20.1 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

OZN-uri si crop circles in Wiltshire

Discussion in 'SEZATOARE' started by Deanna, Oct 29, 2010.

1. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Vezi ca declaratiile scrise au fost modificate, cum a precizat si tipul in film. Daca urmaresti filmul macar 2/3 din lungime o sa vezi ca el insusi aflase de faptul ca unii martori erau ghidati spre a-si modifica declaratiiel scrise.

Uite cel mai simplu situatia: aceste ufo se perinda de prin 1940 cel putin , de cand au inceput sa fie observate constant. Multe organizatii, nenumarati oameni de stiinta si nenumarati experti au avut contact cu acest subiect, fie pro fie contra, ce ramane constant e numarul de cazuri care dupa ce dai deoparte toate baloanele meteo, toti nori, toti meteoritii, ramai cu un procent de o singura cifra, dar totusi ramane. £-5-8% cat o fi, care nu pot fi catalogate fa fiind nici evenimente meteo, nici atmosferice, nici tehnologice confom cu tehnologia noastra, chiar de ar fi sa zicem americani in secret sa aiba ceva cu 20 de ani inaintea tuturor, cum se intampla asta in 1940 ? Cand lumea abia invata ce-i ala zbor supersonic ? Adica americanii lucrau in secret la antigravitatie, cand propria lor armata se chinuia sa fenteze artileria inamicului ?

Uite concret, cata documentatie exista, desigur nu-i toata, ca cineva s-a chinuit di ngreu sa tina secret 60+ ani de aceperiri.
    Dupa ce arunci un ochi peste paragrafele de mai jos, macar 2 minute, zi-mi ca:
    - CIA nu s-a interesat in mod activ de fenomen, si ca proprii cecetatori CIA nu au concluzionat ca-i o prezenta extraterestra
    -Project Sign e varza
    -project Grudge e varza
    -Project Bluebook e varza
    -Cercetatori de prin Grecia, Suedia, UK, Germania,etc toti is varza si au avut halucanatii timp de 60+ ani.
    -Herman Oberth, pionerul german in rachete e varza
    -Santorini, care a lucrat la Proiectul Manhattan e varza

http://en.wikipedia.org/wiki/Extraterre ... arding_ETH

Efectiv zeci de organizatii si mii de cercetatori de-a lungul a 60+ ani, fiecare la timpul sau au sustinut/combatut/ascuns/scos la iveala ceva ce nu exista ?!?

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Se pare ca oamenii sunt fani ai acestui fenomen... de a sustine, combate ascunde ceva ce nu exista.
    Faptul ca's un miliard de crestini nu il face pe Dumenzeu real. Nici faptul ca's un miliard de musulmani nu-l face pe Allah real. Nici 2000 de ani de studii referitoare la fenomen nu il face pe Dumnezeu real. Singurul lucru care l-ar face pe Dumnezeu real este o dovada reala, palpabila, repetabila, ca el exista. Simplu, nu?

Daca apelezi la argumentul "sunt multi care fac/cred/simt asa, deci trebuie sa fie adevarat" e ca si cum mi-ai spune ca exista nu's ce elefant cu 12 maini pentru ca asa cred un miliard de indieni.

In rest, cu proiectele alea din diverse tari de prin anii 50 unde diversi sustineau ca daca nu inteleg ceva tre' sa fie extraterestri... ma abtin de la comentarii.

Iti spun atat: din totalul lucrurilor vazute de diversi pe cer de-a lungul timpului, in doar 0,00000001% din cazuri sunt probleme in a identifica ce anume au vazut. In rest sunt avioane, pasari, corpuri ceresti, comete, diverse obiecte aruncate in sus, gaze, muste, viespi. Asa ca procentul ala vehiculat de tine de 3-5-8% e un procent din? Vrei sa spui ca 5% din populatia globului? 350 de milioane de oameni au vazut OZN-uri? Really?

Gandeste-te ca in ultimii ani, cand foarte multi oameni au camere foto performante, telescoape, camere video, a parut un singur caz. In UK. Filmat de un roman. Care filmase de fapt luminile unui tractor care ara noaptea. Sau asa a vrut CIA-ul si proprietarul tractorului sa credem :)

3. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    test

edit: nu sterge, stai ca scriu, nu merge azi la un momentdat sa postez, zicea forbidden bla bla..probabil pusesem pra multe linkuri :)))

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ori asta ori...ceva prezente! -asa-asa-

5. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Nu cred ca paralela cu religia e buna, fiindca in religie totul se bazeaza pe niste carti/tablete/etc scrise acu mii/sute de ani in functie de religie.
    In cazul de fata e vorba de evenimente observate in istoria recenta si urmarite prin radar, cercetate apoi de multe persoane si agentii.
    Persoane si agentii care de multe ori is experti intr-un domeniu: politisti, militari, operatori radar, sefi divizii cu 30 de ani experienta, multi tipi cu phd si toate cele.
    Cum poti sa nu tinzi spre a cred un caz in care de ex. obiectul e confirmat vizual de 3-4 observatori, simultan, din puncte diferite(2 in avion, unul in turn, unul pe teren in patrulare, etc ?
    0.000000001% ? Hahahaha Gluma secolului.
    Daca dai un sarci pe google vei gasi multe cifre variind intre 3-4 si chiar 15 %.
    Dar defapt una din cele mai bune surse e activitatea efectuata de un grup din america cu denumirea Project Blue Book.(grup precedat de Project Sign, si Project Grudge). Asta Blue Book fusese condus de un capitan Ruppelt:

'' According to Ruppelt the percentage of Unknowns was 26.94%. ''

Ba mai mult, in cazul grupului condus de el, fiindca primea cazurile deja filtrate de alte organizatii, avea de a face cu cele mai dificile, asa se face ca:
    ''A scientific approach to these figures shows that only 11.21% were actually proven explained (total of column 1 which represents 179 cases) leaving, in actuality, 88.79% unexplained! These Blue Book figures (during the most serious time of it's life) were based on the then 1,593 sightings the Air Force had studied.
    Actually it's worse! They only "studied" 1,593 sightings, but had "received" over 4,400 with only 179 explained!!! That's less than 4% "explained"! If we were to state that a certain percentage of UFOs were "possible" or "probable" ET, the debunkers would remind us that, "scientifically", only the "proven" could be used in such an analysis. Using the Air Forces's actual numbers11.21% were proven explained, leaving over 88% without a proven explanation. ''

Fara repere radar zi tu ? Pai eu ti-am zis sa urmaresti primul film macar 2/3 din el. Ai fi vazut ca seful asta de divizie FAA cu 30 ani experienta, cu 3-4 nivele mai jos decat admiralul fortelor aeriene spune clar ca a fost reperat pe 4 radare diferite(1 la avion, 3 militare la sol) dar ca documentele oficiale si declaratiile finale au fot dictate de CIA dupa o intalnire in care lui i-a fost ordonat de catre superior sa predea toate inregistrarile catre CIA ca sa scape de grija lor. La minutul 4:10 e partea concreta in care tinta e confirmata vizual de piloti, vizual de militaul de la sl, si pe radare >
    http://www.youtube.com/watch?v=akuopXFj ... 50&end=770

Nu-s ''de prin '' anii 50 cum ai inteles, is incepand cu anii 50 pana in prezent.
    Acum permite-mi sa-ti schimb realitatea; daca stai jos, uitate aici 1916 pana in 2000

Sau poate daca vrei sa vezi amploarea reala a fenomenului in lumea academica, dai click aici > http://en.wikipedia.org/wiki/Ufology#No ... in_ufology

Si asa de final, poate imi zici care-i faza cu asta, or fi insecte prinse in obiectiv inainte sa duca aparatul pe statie spatiala ?
    http://www.youtube.com/watch?v=eil_2WOv5VA

6. Anonymous

Anonymous Guest

Vezi ca a dat un OZN peste un avion plin de chinezi si l-a botit!

7. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
  8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Zici ca sunt vreo autoritate in domeniu, asa ma intrebi.

Stii cum e? Daca pleci urechea numai la ufologi, logic ca-i crezi. Dar privind obiectiv si logic lucrurile, nu e nici urma de extraterestru.

Explica-mi si mie de ce NIMENI cu nici un telesocp, cu nici o camera foto moderna, n-a facut focus pe vro farfurie zburatoare. Nimeni ever. Tot ce exista sunt imagini sterse, miscate, blurate, zgariate. De ce toti extraterestri se duc la americani, acolo unde se face turism pe baza ozn-urilor si nu vin de exemplu in Romania. Sa ne ascunda Basescu si cu Ponta extraordinarele mistere ale extraterestrilor. Hai ma ce naiba.

Explica-mi si mie cine a pus ceainicul ala la jumatatea distantei dintre pamant si soare si mai ales.. cum sta el acolo?

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    "Cum poti sa nu tinzi spre a cred un caz in care de ex. obiectul e confirmat vizual de 3-4 observatori, simultan, din puncte diferite(2 in avion, unul in turn, unul pe teren in patrulare, etc ?"
    Pai n-am cum sa cred un caz de genul asta pentru ca e un singur om care spune ca e asa.

Exemplu: eu am vazut cu ochii mei cum basescu fura. Mai am 5 prieteni care au vazut. Sunt 12 politisti care au vazut, in acelasi timp cu mine, ca basescu fura. doi generali, un parlamentar si seful portului giurgiu au vazut acelasi lucru.
    Din pacate nu am nici o dovada ca asa a fost, ir ceilalti nu vor sa spuna ca n0au chef sau le e frica.

Concluzia ta e ca basescu fura, ca eu mint, sau nu poti sa-ti dai cu parerea fara sa existe pic de dovada si o singura marturie?

10. Anonymous

Anonymous Guest

Sau Ponta plagiaza :)))

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sau Udrea il urmareste pr Boc prin lanul de porumb si se creeaza cercuri.

12. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Hai mai pe bune ? Deci raspunsul tau e ''nu-s o autoritate in domeniu''...deci esti incapabil sa vezi in filmul ala ca un obiect aflat probabil in stratosfera are o directie, apoi dupa o lumina difuza, isi schimba directia si viteza intr-un mod care nu poate fi produs de o tehnologie terestra...stii care-s dimenziunile in zona filmata ? linia de orizont are sute de km in cadrul ala.

Privind obiectiv si logic, nu e nici urma de extraterestru ?
    No, pe bune ? Care logica ?
    1) Te-ai uitat pe lista asta cronologica ???

2) Sau poate toate organizatiile astea din atatea tari erau compuse din habarnisti ?
    Pai ce crezi ?
    Tu vrei efectiv un extraterestru viu in fata ta ca sa poti trage o concluzie ?
    Adica mii de cazuri documentate, cu semnaturi radar, cu martori peste martori, toate asta = zero ? Hai sa fim seriosi..e comod cu capul in nisip ca strutul ?

Eun singur om care spune asta ?

Pai mai jos a cui e vocea ? Nu cumva a pilotului si a controlorului din turn ?
    Deja is 3 la numar(5 daca pui ca erau 3 oameni in cabina avionului) ...deci cum ramane cu confirmarea pe radar di nfilm si cu vocile alora 2, si cu ce declara asta de a fost sef 30 de ani peste o divizie intreaga ?

http://www.youtube.com/watch?v=P51LmirT ... 75&end=145

13. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Simt ca ma iei la misto, deci chiar n-are sens sa continuam discutia.

14. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Defapt tu vorbeai la misto de acu cateva postari....nu e nici urma ?!?!?!?!..iti prezint un pdf cu 1300+ cazuri documentate, apoi liste cronologice, si transcriere dintre avion si controlori suprapuse peste filmare de pe radar, si acum nu mai ai nimic de zis ?
    Daca toate linkurile de mai sus nu demonstreaza nimic, inseamna ca nici eu nu pot crede nimic ce nu vad cu ochii...de ex. de unde stiu eu ca exista turnul Eifel ? am vazut poze, filmari, am auzit de el..dar pur si simplu nu exista urma de el fiindca nu l-am vazut in persoana, nu ? Asa e argumentatia ta, ca toate pozele, filmarile, martorii = zero si ca ''nu exista urma''.

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cum spuneam, nu are nimeni timp sa explice fiecare caz in care unul sau altul a vazut/i s-a parut ca vede ceva.
    Erorile logice si de argumentare pe care le folosesti sunt multe, dese si ori ai impresia ca nu le prind, ori le-ai imprumutat fara sa vrei de la ufologi.

Daca vrei sa luam un caz anume il luam si il analizam. Mergem si la oameni acasa si vorbim cu ei daca e nevoie. Dar cu avalansa de "dovezi" si "cazuri" nu rezolvi nimic, cel putin in cazul meu.
    Vii cu 1234 de cazuri si te astepti sa am raspuns la toate, de parca as fi studiat fiecare caz in parte. Nu le-am studiat si motivul e simplu.

As aprecia daca mi-ai spune parerea TA despre toate aceste ozn-uri si as arecia daca mi-ai raspunde la intrebarile:
    1. de ce recent, cand exista din ce in ce mai multa tehnologie la indemana omului de rand... nu mai apar ozn-uri
    2. ce cauta acesti extraterestri pe aici si de ce aleg sa se lase vazuti doar asa.. fugitiv?

Sper ca esti constient ca treaba cu conspiratia e o abureala, ca daca guvernul americii sa zicem incerca sa ascunda ceva, reusea. Nu-i lasa pe diversi sa se afirme public cu "dovezi".

16. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    In caz ca nu ai observat, guv. american si aliatilor sai le-a cam iesit faza cu ascunsul. Cazurile cunoscute, au fost toate luate in ras de media si de guverne la timpul lor fie cu explicatii gen ''balon meteo'', fie ''meteoriti'' sau alte sf-uri din astea...de cele mai multe ori explicatiile date de guverne si sceptici frizeaza dementa...exemplu 2 familii la o ferma izolata, au o intalnire ce dureaza o dupa amiaza intreaga, in care efectiv casa le este inconjurata de ''creaturi'' argintii si etc...se poate da cazul exact... scepticii cica ''ati vazut o maimuta ata cu vopsea argintie scapaa de la o grazina zoo din apropiere...cat de penibila e explicatia asta ? Cum ar putea 2 familii...5-6 persoane sa fie atat de debile incat sa nu recunoasca o maimuta vopsita? adica pe bune, cum sa aia de a face cu asemenea sceptici si sa le arati un caz cand ei arunca asemenea aberatii.
    Uite aici ca sa te amuzi
    '' http://en.wikipedia.org/wiki/Kelly–Hopkinsville_encounter ''
    Alta ca au vazut ''o bufnita argintie'' omg
    Uita-te la sectiunea 3 Legacy si zi-mi daca alea arata a maimute vopsite argintiu scapate de la zoo sau bufnite argintii

Cat despre intrebari
    1) exista si recent aparitii, dar ai sa constati ca dintr-un motiv necunoscut apar surprinse doar pe aparatele cu film clasic, cate au mai ramas in folosinta...bizar...dar asta e situatia,deci clar ca de asta au scazut numarullor. In schimb pot sa-ti spun ca se inregistreazaanual zeci de cazuri cu confirmare radar.
    2)ce cauta aici ? pai ce cauta si omul la zoo, ce cauta si nat. geo. si discovery prin savane urmarind toata ziua ritualul dintre zebre si lei.

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Iar imi dai cazuri de extraterestri? Lasa-i naibii, alege unu si discutam pe tema aia daca vrei, nu discutam despre toate ca e inutil.

1. Normal, motivul ala "necunoscut" este ca aparatele moderne fac focus imediat unde trebuie si se vede ca in realitate nu e nici pic de OZN. Pozele ies clare, totul ok si nu mai exista motiv de dubiu. E parerea mea. Cred ca e chiar simplu sa dovedesti ca exista ceva daca respectivul obiect chiar exista.

2. daca ei se uita la noi ca la zoo, de ce spui ca guvernul american le ascunde urmele? Care e teoria ta, ca aia vin, sunt curiosi, se uita, dar nu iau contact cu noi (cum luam noi contact cu orice forma de viata pe care o studiem) iar americanii vor sa ascunda lucrul asta pentru ca? Sau extraterestrii au facut o intelegere doar cu guvernul americii si alte guverne aliate sa-i mituiasca contra tacerii? Spaga extraterestra? Adica eu nu vad motivul ascunderii acestor extraterestri. Care-i problema? Afli maine ca exista niste forme de viata care ne viziteaza ocazional. Ce faci, intri in panica? Vad ca esti convins, alaturi de altii, ca exista aceste forme de viata care ne viziteaza. Ce faci, cu ce te ajuta faptul ca un guvern ascunde sau nu lucrul asta?

18. Anonymous

Anonymous Guest

Apariti recente de extraterestri in parcurile din Londra.
    Isi fac nevoie peste tot.

19. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Sa aleg unul ? Pai asta era mai sus, un singur caz.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Kelly–Hopkinsville_encounter
    Uita-te la 3 legacy si apoi uita-te la afirmatia martorilor si apoi la cretinatenia de ''explicatie'' de la sceptici.

1. Motivul ar putea a fie faptul ca aparatele digitale au lentilele tratate cu diverse combinatii de filtre pentru a elimina aberatiile cromatice si pt a evita sursele inutile de lumina..infrarosu apropiat, indepartat, ultraviolet, etc. Camerele pe film prind tot spectru pe film si cel vizibilsi cel invizibil.

2)Se pare ca acesti vizitatori prefera sa ramana anonomi. iar armatele (sua,canada,uk,etc) fiindca au prins acest aspect de acu 60 de ani, nu au de gand sa se dea de gol...mda, exista antigravitatie si surse de energie supercompacte si tot mai vreti...inca exista 200 trilioane de dolari in pamant de folosit(resurse energetice). Si mai exista faza ca daca te-ai fi uitat macar vreo cateva minute prin acele linkuri ai fi ajuns inevitabil sa afli ca da, de asta se tem cei care ascund lucrurile astea...eventual isterie in masa daca se afla....aceasta teama a aparut de prin anii 40-50 odata cu primele cazuri bine cunoscute, apoi in 1962 cand abia se facusera cateva studii prin Project Sign si Project Grudge si Project Bluebook, apare conflictul cu Cuba...armata se confrunta cu ufo si nu stiu ce-i cu ele, de unde vin, nu stiu daca-s rusesti, cubaneze sau ce natie, nu le pot intercepta, nu le pot dobori....ce-o sa faca ? o a iasa public sa declare ca-s incapabili si neputinciosi ? Fix asta a fost mereu problema, ca publicul o va lua raznastiind ca nimic nu poate intercepta/opri un ufo.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Oare Deceneu e extraterestru?

Share This Page