8.3 C
London
Friday, January 17, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

OFERTA CURSURI COLEGIU TWINUK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by gabitzuel, Sep 1, 2011.

1. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Seara,

Dupa cum stiti sunt in cautarea unui colegiu din Uk care ofera un nvq cu work and placement.
    Astazi am vorbit cu un reprezentant de la TWINUK si am primit pe mail urmatoarea oferta de cursuri:

Dear Gabriel,

My name is Jamie, thank you for your query in our programmes.

Due to the new Immigration laws that have been imposed we have designed a new programme for Romanian and Bulgarian Citizens which is outlined below:

- The programme includes 14 weeks of General English course + a FREE offer of a 16 weeks placement ( please note that the placement will be a full-time position);

- During the programme you will also be offered Part Time Job Search assistance, methods of applying for the Yellow card and NIN;

- The 14 weeks of General English course to be held in London ;

- Unfortunately, we cannot guarantee where the placement will be, but students can choose a region, so for example you could state Scotland as your preferred region and we will try our best to fulfil your requirements;

- The price of the course is £1100;

- The accommodation is not included in the price, however we have a special offer available at £105 per week B&B (optional);

This course is available immediately, and we can take applications from today and our start dates are every Monday. We will accept clients from Lower-Intermediate level and above.

In order to book on a course you can complete the attached booking form and write B&R programme on the top of it, and then return it to me either by fax or email. We will also need the whole amount in advance plus £50 Registration Fee in order to secure the booking.

In the meantime if you have any queries please don't hesitate to contact me at anytime on the details below.

Regards,
    Jamie

Jamie Currier
    International Business Development Executive
    Twin Group
    Tower House
    67-71 Lewisham High Street
    Lewisham
    London SE13 5JX
    Tel: +44 (0)20 8297 3273
    Fax: +44 (0)20 8297 0984
    Web: http://www.twinuk.com

Eu le-am trimis din nou un email in care am cerut mai multe informatii cum ari fi: daca sunt acreditati UKBA,detalii despre placement....
    Cum primesc un raspuns de la ei am sa revin cu detalii.
    Voi ce parere aveti? Mai stie cineva despre acest program?
    In trecut cand ofereau sandwichcourse au fost ok dupa care nu au mai fost acreditati UKBA.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mda- 'prietenii' mei

'Aceeasi Marie cu alta palarie'

3. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu inteleg de ce nu te inscrii tu la colegiu si iti cauti de munca dupaia, ai salva niste bani pentru ca oricum placementul care til ofera ei nu este ceea ce crezi tu ca va fi, spun asta din experienta multor romani cu care am vb

4. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru sugestie. Sa stii ca asta este una din variante care inca este luata in calcul, totusi diferenta de pret dintre un nvq si cursuri de engleza one year nu este asa de mare. Singurul avantaj este spun eu ( dar corectati-ma daca ma insel)decat sa faci un curs de engleza un an, mai bine faci un nvq sau un curs vocational care spun eu conteaza la cv iar cand te angajezi intr-un anumit domeniu sa spunem catering, sa ai un curs in acest domeniu consider ca reprezinta un avantaj.Gresesc?

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tu stii cine-s TWIN, stii de ce li s-a luat dreptul de recrutare (oare cum l-or fi reobtinut?)
    Sper sa nu fii tu cel care sa ma ajute sa le dezvalui magariile si nimicnicia.
    Bafta!

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Care sunt acele noi(si noi de cand?) Immigration Laws care sa-i afecteze dintr-o data pe romani si bulgari? Cetatenii europeni sunt liberi sa calatoreasca, sa studieze in UK. Sau ne-au scos astia din EU si inca n-am aflat?

16 saptamani de munca full time si mai ales FREE, dar in baza a ce? a unui curs NVQ? sau astea 16 saptamani reprezinta cele 4 luni de dupa terminarea cursului? Sau e perioada de vacanta? Si in timpul celor 14 saptamani de curs de ce nu ti-ar putea oferi un job part time (20 de ore pe saptamana)?

Cred ca astfel de asistenta poti primi si de la Job Centre Plus, iar metodele de aplicare pentru yellow card (sac, ca tot in sarcina ta ramane - daca nu-l primesti e greseala ta) sunt doua: prin posta sau la Croydon. Iar NINO il obtii fluierand cu yellow cardul in buzunar.

Of course they mean students, right?

De ce nu apelezi tu la un colegiu public, ca mergi la sigur cu ele din punctul de vedere al UKBA.
    Apropo astia de la Twin au trecut de inspectia OFSTED in ultimul an? Sau ei nu stiu de asa ceva?

8. laur_m

laur_m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

in locul tau nu as apela la acest colegiu. Sunt cateva zeci de colegii de genul acesta care mereu au probleme cu Home Office deoarece nu au acreditari in regula si nu tin cursuri reale. Am trecut si eu printr-o experienta similara cu un alt colegiu din Londra (nu dau nume sa nu creez discutii infinite)si mi-a rebuit 3 ani (timp in care au fost suspendati de 2 ori si si-au schimbat numele) sa termin o amarata de diploma NVQ 2 care ar trebui sa dureze maxim un an. Sa nu mai spun ca evaluatorii acelui excelent colegiu abia reuseau sa se exprime intr-o engleza dezastruoasa si nu prea aveau habar ce trebuie sa faca. Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da e sa apelezi la un colegiu public unde esti sigur ca e treaba serioasa si platesti o suma mult mai mica pt curs, iar o data ce ai inceput cursul poti sa aplici pt yellow card si poti munci full time pe durata cursului. Daca ai pe cineva aici ar putea sa te ajute cu cazare pana te pui pe picioare. Sper ca am fost de folos, multa bafta

9. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc foarte mult pentru informatii(asta este oferta primita pe email de la ei, sa nu credeti ca le fac reclama) -nuuu- Deja iese din discutie pentru mine acest colegiu.Laur-M nu vad de ce nu ai posta numele colegiului unde ai avut probleme (vechiul si noul nume) ca sa stim si noi de ce sa ne ferim sa nu intampinam aceleasi probleme. Silverfern si Laur pomeneati ceva de colegii publice, imi puteti recomanda cateva, sau e aceeasi lista pe care o postase ALEX123..parca intr-un alt post.
    Multumesc

10. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am primit un raspuns de la Twinuk, nu stiu daca mai este cazul sa il postez dupa atatea feedback-uri negative la adresa lor, insa voi posta sper sa nu deranjeze pe nimeni multumesc.

Hi Gabriel,

That's not a problem. We would offer a placement within a hospitality setting, so for example a pub or hotel. This would be outside of London, and would be paid work. If you wanted us to arrange this for you, we would need you to start your English course in November, as there is no hotel work available before February as that is when the season starts.

Furthermore, the Part Time Job Search is a service that we have since withdrawn, I do apologise. However we will be able to to support you in applying for your Yellow card and NI number as we are on the UKBA list of sponsors.

Best,
    Jamie

Totusi referitor la intrebarile puse de mine raspunsul dat de ei nu a fost unul pe masura.

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Site-urile colegiilor publice au terminatia .ac.uk. Institutiile de invatamant, daca sunt pe lista DIUS sunt acceptate, in afara cazurilor in care lucratorii au suspiciunea ca acea institutie n-ar fi "genuine". De aceea ar fi bine sa fie ocolite colegiile astea cu prea multe semne de intrebare.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary

In privinta acestui "colegiu" cu 1 director, 5 manageri si vreo 8 evaluatori(daca mai pun doi directori ar putea juca fotbal 8 la 8), vad ca nu specifica nimic de vreo calificare vocationala(NVQ). Poate din cauza asta:

12. babis03

babis03 New Member

Trophy Points:
    0
    Hey dar de ce nu incerci sa primesti oferte si de la alte colegii sunt sigur ca ai primii diferite preturi, Din ce zona esti ?

Share This Page