13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

OZN-uri si crop circles in Wiltshire

Discussion in 'SEZATOARE' started by Deanna, Oct 29, 2010.

1. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Una e sa mergi cu 10.000 km/h in linie dreapta, alta e sa schimbi directia de nenumarate ori....mai punem la socoteala si faptul ca uneori se opresc si schimba sensul cu 180 grade ? Sau poate faptul ca de foarte multe ori lipseste bom-ul sonic la asemenea viteze ?
    Deja apar probleme de fizica: cum poate un obiect sa se miste asa rapid, sa opreasca , sa fie stationar, apoi sa accelereze iar la mii kmh , fara nici un bom sonic ?
    Mai vorbim de cazurile in care nu produc nici un zgomot ? Cazurile in care radare confirma vitezele si schimbarile de directie ?

Poate imi explici si mie de ce sua, uk, franta, canada, norvegia, italia si pana si onu, au format o gramada de echipe si comitete sa studieze ceva ce nu exista ?
    hopa, ce avem noi aici ?

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ti-am mai zis eu cu stilul de argumentatie. E jenant sa-mi cer sa-ti explic tot felul de lucruri.
    Explica-mi tu mie cum sta ceainicul ala de cupru la jumatatea distantei dintre pamant si soare si nu se misca de acolo. Si cine l-a pus acolo.

Hopaaa... ce avem noi aici.. un subiect care de 10 ani nu mai e de fapt un subiect.... Ce coincidenta, e exact perioada cand camerele digitale au devenit un lucru comun, la indemana oricui. Orice studiu serios s-a incheiat, pentru ca a avansat tehnologia, avem sateliti, avem acces la sateliti, vedem tot ce misca. Si coincidenta - nu misca nimic.

Iti zic sincer - si eu sunt dezamagit, pentru ca as vrea ca pe parcursul vietii mele sa aflu ca exista viata si in alta parte decat pe pamant. Adica sa fie o certitudine, nu statistici si presupuneri. Sa aflu ca exista viata inteligenta ar fi super mega extra beton.

3. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Mai tu esti serios ?
    Ti-am dat un caz care tu nu poti sa-l explici, asa ca bagi capul in nisip si o tii pe una singura ''nu exista''.
    Confirmate de tot rasul ? Pai care-s argumentele tale ? ''nu stiu'' si ''nu exista'' ?
    Argumentele mele is marturii a zeci de piloti, operatori radar. Tu cu ce vii sa combati marturiile alora ? Cu 'nu exista'' ?

''Dar contest faptul ca vine si ne face vizite si in acelasi timp se fereste de noi. '' pai daca nu intelegi contextul.
    Daca se dovedeste sa fie adevarat, atunci cum o intorci ? ''Aaaa...nu eram pregatit atunci sa accept dovezile ?'' Asta o sa zici ?

Deci eu te intreb foarte clar: daca se dovedeste peste 1 an, 10, 30, ca exista si ne viziteaza, cum o sa sustii afirmatia ta ''Stiinta nu merge cu "a zis gigi ca a vazut doi omuleti verzi, deci extraterestrii exista" '' ?

Si ca fapt divers tot o dai pe asta cu ''a zis gigi'', pai daca e sa gasim niste gigi, is fix scepticii care au o explicatie pt. toate, in nici un caz nu e un pilot de vanataore gigi, la fel cum nu e nici un controlor radar un gigi, sau un politist un gigi.

De o parte avem marturii a zeci de mii de persoane, zeci de mii de cazuri, si cateva mii de indivizi cu pregatire universitara in diferite domenii...toti afirma ca au vazut de la ufo pana la omuleti....de cealalta parte il avem pe unu care zice ''nu exista fiindca nu exista''...ok...e simplu de ales.

Vezi ca am editat intre timp..e vorba de 6 tari cel puti ncare au avut organizatii create fix pt a monitoriza, colectiona si explica cazurile.
    E jenant sa jonglezi pe langa intebare cu ''Ti-am mai zis eu cu stilul de argumentatie. E jenant sa-mi cer sa-ti explic tot felul de lucruri.''
    Zi ca toti aia din toate comiisiile si organizatiile create in cele 6 tari in ultimii 70 de ani is niste instabili psihici si m-ai convins.
    Si ce zici tu acolo de sateliti ? Cine are acces la ce ? Serios ? poate vrei sa-mi arati si mie cum te loghezi tu pe un satelit foto/video. Tip: aia care ii detin, is fix aia de controleaza toata scena.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cum spuneam, daca nu cunosc explicatia unui caz, nu pot sa afirm ca exista extraterestri. Marturiile pilotilor nu vorbesc despre extraterestri, ci despre obiecte pe care ei nu le pot identifica si care l-au aparut pe radare or whatever.

Ma tot aburesti cu "zeci de mii de marturii". Hai sa mergem la unu sa stam de vorba cu el. Care vrei tu. Alege din zecile de mii de cazuri.
    Si arata-mi pe aia cu pregatire universitara care in ziua de azi sustin ca extraterestrii ne viziteaza. Chiar sunt curios.

De o parte avem zeci de mii de marturii, de cealalta parte avem 7 miliarde de ne-marturii. Daca e s-o luam cu numere, ca vad ca nu intelegi.
    Mai simplu - daca caii mananca iarba, nu tre sa mancam si noi iarba. Daca indienii se inchina la elefanti cu 8 manute, nu inseamna ca ei exista. Daca 10.000 de indieni vin si spun ca au vazut elefantul plin de aur si cu 12 maini ii crezi? WTF???

- Comisiile alea s-au format, dar ai vazut si ce au descoperit? E vreuna care a descoperit macar un extraterestru? Comisiile alea serioase s-au format si s-au si inchis prin anii 50-60, nu "in ultimii 60 de ani", nu induce lumea in eroare. Nici macar una serioasa nu mai exista in ziua de azi.

PS: te tot intreb de ceainicul ala, de ce-l ignori?

5. Anonymous

Anonymous Guest

Dane, cu grija. Face omul infarct pt ca esti tu incapatanat si nu accepti comunitatea extraterestrilor. Rasistule!

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu-i jenant deloc, prefer sa iti spun in fata de ce nu raspund la asemenea provocari.

Uite, ca exemplu: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

Prima pe lista:
    Appeal to probability – takes something for granted because it would probably be the case (or might be the case)
    Asta faci tu. Daca e probabil sa existe, atunci neaparat exista. Fals

Apoi, la treaba cu intrebarile:
    Fallacy of many questions (complex question, fallacy of presupposition, loaded question, plurium interrogationum) – someone asks a question that presupposes something that has not been proven or accepted by all the people involved. This fallacy is often used rhetorically, so that the question limits direct replies to those that serve the questioner's agenda.
    +
    (shifting the) Burden of proof (see – onus probandi) – I need not prove my claim, you must prove it is false.

Apoi, legatura dintre statistica vietii extraterestre si vizitele incognito ale extraterestrilor:
    Correlation proves causation (cum hoc ergo propter hoc) – a faulty assumption that correlation between two variables implies that one causes the other

Apoi, cand imi dai sa aleg dintre 2 lucruri (exista, deci ne viziteaza, sau nu exista deci e spatiu gol degeaba):
    False dilemma (false dichotomy, fallacy of bifurcation, black-or-white fallacy) – two alternative statements are held to be the only possible options, when in reality there are more

Sa nu mai vorbim de patronii de balci care au vazut extraterestrii in costume argintii:
    False attribution – an advocate appeals to an irrelevant, unqualified, unidentified, biased or fabricated source in support of an argument.

In fine, citeste-le pe toate, sunt interesante.

7. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    NU...marturiile pilotilor vorbesc fix despre asta, extraterestri..si nu numai marturiile pilotilor, ci a multor altor categorii de persoane din multe alte profesii. Vezi cum vorbesti in nestiinta de cauza ?
    Daca ai fi fost vreodata curios sa vezi amploarea fenomenului, nu ai fi zis ''ci despre obiecte pe care ei nu le pot identifica ..''
    Exista o tona de cazuri cu omuleti si toate cele...
    Desigur explicatia ta si la aceste cazuri e ''nu exista fiindca nu exista'' ,nu ?
    Nu te aburesc cu mii de cazuri, nu le-am creat eu, nu le-am documentat si catalogat eu. Is accesibile oricum pe internet. Nu e vorba doar de obiecte, ci de mult mai multe.

''Si arata-mi pe aia cu pregatire universitara care in ziua de azi sustin ca extraterestrii ne viziteaza. Chiar sunt curios.''

Ok. Steven M. Greer - doctor in medicina , a format un centru de studii ufo in 1990, apoi in 1993 Disclosure project.
    In May 2001 a tinut o conferinta de presa unde a prezentat ''120 hours of testimony from various government officials on the topic of UFOs, including astronaut Gordon Cooper and a Brigadier General.'' hint: nici un astronaut, si nici un general de brigada nu-s niste gigi.

Mai vrei vreo 40+ de oameni cu doctorate si chiar membri din diferite parti ale armatei/aviatiei/marinei sua.
    In mai 2013 a avut loc un fel de ''citizen hearing'', doar ca nu a fost una cu membri ai congresului activi, ci fosti membri ai congresului cu o experienta totala de 80 de ani in ''citizen hearings''. Normal ar fi fost ca congresul american sa organizeze o astfel de ''citizen hearing''. Chici ce ? Nu au fost de acord. De ce ? Fiindca un citizen hearing are ca efect imediat luarea unor masuri administrative si juridice pentru a produce rezultate imediate...sau cum o fi exact definitia si scopul unui citizen hearing...e pe net oricum.
    Deci in mai 2013, o fundatie numita Paradigm research group a organizat evenimentul si a invitat un comitet cu acesti membri si au expus marturiile a peste 40 de persoane, pe durata a 5 zile, in total 30 de ore de marturii si dovezi aduse de fiecare.
    Uite care-s tipii, si vezi fiecare ce calificari are.
    http://www.citizenhearing.org/witnesses.html
    http://www.citizenhearing.org/committee.html
    http://www.citizenhearing.org/index.html

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu pricepi vad.
    Da-mi link la unul din toti astia care a vazut el ceva, nu care a investigat. Am dat niste clickuri si am vazut pe una care a scris o carte despre crop circles. Cred ca a fost tare rusinata cand a aflat adevarul :)

9. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    In afara de cei 2 protagonisti, e cineva care a reusit sa citeasca tot, cap-coada si sa si inteleaga? ...daca da, toata admiratia mea, sincera :)

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @iris - eu citesc doar ce scrie @Choice din capul lui. Citeam ce scriau ufologii cand aveam 14 ani, acum nu mai citesc ca e inutil. Erik von Diniken ala era idolul meu. Pana m-am prins ca e sarlatan :)
    Deci practic nu cred ca a reusit nimeni sa citeasca chiar tot.

11. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Ce scriu eu din capul meu ? Mai mai cum se face ca din toata lista de martori nu ai gasit pe nimeni cu studii superioare, ci ai gasit doar pe unul cu crop circles.

Hai ca ti-am usurat cititul. Ai mai jos doar 5 dintre tipii care nu-s gigi. Doar asta ai cerut:

'Si arata-mi pe aia cu pregatire universitara care in ziua de azi sustin ca extraterestrii ne viziteaza. Chiar sunt curios''

Pai uite-i acolo. Aia cu pregatire universitara care in ziua de azi sustin ca extrterestrii ne viziteaza.

Asta ai cerut, asta ti-am dat. 40 la numar. Cu tot cu videouri din toate cele 5 zile.

''Richard French served 29 and 1/2 years in United States Air Force and was first called to active duty with the Air Force Office of Special Investigations (OSI) in 1952.''

''Dr. Robert Wood has a Bachelor of Science in Aeronautical Engineering from the University of Colorado and a Ph.D. in physics from Cornell. He enjoyed a 43-year career at McDonnell Douglas managing research and development projects and has spent over thirty years privately investigating extraterrestrial related phenomena. He began research into the Majestic-12 Documents in 1995.

Dr. Wood is considered a disclosure witness because he worked in a senior capacity as an aerospace engineer at McDonald Douglas. In testimony provided to the Disclosure Project, he stated he was involved in a specific project at McDonald Douglas to study the propulsion systems of UFOs. In addition, he confirms the existence of similar projects within the aerospace industry and gives his assessment of the extraterrestrial nature of the phenomenon. He also confirms the extreme secrecy surrounding the subject.''

''Dr. Anthony Choy (peru) Lawyer, writer, research journalist, conference speaker and radio producer, he was the main researcher of the Air Anomalous Phenomenon Investigation Office (OIFAA), of the Air Force of Perú and responsible of the investigation of the "Chulucanas Incident", (giant spheres of light were flying over quietly in an intelligent manner, about two and half hours, and then landing on the outskirts of the city all recorded on 3 videos) turning this into the first revealed official research about UFO's in Perú which Dr Choy has been the main national and international speaker.''

''Joseph Patrick Frascogna is a 1985 graduate of the University of California at Los Angeles (UCLA) where he earned a bachelor's degree in geology.''

''Roberto Pinotti is born in September 12, 1944 in Venice Italy. In 1972, he receives a degree in Political Science/Applied Sociology at the University of Florence's College of Political Science. In 1975 he obtains a Professional qualification in Journalism, while in 1992 he achieves a Degree in Business Administration and Management Science at the Superior Institute of Business Management and Economics of Lugano, Switzerland.
    Pinotti is one of the few able to convert to full time ufology. From 1971 to 1972 he's Artillery Lieutenant, NATO Italian Army III Missile Brigade, from 1972 to 1989 he works for FIAT as Commercial Service Executive.''

Toate marturiile celor de mai sus si nu numai, sunt aici http://www.citizenhearing.org/index.html

12. Anonymous

Anonymous Guest

Chariots of Fire ..... Hai sa vb de ceva serios, uite, despre Zombie de ex

13. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Lasa heringul rosu...
    eu zic sa vorbim de cerinta lui Dan :
    ''Si arata-mi pe aia cu pregatire universitara care in ziua de azi sustin ca extraterestrii ne viziteaza. Chiar sunt curios''

si aia 5 indivizi de mai sus...preferabil incepand cu '''Dr. Robert Wood has a Bachelor of Science in Aeronautical Engineering from the University of Colorado and a Ph.D. in physics from Cornell.'' si terminand cu Roberto Pinotti cu cv-ul sau de ''gigi.

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai eu asta zic, ca n-au vazut in viata lor un OZN. Ei investigheaza, scriu si vand carti, nu sustin nimic concret, ca n-au ce sustine.
    Mi-ai dat copy/paste aiurea, asta gasisem si eu.

15. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Eu vad ca tu nici nu ai citit nimic de pe site-ul ala, in schimb vii cu fraze de genul asta.

''Dr. Wood is considered a disclosure witness because he worked in a senior capacity as an aerospace engineer at McDonald Douglas. In testimony provided to the Disclosure Project, he stated he was involved in a specific project at McDonald Douglas to study the propulsion systems of UFOs. In addition, he confirms the existence of similar projects within the aerospace industry and gives his assessment of the extraterrestrial nature of the phenomenon. He also confirms the extreme secrecy surrounding the subject.''

Ce nu a vazut asta niciodata ?

Ai uitat ce-ai cerut ? ''Si arata-mi pe aia cu pregatire universitara care in ziua de azi sustin ca extraterestrii ne viziteaza. Chiar sunt curios''

''copy/paste aiura, asta gasisem si eu''
    Da parca ziceai ca '' Am dat niste clickuri si am vazut pe una care a scris o carte despre crop circles ''

Ai cerut tipi cu pregatire universitara, dupa ce ti-i arat, pretinzi ca stii ce au vazut aia in viata lor.
    De unde atata convingere cand clar nici nu te-ai uitat peste material, dupa cum reiese mai sus.

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu pot sa nu observ o chestie interesanta - orice fenomen este destul de penibil incat sa nu fie luat in serios de oamenii de stiinta sar nu atat de penibil incat sa rada toata lumea, ia amploare.
    Ca de exemplu treaba asta cu extraterestri. Pana acum 10-20 de ani era la moda, toata lumea vedea ozn-uri peste tot. Cand au aparut echipamentele moderne, la indemana oricui, au disparut brusc ozn-urile.

Acuma astia care traiau din ozn-uri ce-au facut, au pus mana de la mana si incearca sa mai traga un tun. Conferinte, sa facem valuri, sa dregem, sa mai vindem niste carti. E bine ca macar sunt inofensivi.

Fiind in 2013, nu dureaza mult pana o sa se enerveze unul sau mai mult oameni de stiinta si sa-i faca de ras. S-a intamplat la fel si cu minciunile din zeitgeist si cu minciunile din The Secret si cu panarama aia de film de zicea ca dacii sunt leaganul omenirii. Sau paote ii face cineva de ras, o sa dau si search pe Google cand oi avea vreme.

17. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    A mai fost eveniment ca asta in 2001. Nu s-a mai enervat nici un om de stiinta si nu i-a mai facut de ras.

Intre timp astept replica cu privire la : ''Si arata-mi pe aia cu pregatire universitara care in ziua de azi sustin ca extraterestrii ne viziteaza. Chiar sunt curios''
    si cei 5 indivizi prezentati mai sus, si ceilalti 35 de pe site.

Parca afirmai ca nu au vazut nicioata un ozn...ei uite ca unul cu 2 phd-uri declara ca a lucrat la un asemenea sistem de propulsie ufo....Ori e tot un gigi si asta, nu ?
    ''Dr. Robert Wood has a Bachelor of Science in Aeronautical Engineering from the University of Colorado and a Ph.D. in physics from Cornell.... Dr. Wood is considered a disclosure witness because he worked in a senior capacity as an aerospace engineer at McDonald Douglas. In testimony provided to the Disclosure Project, he stated he was involved in a specific project at McDonald Douglas to study the propulsion systems of UFOs. ''

Vezi ca ai tot zis ba de Von daniken, zeitgeist, teh secret si alte asemenea basme.
    Eu aici iti prezint un grup de persoane cu studii universitare care afirma fix ce ai cerut... aia cu pregatire universitara care in ziua de azi sustin ca extraterestrii ne viziteaza .

edit: evident cum nu citesti ce postez, nu ai bagat de seama ca la evenimentul din 2001, au fost martori si un fost astronaut si un fost general de brigada...ca mi se parea putin 40 de tipi cu studii universitare, am zis sa mai plusez cu 2.

18. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asculta cu atentie in ce a constat "study the propulsion of UFO's"
    Si spune-mi daca e de ras sau nu:

http://www.youtube.com/watch?v=EgoyoHPU1pY

Pentru cine nu are rabdare:
    Omul a initiat un proiect de studierea propulsiei ozn-urilor.
    Si cum au facut - au facut cercetari clasice, fara nici o legatura cu ozn-urile, DAR, pe langa ele, au angajat un detectiv care sa intrebe oamenii care au vazut ozn-uri cum functioneaza (logic, in 1960 sa intrebi lumea care a vazut ozn-uri, cum functioneaza ozn-urile).

Mai sustine ca sunt 6 rase de extraterestri care ne viziteaza (dupa parerea lui si fara sa ne spuna pe ce se bazeaza) si mai spune ca guvernul ascunde extraterestri si ca nu spune adevarul pentru ca nu ar avea ce explicatie sa dea la intrebarea "de ce nu ne-ati spus pana acum". Simplu, nu?

Mai @choice, sincer acuma, tie ti se pare ca el a facut "study the propulsion of UFO's"? In anii '60? Tare, sau ce?

De retinut - omul vinde carti, dvd-uri despre ozn-uri, completeaza pensia adica. Mi se pare oarecum normal sa sustii ca crezi in ozn-uri daca numai asta faci toata ziua, tii conferinte si scrii carti despre. Dar.... asta nu inseamna ca si crede in realitate in extraterestri. E business.

Mai da-mi, ca e interesant. Care zici ca e urmatorul cu ozn-urile? Ti-i iau eu alfabetic?

19. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Te referi la cei 500.000 de dolari buget cheltuit de el e proiecte cu ''antigravitatie'' dupa cum precizeaza la 2:09 ?
    Sau te referi la colaborarea lui cu Stanton Friedman (nuclear physicist) ?
    Sau te referi la 2:45 cand afirma ca e de parere ca suntem vizitati ?
    Apropo, stiai ca nenea asta ''Dr. Robert Wood has a Bachelor of Science in Aeronautical Engineering from the University of Colorado and a Ph.D. in physics from Cornell'' ?
    In caz ca ti se pare un gigi.

Deci ai cerut tipi cu studii superioare, si dupa ce iti arat unde sunt cam 40 din astai, vii si spui ca religia..ca tehnologie..ca fenomelele iau amploare..ca e ciudat...ca valuri, conferinte...
    Refuzi ceea ce chiar tu ai cerut: oameni cu studii ce cred ca suntem vizitati.

Eu cred ca tu, fiind convins ca ai luat teapa in trecut cu diverse teorii care le credeai, acu esti convins ca e din nou e o alta teapa, si ca astia vor sa mai ''vanda carti''.
    Eu cred ca nu e cazul de data asta. Aici e vorba de un grup de oameni care au avut parte de experiente de genul asta, multi in cariere militare, si vin sa le expuna. Ca unii se fac ca ploua, e altceva.

edit: Deci cand ti-am zis ca exista mii de cazuri documentate de organizatii in 6 tari in ultimii 70 de ani, ai zis ca-s vrajeli, si ai cerut oameni cu studii universitare. Acum ce mai ceri, ca nu inteleg ?

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ma refer la faptul ca n-a vazut in viata lui o farfurie zburatoare, n-a vazut nici urma de extraterestru si ca nu a studiar "propulsia ozn-urilor" la modul in care se intelege din exprimare. De fapt nu era nici un ozn pe care sa-l studieze. Nu e destul de clar? Sunt vorbele lui.

Sa nu facem presupuneri unul despre celalalt, te rog eu. M-ai obliga sa iti fac o analiza si nu-ti doresti :)

Si totusi, cum e cu ceainicul ala, de ce tot eviti raspunsul? E a 3-a oara cand te intreb.

Share This Page