24.5 C
London
Tuesday, June 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea NIN

Discussion in 'NINO' started by Bogdan1980, Oct 8, 2009.

1. Bogdan1980

Bogdan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,

Poate cineva sa ma ajute cu o informatie legata de modul de acordare al nin ?
    Am stabilit un interviu cu ei si mi-au trimis o scrisoare cu o lista de acte care ar trebui prezentata.
    Tot ce le duc vor fi pasaport, ID card, pt rezidenta dovada platii council tax pe adresa mea pt 3 luni, certificat nastere, permis conducere, work permit (blue).
    Inca imi caut de lucru deci n-am contract de munca inca si nici o scrisoare de la angajator. Pot sa imi refuze acordarea nin in aceste conditii ? Mai scriu ei ca ar trebui sa dovedesc ca imi caut de lucru ceea ce e destul de complicat.

Multumesc,

Bogdan

2. Apostoaei

Apostoaei New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Bogdan,
    Chiar acum 5 minute am sunat la cei care se ocupa de NINO si am facut o programare la interviu, doamna de acolo ne-a spus ca nu ne trebuie decat id card/pasaport si proof of address altceva nu ne mai trebuie si nu trebuie neaparat sa fii angajat. Poti sa lucrezi si fara NINO dar sunt multi care cer.
    Bafta

3. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Nu iti va refuza dreptul de a avea NINO pentru ca nu ai dovada ca vrei sa te angajezi sau scrisoare.

4. amobi

amobi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna..Am fost la interviul pt Nino ,acum cateva zile si am prezentat urmatoarele documente:pasaport si id,o scrisoare prin care se specifica ca locuiesc cu cineva si totodata am atasat si bank statmentul persoanei la care locuiesc,o scrisoare de la banca-dovada ca am un cont bancar,3 scrisori si 3 invoices care dovedesc ca ti-ai inceput activitatea de self-employed.Am fost intrebata daca am contabil,dar i-am raspuns ca nu inca.Interviul dureaza in medie 20min.
    trebuie sa completezi un formular si dupa cum ai norocul trebuie sa raspunzi si la niste intrebari....de ce ai venit in uk?unde locuiesti?cu ce te ocupi?bafta

5. fisshu

fisshu New Member

Trophy Points:
    0
    salutare si eu am incarcat sa obtin NINO si nu am reusit prima data am aplicat ca self-employed si m-au respins a 2oara am dus si scrisoare de la angajator si payslips-uri (fluturase cu salariu)si cei de la job center mi-au zis ca am nevoie de workpermit apoi m-am dus a 3oara tot ca self employed si iar m-au refuzat, luni avem sedinta la lucru cu noii patroni si m-i se va decide soarta in legatura cu jobul daca mai am job sau nu sper sa fie bine ,numa bine tuturor.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut

Ce inseamna ti "se va deschide soarta"?
    Ce statut ai tu in Uk-self-employed, nu?
    Angajatorii tai stiu asta? Adica lucrezi in regim de colaborare cu ei, iti platesti singur taxele? In caz contrar, esti ilegal si nu numai ca vei fi refuzat la NINo, dar e posibil sa trebuiasca sa platesti si 1000 lire amenda, iar angajatorii 5000 (daca nu s-o fi schimbat)

Incearca, deci, sa-ti clarifici situatia, ca nu este o gluma.
    -plasture-

7. fisshu

fisshu New Member

Trophy Points:
    0
    @rebecca_uk

ok problema e in felul urmator la inceput am aplicat pentru self-employed pentru a obtine NINO dupa cum am zis mai sus am aplicat pt NINO de 3 ori si degeaba (decide soarata in privinta job-ului am gresit mai sus)momentan lucrez la un patron de 4 luni si primesc in fiecare saptamana payslip cu salariul din care m-i se trag si taxe si unde am si un NINO provizoriu acum sincer nu stiu ce sa fac se poate ca angajatorul sa rezolve cu actele sau macar sa-mi spuneti cum se poate faca sa ma poata angaja care ar fi procedura sa-i pot spune patronului cum sa faca poate nici el nu stie.
    Multumesc anticipat si astept sfatul vostru
    Numa bine!

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    fisshu a scris:
    Pai ti-am spus mai inainte: ca self-employed nu primesti payslips, ci eliberezi tu facturi(invoces) in regim de colaborare. Ai obligatia sa platesti singur taxele la sfarsitul anului financiar.

Angajatorul tau poate aplica pt. work permit, dar trebuie sa demonstreze ca nu a gasit niciun britanic doritor de acel post. Pentru asta el trebuie sa publice jobul pentru o perioada si acesta sa poate fi accesat de oricine la Job Centre Plus.

O alta solutie ar fi sa te inscrii la un curs pentru a putea lucra angajat part-time.

Sau, si mai bine, daca esti casatorit sa aplici pt. blue card ca dependent de sotie, ceea ce-ti confera drept total de munca.

Bafta! -nu-stiu-

9. fisshu

fisshu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru sfaturi ramane de vazut ce se va intampla
    O Duminica placuta tuturor numa bine

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Am hotarat sa integrez povestea care urmeaza in cadrul acestui topic si va rog sa imi spuneti parerea voastra. Incorporeaza mai multe topic-uri, scuze dar aici cred ca e cel mai bine sa fie discutata. Va multumesc!

Un prieten are urmatoarea problema:

Munceste la o companie foarte decenta de multi ani. Aceasta companie nu a cerut nicioadata detalii apropo de permisul de munca. Persoana in cauza munceste practic fara permis de munca platind taxe absolut normal si totul e ok daca se poate spune asa.

In afara de asta, aceasta persoana este si student part-time la o universitate din cadrul University of London, de aproape 2 ani.

Problema:

Compania ii cere NIN number. Sigur ca platind taxe, exista un tax reference number, etc dar nu un NIN (in afara de cel temporar) pur si simplu pentru ca nu a aplicat niciodata.

In mod normal, fiind student, ar putea merge pur si simplu la job centre pentru un NIN insa ii este treama, pe buna dreptate, ca nu va putea sustine interviul corect si ca risca sa se expuna si sa expuna compania - pe extrasul bancar va fi foarte clar ca primeste bani lunar de acolo, probabil ca si din punctul de vedere al HMRC se va vedea ca lucreaza, etc.

Intrebarea esentiala este - cum ar putea (si daca ar putea) aceasta persoana in situatia de fata, sa obtina un NIN, lucru care ar rezolva problema cel putin pentru un timp, pana cand isi rezolva statutul odata pentru totdeauna.

Apreciez ajutorul vostru si astept impresii, sfaturi, etc.

Multumesc.

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    mrskull a scris:
    Dupa ultimele schimbari din octombrie (anul trecut, nu acum), nu se mai poate lucra cu NINo temporar din cauza ca NINo se acorda DOAR celor care au drept de munca in UK, sau celor care se califica pentru anumite beneficii ori pensii.

Nu conducerea firmei (firmelor) cere reglementarea, cerinta vine din partea HMRC/DWP si este transmisa mai departe de catre conducerea firmelor angajatilor.

Problema este destul de spinoasa in cazul acesta, greu de dat sfaturi -nu-stiu-

Posibile solutii:
    1. Obtine rapid NINo ca self employed, "uitand" ca lucreaza deja ca angajat. Astfel isi pastreaza jobul pentru o perioada.
    2. Obtine Yellow Card ca student si in aceasta baza solicita NINo ... asta dureaza ceva mai mult si in functie de cursuri poate avea restrictie la nr.de ore permise pt.munca.
    3. Varianta self, ca sa obtina NINo rapid si apoi un curs NVQ la o institutie aflata in lista celor acreditate a UKBA, in domeniul in care lucreaza si unde trebuie sa-si gaseasca singur de lucru (oferta de munca se va prezenta impreuna cu documentele de la colegiu pentru obtinerea Yellow Card).

As sugera si o convorbire (fara teama) cu dl. Bogdan Carpaveche Atasat la Ambasada Romaniei din Londra pentru sfaturi si ajutor.
    De asemenea il invitam pe prietenul tau sa ni se alature pe forum -asa-asa-

12. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de raspsuns.
    Toate variantele tale sunt cam imposibile pur si simplu pentru ca in momentul in care aplica, in orice situatie ar fi, ei vor intreba care sunt sursele ei de finantare, bank statements etc, cum spuneam in mesajul meu initial. Cat despre o convorbire cu atasatul ambasadei, parerea mea este ca e absolut inutil, nu as vrea sa par prea nihilist insa eu inumi am avut probleme mai demult si am intalnit din partea autoritilor romane cinism si dezinteres. -plans2-

13. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Presupun ca nu ai fi fost mai multumit daca sfaturile ar fi indicat intreruperea job-ului, [hide]pe de alta parte nu stiu ce ar putea fi postat public si sa nu fie puncte de vedere neortodoxe[[/hide] :D

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mr Skull, situatia s-a mai schimbat (cu Ambasada), dar asta nu vom sti pana nu incercam.

Citeste putin pe la Blue Card si vezi ca oamenii au fost destul de multumiti de cum s-au tratat problemele cu dl Bogdan Carpaveche.
    (Pana sa-l cunosc personal aveam aceeasi parere, dar apoi...nu stiu, incercarea moarte n-are...Ce poate sa se intample?)

Share This Page