12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pareri despre ceea ce suntem:romani?

Discussion in 'SEZATOARE' started by aicititregulamentulʔ, Jan 20, 2008.

1. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Am deschis acest topic din dorinta de a afla parerile voastre la intrebarea: de ce suntem criticati si care este cauza ?
    Atunci cand este deschis un nou topic despre anumite probleme sau cineva cauta un raspuns, in raspunsurile postate, sugestii si informatii se gaseste : "pentru ca astia suntem noi :romanii"
    Astept parerile voastre despre ceea ce suntem : romani!!!

-thankyou- hankyou-

2. razvwan

razvwan New Member

Trophy Points:
    0
    vorba lu amicu Caragiale:
    Amice,Adrian,ufff esti un mare idi@t
    -p4- 4-

3. ketigun

ketigun New Member

Trophy Points:
    0
    Te-as ruga sa fii mai clar. De fapt , la ce te referi? Sau, poate altcineva ma poate lamuri?

4. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    pentru cine nu a inteles : de ce ne criticam singuri , de ce suntem sapati pe la spate tot de romani ????? ca asa am fost educati: "de ce sa ii fie alui bine si mie nu ...."

5. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    E una sa sapi pe la spate, si alta sa critici, complet doua lucruri diferite. eu critic, pentru ca asa cred eu de cuviinta, dar nu sap pe nimeni de la spate , ci incerc sa ajut. De cand sunt in UK mi-am schimbat parerea total despre romani, am vazut romani invidiosi pe alti romani chiar daca le erau neamuri, de ajutor nici nu poate fi vorba. De ce sa nu critic, vreti sa spun ca suntem grozavi, perfecti, nemaipomeniti??????

6. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    poate esti tu "nefericita" care a dat peste astfel de cazuri!
    nu spune nimeni ca suntem nemaipomeniti si extraordinari...ce s-a incercat a spune este urmatorul lucru:fiecare neam,natie,tara sau cum vreti voi a le numi are infractorii,rau-facatorii,violatorii,betivii....si mai putem enumera multe...rele ma refer...!si ca nu doar noi romanii suntem asa!!!!
    acum sper ca s-a intels!
    daca nu cautati sa va explice altcineva sau ramaneti la parerile voastre..ca "vom trai bine!" cu unii ca voi

7. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    fiecare neam, tara etc are tot ce ai spus tu, iar noi in partucular, suntem ultimii din europapote ca la noi e ceva mai mult totusi....

8. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Hei, nu sintem ultimii din Europa... doar mai speciali -lol- ol-

9. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0

bine spus! chiar acum 2 zile am vorbit cu niste baieti romani (care au ghinionul sa fie imprejurati numai de romani, sa traiasca si sa lucreze numai cu romani) si mi-au spus ca romanii sint gelosi unii pe altii si ca se " vind" unii pe altii. Nu mai mentionez ca se " fura" unii pe altii si se pira ca sa fie ei mai presus. Eu n-am stiut aceste lucruri ptr ca ( asa cum am mai spus si in alte posturi) lucrez cu 100% englezi si nu ma vineaza nimeni la servici, nimeni nu se baga in treaba mea personala si nimeni nu ma intreaba cit cistig. Am experienta foarte putina in ceea ce priveste viata printre romani si imi dau seama ca ( desi unii romani sint minunati, ni zic) am noroc sa nu traiesc intre ei. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar am raspuns la intrebarea postata aici pe forum. In principiu, sintem o nationalitate de gelosi si invidiosi si acum inteleg eu de ce!!!

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    N-am citit multe carti in viata mea, dar asta nu inseamna ca nu pot sa va recomand una, care printre altele, trateaza o tema care m-a interesat si pe mine foarte mult: "Radacinile antiromanismului romanesc" (cred ca sunt pe topic, nu?) -aha- ha- Departe de a transa problema aceasta, capitolul mentionat mai sus propune cateva ipoteze, pe care personal le consider interesante (si cele mai apropiate de parerea mea):

Dimensiunile cazului romanesc sunt dictate de revenirea ciclica si iritata la autoanaliza catastrofica. Alte societati au obiceiuri mult mai linistite (desi nu neaparat multumite) in prezenta autoportretului national. Romanii privesc spre trasaturile lor colective problematizand bombastic si resentimentar.

Critica autohtona a romanismului e, fundamental, o foarte buna parere de sine azvarlita de emitent pe piata injuriilor, sub forma unei foarte proaste pareri despre ceilalti. Un simptom de inadaptare la convietuire...

Suma observatiilor romanesti negative asupra romanilor este enorma. Ea trimite constant la nepasare si egoism. Ce reclama acest criticism insistent e, deci, rateul dimensiunii colective, inapetenta pentru solidaritate, fuga de efortul coordonat al grupurilor mari.

Obsesia romaneasca a autodenigrarii este mai intai de toate un reflex de izolare.

Exasperarea romaneasca incununeaza nevrotic un bilant istoric nesatisfacator. Nevroza analitica dezvoltata in jurul deficitului de mentalitate romanesc este de fapt rezultatul istoriei statale problematice , iar aceasta e consecinta lipsei de continuitate si de succes a proiectului national.

Problema noastra de baza nu este ca nu avem "mentalitate"... ci ca nu avem istorie (adica un proiect national de succes).Si nu suntem singurul popor din Balcani cu aceasta problema... si nici ultimul... -handlaugh2- andlaugh2-

Lansate tarziu, institutiile juridice si administrative moderne au adus in fata romanilor cereri valorice de o rigoare neobisnuita: incredere, participare, datorie. Pe aceasta linie s-a jucat si se joaca in continuare drama nationala romaneasca. Odata cu incheierea scurtului episod democratic (1866-1945) comunismul a pus capat la aceasta linie si a provocat practic o antirenastere care a impins societatea inapoi in premodern: stereotipul individual si mentalitatea tribala deveneau iar motoarele principale ale vietii sociale.

Ciclul este reluat in 1989 de o revolutie mai mult problematica decat transanta. Democratia devine din nou realitatea oficiala, dar pana la desavarsirea posibila si indepartata a societatii democratice, singura amintire colectiva e fragmentatia proiectelor.

Cauza nemultumirii romano-romane nu e calitatea deficitara a romanilor, ci neimplinirea proiectelor istorice si reactia ostila a intelectului profesionist in fata acestei lungi ezitari istorice.

Aceste imprejurari sunt evident interpretabile, dar nu trebuie ignorate. Criticii romanismului au formulat o teorie si o acuzatie nedreapta: au presupus un fatalism acolo unde exista o realitate absolut normala, in raport cu conditiile istorice reale.

Inainte de a fi rezolvate, aceste intrebari ar trebui temperate.

(Traian Ungureanu: Tehnica neputintei la romani)

PS: Tonul acestor idei este unul foarte critic (la adresa "criticilor romanismului"). Eu personal nu sunt adeptul criticii in general ca si tonalitate si perspectiva. Prefer aceeasi realitate sa fie exprimata altfel. Prefer sa stiu ce as putea sa fac mai bine si cum, decat sa stiu ce am facut gresit si de ce. Decat sa evit greseli/esecurile, prefer sa urmaresc reusitele/succesele. Prefer sa inteleg intai cum pot reusi, decat sa inteleg de ce am gresit. E acelasi lucru practic, doar ca privind prioritar partea plina a paharului...

Dar desi tonul nu imi apartine, ideile da. Iar cei care imbratiseaza critica romaneasca, sper sa accepte si sa nu ia prea personal criticile de mai sus. As fi preferat un alt ton, pentru ca in spatele criticilor sunt niste idei pe care eu le consider pertinente. -scratch- cratch-

Asa ca m-as bucura sa nu nasc discutii personale, si mi-as dori sa discutam despre acest subiect, care in continuare ramane foarte incitant si deschis...

-relaxsun- elaxsun-
    A.

11. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca topicul asta nu e despre antiromanism...sau cel putin sper, c altfel am inteles eu gresit. Eu am inteles sa spunem cum vedem noi romanii, dar dca eu critic, nu inseamna ca sunt antiromania, sau anti orice romanesc....dimpotriva, nu am deloc sentimente antiromania. dar daca nimeni nu ne lauda, cea mai buna solutie e sa ne laudam singuri? Cu sigurnta as putea sa umplu pagini intregi cu motive pentru care sunt mandra ca sunt romanca, dar mi-as da seama foarte repede ca toate tin de trecut...incerc sa ma gandesc la un motiv contemporan pentru care sa fiu mandra ca sunt romanca si nu gasesc. Va rog, nu-mi dati doua-trei exemple de cantarete de opera, fotbalisti etc...e prea putin pentru a ma simti la fel ca ceilalti europeni. Si nu imi aduceti nici justificari istorice, conditiile respective au incetat demult, si noi putin ne-m schimbat. Ba, dimpotriva, o ducem tot mai rau. In jur de 60% din venitul ntional e de la cei ce lucreaza in afara tarii...pai ce sa zic mai mult??? Ce se va intampla cand nu vor mi fi trimisi bani in tara? Acum mai trimit multi pentru parinti sau copii, dar dupa ce parintii nu vor mai fi, iar copii vor fi aici...pe ce ne bazam ca tara? Cand au fost problemele acelea in Italia in toamna, leul romanesc a scazut foarte mult in comparatie cu euro si dolarul... (asta e un exemplu din alte mii).Nu suntem deloc ca ceilalti, experienta mea de anglia m-a facut sa inteleg ca suntem mult mai rau...daca vrea cineva exeple, pot sa dau garla. Uneori ma si mir cum de am intrt in EU...in fine, bine ca am intrat...dr si aici suntem altfel decat ceilalti. Toti au drept de lucru, noi si bulgarii nu. A fost un samit important anul trecut, in legatura cu impartirea fondurilor europene. Imi amintesc ca prim-minitrul poloniei a dat cu pumnul in masa si nu s-a lasat pana nu a primit tot ce a cerut, desi initial i se oferise mult mai putin. A obtinut chiar mai mult decat si-a propus. A fost in ziare, poate va amintiti. Despre politicienii romani ce sa zic, ca nici nu li se aude piuitul...Ceausecu a fost aici si la plimbat regina cu caleasca (eu cred ca el era mult mai competent ca politician decat ce avem azi, dar nu vreau sa ducem discutia pe panta asta, am dat doar un exemplu, desi eu una nu cred sa mai traiesc ziua in care un politician roman sa fie atat de apreciat). Base cand a venit aici n-am aflat nimic din ziare, a fost ceva mic de tot, o faza amuzanta cu freza lui pe care si-o tot aranja incercand sa-si acopere chelia...ce mai! Practic nu existam ca tara importanta in europa (si nici altundeva).
    Si atunci, de ce sa laud?? Critic si eu, poate se schimba ceva, eu nu mi-am pierdut speranta inca....dar nu mai e mult :)

12. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    1. Nothing personal, anellores. Cred ca am inteles ce vrei sa spui si mi se pare corect. Insa am sa exagerez putin, doar ca sa exprim mai clar punctul meu de vedere.

Sa luam un ex: Un roman pe strada, are doua hartii in mana si le arunca la un cos de gunoi. Una intra in cos, alta nu (si cade pe trotuar). Romanul observa rezultatul si merge mai departe.

In aceasta situatie, multi ar fi tentati sa critice romanul pentru ca nu a ridicat a doua hartie de pe trotuar sa o arunce la cos. Si sa ii spuna ca asa sunt toti romanii (tiganii, evreii, etc. vedeti comparatia) niste necivilizati, care arunca hartiile aiurea, scuipa pe strada (desi baiatul de mai sus nu a facuta asta - dar altii o fac) si care nu merita sa fie in EU, etc.

Eu insa, prefer sa il laud ca a aruncat prima hartie la cos. Si sa il fac sa se simta bine pentru faptul ca a incercat sa o arunce si pe a doua, dar pentru ca era foarte grabit nu a mai avut timp sa o ridice. Si stiu ca ar fi facut-o daca ar fi putut, pentru ca este un om civilizat si care apreciaza curatenia la fel de mult ca si mine.

Gandidu-ne la cele doua atitudini:
    - critica de mai sus - care poate e putin exagerata. Altcineva poate doar i-ar atrage atentia romanului, ca trebuie sa arunce si a doua hartie si ca nu e bine ca nu a facut-o (si s-ar abtine de la restul "criticilor"). Dar consecinta ar fi aceeasi - romanul s-ar simti ofensat, jignit, etc.
    - lauda sincera (deci excludem ironiile care ar avea un efect mai rau decat critica) si intelegerea fata de motivele care au stat la baza neducerii pana la capat a gestului.

Care credeti ca ar avea mai mari sanse sa il faca pe roman sa arunce ambele hartii IN cos data viitoare? (Atitudinea care l-a criticat/judecat si la ofensat/jignit; sau cea care l-a inteles si i-a oferit inca o sansa: a 15.246.698.889-a sansa, daca e nevoie). Cea care i-a spus ce nu trebuie sa faca (si l-a pedepsit jignindu-l); sau cea care i-a aratat ce trebuie sa faca (si l-a recompensat laudandu-l).

Decat sa privesc situatia unor romani (asa egoisti, parsivi, hoti, fara cuvant, etc. etc.) si a Romaniei in general din capatul de sus al scarilor (si sa critic sperand ca vor fi suficient de destepti sa vada ca acolo sus trebuie sa ajunga si ei), prefer sa o privesc de la acelasi nivel si sa incerc sa ii ajut sa mai urce o treapta. Chiar daca eu unul nu arunc hartii pe jos, incerc sa nu ii fac sa se simta rau pentru ca unii dintre ei inca mai arunca.

Si prin prisma cartii lui Ungureanu, care credeti ca e atitudinea mai solidara, mai apropiata de un efort coordonat al grupurilor mari, si care da dovada de mai multa "incredere, participare si datorie"?

2. Si daca mai vreti o provocare, va mai lansez una:
    Daca tot sunt romanii asa de "mult mai rau", haideti sa comparam romanii cu evreii, tiganii si cu negrii. Si sa facem o ierarhie a celor mai rele popoare. Si daca vreti exemple am eu garla de la fiecare. Sau atunci cand ne referim la "ceilalti" implicit ne referim la englezi, nemti, etc. (i.e. "the right kind of people").

Din nou, nu e nimic personal. Si vreau doar sa discutam pe baza ideilor noastre. Dar sper ca ati inteles ideea mea: a spune ca: "Eu nu am nimic cu romanismul in general, si singurul motiv pentru care spun ca romanii sunt cei mai rai si ca sunt asa si pe dincolo... este pentru ca ii iubesc si am incredere in ei ca se vor schimba (sau pentru ca pur si simplu SUNT)" este de fapt o forma moderna de rasism.

Nu spun ca e bine ca unii romani "sa arunce hartii pe jos", ci spun ca e normal tinand cont de atatea si atatea lucruri. In loc sa ne gandim ca e problema lor, prefer sa ma gandesc ca e problema noastra. Si in loc sa cred ca cei care o au, ar trebui sa isi rezolve problema asta, prefer sa ma gandesc ca ar trebui sa contribui si eu la rezolvarea ei cumva (si o critica constructiva la momentul potrivit nu mi se pare cea mai buna solutie - din motivul de la punctul 1.).

3. Ridicandu-ne mai sus de problema romaneasca, si privind lucrurile la nivel european, spuneti-mi voi cine are un spirit mai european:
    - cel care se considera parte a problemei (pentru a ajuta la rezolvarea ei),
    - sau cel care se delimiteaza de problema (si spune ca e a altora).

Ma refer... ca si atitudine si mod de a evalua lucrurile, nu spun acum ca ar trebui toti sa ne voluntariem sa facem educatie civica in Romania... :p

E doar o parere, printre atatea altele...

-relaxsun- elaxsun-
    A.

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Va amintiti de Moromete cand a luat din fasolea oparita,de s-a oparit tot in gura,da a tacut malc,ca sa se friga si ceilalti?Asta suntem noi,romanii.Stau de multe ori si analizez pe aici staful,suntem cca 12-13 natii diferite,iar romanii la ora actuala,din toti angajatii,cred ca suntem a doua natie ca numar,dupa englezi.Si suntem cam cei mai dezbinati.
    Si asta mai ales de cand am ajuns mai multi dintre noi un pic mai "sefi".
    Dar,la modul general vorbind,nu cred ca suntem mai rau ca altii.
    In mod sigur nu m-as vedea in 'pielea" unui englez,la cat sunt ei de reci.
    Asa suntem noi,o natie mai "fierbinte",ca doar suntem spirit latin.Uite un exemplu--italienii isi aduc menajere de stau cu ei in casa,se uita dupa parintii lor batrani,chiar si dupa copii,mai fac femeile si mancare,etc,etc,aici v-ati putea imagina asa ceva?Neh.
    Si noi suntem cam acelasi aluat cu italienii,doar mai saraci ca ei,financiar vorbind.

14. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutzu ti-am raspuns punctual , dr cred ca mi s-a sters mesajul cumva ca nu apare as aca voi relua mai pe scurt.
    Chestia cu laudatul...da-mi si juamte de motiv pentru care sa laud ce se intampla in societatea romaneasca. Ideea mi se pare psihologie ieftina (no offence). L-as lauda daca ar lua o hartie de pe jos aruncta de altul asa ca nu-i place lui mizeria...dar cred ca trebuie sa mai astept. Altfel, de ce sa-llaud, suntem totusi un popor cu cateva secole de istorie, nu ne-am nascut ieri (sau dat jos din copac ieri) sa-l laud pentru atat.
    Dar de ce nu dai exemple concrete nu asa teoretice de psihologie din carti. Eu iti dau concret.
    Exemplu: eu critic faptul ca nu exista nici o organizatie romaneasca aici care sa le arate romanilor cum sa-si deschida un cont, cum sa se inregsitreze ca self-employed, cum sa aplice pt NINO. Ziarul romanilor din UK in loc sa aiba o rubrica permanenta cu asta (ca loc exista berechet in zirul asta care numai de problema romanilor in UK nu se ocupa)...ei si-au deschis o asa zisa agentie, unde te duci si dai 50-100 lire in functie de ce vrei sa afli. Conform teoriei tale, ar trebui sa-i laud pe acesti afaceristi. Ar trebui sa admir la ei spiritul capitalist, faptul ca pot face bani din orice. Ori poate vrei chiar sa ma tampesc de tot si sa-i laud pentru asa-zisul sprijin pe care-l aduc romanilor, pentru ca daca nu eru ei, vai ce s-ar mai face atatia romani saracii de ei. Nu sunt ei gata sa iti spuna tot ce vrei sa stii pentru o suma mai mult sau mai putin modica? Asa cred ca ar decurge ca ar trebui eu sa reactionez conform teoriei tale (sau carti pe care i citit-o). Mergand pe firul acestei teorii, cei care platesc in loc deminimum 5 lire pe ora 1 lira ar trebui si ei laudati. Ca doar dau de munca unor amarati de chineji care si asa nu si-ar gasi in lta parte. ar trebui incurajati ca poate-poate cu psihologia asta, isi vor da seama si ei de ce fac si se vor catadicsi sa le dea mai mult amaratilor alora.
    Si eu, ce mai, rasista moderna. Ii fac pe aia parveniti dezgustatori, care profita de situatia disperata a unor oameni, pentru benegficiul lor personal. Ce sa fac, eu asa cred. Cine poate sa incurajeze, sa incurajeze, in lumea asta incurajarile nu vor fi niciodata prea multe, dar ma tem ca uneori vor fi de prisos.
    Mai departe, cu siguranta ca sunt lucruri rele si la alte popoare, numai c la noi exista un dezechilibru clar intre partea rea si partea buna.
    De ce sa nu ma tot compar cu englezii, nemti etc, cu cine sa ma compar? Ai facut aluzie la africani. Eu, ca european alb prefer sa ma abtin de la astfel de comentarii, pentru ca stiu care e aportul europenilor albi la situatia lor actuala. Cu toate astea, africanii de aici au sute de agentii la care sa apeleze pentru ajutor, cunosc personal, iar noi avem ZERO. Asa ca stam mai prost si ca africanii la unele capitole.
    Despre evrei nu am inteles ce vrei sa spui, ca doar n-or fi evreii mi rau ca noi (nu m spus mai rai). Sunt mult mi bine mersi. Intre altele, ei au construit in 50 de ani ce nu am construit noi in 2000. Au una dintre cele mai eficiente agriculturi (in desert!) in timp ce noi din granrul europei am ajuns sa importam paine...cum sa ne comparam noi cu ei.
    Tiganii sunt foarte discriminati in romania, o discriminare economica in sensul ca statul nu-i ajuta cu nimic. As putea spune multe, nu vreau sa incep...Am vazut imagini cu ste de tigani pe care daca le vedeam la BBC spuneam ca au aia ceva cu noi de dau astfel de propaganda...doar ca e realitate, iar statul nu face nimic sa-i ajute. ce sa faca statul, cand el ne-a transformat intr-n neam de capsunari si baby sittere, ce sa mai faca si pentru tigani...
    Dar sper ca nu vrei sa ne comparam cu cei mai jos decat noi, eu ma compar cu celelalte stat edin europa si vad ca suntem foarte foarte jos....
    Ce sa iti mai spun, mai Andrei....ce sa incurajez la romani???Da-mi tu un motiv serios.
    Si inca un lucru, daca eu mi-am exprimat niste opinii nu inseamna ca eu ma cred o sfanta care nu e si ea implicta in asa ceva, ci e deasupra acestor lucruri. Cu siguranta ca am o doza mare de autocritica, dar nu cred ca vreti sa va plictisesc cu asta, nu?
    Cata mi-a placut faza cu Moromete :)) Da, foarte adevarat :)

15. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Imi place ca putem sa avem pareri diferite si sa discutam civilizat despre asta, asa ca am sa raspund cu placere la provocare: -hi5- i5-

1. E dreptul tau sa crezi asta - no offense taken. Dar pentru ca eu cred foarte mult intr-o atitudine pozitiva, am sa incerc sa raspund mai departe.

2. FALS! Cele 2 milenii de istorie pe care le reclamam noi ca popor au insemnat aproape nimic. Evolutia poporului roman (ca si popor) se reduc la cele cateva zeci de ani fragmentati de inainte de 1945. Doar in aceasta perioada a fost poporul roman liber si a avut sansa sa evolueze. Este incomparabil. Multa lume face misto de americanii ca nu au istorie. Dar in cele 2 secole de independenta si libertate, au evoluat mai mult decat jumatate din Europa. Din acest punct de vedere, Romania (si alte state din Balcani) nu se compara cu restul Europei (si nici al lumii civilizate). Figurativ vorbind, ne-am dat jos din copac de foarte putin timp... si ne comportam ca atare. Si personal nu cred ca trebuie sa fim judecati pentru lucrul acesta, ci intelesi si ajutati sa evoluam mai rapid decat au facut-o ceilalti. Nu e placut sa ne acceptam conditia de bananierii Europei. Dar haideti sa recunoastem: evolutia Europei a avut loc in afara Romaniei. Noi nu am fost parte la nici o mare revolutie sociala a Europei (decat mult prea tarziu, si mult prea putin si prea fragmentat in timp, ca sa se lege prea mult de noi). Si nu e vina noastra...

3.
    Multumesc pentru exemplu, si cred ca e mai usor sa ne expunem parerile asa.

Cred ca ai dus lucrurile putin in directia gresita. Nu imi permit eu sa iti spun ce sa faci, dar pot sa iti spun ce as face eu (conform teoriei mele - care de fapt nu e a mea, dar mi-am insusit-o si eu). As lauda faptul ca romanii si-au dat seama ca conationalii lor au nevoie de aceste informatii. Si as intelege de ce unii dintre ei deocamdata cer bani pentru acest serviciu. In plus, as avea incredere ca romanii au totusi spiritul si capacitatea materiala, sau abilitatea comerciala de a oferi un serviciu destinat romanilor, care sa fie finantat din alte surse decat de la cei pe care vor sa ii ajute (fie din surse proprii - daca se pot dispensa de acesti bani; fie din alte surse).

REZULTATUL: Si ce sa vezi... dupa ce lasi jos Ziarul romanilor din UK, ai sa gasesti forumul Romani-Online, care poate nu este inca "Organizatia" pe care ti-o doreai tu, dar iti ofera gratuit informatii (ghiduri) despre toate cele 3 lucruri mentionate de tine (sa le arate romanilor cum sa-si deschida un cont, cum sa se inregsitreze ca self-employed, cum sa aplice pt NINO) si pt multe alte probleme.

OBS:anumite lucruri insa chiar fac mai mult sens sa fie online, decat tiparite pe hartie. La ce te-ar ajuta daca in ziar ar aparea o data un ghid despre cum sa aplici pt NINO si tu ai rata numarul respectiv. Sau crezi ca ar face sense ca cineva sa publice saptamanal toate aceste ghiduri pe hartie... Ideea e, ca anumite lucruri stau mai bine online. Hartia poate fi mai folositoare pt alte probleme.

-- si daca te intereseaza soarta celor de la ziarul romanilor din UK (pe care personal nu ii cunosc si despre care nu pot sa vorbesc), poti sa urmatesti ce o sa faca si ei in continuare. Si probabil ca si ei vor raspunde mai pozitiv laudelor, intelegerii si increderii decat criticilor, si vor veni cu lucruri si mai misto.

Iar la sfarsitul zilei, poti sa tragi linie, sa vezi ce ai castigat si ce ai pierdut, si apoi sa vezi cat de ieftina sau de scumpa este psihologia... -fingernose- ingernose- (kidding! trebuia sa spun ceva...)

4.
    Acest exemplu este dintr-o alta poveste. Nu vad ce legatura au romanii cu aceasta problema. Este si aceasta o problema: lipsa locurilor de munca platite la un nivel acceptabil, abuzul angajatorilor fata de unii angajati, etc. Dar toate aceste probleme se pot rezolva legal, sau pur si simplu se pot evita. Oricum, cred ca fac parte dintr-o alta discutie (sau poate nu am inteles eu foarte bine exemplul).

5.
    Daca ai sa te compari cu cei mai buni, vei fi in totdeauna cea mai rea... E o problema de logica. Eu unul prefer sa ma compar cu mine insumi, si cu mine cel de ieri... Iar daca ma compar cu nemtii si englezii, atunci as compara si ce au ei in spate cu ce am eu... si ei au o istorie si o traditie (mostenire, daca vrei) pe care eu nu o am. Traditie care se traduce si prin educatie, etc... pe care eu incerc abia acum sa o construiesc (sper sa ma intelegi corect).

6.
    BA DA! Ai spus:
    Si comparatia mea cu evreii si tiganii (si referirea la rasism) se refera fix la acest lucru: "ca romanii sunt... CUMVA". Nu sunt! Poate sunt unii asa. Poate sunt multi asa. Poate sunt toti pe care i-ai cunoscut tu. Si daca vrei sa iti spun cum sunt toti evreii sau tiganii pe care i-am cunoscut eu putem sa ne facem un mic club al rasistilor si sa discutam... -scratch- cratch- (glumesc. Evident ca nu as putea lua parte la aceste discutii... Si ma bucur daca te-am inteles gresit si nici tu nu voiai sa spui ca romanii sunt... INTR-UN FEL)

Cat despre saracie... Saracia nu este un defect. Este o consecinta, poate a unor defecte, dar de cele mai multe ori a unor imprejurari. Saracia nu este o trasatura de caracter, desi se mosteneste... :p E doar o imprejurare de moment. O sa ne fie mai bine, ai sa vezi.

7.
    Statul roman are o responsabilitate fata de toti cetatenii lui (romani sau rromi), bogati sau saraci. Si politici pentru sprijinirea celor saraci sau a minoritatilor defavorizate exista. Faptul ca nu sunt nici pe departe suficiente, este jumatatea goala a paharului. As mentiona aici accesul la educatie al rromilor care este mult mai usor decat al celorlalte nationalitati. In speta romanii si ungurii trebuie sa candideze pentru un loc in liceele si universitatile din Romania, pe cand rromii il primesc pentru simplu fapt ca au o "legitimatie" de la Uniunea Rromilor din Romania. Si lucrul acesta il inteleg si mi se pare just. Mai sunt si alte lucruri, dar in total nu sunt suficiente... La un moment dat va fi mai bine. Dar daca vrei sa apreciezi ceva pozitiv, care este inca mic si ar trebui sa se dezvolte, atunci ai ce sa apreciezi...

8.
    Asa e, ai dreptate. Am intrat in EU, fara sa fim la nivelul celorlalte state din EU. Motiv pentru care pentru moment (si o buna perioada de acum inainte) vom trai cel mai rau din EU. Si asta e logica, nu e vina noastra. Puteam sa asteptam pana ajungeam cel mai bogat stat din Europa (timp in care sa ne comparam cu Rep Moldova si Bulgaria) si apoi sa intram in EU cu fruntea sus si sa fim mandri si plini de noi.

Dar faptul ca am intrat in EU, este tot o lauda, o incurajare, o atitudine pozitiva (fata de cineva care nu o merita pe deplin) in scopul de a ne ajuta si mai mult sa progresam. Si europenii au realizat ca nebagati in seama si lasati pe dinafara vom progresa la Pastele Cailor. Asa ca ne-au luat cu ei, asa strambi si schiopi cum suntem (si pentru alte motive evident). Ideea e ca pana la un punct aplica si ei aceeasi psihologie... :p

PS: daca nu mi-ar fi facut placere schimbul de idei si nu as fi apreciat ideile tale, nu m-as fi obosit cu raspunsul acesta. Pot sa apreciez si lucrurile cu care nu sunt intru totul de acord...

-relaxsun- elaxsun-
    A.

16. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    chiar nu vezi nici o legatura intre cei care exploteza oamenii si ii platesc foarte putin pentru c aia nu au incotro, si astia care iau bani pentru ceva ce ar putea pune in fiecre numar in ziar (asa sa rezolvam si problema cu pierdutul numarului, practic sunt 2 nr de tel, se pot pune permanent)?Eu cred ca-i si asta o exploatare a necunostiintei unora, ma rog..
    Andreiutzu eu cred ca noi evem totusi mai multa istorie in spate, si daca nu am avea, ti-am dat exemplul unor tari care exista de 50-60 ani si sunt muuuult mai bine ca noi...ei de ce pot si noi nu???De ce sa ne gasim mereu scuze??
    Chestia ca tiganii au acces mai mare la educatie decat romanii e iarasi...ma rog, nu vreau sa ma exprim urat. Degeaba au ei acces la liceu daca nu au fost la scoala deloc si nu stiu sa scrie, sa citeasca. Am avut o colega ce incerca sa integreze cativa copii de tigani in scoala, si s-au retras 20 din clasa unde au venit acesti copii (curati, pregatiri de fundatia ei din toate punctele de vedere). Parintii s-au speriat ca se vor umple de paduchi odraslele lor. Alt exemplu, tot din experienta personala (sunt asistenta sociala), in Bihor, si nu cred ca numai acolo, sunt comunitati de tigani atat de izolate (si foarte numeroase) care nu au access la nici o scoala, sunt refuzati puri si simplu, pe motiv ca nu sunt locuri...statul ce face???
    In urma cu cativa ani au fost date pe BBC imagini cu copii romani abandonati in spitale. Toata romania s-a scandalizat, ca se iau aia de noi, ca e propaganda etc etc. Eu stim ca e adevarat. In 97 am intrat ca reporter si studenta la social work in cel mai mare spital de copii din oradea si imprejurimi. Am fost SOCATA de ce am vazut: peste 100 de copii abandonati expusi la un gen de neglijenta care e strigator la cer. Copii de 4-5 ani si chiar mai mari, nu au iesit nicoiodata din camera de spital, nu au fost luati in brate, nu s-au jucat cu o jucarie, nu li s-a dat altceva de mancare decat lapte. Ca sa nu dea de furca asistentelor, erau legati de maini si de picoare de pat (rastigniti parca) si nu stiau la varsta lor, sa stea in fund, sa mearga sau sa vorbeasca. M-am uitat pe fisele lor, toti au venit sanatosi si au ajuns distrusi pe viata din cauza nepasarii statului, din cauza unei legislatii absurde care nu le permitea sa mearga in orfelinat, case de copii pt ca nu aveau cert ne nastere. Cei ce mureau erau tinuti congelati pt ca fara cert ne nastere nu li se putea elibera cert de deces (ca la noi la nimeni!). De atunci a avut oroare de asistente medicle, dar sorta m-a facut sa ma imprietenesc foarte tare aici in UK cu o asistenta si sa imi dau seama ca nu trebuie sa generalizez. In fine, am lucrat ca voluntra acolo, cu toata impotrivirea asistentelor care se plangeau ca fac copiii sa planga (copii erau atat de retrasi in ei, pentru ca nimeni nu-i bagase in seama incat nu mai reactionau deloc la stimuli externi...cand am vazut primul copil ca plange am plans eu de bucurie ca am reusit sa-l aduc in lumea nostra). Asistentele erau deranjate, mi-au spus ca astia-s TIGANi si ANIMALE si sa nu le deranjez pe ele cu prezenta mea. In fine, eu am continuat. Am dus odata o jucarie la fiecare copil, a doua zi erau furate toate. Am dus hainute...a doua zi era furate toate (copii erau foarte interesati de hainutele colorate, se uitau la ele, le pipaiau cu manutele lor mici, eu eram bucuroasa sa-i vad asa) si cum spuneam, next day they were GONE, furate de asistente. Le-am adus haine iarasi si am scris cu o carioca ce nu se sterge pe spate, numele sectiei...nu au mai disparut. O data mi-au fost furate prosoapele in timp ce le faceam baie copiilor, si de cine credeti, chiar de doctorita de pe sectie...atunci chiar ca am luat foc. Pe cand sa iau prosopul sa sterg copilul...ia-l de unede nu-i...adica prosopul la d-na doctor in birou!!!! Ce sa zic...I was speachless. Acuma daca am inceput, va povestesc :)
    Pe la ora 5 venea ultima cina (mancau doar lapte indiferent de varsta si intolerante la lapte). Am observat foarte repede si alte mamici cu copii internati mi-au confirmat faptul ca asistentele nu se deranjeaza sa mai dea laptele ci il arunca pur si simplu,as a ca ii lasau nemancati pe copii. Chiar nu puteam sa inteleg cum niste femei care erau mame la randul lor puteau da dovada de atata nesimtire...Inainte sa-mi dau seama de asta eu le lasam bnane si biscuiti sa le pregateasca ele, dar mi-am dat seama unde ajungeau. Ce sa va spun, prima data cand au gustat banane copiii erau ca niste salbatici, unul m-a muscat de mana si manca la fel ca un salbatic cu o placere nebuna. Astia suntem fratilor, sa nu ne mai scandalizam ca ne fac strainii reclama proasta, sa ne facem curatenie in propria ograda mai intai!! Astia suntem noi romanii!
    In final am ajuns sa stau 5 ani in spital, am gasit sponsori(unii din UK) si am ajuns sa schimbam f multe astfel incat copii de 1 an erau la fel ca si copii de 1 an din familii, incepeau sa umble,sa spuna primele cuvinte etc, astfel ca era imediat adoptati (multi pe la 4-5 luni) alti erau trimisi la orfelinate moderne, sau la case de tranzit pentru a li se gasi familii, toate f bune, le-am vizitat si in unele am facut practica asa ca stiu conditiile.
    Si acum...de unde proveneau acesti copii? Marea majoritate, 99% erau tigani Am fost foarte indignt si am decis sa merg in 2 sate de unde mi-au venit multi copii. Ce am vazut acolo, m-a socat din nou, chiar nu ma asteptam sa gasesc asa ceva. Nu credeam ca exista asa ceva in anul 2000, nu credeam, dar am vazut cu ochii mei. Imginati-va un sat cu 300-400 de colibe de 3-4 mp fiecare, toate colibele din plastic si carton aplicate pe bete de lemn....o saracie atat de lucie incat nici nu era mizerie, nu era mizerie deloc, cred ca si-au mancat si gunoiul....Mi-am dat seama foarte repede ca la iernile de la noi un copil nu ar fi rezistat acolo. Am vorbit cu femeile si mi-au spus asa: ele credeau ca au facut bine sa lase copii inspital pentru ca acolo vor avea lapte, caldura, mancare, ba chiar vor fi adoptati in familii bune. Cand au aflat ce se intampl de fapt au fost disperate, multe au venit ulterior sa isi ia copii acasa, noi nu i-am putut da pentru ca nu aveau conditii, desi spitalul ar fi vrut sa-i dea. Le-am intrebat de ce nu folosesc prezervative, mi-au spus (contrar unor pareri gresite citite in carti) ca nu folosesc pentru ca nu au si nu au bani sa-si cumpere, nu pentru ca tiganii sunt impotriva. Cand si-au dat seama ca-s gravide, multe au incercat sa faca avort, dar medicii le-au scos afara, nu le-au bagat in seama, asa ca au facut copiii si i-au lasat in spital. Sincera sa fiu, le-am dat dreptate, nu ai cum sa cresti un copil in acea coliba cu pereti din pungi, folii de plastic, carpe si cartoane, ar ingheta de frig iarna, si n-ar avea ce manca.
    Statul roman nu face nimic...au venit bani din fonduri europene, statul trebuia sa verifice cum sunt folositi acesti bani, sa traga pe cineva la raspundere daca nu erau bine folositi. Ba mai mult, statul insusi poate cere bani pentru proiecte de ajutorare a celor defavorizati....dar politicienii nostri si cei aflati la conducere sunt mult mai ocupati cu imbogtirea personala, decat cu ajutarea celor in nevoie. Culmea mai, noi asa stat sarac cum suntem avem un numar impresionant de milionari in dolari!! Si nimeni nu-i tras la raspundere : hei tu, de unde ai tu bani iastia, milioanele astea??? Nimeni! Sa faci dreptate si sa judeci coruptii nu costa bani, e vorba de principii si corectitudine, dar si aici suntem zero. Asta e, asa cred eu. Ti-a dat inca un exemplu pentru care cred ca suntem altfel decat ceilalti si m-am cam saturat de scuze.
    Adica ce vrei sa zici ca n-avem istorie. Tia-m dat exeple ca altii au mai putina si sunt mult mai bine ca noi. Oare cea mai buna solutie e sa ne tot gasim mereu scuze, sa ne tot uitam mereu la partea buna a paharului care e infima in comparatie cu partea rea si sa speram ca maine va fi mai bine?
    Noi nu de istorie avem nevoie acum, ce a fost a fost, ci de dezbrat de obiceiuri vechi, speram ca macar cei ce vin aici sa se molipseasca de ce se intampla aici, dar nu ei raman neschimbati. Eu m-am cam saturat de Romania, vorba lui Patapievici :) Glumesc mai, ca iara o s-o dai cu antiromanismul! Ca acasa nu-i nici unde, iubesc Romania, dar m-am saturat de romani :))

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Domnilor si doamnelor, vreau doar sa va reamintesc ca nu oferim premii pentru romanele scrise aici pe forum. -scared- cared-

Glumesc desigur, desi cred ca nimeni nu s-ar supara daca ati sintetiza putin mai bine mesajele voastre. -handlaugh2- andlaugh2-

Va doresc spor la dezbateri in continuare! -staycool- taycool-

18. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu!, nu am vazut! nu cunosc! ....ignoranta ne omoara
    Nu inteleg cum o familie (sot si sotie) fara a fi proprietara pe cateva bunuri lumesti pot sa faca cate 4,5 sau 6 copii. Am vazut cazuri, majoriatea la Tv, cum oameni fara un acoperis deasupa capului aveau 4,5 copii. DE Ce dracu ii mai faci ? sa-i chinui ?, sau pentru amarata de alocatie ?, sau poate pentru ca pur si simplu iti arde de sex ?
    marlanie cat incape...
    Stim cu totii de ANL. Toata aceste locuinte construite in ANL ar fi trebuit NORMAL sa ajunga in proprietatea tinerilor fara o casa, dar vezi inca suntem in Romania. Asa se face ca aceste locuinte (vile, apartamente) au ajuns in proprietatea chestorilor, aghiotantilor ministrilor, cumnati de ministri, doamna Udrea, ministri, judecatori. Unul dintre ei avea nevoie de o casa de la ANL ca nu cumva fetita lui studenta sa nu stea in gazda, ridicol. Toate aceste lucruri se intampla cu stiinta celor din guvern.
    nesimtire, minciuna
    Romanul e interesat mai mult de capra vecinului decat de propria situatie.

19. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    tiganii cu care am vorbit faceau copii pentru ca nu aveau bani de contraceptive (atunci nu erau grtis, nu stiu daca acum sunt grtis) iar avort nu le facea nimeni, daca nu aveau bani nu le bagau in seama, le ziceau ca au peste 3 luni , pa si la revedere....acuma ce sa le recomand, abstineta totala?
    Intradevar ANL nu ajuta pe nimeni, tot aiai care au relatii si pile pun mna pe case, am vazut si senatori care au locuinte ANL (fii de senatori, sorry a fost la TV) pai atunci cum sa ajunga la astia nenorociti.

20. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    eu vorbeam despre romani in general, nu despre tigani...romani si ei ca nu s-au nascut in UK :), sincer stiind ca nu pot sa-i ofer o viata buna copilului, copiilor mai bine ma abtin de la sex (in cazul in care nu ar fi existat anticonceptionale, prezervative, diafragme); toate acestea se intampla pentru ca romanul se gandeste doar la ziua de azi si cea de manine..nimic mai mult...in zonele rurale oameni traiesc efectiv de pe o zi pe alta, cu multa munca in zadar. Daca le spui sa se asocieze ca sa faca intradevar agricultura sau sa creasca animale, nici nu vor sa auda, nu au incredere unul in celalalt. Dupa cum am spus "capra vecinului e mai importanta".
    Inca ceva, de o importanta majora, stiti despre "toaleta din fundul gradinii" si fantana din fata casei?!, nimeni nu spune nimic, nici la scoala, nici la dispensar, si toti se trezesc cu diferite boli. Fara nici o indoiala pot sa spun ca oameni din zona rurala isi consuma excrementele atunci cand beau apa, lucru de care nu am scapat multi dintre noi.

Share This Page