sau romani, etc. Cultura balcanica in general cred ca se subscrie acestei probleme... -scratch- cratch-

11. atreides

atreides New Member

Trophy Points:
    0
    suntem si vom ramane un popor de doi lei ( vechi ) in ciuda faptului ca am avut "varfuri" in toate domeniile dar si cei care au avut talent sau au fost foarte priceputi intr-un anumit domeniu tot in alta tara au fost nevoiti sa se desfasoare .... asta spune totul despre noi .

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Punct ochit,punct lovit.
    Poate ar trebui sa deschid un topic separat,sa va tin la curent cu "minunatiile" ce se intampla pe la mine pe la servici,unde,acum,suntem 5 romani ca asistenti,din cca 12 in toata unitatea,plus altii ca careri.
    Mici "paraciuni",sapaturi pe la spate,orgolii,e de groaza.
    De multe ori ma tot intreb seara acasa cum de mai pot zambi zilnic,zambetul ala profesional obligatoriu,intr-un domeniu de munca ca al meu.
    Stiti vorba aia,"tiganul cand ajunge imparat ii taie intai capu lui taica-sau"
    Se aplica cu brio in micul colectiv de aici.
    Dar,cum mai zicea cineva pe aici,asta e,asta suntem noi romanii,din zona aia balcano-sovietica,si greu de crezut ca ne vom schimba.

13. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    suntem ce vrem noi sa fim, nu te pune nimeni sa scuipi pe strada, sa-ti arunci chistocul pe trotuar, sa ai grija de capra vecinului, sa-ti sabotezi colegul de servicisingur ei aceste decizii, indiferent sub care regim ai crescut, indiferent de studiile pe care le-ai urmat.
    Tu alegi sa fi nesimtit, tradator, mizerabil. Si nu conteaza de esti destept sau prost, un exemplu sunt intelectualii ce administreaza Romania si fura pe fata fara nici o jena.
    Asa suntem toti, nu doar romanii sau tiganii.

14. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    In functie de educatia si obiceiurile pe care le ai (a se citi scoala si regimul sub care ai crescut) fiecare are alte pareri despre "ce e rau si ce e bine", si ce pentru unii inseamna
    , pentru altii inseamna: baiat destept, om de succes, etc.

Fara o educatie si obiceiuri comune, nu vom putea sa avem o opinie comuna nici macar referitor la lucrurile de baza ale convietuirii impreuna.

Noi ca popor cred ca inca nu am descoperit "contractul social". Sau sa reusim sa intelegem conceptul. De 60 de ani doar de frica am stiut... nu de contracte sociale.

-relaxsun- elaxsun-
    A.

15. kmill

kmill New Member

Trophy Points:
    0
    "..suntem ceea ce facem din ce-au facut altii.." -RH PATAPIEVICI(poate fi chiar motto)..fara pretentia de-al parafraza..pe distinsul scriitor si filozof..mi-as permite sa comentez..in ideea unei mai bune intelegeri a ceea ce doresc a spune.Oamenii vin cu un bagaj genetic,sunt educati de parinti,de scoala,de societate si de ei insisi.Locul,menirea fiecaruia nu este intamplator aleasa pe pamant.Sunt,au fost si vor fi generatii de oameni(nu ma refer numai la romani dar si la ei) de sacrficiu,generatii balast(fara importanta)..eufemistic vorbind ,fara valori deosebite..si generatii care vor avea valori..ce vor ramane in istoria urmatoare pe care nu o vom sti.Romanii nu sunt cei dintai care au inventat barfa,clevetirea,tradarea,jocul de culise.Istoria mondiala ne releva evenimente spectaculoase si apetisante in ceea ce priveste cele mai inainte spuse.
    Patetica..insa aceasta desconsiderare a valorii umane(indiferent despre ce natie este vorba).Frustrarile personale,din pacate se transforma in gestul aratatului cu degetul spre natie(romana)..spre aruncarea pe umerii altuia..a vinii a ceea ce este cel ce se plange.Un adevar ca o sclipire de diamant(piatra pretioasa care indiferent din ce unghi o privesti reflecta stralucire..pt ca fiecare coltisor straluceste..nu tot ceea ce nu vedem nu straluceste) este..ca intelegerea civilizatiei unui popor nu se poate intelege decat cu mintea deschisa..si ca Romania deocamdata mai are de parcurs etape(timp si spatiu) pt a fi ceea ce ne dorim noi acum..dar nu ceea ce isi vor dori ceilalti(alte generatii) atunci.
    Si ca sa inchei tot cu un eufemism..in zadar torni un ocean de "apa" intr-un pahar tot cat este volumul paharului va fi cuprinsa...la fel este capacitatea de intelegere a fiecaruia,nivelul spiritual..si invit la o intoarcere a inceputului acestui comentariu.

16. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    asa cum spuneti voi nu numai romanii au lipsuri mari , toate natiile au ba chiar unele au mult mai multe lipsuri decat noi ...dar din cauza unora asa am fost catalogati ...

pt domnul kmill : mi-ati atras atentia ca eu nu am cunostinte de lb. roman...din care am eu am tras concluzia ca dumneavoastra aveti cunostinte ide lb. roman.... in postul dumeavoastra se gasesc cuvintele:
    filozof: "...fara pretentia de-al parafraza..pe distinsul scriitor si filozof...."- forma corecta a cuvantului este "filosof:
    filo- iubire , si sofos- cunoastre, inteleptiune( lumina in general )-traducerea din greaca > iubirea de intelepciune
    zofos-intuneric > iubirea de intuneric

"motto"-"RH PATAPIEVICI(poate fi chiar motto)."- forma corecta este moto in lb. romana: moto, motouri, s.n. Citat luat, de obicei, dintr-o oper? consacrat? sau semnat? de un autor celebru, pus la începutul unei lucr?ri, al unui capitol etc. cu scopul de a releva ideea fundamental? a scrierii respective. – Din it. motto, germ. Motto.

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa va zic una mica,asa ca sa va linistiti,calmati,etc,ca sa revenim la subiect,nu la cum se scrie...Deci
    azi,managera mea,o prea-distinsa ca sa zic asa dna englezoaica,la vreo 45 ani,a lucrat un shift ca si cleaner,adica in uniforma de cleaner,la spalat bude si la dat cu aspiratorul,si tot ce mai inseamna cleaner.A fost short staff pe cleaneri.
    Cei mai "cu gura cascata" din toata unitatea eram noi, strainii cand dadeam cu ochii de ea prin bude,de radea ea de fetele noastre.
    Face asa ceva vre-un domn/doamna doctor directoare de azile prin Romania?Ca la noi asa e,doctorul e si manager,ca deh...

18. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Culmea e ca si cei care au venit in UK sa lucreze ca cleaneri, stramba din nas la gandul ca au trebuit sa bata atata drum pana aici sa faca munca asta deoarece nimeni in tara nu ii angaja ca manageri, doctori, sau alte posturi mai "demne"...

PS: presupun ca nu conteaza atat de mult detaliul acesta, atata timp cat suntem dispusi sa invatam si sa ne adaptam la alte valori decat cele cu care am plecat din Ro.

-relaxsun- elaxsun-
    A.

19. kmill

kmill New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ca ai citit comentariul..si ca ti-a atras si atentia..asta am si urmarit.Ma bucur deasemena pt corectia facuta..asa este "moto" se scrie cu un singur t..(greseala de tastare),insa eu folosesc cuvinte romanesti si nu englezesti cu un alt inteles si preluate in limba romana cu acelasi sens.Eu nu am postat nimic..doar am facut un comentariu.

POSTÁ, postez, vb. I. Refl. ?i tranz. A (se) a?eza, a (se) instala, a (se) plasa într-un anumit loc, cu scopul de a supraveghea, de a urm?ri, de a p?zi. – Din fr. poster.
    Sursa: DEX '98 |

POSTÁ vb. 1. a (se) a?eza, a (se) fixa, a (se) instala, a (se) plasa. (S-a ~ în fa?a u?ii.) 2. (fam.) a se pro??pi. (Se ~ înaintea lui.)

FILOZÓF, -OÁF?, filozofi, -oafe, s.m. ?i f. 1. Persoan? care se ocup? cu filozofia, care studiaz? ?i prelucreaz? problemele fundamentale ale filozofiei, care are o concep?ie proprie în domeniul filozofiei; gânditor. 2. (Pop.) Om înv??at, priceput în toate; spec. astrolog. 3. Persoan? care are o atitudine în?eleapt? fa?? de via??. [Var.: filosóf, -oáf? s.m. ?i f.] – Din ngr. philósophos, fr. philosophe.
    FILOZÓF s. 1. cuget?tor, gânditor, (înv.) cuget?re?. (Un mare ~ german.) 2. v. în?elept.
    Multumesc..pt atentia acordata..si..iti urez o viata mai buna!

Share This Page