10.9 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Oul sau gaina ?

Discussion in 'CONTROVERSE' started by TheXman, Nov 9, 2013.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    In urma unei discutii cu un coleg forumist , am ramas cu o nelamurire .

Cica nu am fi inteligenti nativi , ci doar posedam o acumulare de cunostinte care de fapt ne fac sa parem inteligenti .

Ideea era ca daca pui un grup de nou nascuti intr-o padure departe de lumea civilizata , ei nu vor evolua fara bagajul de cunostinte disponibil in lumea civilizata .

Eu personal credeam ca inteligenta este acel lucru care ne ajuta sa rezolvam o problema , ca si in acest video :

http://www.youtube.com/watch?v=URZ_EciujrE

Imi vine greu sa cred ca aceasta cioara a urmat ceva cursuri la seral , despre cum sa te ajuti cu batul scurt sa extragi batul lung cu care poti sa ajungi la papica .

Si iarasi imi vine greu sa cred ca de fapt oamenii inteligenti sunt prosti dar au de fapt o memorie buna care ii face sa para inteligenti .

Ajutati un security , lubenita mea dintre urechi nu intelege asemenea fineturi .

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oamenii inteligenti nu numai ca au o memorie foarte buna, dar au si capacitatea de a procesa informatii, de a lua decizi, de a evalua riscuri etc.
    Tehnologia si limba nu sunt lucruri cu care te nasti. De ele te folosesti doar pentru a-ti pune in valoare inteligenta (sa spunem).

De exemplu, intre niste oameni lasati intr-o padure de cand sunt mici, supravietuitorii pe termen lung nu vor fi numai cei mai puternici sau cei care vaneaza bine, ci si cei care observa la altiii si iau decizia sa NU manance matraguna.

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Deci , avem inteligenta nativă sau suntem doar niște hard disc-uri goale la naștere ?

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    O avem, dar trebuie cultivată.

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mai degraba niste procesoare, putin RAM si un HDD gol la nastere. Fara un sistem de operare suntem dar un fel de BIOS, atata putem. In schimb cu softuri instalate si conectati la net... e cu totul alta poveste.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Să mai aud pe vreunul că se crede mai deștept ca și mine ...

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Bre, tu ești prost sau doar te faci?

Edit: a explicat Dan destul de bine mai sus. Evident că la naștere nu știm nimic, dar avem capacitatea de a învăța destul de multe lucruri în timpul vieții. De exemplu să articulăm niște cuvinte. Chestie pe care un biet cîine n-o poate face oricît s-ar strădui. Și nici măcar între noi, oamenii nu ne naștem egali. Unii de exemplu au învățat să scrie aproximativ corect gramatical pe la 14 ani, alții n-o fac nici acum, ceea ce-mi spune că respectivii n-au avut timp de exersat formarea sinapselor, fiind probabil ocupați cu altele. Personal cred că mai devreme sau mai tîrziu orice om își atinge nivelul maxim de incompetență, iar asta corelată cu ce ziceam mai devreme, mă face să cred că la unii sinapsele se formează ceva mai greu și se rup mai repede. Cu alte cuvinte nu ne naștem egali.

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Auzi,pe mine ma sperie tare de tot posibilitatea unei "pauze" intre generatii. Daca oamenii n-ar putea, din oarece motive, sa isi invete copiii nimic. Ma uitam azi la bloculetul in care stau si ma gandeam ca dupa o asemenea pauza, in care oamenii noi n-au avut contact cu cei care stim una-alta, blocul ar fi plin de alte animale, iar oamenii ar trai in padurea de langa, eventual de-a lungul paraului, sa le fie usor sa bea apa cand au chef.

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Îți dai seama că pauza respectivă la nivelul globului e cvasi imposibilă, nu?

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    ma uit la multe sf-uri.
    In plus, conform legii numerelor mari, daca exista posibilitatea sa se intample, candva se va intampla.

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Deci in opinia ta asta inseamna a fi inteligent ?

Eu inteleg din ce ai scris , ca excluzi din start posibilitatea ca unul cu 10 clase sa faca un scor mai bun la un test IQ decat unul cu facultate .

Right ?

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Omule,
    lasand la o parte faptul ca ai pus un titlu de topic "oul sau gaina"
    si ai inceput sa vorbesti despre cu totul si cu totul altceva,
    stiut fiind ca aceasta sintagma se refera la geneza, cu trimiteri in filozofie ,cu cele doua tabere mari, spiritualism versus materialism,

vii acum si rastalmacesti vorbele (scrierile) oamenilor?
    Hai ca stiu ca nu umbli dupa publicitate gratuita, dar, chiar nu intelegi ce a zis Mufa acolo?

Si, on...dicutie caci on topic nu-i pot spune... -asa-asa-
    cred ca toti ne nastem egali.Ce ne diferentiaza apoi este atentia/ educatia pe care o primim!

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Inteleg destul de bine ce zice mufa .

Am incercat doar sa vad daca se mai poate aduce la viata un forum aflat in coma profunda .

Operatia a reusit , pacientul este mort .

14. Anonymous

Anonymous Guest

Oul a fost! :p

15. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Degeaba, omule…

Tu administrezi injectia de adrenalina ca in ‘pulp fiction’, dar vin fruntasii si zic ca vrei sa resuscitezi un cadavru prin suturi in cur… ba inca, vreo doi/trei te mai si arata cu degetul dupa formula ‘oricine posteaza impotriva sistemului e rupt de beat’…

Pererea mea, strict legata de subiect… conteaza foarte mult a) calitatea materialului genetic, b) familia, c) mediul in care evoluezi, c) educatia/pregatirea & scoala vietii si e) sansa pe care ti-o da destinul…

Fiinta umana, in comparatie cu musca de rahat, beneficiaza de avantaje colosale…

Mii de teste patrate de sorginte mioritica se dau de ceasul mortii ca sunt discriminate ca sunt romani doar ptr a-si masca frustrarile si nerealizarile… nu poti da vina pe tigani sau pe colonia penala (Romania) din care provii ptr a motiva ca esti discriminat…

Cand dezvolti o anatema paguboasa de genul ‘nationalitatea din care provin (Romanian) reprezinta chintesenta esecului meu in viata (bull****) atunci chiar ca esti inferior/inferioara unei muste de rahat…

Datul de ceasul mortii ca esti discriminat/a pe criterii de nationalitatea nu poate masca acel zero pe care il reprezinti dpdv profesional…

NB1 – Valoarea fiecarui individ se rezuma la ce stie sa faca dpdv profesional … nationalitatea sau permisul de munca devin irelevante… Marele avantaj al omului e ca se paote reforma, poate evolua, se poate adapta... comparativ cu musca de rahat, isi poate schimba numele/nationalitatea/sexul/etc...

NB2- Musca de rahat, saraca, nu poate schimba nimic...musca de rahat se naste, traieste o viata in rahat si sfarseste drept musca de rahat...

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    strict ontopic sunt 100% de aqcord cu Dio. Nu stiu daca ordinea punctelor respecta si ordinea importantei (as pune pe primul loc educatia, in cazurile in care materialul genetic nu e stricat rau), dar de principiu e OK.
    Cu ce nu's de acord - cu comparatia intre musculita de rahat si om. Adica din punctul meu de vedere, musculita aia, spre deosebire de om, face fix ce vrea - mananca rahat. Si asta, din punctul ei de vedere, poate e fericirea suprema, spre deosebire de ce intelege omul prin a manca rahat.

Omul, spre deosebire de musculita fericita, nu face mereu ce vrea. Uneori, chiar posibilitatea aia de a se reorienta, de a invata, nu-i este accesibila.

Acum, ca sa ducem discutia desre ou si gaina putin mai departe, eu vad avantajul omului fata de alte specii prin cumulul de posibilitati si caracteristici, pentru ca n-am identificat nici una care sa fie determinanta, nu e o caracteristica anume care sa-l deosebeasca de restul. Pana si schimbatul sexului, nu este caracteristic omului, sunt niste pesti care raman fara sex o vreme, apoi in functie de temperatura apei si de numarul de indivizi se decid daca sunt masculi sau femele. La fel si folosirea uneltelor, comunicarea intre indivizi, memoria.. sunt intalnite si la alte specii, doar ca nu e nici o specie care sa le aiba pe toate.

Referitor acum la musculita aia, eu zic ca daca i se pare mai comod sa manance mere dulci in loc de rahat, va gasi o cale sa se transforme in musculita de mere dulci. Nu peste noapte, ca nu functioneaza ca omul, poate in cateva generatii. Cica s-ar numi evolutie or smth.

Share This Page