20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pareri despre ceea ce suntem:romani?

Discussion in 'SEZATOARE' started by aicititregulamentulʔ, Jan 20, 2008.

1. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Cand m gandesc ca exista canalizare la case inca de pe vremea romanilor, ma rog, nici atunc cei saraci nu aveau, dr au trecut mai bine de 2000 de ani, ar cam fi trebuit sa apara si pe la satele noastre canalizari :)

Chestia cu abtinutul de la sex e mai grea :)Totusi, avand in vedere cate responsabilitate implica cresterea si educarea unui copil, si faptul ca ei cu siguranta nu-si pot permite sa creasca un copil poate ar interveni statul sa dea contraceptive gratis (ca aici), sa faca programe de educatie sexula in comunitatile astea. Dar sa va mai zic ceva, se mai trezesc unii sa zica, ce vreti sa faceti epurare etnica, vreti sa faceti ca rromi sa nu mai nasca atatia copii si sa descreasca tot mai mult ca numar, nu e in acordnace cu drepturile omului etc etc etc. Chiar am vazut asta in Romania.

Andreiutzu inca ceva, sa stii ca si pe locurile pe care ar trebui sa se inscrie tiganii la liceu se inscriu tot romanii, am vazut la TV. Una, profesoara, si-a inscris copii ei, si le-a zis la reporteri: "ei si, dovediti ca nu-s de etnie rroma!"...

2. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    O parte hoti,mincinosi cam toti,invidiosi, unii rautaciosi, umbla numai dupa ciupeala si invarteli cam astia sunt roamnii secolului in care traim. Am uitat sa zic betivi o mare parte

3. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Romani ..sa le fie rusine celor care se folosesc de Romani , pentru a se pune pe piicioare , atunci cind ajung aici in uk , a ajuta pe cineva este ceva foarte bine , si as face tot ce se poate dar uni dintre noi suntem peste masura fara bunul simt . -sorry- orry- -killpc- illpc-

4. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Adrian@ ai mare dreptate in ceea ce spui asa e si sa nu uitam ca atunci cand ajuti pe cineva si te simtii tu bucuros ca ai putut sa-l ajuti ...unii nu sunt recunoscatori si iti mai dau si un sut in fund : marele proverb:" cand se vede cu sacii in caruta ..te ... " stiti voi la ce ma refer.

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Am sa incep cu o gluma,"cand e tiganul OM?;cand il vezi pe drum de departe,zici--uite,vine-un om"
    Asta e auzita la un sfat de seara intre tarani autentici romani,aia de munceau toata ziua,si seara se strangeau la mat,la o cinzeaca.
    Putem noi vorbi ani,putem incerca programe,si alte alea,ce nu se vrea acceptat e ca astia sunt PELERINI,ei calatoresc,e in sangele lor,nu ai cum sa-i dezbari de secole de obisnuinta.A,ca au case acum pe la noi?,asta e datorita progresului civilizatiei,dar ei tot mai incearca sa bage calu-n casa cateodata.Istori ii va aminti intotdeauna ca "popoare migratoare".Ghinionul nostru ca s-au aciuat la noi,dar e o ciuma cu care tre sa ne obisnuim.Am mai postat pe aici,mai demult,am crescut,am avut si mai am,prieteni tigani,cine cunoaste Bularga in Iasi,stie ce era si mai este poe acolo...Eu stateam f aproape.D-le,nu am cunoscut unul cinstit,da unul.Si,ce era uimitor,pe langa inventivitatea la furat,SOCIOPATIA totala de care dau dovada.
    Altceva acum--dnu Andreiutzu,tre si eu sa te contrazic un pic cu istoria noastra ,a romanilor.Chiar avem aproape doua milenii de istorie.Ce spui tu de "cateva zeci de ani inainte de 1945" suna a putina necunoastere,fara suparare.
    Poate suna a flash back,dar noi,ca popor,chiar am stat la hotarul dintre civilizatiile apusene si cele de rasarit,si,precum stim de pe la istorie,i-am tot oprit pe turci cateva sute de ani a nu invada apusul.In timpul acesta,evident ca ei se dezvoltau frumos.Cred ca tot birul platit de-a lungul istoriei noastre medievale turcilor,face mai mult poate decat tezaurul furat de rusi,mai corect de fapt,uitat sa-l mai restituie.
    Deci toti suntem de acolo,zona aia balcano-euro-asiatica,si acest lucru se manifesta in ceea ce suntem ca popor.Un pic tigani,un pic italieni,un pic de rusi,un pic de toate.Dar,f important,cel putin pt mine,e sa fim mandri de ceea ce suntem,asa,buni si rai,nu putem nega ceea ce suntem.Iar daca toti,sau o mare parte dintre noi,vom reusi sa-i facem pe ceilalti sa ne perceapa ca ROMANI, din ROMANIA,si nu neaparat ca tara de unde vin si tiganii,atunci cred ca putem spune ca am realizat ceva.De bine la toata lumea!!

6. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Aici te contarzic romania nu este de milenii nici macar de cateva sute de ani Romania s-a format cu putin inainte de 1900 . Pai in anglia sunt cluburi de rugby mai batrane decat romania. Ce istorie avem noi: otaviri de fantani si arderi de holde inca de pe vremea aia ne ocupam cu mismasuri si tepe

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Auuu,asta e grav,suna ca un fel de autolagelare,doar asa de dragul de a spune ca nu suntem buni ca romani,ca nu avem istorie.Scurt remember,unirea celor doua principate romanesti de la 24 ianuarie 1859,a fost precedata la 1600 de unirea lui MIHAI CEL MARE,sau VITEAZUL,cum se stia pe la orele de istorie.
    Mai inainte de asta au mai fost toti ceilalti domnitori/voievozi,sau cum vreti voi sa le spuneti,ce au insemnat romanism.
    Si de la Decebal/Traian incoace,tot romani ne chemam,asa s-a format poporul roman,de atunci incoace,asta inseamna formarea unui popor,cu bune,rele,e istorie,dar suntem "vechi" de 2000 ani.

8. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu te contazic.... Istorie avem de mult dar popor roman si romanie numai de prein 18si ceva!! Pacat ca trebuie sa ma trezesc dimineata ca altfel as sta sa ne tot contazicem!!!! -badteeths- adteeths-

9. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    nu inteleg la ce te referi ca poporul roman exista doar de pe la 1800 si ceva??? Sper ca nu la prim unire a principatelor, care nu are absolut nimic cu existenta poporului roman. Daca la asta te referi iti amintesc ca principatele italiene sau unit dupa cele ale romaniei, deci nici italienii nu au existat ca popor decat dupa noi??? Stefan cel Mare nu era Roman cu vreao 500 de ani inainte, ca doar nu era turc??? Mircea cel batran pe la 1300 si ceva??? Ca doar nu ne-m fi format ca romani cu 100 de ani inainte??? De unde ati mai scos-o pe asta ca noi suntem ca popor de pe la 1800, carti de istorie ati citit??? De scrisoare lui Neacsu ai auzit? Scrisa in romaneste? Pai cine a scris-o in romaneste daca nu exista un popor roman, ca doar n-or fi scris-o extraterstrii??? Si ast ape la anii 1500 si ceva, cu vre-o 300 de ani inainte de cand sustineti voi ca am existat noi???Asta chiar e o noutate pentru mine, nu stiam ca mai sunt persoane care cred ca existam CA POPOR de pe la 1800 SI CEVA????? Si cum se face ca limba pe care o vorbesti e de origina latina in proportie de pana la 66%? Daca nu ne-am format ca popor acolo unde trainm si azi in urma ocupatiei romanilor??? De ce nu e in proportie de 66 la suta de origina slava, sau mongola (ungara) etc??? Simplu fapt ca limba noastra e de origina latina dovedeste ca noi existam ca popor inainte de invazia slavilor, ca daca nu existam, nu aveam de unde sa vorbim azi o limba provenita din latina, in mijlocul unor popare slave sau venite din stepa. Daca slavii au venit in secolul VII iar noi am luat influiente in limba de la ei dar am ramas limba predominant de origine latina, inseamna ca eram destul de bine formati ca popor, altfel ne asimilau si nu spuneam azi Buna Ziua ci Zdravstvuite sau asa ceva. Granitele unei tari se schimba destul de des, unirea sau separarea unor provincii nu au nici o legatura cu existenta unui popor. Granitele se pot schimba maine, asta nu inseamna ca existam de maine. Si va rog, cititi ceva istorie, cel care nu cunoaste e foarte usor supus manipularii.

10. genahincu

genahincu New Member

Trophy Points:
    0
    Citesc cu atentie postarile voastre la acest subiect si am impresia ca prea vorbiti la general despre romani bagandu-i pe toti in aceeasi oala . Eu consider ca societatea romanesca la fel ca oricare societate are puncte pozitive si negative. Nu puteti sa spuneti ca toti romanii sunt rai , hoti ,invidiosi ci trebuie sa recunoasteti ca sunt si oameni cinstiti, muncitori care chiar au afaceri care nu si le-au facut cu spaga sau inselatorie care muncesc cinstit care nu fura sau inseala . Credeti ca exista tari cu perfectiune in a caracteriza oamenii ? nu ,nu cred ,exista neghine peste tot. Eu sunt chiar mindra ca sunt romanca si realizez ca asa cum am fost noi formati in amarata noastra de tara putem sa le dam clasa la multi si dovada este ca asa in hatisul lor de legi si de restrictii noi gasim puterea sa ne descurcam , chiar cu toate oprelistele lor noi in final le luam joburile si daca ne ambitionam le devenim chiar sefi.Partea cea mai trista stiti care este .. ca incepem si noi sa zimbim cu dintii si ca incepem si noi ... i do not care..

11. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    la cine putem noi sa dam clasa?

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Well said,and perfectly true,chiar ma gandeam aseara ca prea ne autocriticam,ca suntem rai si alte astea,hai sa mai vedem si partea plina a paharului,suntem cativa dintre noi aici,muncim,suntem multumiti de viata noastra,toate astea pt ca suntem--ROMANI DESTEPTI.De s-ar umple Anglia mai repede de alde noi!!!

13. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    " Voronin si parerile lui ...

Realitatea TV publica o adunatura de "vorbe de duh" ale unuia din ultimii dinozauri comunisti numit Voronin ... da ... chiar el ... Dinozaurul comunist de peste Prut care declara fara rusine ca "Cel mai mare inamic al meu este Romania". Nu vreau sa polemizez prea mult pe marginea mesajului transmis pentru ca nu merita, dar as vrea sa atrag atentia autoritatilor de la Bucuresti ca e o declaratie de razboi(diplomatic) in toata regula si nu ar fi deloc cazul sa trateze(iar) cu indiferenta declaratiile facute de Voronin in fata Europei si a lumii. Imnul tarii noastre este "Desteapta-te Romane", dar autoritatile romane nu s-ar trezi nici daca cineva le-ar urla versurile imnului in ureche.
    Dar sa revenim la paleocomunistul nostru vecin. Incep sa cred ca ar dori ca Romania sa se lipeasca la patria mama Moldova si impreuna sa facem parte din marele si binefacatorul imperiu sovietic ... dar sper din toata inima sa fie doar un vis urat. Oare nu are cunostinta domnul Voronin de dorinta propriului popor? Nu-i spune nimic faptul ca studentii romani, dupa cum el insusi declara, aleg sa ramana in Romania in loc sa se intoarca intr-o tara in care drepturile si libertatile lor sunt inexistente. Oare nu intelege de ce un sfert din populatia tarii a cerut cetatenie romana? Raspunsul este mai mult decat simplu si anume ca oamenii s-au saturat de comunisti, mincinosi, saracie, gulag si a altor principii sovietice de acest gen al caror vajnic aparator este domnul Voronin.
    Domnule Voronin, adevarul e ca dumneavoastra nu va razboiti cu Romania ci cu ideea de a fi roman altfel de ce a-ti fi promovat o lege care exclude din aparatul de functionari publici pe cei ce au cetatenie romana?
    Inca nu a-ti realizat ca sunteti undeva intre penibil si idiot? Cum puteti sa rupeti istoria Romaniei de istoria Moldovei? Cum va permiteti sa dezonorati istoria tarii mele? Cum va permiteti sa umblati cu creionul asupra hartii tarii mele domnule COMUNIST?
    Dar sa nu aveti frica, istoria o sa va aseze in locul pe care il meritati : la cosul ei."

Aceasta este o parere din care tragem concluzia ca in Romania unii ( cei din Rep. Moldova) se simt mai bine decat in tara lor...asa ne vad unii ... -staycool- taycool-

14. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
  15. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    DE CE SA-L BAGAM IN SEAMA PE VORONIN..E DOAR UN LOCOTENENT...SI ROMNIA CE A FACUT SA AJUTE MOLDOVA????
    cand era sa deschids mai multe consulate a tot amanat, a tras de timp pana au zis aia, hai gata daca vroiati le faceati pana acum....
    moldovenii nu si-au pierdut niciodata cetatenia romana, ea nu ar trebui sa se piarda decat daca renunti la ea sau faci ceva ingrozitor impotriva romaniei, ei nu au facut nimic, altii au trasat o nou granita fara sa-i intrebeatunci de ce nu le da romania inapoi cetatenia????De ce trebuie sa-i umilim cu niste cozi imense la consulat pentru VIZA DE ROMANIA????Pentru ca nu avem politiceni care sa trateze cu europa o clauza separata fata de fratii nostri de acolo. Ce sa visam la unire cand noi nici nu am putut stabili cu europa conditii mai favorabile pentru ca ei sa vina la noi....

16. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    nu trebuie sa-l bagam in seama pe Voronin ....nici cei din Rep. Moldova nu-l mai suporta ...am postat acest scurt fragment deoarece se refera la romania si anume faptul ca lor le e mai bine in tara noastra si noi ar trebui sa vedem partea buna si nu nimai partea proasta si sa incercam sa fim din ce in ce mai buni ca avem cu ce sa ne mandrim :
    http://youtube.com/watch?v=oEH2gh-zsxM - partea buna a romaniei

-staycool- taycool-

17. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    un astfel de film se poate face despre orice tara la urma urmelor, e frumos, nu zic, dar totusi as vrea sa facem ceva AZI pentru care sa fim mandri....AZI
    oricum, fain filmu, il stiam si eu :) e bun pentru ignoranta celor care nu stiu nimic despre noi, n-au auzit nimic concret in afara , poate , de dracula...dr pentru mine personal, tine prea mult de trecut...
    azi facem prea putin, de exemplu in Ungaria merg de 5 ori mai multi turisti decat la noi cu toate ca nu au nimic, decat un lac, balaton, atata au....nu tu munte, nu tu mare, nu tu dunare, lacuri, nu tu ape termale ca la noi, nu tu mitul dracula, au un lac si aduc mult mai multi turisti. Noi avem de toate dar nu avem infrstructura si preturi decente. Daca iau avionul de aici ma duc pana la costa del solle si de la aeroport pana ala plaja fac cel mult o juma de ora, daca e sa duc pe cineva la mare de la noi, trebuie sa-l duc la bucuresti, aeroport international, si de acolo la constanta etc, mult mai complicatdca vreau sa-l duc in apuseni e si mai complicat....iar cum ei nu prea au auzit de noi ar trebui sa acvem si noi preturi mai decente. Acum 3 ani litoralul romanesc a fost in topul celor mai scumpe din lume....In fine, nici in tara turistica nu mi-ar place sa ne transformam...dar cum nu mai avem industrie....

18. aicititregulamentulʔ

Trophy Points:
    0
    de acord cu tine, dar cine a constuit pimul avion, care a fost prima gimnasta din lume care a luat nota 10, cine a descoperti insulina, etc si cate se mai pot spune... nu numai mitul Dracula este faimos pentru tara noastra ...sa fim seriosi. -staycool- taycool-

19. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, remarcabil...dar daca de exemplu o pensionara are cancer(de sin)si trebuie sa i-si cumpere singura acul pt. biopsie(la biznitar)cu 1500...urmatorii pot fi parintii unui patriot...sa-l vad atunci!
    Lasati patriotismul ieftin ca nu puteti traii din vise si abureli... -cmon- mon-

Si primul avion unde a facut primul zbor,gimnasta de 10 unde traieste?
    Dracula este faimos pt. ca e scrisa de ? ...si cit de salbatic era e demn de romani...

20. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Chestii ieftine... Uni au timp de romane de propaganda vad. Cine suntem noi pana la urma in europa... mai nimic

Share This Page