11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pareri despre ceea ce suntem:romani?

Discussion in 'SEZATOARE' started by aicititregulamentulʔ, Jan 20, 2008.

1. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    pentru dud: nu conteaza unde a facut primul zbor si unde traieste Nadia ...conteaza ca au fost si sunt romani ....si suntem mandrii (unii) ca fac parte din aceeasi natie ca si noi .

Peste tot sunt raspanditi romani !!!!asta denota faptul ca strainatatea are nevoie de noi si nu conteaza domeniul in care lucrezi.
    Poate nu stii ,dar in general tarile din s-v Europei au o populatie imbatranita si multi inculti ( scoala se termina pentru multi dintre ei la 16 ani ....daca asta iti spune ceva???). Sunt putini aia care fac ceva si isi continua studiile.

2. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Suntem OAMENI, unii buni altii mai putin buni, unii veseli altii tristi, cu vise, sperante, impliniri, dezamagiri, iubim, uram, ne bucuram de viata, ne gandim la sinucidere, radem, plangem, ne bucuram ca a murit capra vecinului, intindem o mana de ajutor cand se poate.

3. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    K, am sa spun si eu ceva referitor la acest subiect. Eu sunt in romaniasi sper mult de tot sa reusesc sa ma descurc in anglia(pt. ca asta imi propun). Sa va spun despre mine, am inceput sa lucrez ca aj gestionar upa un timp am devenit gestionar( 1 an) k, toate bune fericit nevoie mare, in catva timp marindu-se volu,ul de vanzari am ajuns sa lucrez nu 8 - 12 ore ci (poate nu ma credeti si va inteleg ca poate nici eu nu as crede ) 60 de ore continuu ( am mers la serici miercuri la 8.30 si am plecat vineri la ora 13-14 nu mai retin exact) si cu ce m-am ales? cu nimik la 2 ani dupa prin noiembrie s-au gandit ei sa desfinteze depozitul din sb si sa faca unul central in cj, si uite asa am ajuns somer in noiembrie dupa cat am tras pt ei. Si ce m-am gandit hai sa intru in vanzari, am facut si asta sperand ca e mai bine si ca o sa fac bani mai multi dar la ce am ajuns sa bat 150-200 km zilnic pt 900 ron.... Exact nimik tinand cont ca na facand exterior iti mai luai ceva pe drum iti mai plateai fact.(tel si altele) si ramaneam cu nimik, abia de imi permit sa ies de 2 ori pe luna in oras....si pentru ce?....sa continui asa? sa le fac la altii bine si ei sa-si bata joc de mine? nu mersi (normal ei vor ore suplimentare, nu-ti convine ....ghinion te dau afara) Deci credeti-ma va rog cad va spun sa reusesti in romania trebuie sa furi sa inseli sa faci orice sa inseli legea( asa reusesti) dar altcumva nu poti. Eu nu pot sa fac asta ca nu e genul meu, mie imi place sa lucrez si sa traesc nu sa supravietuiesc si sa-i fac pe altii bogati. Asa ca tot ce pot sa spun fiti foarte fericiti ca sunteti acolo s nu aici, nu pierdeti nimik, si sper din tot sufletul sa reusesc si eu sa fiu aclo unde sunteti voi. Sincer....nu m-as intoarce in romania nici mort. PS: suntem oameni muncitori si trebuie sa fim apreciati pentru asta....tot ce dorim e o viata normala.

4. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    p.s. Sper ca voi cei de acolo sa va ajutati mult mai mult decat cei de aici, pt ca sunteti romani si ar fi pacat ca macar voi, ce-i care suntetzi dincolo, sa nu facetzi asta, sa va ajutati cat de mult puteti. Pentru ca voi reprezentati imaginea romaniei peste hotare. Va doresc numai bine.

5. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Este usor sa te folosesti de nume(foarte putine in raport cu populatie,istorie,etc.) cu toate ca sintem nimeni in lume la ora actuala.
    Cu siguranta englezu,francezu,americanu...plinge dupa romani care sint supra dotati cu studii in scoli cu nume grele si daca rom. nu migreaza vestul dispare... -cmon- mon-
    Anii,cititul istoriei adevarate si experienta de viata i-si spune cuvintul pe acest topic -staycool- taycool-

6. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Asta a fost beton cu "strainatatea are nevoie de noi" -lol- ol- -lol- ol- -lol- ol- Bine m-am mai ras

7. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca indiferent cit de recunoscatori sunt uni dintre noi sau cit de mult incearca sa iti multumeasca se pare ca ori le junge si vor mai mult ori se muta sau nu vor sa mai aibe vre-un contact cu tine.
    Personal as crede ca Romani nu sunt cu totii la fel , dar as crede ca pina nui ii lasi in strada sa aprecieze mai mult ceia ce incerci sa faci pentru ei nu apreciaza ceia ce le oferi
    Pare ca indiferent cit de bunavoitor incerci sa fii isi iau lumea in cap nu au bani sa iti plateasca chiria la timp sau in full amout si ia fiind mai ieftina dar ei au bani de cit de tigari exact de tigari. , si nu numai nu au bani indeajuns de mincare dar ei au bani de tigari.., nu au bani indeajuns sa plateasca bilurile trebuie sa ii astepti dar ei au bani de tigari.. cum puteti explica voi una ca asta -scratch- cratch-
    Este nesimtire si ne respecta fata de ei ca persoane , cit in general despre Romani mai bine cu unul strain de cit cu Romani . -sorry- orry-

8. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Incredibil din nou Romani sunt in atentia Britanicilor , trimit copii la cersit si mai mult ca sunt romani sau tigani tot aia asa ca cu totii iar o sa o tragem pentru citiva.... sa ne fie rusine

Deci daca va uitati la stiri in aceasta seara la ora 10:30 pe BBC 2 veti vedea adevarul despre Romania c-am crud dar asa ne reprezentem noi ca Romani in UK. incredibil dra nu am cuvinte.... -oops- ops-

9. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Deci si in Romania si in afara ei , Comunitatea de Romanai in UK in special zilele acestea are de suferit indeajus ,asta ca sa le aratam si britanicilor de ce suntem in stare si cum ne putem integra mai bine , a pune copii la cersit sau sa furam cit mai mult , sa ne fie oarecum rusine tuturor fiindca , ca Romani miine la servici ne vor vorbi cu totii de rau si mai mult colegii ne vor zice ca suntem niste oameni fara scrupule si ne educati -cry- ry-

10. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Si totul este adevarat,oricum circula un curent ca romanii sint mai rai decit albanezii...

11. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    DACA NU LE CONVINE ENGLEZILOR CA FURA ROMANII SA LE DEA DREPT DE MUNCA...DACA NU AU DREPTUL SA MUNCEASCA NU MI SE PARE O CRIMA FAPTUL CA FURA

DACA NU LE CONVINE CA TIGANII FURA SA FACA CEVA PENTRU TIGANII DIN EUROPA- E O PROBLEMA A EUROPEI, NU EXISTA PROGRAME SERIOASE DE INTEGRARE

Atata timp cat nu avem work perimt I am not ashame some Romanians fura..give us the right to work!

Si la urma urmei, englezilor ar trebui sa le fie rusine, ei au furat mult mai mult in istorie decat noi....si acum le fura la irakieni petrolul, SPRE EXEMPLU!

IN FATA UNUI ENGLEZ NU IMI VA FI RUSINE NICIODATA!

12. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Adevarat dar daca tot fura, sa fure sanatos nu gainarii...cind o sa aud ca romani au furat(aici) de cel putin 10 mil., deschid o sticla scumpa -ahaa- haa-

13. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Urata treaba, daca in baza unor 'uscaciuni', presa de aici va incerca din nou se ne improaste. Probabil ca va fi o stirie rapid uitata, dar care va lasa iarasi o impresie posibil proasta in ceea ce ne priveste.

Cat despre rromi, mereu fac asta. Chiar si englezii se plang de ai lor "gipsy". Annelores.. pui foarte mult accent pe dreptul de munca. Daca si tiganii astia ar fi calificati in ceva de care au englezii nevoie ori daca ar veni in tara asta cu gandul de a reusi, nu cred ca absenta dreptului de munca ar putea sa ii impiedice. Sa fim seriosi. Ca doar nu s-au adunat toti romanii din UK in speranta unui drept de munca. Majoritatea o duc bine, si-au facut familii aici, au case proprii.. totul din munca cinstita.

Sincer, nu m-ar supara ca Guvernul Britanic sa dea drept de munca doar tiganilor romani.. nu si romanilor. Sunt curios cati dintre ei s-ar duce sa munceasca asa cum stim ca se face pentru banii care ne asigura binele de zi cu zi. Orice alta persoana, de orice natie, daca e suficient de puternica moral, cu o oarecare pregatire fie ea si financiara.. poate sa reuseasca aici in mod cinstit. Nu spune nimeni ca ii va fi usor!

Pana una-alta, nu pot decat sa condamn ce ai scris.. ca avem dreptul de a fura pentru ca nu ne-au dat dreptul de munca. Imi pare rau ca spui asta.

Furtul e condamnabil indiferent de nationalitate, minoritatea din care face parte individul ori de drepturile care (nu) i se confera.

Numai bine.

14. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Daca mai multi ar intelege lucrul acesta, probabil ca si frustrarile lor fata de deficientelor romanilor ar fi mai mici.

Alaturi de tigani, si romanii (ca si restul popoatelor din Balcani) sunt o problema a Europei. Progresul social al romanilor a fost blocat sute de ani de otomani si apoi de rusi, pentru ca Europa Occidentala sa isi aiba linistea de care avea nevoie ca sa progreseze. Europa Occidentala si-a creat singura problemele pe care le are acum (cu romanii, tiganii, etc.)

Faptul ca au mai evoluat de atunci sau pt ca pur si simplu conjunctura secolului XXI ii impinge la o politica expansionista (prin integrare si nu prin cucerire) - e foarte bine. Insa e nevoie de multa rabdare, multa munca si multi bani investiti pentru rezolvarea problemelor si inegalitatilor din trecut, care acum se vad sub cele mai dure forme.

Nu pot sa ma bucur la astfel de stiri despre romani (sau orice oameni). Dar pot sa inteleg care sunt cauzele. Si ca romanii (sau rromii) poarta singuri responsabilitatea situatiei in care au ajuns... -cmon- mon- That's a big NO-NO. -nono- ono-

-relaxsun- elaxsun-
    A.

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Despre asta va fi, banuiesc.
    http://www.ziare.com/Marea_Britanie__Pa ... 22924.html

16. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    Pe TVR se difuzeaza o emisiune, "ochiul magic" cred ca se numeste.
    intr-unul din episoade se punea probela cersetorilor din tara si in special din afara acesteia, majoritatea lor fiind tigani (rromi).
    Cativa tigani au povestiti cum cersesc. Pot sa va spun ca sunt foarte organizati, are fiecare locul lui la cersit (cum traficanti au coltul lor de strada) si in plus reprezentand o minoritate mi se pare ca au mai multe avantaje decat ceilalti romani.
    Ce am vazut azi la mine in Sv: un copil pus la cersit pe marginea trotuarului si dupa cum stiti mai trebuie sa fie si bodyguard-ul, era si asta numai ca era o ea, maica-sa cred, sau vreo sora. Ambele persoane intregi, bune de munca cum se spune. Totusi unde e protectia copilului in acesta situatie ?! cred ca stau ascunse in birouri la o cafelutza.
    O intamplare ridicola, cel putin pentru mine, la stiri o domnisoara este filmata cum incearca sa salveze un cal muribund, probabil lovit de o masina, tinandu-i capul in bratele ei, alta: pe cand in capitala primar era Basescu si a inceput campania de eutanasiere a cainilor o gramada de domane, domnisoare protestau foarte impatimite, isterice chiar, impotriva acestei hotarari. In schimb nu am auzit de nici o persoana sa imbratiseze un copil de pe strada, sa protesteze ca nimeni nu se ocupa de ei.
    O parte din Romania

17. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    Romania parca e scrisa de Caragiale -shucks- hucks-

18. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Pe multi nu prea ii intereseaza de soarta altora si mai ales de soarta cersetorilor...
    Cred ca stii/stiti vorba" l-am facut eu sa am grija de el...." o parte din lume nu este educata si chiar nu vor sa ajute...
    Am vazut nenumarate filmuletze cu cersetori batuti, omorati, batjocoriti de "baietasii de cartier" deoarece se considera mai presus (ca au o casa, familie, parintii lucreaza si au de la cine cere bani atunci cand au nevoie sa isi cumpere ce vor ei , dar niciodata nu dau bani la cersetori....
    Se cred mai presus de cersetori ca au ce le trebuie si uita ca trebuie sa se gandeasca ca si ei sunt oameni si ca nu au nicio vina ca sunt in strada , ca cersesc si in cel mai rau caz se drogheaza,etc...vina este a parinitilor ca nu s-au gandit atunci cand i-au facut ...pe ei ar trebuie sa ii tragem la raspundere, dar ce am rezolva ??? nimic !!!
    Cand lucram in Romania (lucrand la McDonald's, in Colentina) seara pe strada erau foarte multi cersetori , deoarece ei traiau sub pod ....si pe fiecare seara le dadeam mancarea care ramanea si trebuia sa o arunc si sa o trec in fisa ca pierdere, dar o dadeam la cersetori ...pentru ca tot o aruncam (nu aveam voie sa fac asa ceva dar vb cu managerul si pe furis de alti ajutam acesti cersetori-riscand sa fiu dat afara daca un coleg deschidea gura )
    Sa nu mai spun de rromi din Colentina care ii alergau cu pistoalele sa ii impuste, cu sabiile sa ii tai si cand chemam politia ziceau ca nu pot sa se bage ca o sa le fie amenintate famiile ...de nu stiu cate ori le-au dat foc (la adaposturile construite de ei din gunoaie) ca sa se distreze ...
    Erau atat de recunoscatori (cersetorii) ca pe la ora 3.30-4 dimineazta ii vedeam pe la fereastra sa ne ajute sa curatam parcarea deaorece le-am dat sa manance ...
    Imi este greu sa imi aduc aminte ....si nimeni nu a facut nimic , nici macar politia atunci cand au venit si au vazut cu ochii lor ca ii alergau cu sabii si pistoale(cu bile si cu gloante adevarate) , e crunt sa vezi asa ceva si nimeni nu face nimic ....
    Ar trebui sa se faca ceva sa ajute acesti copii ca nu sunt ei vinovat ci parintii lor

19. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    un citat dintr-o scrisoare de-a lui Caragiale catre Vlahuta :
    "La noi nu e nici mai multa nici mai putina stricaciune decât în alte parti ale lumii, si nici chiar nu s'ar putea altfel. Calitatile si defectele omenesti sunt pretutindeni aceleasi; oamenii sunt peste tot oameni. Limba, costume, obiceiuri, apucaturi intelectuale si morale, religiuni - precum si toate celelalte rezultate ale locului unde au trait, ale împrejurarilor prin care au trecut - îi pot arata ca si cum s'ar deosebi mult cei dintr'un loc de cei dintr'altul; ei însa, în fundul lor, pretutindeni si totdeauna sunt aceiasi.(...)
    Asadar, sa nu ne mai facem inima rea si spaima gândindu-ne ca lumea româneasca ar fi mai stricata decât altele. Nu, hotarât; neamul acesta nu e un neam stricat, e numai nefacut înca; nu e pân'acum dospit cumsecade. E înca nelimpezit de mizeriile seculare sub care a mocnit cu junghetura frânta; înca nu crede în dreptate; înca nu poate scoate din sânu-i pe cine sa-i poata comanda; înca nu stie de cine sa asculte - fiindca nu are deocamdata încredere în nimeni... Fript cu lapte, sufla si 'n brânza. N'a ajuns sa cumpaneasca bine ceea ce i se pune împotriva; si astfel înca nu întelege ca în mâna lui ar sta sa-si îndrepteze soarta si sa dispuna apoi de 'ntregul de ea - precum e drept si precum are sa si fie odata. În fine, nu are înca destula îndrazneala sa-si rafuiasca socotelile cu "binevoitorii lui epitropi". Dar cu vremea, trebuie sa vina si asta; trebuie sa vina si întelegerea fara de care nu poate fi o natiune sigura de avutul ei, nici de onoarea, nici de viitorul ei. Românii sunt astazi un neam întreg (...), având una si aceeasi limba (nu ca s'o laudam noi), extraordinar de frumoasa si de ... grea, având un mod de gândire deosebit al lui, o comoara nepretuita de filosofie morala, de humor si de poezie - cu atât mai originala avutie cu cât este un amestec de mosteniri si de dobândiri antice, grecesti, slave, orientale si altele, pecetluite toate cu netagaduita lui nobila pecetie romanica, latina, care-l arata bun si netagaduit stapân al lor. Din aceasta stapânire seculara a lui rezulta si puterea nebiruita de asimilare a acestui popor, ce înca d'abia pe departe încep a-si simti importanta în lumea europeana. "
    e un citat cat se poate de autentic inca ,in ceea ce priveste continutul...
    asta cred eu

20. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Vai de capul nostru. -sorry- orry-

Share This Page