20.1 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

OZN-uri si crop circles in Wiltshire

Discussion in 'SEZATOARE' started by Deanna, Oct 29, 2010.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @choice - la puntul 1 te inseli. O dovada cat se poate de simpla care poate fi vazuta de oricine: da drumul camerei de la telefon, indreapt-o catre o telecomanda si apoi apasa pe orice buton al telecomenzii. Brusc asa, infrarosiile devin vizibile.
    Filtrele de la camerele foto se pun tocmai pentru a filtra informatia eextra, de aia exista filtre uv de exemplu, sa nu lase razele uv sa influenteze poza. Pentru ca, by default, obiectivele nu filtreaza nimic. Pe testatelea daca nu ma crezi.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

2. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Nu prea...una e sa prinzi un led infrarosu de la 10 cm si alta e un obiect la 0.5-2-3-4 etc km cu cerul luminos ca fundal...ia vezi ce zicea Kodak in 2007 despre sensorii digitali vs film, si ce mai scrie pe randurile urmatoare.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_ve ... amic_range

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Choice - tu sustii in continuare ca nu exista poze acum, cand exista aparate digitale, pentru ca aparatele digitale nu pot sa prinda ozn-urile in schimb aparatele clasice pot? Sper ca stii ca ce zici tu e o aberatie. SPER.

Ai facut poze cu un aparat pe film? Stii cum il reglezi pe ala sa faca poze? Cat timp iti ia, in secunde, sa reglezi sa se vada ceva in poza.

4. Anonymous

Anonymous Guest

Ivan nu a prins aparatele cu film, Dane.

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu ii dau un exemplu cat se poate de real, practic, verificabil de oricine si el imi spune ce zicea kodak in 2007 despre dynamic range, deci no comment.
    Pe cerul luminos, orice obiect face un contrast excelent cu o camera digitala. Pe un aparat cu film sunt chiar curios de reglaje. Cum faci? Indrepti aparatul in sus, apesi pe buton si zici ca sunt ozn-uri?

6. Anonymous

Anonymous Guest

Tu ai timp de pierdut cu explicatii sau te antrenezi pt postul de tatic

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    second one

8. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Hai ca scriu pe puncte ca altfel vad ca se pierde lumea.
    Stiu ca si pe cele digitale apar multe ozn-uri.
    1)Faza-i ca cele clasice, cu film, care le-am prins, erau mai sensibile in spectrul infrarosu apropiat+departat si astfel reuseau sa capteze chestii care cele digitale nu le capteaza.
    2)Dinamic range: cele digitale nu-s la fel de sensibile. Cand fotografiezi jumate un deal, jumate cer, aparatul va supra expune cerul pt a prelua detaliile pe partea cu teren. Astfel pe cer o sa mai vezi fix nimic fiindca e supra expus(pra luminos) asa ca incerca tu sa mai deslusesti un obiect minuscul aflat la km distanta.
    Abia recent au inceput sa apara cu functie hdr (high diynamic range) cand face doua poze, luminozitate max pt teren /pt cer, si combina partile luminoase din ambele pt a obtine o poza cu teren luminos si cer luminos, ambele optim de luminoase.
    Acuma mie imi ceri sa-ti gasesc motivul unic valabil pt care nu mai apar ufo pe aparatele digitale cat apareau pe cele cu film.
    Pai nu stiu exact, poate or fi mai timizi acum ? Sau poate mai putini in vizita...poate s-o fi inventat pe alta planeta roata si focul si e mare atractie acolo. Cer este ca exista contacte radar si experti in multe domenii care vad chestiile astea...nu-i vorba de tanti Florea de la tara care zice ca l-a vazut pe Dzeu in somn. NU, aici e vorba de milioane de persoane pe o perioada de 60+ ani pe atatea continente. Numai numarul de pers ce sustin ca au avut experiente gr. 3(rapiri, lipsa inexplicabila de timp, cicatrici inexplicabile, etc) este estimat pe la vreo 400.000 pana la vreo 3.5 mil , total pe glob.

Ce-i zici tu unuia care e prin meserie ce o are, e apt dpdv medical si psihic, si pretinde ca efectiv nu-si aminteste cum au trecut ultimele 4 ore, si nici cum a ajuns in cealalta parte a orasului, pe jos, masina fiind inca parcata acasa ?!?

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sincer? I-as zice ca e mincinos.

Imagineaza-ti sa vin io acasa dupa 4 ore si sa-i spun nevestii ca nu stiu unde am fost. Pai la ce kikboxing face cu mine, normal ca vad omuleti verzi si ozn-uri. Adica sa mai apelam si la logica, nu numai la ce sustine unu si altu'.

10. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
  11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Apropo de ozn-uri. Ce ma amuza este ca si-au schimbat forma, s-au modernizatde-a lungul timpului. Corespund cu filmele, cu designul pamantesc. Si povestile la fel, inainte erau rudimentare (ca asta cu copiii, extraterestrii aveau nevoie de ace ca sa le ia mostre din fatza), evoluand mai apoi la "experiente metafizice".

12. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Ok..hai s-o luat foarte simplu:
    1)suntem singura specie cu constiinta din univers
    2)nu suntem singura specie cu constiinta din univers.

daca e 1) ok, cam multa risipa de spatiu, dar na...''necunoscute's viaductele domnului''
    daca e 2) atunci cu siguranta exista unii mai evoluati care is capabili s ane viziteze.
    uita-te la noi ca acu 100 de ani ''era imposibil ca un obiect mai greu decat aerul sa zboare''(pasarile cred ca erau magice sau ceva... si azi deja vorbim de unitati de masura de ordinul 10 la -27, zero absolut unde exista chestii absolut socante gen hiperfluiditate, si stim ca exista de exemplu locuri chiar in sistemul nostru solar unde ai 8 milioande de atm presiune, sau ca lumina are nevoie de 10k-170k ani pentru a ajunge de la centru la suprafata soarelui.
    Si apoi vine unu zi zice ca sigur sigur suntem singuri in univers, sau ca daca nu suntem singuri, sigur sigur distantele is prea mari pentru a fi vizitati ? Pai acu 100 ani nu puteam zbura....peste 100 ani s-ar putea sa merge de 1000 de ori mai repede decat lumina.

Daca o specie ar fi cu 1000 ani mai avansata decat noi, deja ar putea sa controleze tehnologii si forte ale naturii care noua nici nu ne sunt cunoscute azi. Daca specia e cu 1 mil ani mai veche ? Deja ar fi zei conparativ cu noi...asa cum eu ma duc la un tip in junga si ii arat un taser, el o sa creda ca-s zeu sau ceva, cu toate ca nu-s, doar stiu ceva in plus fata de el.

13. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vezi? Pleci de la presupuneri care n-au baza reala. De unde stii tu asta?
    Si oricum, daca sunt capabili sa ne viziteze, cine zice ca o fac (poate nu vor, nu-i intereseaza), cine zice ca o fac in secret etc...?

Chiar daca zicem ca e ok, viata apare oriunde are ocazia, pe milioane de planete, de unde stii si cum poti afirma ca exista specii inteligente, si mai mult, de la inteligenta pana la tehnologie de unde stii ca nu e o caracteristica pur umana? Pentru ca? Pentru ca STII ceva (fireste ca nu, ca n-ai de unde decat de la conspirationisti de pe net) sau pentru ca PRESUPUI sau VREI sa fie asa?

_______
    Eu zic ca, la fel ca in cazul religiei, asta e un alt aspect in care se vede aroganta oamenilor.
    De ce ar veni extraterestri fix la noi si de ce e importanta pentru ei parerea "maselor"? Daca vor sa faca ceva, vin, fac ce au nevoie sa ne zic pa pa din zbor. Fac si poze cu noi, ce-au de pierdut? De ce s-ar ascunde, de ce ar face intelegeri cu guvernele lumii, pentru cash??? Ne credem prea importanti, asta e clar.

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, se numeste Alzheimer sau Dementia. (sau o amnezie temporara oarecare)
    Ai observat ca aceste cazuri apar doar la necunoscuti, prin ziare, si ca nici un cunoscut sau o persoana cu care ai putea vorbi TU nu pateste asta, asa-i?

15. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Deci sa zicem asa cazul cel mai simplu: 170 miliarde X 400 miliarde = 68000000000000000000000 stele, si noi avem cea mai avansata civilizatie, cand stim clar ca avem o planeta de doar jumatate din vechimea universului ??? Sau poate vrei situatia cand ai o medie de 1 triliard de stele per galaxie ? deja mai bagi cateva zerouri.
    Ar fi aberant sa ignori acest numar de stele, din care chiar daca ar fi 0.0001% sa aiba planete, dar probabil e mai mare, fiindca acretia discului initial functioneaza sub niste reguli fixe, atunci , cu siguranta exista ''o tona'' de planete.
    Apoi din astea luam iarasi 0.0001% care is la distanta potrivita de stea, iarasi 0.0000001% cu stea corespunzatoare, si in final rezulta o droaie de planete ce ar putea sa fi avut, sa aiba momentan, si sa aiba pe viitor, viata.

Si tu vii si zici ca de ce ''trebuie neaparat sa existe ?'' ? nu neaparat, dar statistic e extrem de probabil sa existe.
    Din mii de cazuri documentate, nu mai adaugam cele nedocumentate care sigur exista, crezi ca nici unul nu e adevarat ?
    Ti-am dat cazul cu confirmare radar din 4 surse radar, plus piloti din 2 avioane(adica 6 total), plus 1 militar la sol. Ce mai vrei ? un et in fata ta ?

16. Anonymous

Anonymous Guest

Mai Dane, necredincios mai esti! Sunt fratele meu , extraterestri. I-am vazut eu.

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Choice - da, din miile de cazuri documentate, nu e nici unul adevarat, in sensul ca nici unul nu e cu extraterestri.
    Mi-ai dat un caz in care unii confirmau ca vad ceva pe radar, nicidecum ca vad extraterestri, ca exista, ca ne viziteaza.

Cazurile "confirmate" sunt de tot rasul. Nu le crezi decat daca vrei neaparat sa le crezi.
    Cum spuneam, viata exista undeva in univers, nu contest asta. Dar contest faptul ca vine si ne face vizite si in acelasi timp se fereste de noi. Contest "miile" de cazuri de doi lei in care lumea, daca nu intelege ceva, spune ca e extraterestru, Dumenzeu sau altele asemenea.

Cum am mai spus, daca vrei sa dovedesti ca ceva exista, e foarte simplu sa o faci. Stiinta nu merge cu "a zis gigi ca a vazut doi omuleti verzi, deci extraterestrii exista". Ai dat exemplul cu turnul ala din Paris. Ala iti pot dovedi oricand ca exista in ce fel vrei tu. Te urc in el daca e nevoie. Un extraterestru n-ai cum sa-mi arati. Nici o bucata de nava extraterestra, nici nimic. Te bazezi pe ce povestesc altii ca au vazut.

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Pai fratica , da ceva batmobil nu putea sa fie ?

SR-71 Blackbird cum crezi ca era descris cand a fost vazut prima data ? sau X43 ? Cum crezi tu ca au reactionat burtosii din aviatia civila , care erau obisnuiti sa vada pe radar avioane mergand cu 500km la ora , in momentul in care a fost testat X43 care merge cu 10.000km/h ? Pai nu sau jurat toti cu mana pe biblie ca era ozn , ca nici un avion pamantesc nu poate sa zboare cu asemenea viteza?

Sau cand au vazut culegatorii de porumb prima data B2 , cam ce crezi ca a trecut prin capul lor ? Ai vazut cum arata un B2 din profil ? Exact ca si un ozn ... hai fratica sa ne revenim , nu suntem din nici un punct de vedere interesanti pentru o civilizatie care poate calatorii intergalactic . Poate peste 10.000 - 50.000 de ani , dar in acest moment in care mai avem oameni care se kka in spatele casei cu fantana la nici 5 metri distanta ...

19. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    deci voi nu mai terminati. asa de tare ati complicat textul!!! voi stiti chestiile astea din memorie sau gugaluiti in timp ce scrieti?

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

De aia Pamantul e condus de barbati . Voi nu aveti spatiu liber sa stocati asemenea povesti . Nu-i asa ? Poate faceti un pic de loc langa sandale sau mai bine langa esarfe ...

Share This Page