15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PACALITI PRIN TELEFON DE FALSI AVOCATI

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by miki2012, Mar 10, 2013.

1. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
  2. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
  3. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai fi mama poate ai intelege-naivitatea femeilor..mamele sunt deobicei pradele acestor escroci..

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate, nu sunt. Dar daca esti parinte nu inseamna obligatoriu ca te apuci sa dai bani la necunoscuti care te suna. Nu trebuie sa faci mare lucru, dai un telefon de 2 minute la politie si ceri sa-ti confirme povestea. Nu e vreo filozofie...

5. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    La randul meu as fi actionat la fel,ma informam cu siguranta...dar exista persoane sensibile-naive,care nu stiu cum sa reactioneze la asemenea soc fiind supuse presiunii psihologice.
    Am postat pentru informatia tuturor, nu judec acele persoane care au trecut prin asa ceva si au fost pacalite de ESCROCI ROMANI.
    Este trist din pacate...

6. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Multi parinti se alfa in Romania iar copii acestora sunt plecati in alte tari...le este foarte usor sa pacaleasca mamele sau tatii acestora,poate parintii incearca sa ia legatura cu copilul,dar acesta nu raspunde la tel(fiind la munca,sau vede apelul mai tarziu),multi nu stiu legile din alte tari....si atunci sunt pacaliti f usor.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Un scam promovat de detinutii din penitenciarele din RO, care speculeaza nu naivitatea femeilor (mamelor) ci prostia omeneasca. Poate ar fi bine de stiut ca exista tari in Europa unde aceste fapte nu sunt incriminate penal. Deci, atentie!

8. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Povestea devine credibila in momentul in care falsul avocat iti da copilul la telefon plangand..
    Deci este un act teatral foarte bine pus la punct, pentru a cadea prada si a trimite banii unui "reprezentant al consulatului roman".
    Mare atentie!!!

9. kelu82

kelu82 New Member

Trophy Points:
    0
    In Romania deja e invechita. Au fost si arestati cativa. Vad ca s-au extins si peste hotare.

10. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Cum adica sa iti dea copilul la telefon plangand?!

11. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze nu am fost prea explicita la faza cu copilul.Acel fals avocat da la telefon o persoana care se da drept copilul ptr cateva sec.

12. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Acum 10 minute m-au trezit rude panicate (din Romania) sa ma intrebe daca sunt ok.
    Bunicii au primit un telefon de la un individ care vorbea ragusit si spunea ca a avut accident, ca s-a lovit la cap si ca tocmai dadea declaratie la politie. Bunicu' a intrebat la telefon ''Filip, tu esti?'' si ala a zis repede ''Da!'' :))
    Ma rog, daduse mai multe detalii, dar asta a fost tot. Probabil urma sa ceara banii intr-un apel viitor.

Hai sa spunem ca cine i-a sunat nu ma cunoaste. De unde stia ca nu sunt in tara? Chiar asa multe telefoane dau ei, pana nimeresc pe careva?
    Sunt sigur ca ziarele si canalele de stiri au explicat in detaliu cum se face escrocheria asta.

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu stiau neaparat ca nu esti in tara, am vazut in ziarele romanesti ca schema e ca pacalesc oamenii spunandu-le ca rudele lor au facut un accident de masina si ca trebuie sa trimita urgent banii ca sa ii scape de puscarie, sau asa ceva...

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Las ca sunt si pe aici destui,
    acum cca o saptamana m-a sunat un indian, ca cica vrea sa-mi rezolve problema care am reclamat-o cu...computerul .. -sparg-pc-

zic eu, ce problema domnle, el ca nimic, ca sa ma asez in fata computerului si-mi va explica el ce problema am eu pe care o reclamasem...

l-am tinut vo 5 minute, tot facand-o pe prostu', cred ca el ba se freca pe maini -ahaaa- ca ce fraier a gasit, ori se intreba daca's normal cu capu'???

L-am lasat in final, cu ceva urari de bine,
    treaba e ca, daca gasesc credului...
    chestia cu telefonul la rude e destul de comuna, mai mult, se fac conturi de FP aiurea si se aduna bani/click0uri pt tot felul de chestii!
    Mare atentie copii!

15. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Exista apoi si falsi recruiteri,care posteaza joburi in numele unor companii ltd care nu exista.
    Unul a postat un scam de genul asta recent chiar aici la mica publicitate.
    Raspunsul primit de mine dupa ce am aplicat si am fost "selectionat" se incheia exact asa:

"As a result of recent Government changes to the vetting and barring
    scheme(VBS) the cost of Enhanced CRB check is £60.Due to insurance
    purposes and our client’s policy we cannot accept CRB done outside the
    company.
    The mode of payment for your CRB is by Ukash.
    The Ukash is a new safe and secure payment method that we use for
    effective payment of CRB fees.Newsagent shops and off licence top up
    shops with a Paypoint,Payzone or epay services can issue you a Ukash
    voucher for £60.The Ukash voucher 19 digits numbers is what we require
    you to email us back for your CRB payment fees and also to ensure that
    your job placement is still effective. The CRB fees will only be
    refunded on your next wages if the report comes back satisfactory.
    To buy your Ukash voucher visit any Paypoint shop in your local area.
    ....................

Textul asta e copy-paste de vreo cativa ani intr-o gramada de alte scamuri de pe net..
    Probabil ca or fi destui si din categoria celor care-s bucurosi sa trimita £60 la o adresa oarecare de yahoo mail.

16. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

In sfarsit, felicitari ptr primul mesaj *nemonofrazic…

Aspiratiile tale de a te afirma inainte de termen costa… bloguri, domenii, linkedin la sub 18 ani… toate astea te afiseaza in domeniul public… iar de aici vin vulnerabilitatile…

Lumea asta se duce pe copca… nu m-ar mira ca pe viitor sa vad copii de gradinita cu cont linkedin…

(*fara DEX)

17. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    @Dio

Ok.

18. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dio a sugerat bine, expunerea escesiva poate fi exploatata. Iar cei care se ocupa cu asta au experienta. De principiu, lasati mereu cateva informatii ne-afisate in mediul online. Orasul, profesia, numarul de telefon, numele real, ceva ce un potential "ciorditor de identitati" sa nu poata afla online oricat ar incerca.

Cazul cu telefonul se pare ca este totusi fara legatura cu asta. (cu toate ca ar fi mai eficient asa)
    Se pare ca respectivii isi iau informatiile local, din vecini.

Cred ca este important ca parintii sa stie ca atunci cand se intampla ceva, orice, primul lucru pe care trebuie sa-l faca este sa va sune pana raspundeti.

In familia mea s-a intamplat in cazul unui unchi de-al meu plecat in Canada. Care nu sta pe net. Nu am reusit sa inteleg cum au facut rost de numarul de telefon al parintilor lui, dar presupun ca apeland la servicii gen "carte de telefon" sau folosind tot metode de social engineering. Din fericire parintii l-au sunat imediat, apoi au sunat la politie.

19. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Dan, nu despre furtul de identitate online era vorba, Dio voia doar sa se ia de mine si nu stia cum.

@Dio Cati ani ai?

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    pe mine de cateva luni m-au innebunit indienii cu asemenea telefoane, imi stiu si numele si spun ca suna din partea companiei 'microsoft'. Mi-am inregistrat tel la 'no cold calls' si mai primesc cate unu la luna.

Share This Page