17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Prietene, vad ca stii mai multe ca noi si parca n-as vrea sa te incurc. Ce nu inteleg eu, este cum dreaq poti sa pleci de la 400-700 de euroi pe seara si sa vii in saracia asta? Aud? -hipno-

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Taximetria de lux ... lumea buna din Europa ... 400-700 € pe seară ... ok ok șezi blând , nu doare și adormi imediat .

3. Anonymous

Anonymous Guest

Se poate sa fi facut, baieti. Acu depinde ce "servicii de lux" le presta clientilor de erau aia foarte satisfacuti si plateau bine (inainte)

4. lucianguresoae

lucianguresoae New Member

Trophy Points:
    0
    Am plecat de la 400-700 € pe seara pt ca s-au schimbat cateva legi ale tari respective si nu mai puteam face taximetrie.Am mentionat ca faceam taxi la negru...fara licenta.Iar in Anglia am venit pt xa se pot face bani si aici.

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Banuiesc ca dupa 1 ian 2014 , cand o sa intri in legalitate , o sa mergi inapoi la 400-700 pe seara , doar nu o sa fi prost sa stai la 100 pe seara aici . Sau a inceput sa-ti placa ?

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Dimineata o sa stea aici, face 3-4 sute, adica banii de buzunar si seara merge inapoi sa faca banii de investitii - 7-8 sute. Ce stiti voi?
    Rautacisme...

7. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Deci pe saptamana, nu ?

8. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-ma-uit- man esti super funny,de abia astept acum sa treaca astea citeva luni,sa ne explici cum ai trecut de la 2.5-3k la 4-5k,dar te rog fi mai explicit,ca din postul anterior nu s-a inteles nimic concret,in afara de ,cite usi/locuri au masinile,si lauda de sine.
    Deci,vrem date,cifre ,nume de companii,traseul de urmat,....etc -nu-ma-uit- -ras4-

9. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Da, da....Nu s a schimbat nimic in Spania doar ca li s a dus naibii economia. Si nu te mai lauda ca nimeni nu e impresionat. Unii baieti fac taximetrie in Londra de ani de zile si stiu ce merge si ce nu...

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da.

11. arfish

arfish New Member

Trophy Points:
    0

Sa nu imi spui ca are o relatie speciala cu george pt ca e sofer bun.
    Am auzit ca ii livreaza la george incepatori pentru muls.
    E normal sa primesca ceva in plus daca lucreaza la george pe doua fronturi.

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Asta așa , de sarbatori .

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am auzit ca si Microsoft face acelasi lucru, angajeaza oameni sa lucreze pentru ei!
    Incredibil!

Harfish, zi-ne ceva util, te rog io. Orice, dar util.

14. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Nu ştiu de ce se plânge lumea de George, eu am făcut bani la el. După ce am scăzut toate cheltuielile rămân cu 200 lire/săptămâna. Eu zic că este ok şi pentru începători chiar este ok la el.
    Am stat şi eu de vorbă cu el, nu are chiar o filozofie interesantă dar este un tip ok, cât timp este el sau fiul la dispecerat lucrurile merg grozav, când nu sunt ei acolo, atunci scârţie treaba. Controlării sunt de vină.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

15. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca fac publice IP-urile de pe topicul asta, se transforma in stand-up comedy.
    Si zi Harfish, asa umbla vorba pe la Bucuresti, ca Albea le da si locuri de munca la oameni, nu le face numai dosare. Suspect, io zic ca ar trebui sa fim atenti, sa-l dam pe mana autoritatilor.

Ma crucesc uneori de ce vad p'aici.

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    O fi facut banii astia din taximetrie dar nu dorim sa stim ce baieti veseli veseli cara in masina sau ce marfa.

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Arfish, pe bune acum, azi este prima zi de Paste si nu vreau sa intru in polemici cu tine. Am impresia ca tu iti doresti foarte tare sa devii sofer de taxi in Londra, insa nu iti poti permite din D-zeu stie ce motive.

Uite, daca vrei, eu iti ofer public ajutorul meu si te ajut sa iti indeplinesti dorinta. Daca lipsa banilor te impiedica sa-ti faci dosarul de licenta eu ma ofer sa te ajut fara nici un fel de pretentii sau conditii. Cauta-ma in privat sau pe skype si spune-mi ce te retine. Daca banii sunt problema, eu ma voi ocupa sa strang suma necesara tie in vederea obtinerii licentei de la mine si de la alti soferi pe care i-am ajutat eu. Daca fiecare ar da cate £10.00 (o suma absolut insignifianta) as strange bani suficienti inclusiv pentru inchirierea unei masini cu care sa incepi munca.

Daca nu doresti sa lucrezi in firma d-lui George (care iti garantez ca va face o donatie pentru tine), nu este nici o problema. Sunt convins ca se vor gasi destui colegi care sa-ti indrume primii pasi. Daca vrei, pot sa te ajut si cu o camera la mine acasa fara sa-ti cer chirie pentru o luna - doua pana reusesti sa te pui pe picioare.

Poate esti un tip mandru sau orgolios, de aceea te rog sa nu te grabesti sa-mi dai un raspuns nechibzuit. Gandeste-te o vreme, daca vrei. Nu doresc sa pun nici un fel de presiuni asupra ta si nici nu esti obligat sa raspunzi public ofertei mele. Cauta-ma in privat cand doresti si spune-mi ce ai hotarat. Iti garantez sub cuvant de onoare ca nu voi dezvalui nimanui adevarata ta identitate.

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Donez si eu £10 , doar sa il vad odata linistit , ca prea negru mi se pare ca este in cerul gurii .

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pentru cei interesati, taxa de procesare a dosarului si emitere a licentei a fost redusa de la £262.00 la £250.00. Nu ca ar fi mare lucru, dar e ceva.

20. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    E ceva.

Care marca de gps are harti mai bune momentan pentru Londra ? Si standalone si pt smartphone ....Garmin, Tomtom, Sygic, Navigon ?
    Am inteles ca in mijlocul Londrei, in the city, ar exista probleme cu semnalul gps, efectul ''urban canyon'...etc.. are cineva experiente cu antene externe active de gps ? Cica ar fi considerabil mai sensibile..aprox 28 dbi fata de vreo 4 dbi la o antena pasiva (externe/interna) la aparat de bord/smartphone.

Share This Page