20.6 C
London
Wednesday, June 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

P46, impozit, nelămurire

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by mufa, Feb 26, 2012.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Bon, avem, adică am primii fluturași de salariu.

Prima luna pus pe ceva tax code de urgenta si din salariul brut extras impozit si asigurari sociale. Intre timp fac rost de NINo și completez P46 (primul job în UK). Primesc și al doilea fluturaș, unde surpriză: plătesc asigurările sociale, dar nu plătesc nici un fel de impozit, ba mai mult mi se și dau înapoii banii plătiți luna trecută ca impozit.

Îmi poate explica cineva ce și cum?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, s-ar putea sa iti fi tras prea mult impozit la primul salariu din moment ce erai pe emergency tax code si sa iti fi returnat banii in a doua luna. Urmareste si al treilea fluturas si daca ai nelamuriri mai bine suni la ei sa ii intrebi ce si cum.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Poate nu m-am exprimat clar:

impozitul din prima luna plus impozitul din luna a doua = 0 (zero) Tot ce am platit au fost doar asigurarile sociale.

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Aha, inteleg, nu ti-au luat impozit deloc.
    In GB impozitarea este progresiva. Exista o asa numita "personal allowance" - o suma pentru care nu platesti nici un impozit - si ce este peste ea se impoziteaza progresiv cu cate 20%, 40% si 50% depinzand de salariu. In acest an fiscal, personal allowance este £7,475. S-ar putea ca ei sa nu iti traga impozit pana cand nu ajungi la suma asta insa este bine sa verifici. Vezi cum stai cand primesti al treilea fluturas si da-le telefon daca tot nu te lamuresti.

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Hmm, bănuiam eu că e ceva legat de "personal allowance". Din cîte știu anul fiscal ține din aprilie 2011 pînă în aprilie 2012. Cum eu am început jobul în ianuarie, probabil nu voi depăși, sau voi depăși cu puțin pragul de 7470 lire. Întrebarea ar fi, în cazul ăsta, practic lucrat doar 3-4 luni, cele 7470 de lire sunt sumă fixă sau se raportează la numărul de luni muncite?

6. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Suma fixa pe an.

Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru, in primele 1-2 luni (nu mai tin minte exact cate) nu am platit taxe, doar NI.

Enjoy the 'bonus' :)

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Multumesc frumos. I will! -da-da-

8. Mario737

Mario737 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Vad ca ati discutat despre taxe si impozite si as avea si eu o intrebare.
    Am lucrat in UK din 28 febr. 2011 pana in 24 febr. 2012, ca self-employer (mother's help) la o familie, obtinand un venit pe anul fiscal apr. 2011 - apr. 2012 de 6900 GBP.
    Intrebarea mea este daca beneficiez de returnarea vreunor taxe in conditiile in care venitul obtinut de mine a fost foarte scazut.

Va rog sa-mi oferiti orice detaliu util.

9. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Primii £7475 din venit nu sunt impozabili, deci daca ai platit deja taxe ar trebui sa ti se returneze integral.

http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

10. Mario737

Mario737 New Member

Trophy Points:
    0
    Dar daca am fost la interviu pentru numarul de asigurat insa mi s-a refuzat prin scrisoarea trimisa pe adresa angajatorului, emiterea unui numar de asigurat si in consecinta nu am fost inregistrata ca platitor de taxe, am dreptul la returnarea vreunor sume de bani pentru faptul ca am muncit pe teritoriul Marii Britanii timp de 1 an cu un salariu sub venitul minim?

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    pai nu inteleg cum ai muncit un an fara numar de asigurat? banuiesc ca de NINO este vorba, nu?

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Și plătit sub salariul minim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. Mario737

Mario737 New Member

Trophy Points:
    0
    Am ajuns in Anglia printr-o agentie din Romania, sa lucrez ca mother's help intr-o familie de englezi la care am si locuit, avand asigurata cazarea si masa. Am aplicat pentru cartea galbena si pentru numarul de asigurat insa autoritatile engleze mi-au dat un raspuns despre care nu are rost sa aduc vorba pentru ca ar fi multe de discutat pe marginea lui. Deci, revin la intrebarea initiala: Pot solicita sume de bani statului englez daca am lucrat in Anglia pe perioada unui an de zile?

14. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate inteleg nu ai platit nici un fel de impozit asa ca statul englez nu are ce sa iti returneze.

15. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai lucrat fara Yellow card si nici nu ai numar UTR (de self employed), ai lucrat ilegal si nu ai platit impozit si sociale. Daca nu ai NINO nu ai platit sociale. Daca nu ai UTR nu ai facut Tax return si deci nu ai platit impozite.
    Astfel, tu nu ai platit nicaieri nimic la stat, nu esti inregistrat cu drept de munca legal deci nu ai ce sa ceri de la stat. E logic.
    Nu ai precizat nici un detaliu daca ai ceva din cele de sus. Deci asta reiese ca ai muncit ilegal.
    Daca te referi la beneficii cand zici a solicita sume de bani de la stat, la fel este raspunsul ca mai sus.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

Share This Page