17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Cred că la ios taie conexiunea de date în momentul când răspunzi la voce, acelaş lucru se întâmplă şi la android când semnalul de date este mai jos de 3G+

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

2. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca are vreo legatura cu OS-ul ci mai degraba cu telefonul eventual operatorul (pe la americani o parte din operatori au restrictionat 4G LTE si voice in acelasi timp, pana si-au pus reteaua pe picioare). Daca are antena separata pt date, wifi, gps si o alta antena pt voice de ce ti-ar taia restrictiona accesul?

3. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Nu ştiu dacă ai observat dar pt americani se fac modele diferite de telefoane.
    Cât despre ios sunt 90% sigur că taie datele când foloseşti vocea.

L.E. : la android ştiu sigur că taie datele dacă ai semnal slab şi foloseşti voce dar doar cât foloseşti, după, se activează.

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Raman la parerea ca te inseli, cel putin in cazul iPhone.
    L.E: Normal ca trebuie sa ai si semnal, daca esti pe GPRS posibil sa ai probleme, dar nu cred ca vorbim de trasee prin varful muntiilor, pardon dealurilor. Asta indiferent de telefon si de OS.

5. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Tu ai ajuns în londra? Este testată de tine chestia asta?
    Dacă nu ai ajuns sau nu este testată să întrebi ceilalţi useri sau intră pe topicuri de gsm. Londra este un oraş foarte ciudat, anglia în general are probleme cu orice reţea gsm.
    La fel şi cu datele, mobile sau pe cablu/fibră.
    România este a treia ţară din lume şi „cred“ că prima din europa de est la viteza internetului şi semnal gsm.
    Anglia nu este aşa, dacă intrebi pe cineva ce provider de gsm/date să-ţi iei primul lucru pe care ţi-l v-a spune este „depinde de zona în care stai şi pe unde umbli“.
    Ai fi surprins în câte zone din londra am avut semnal GPRS sau 3G.

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    In Londra nu am incercat, dar am incercat prin alte zone din UK si nu am avut probleme.
    "Test" facut acum, convorbire activa, Google maps merge fara probleme:

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai pierdut 1% din baterie în mai putin de 1 minut .

Ce telefon ai ?

8. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Am un iPhone 4 dar e irelevant minutul asta, pt ca poate in prima poza bateria era la 34.01% si in a 2-a poza poate era la 33.99%.
    Oricum 3G+maps iti papa bateria foarte repede,si daca il folosesti continuu 8-10h/zi trebuie sa-l incarci de cateva ori in perioada asta sau sa-l folosesti conectat la priza iar asta iti va distruge bateria destul de repde. Si asta nu mi se pare profitabil, mai ales daca ai un smartphone din cele mai rasarite...

9. gnr

gnr New Member

Trophy Points:
    0
    Asa baieti , interesante discutii.
    Albea a spus mai de mult despre Waze si am incercat-o si eu de cateva ori. Pot spune ca este super , foarte folositoare , mult peste orice sat-nav clasic , singura pb este ca se gandeste cam mult cand cauta rute.
    Am folosit Tomtom in primele 3 sapt de taximetrie , nu era unul ieftin , a costat vreo 160 cu live traffic ,bla bla bla. Parerea mea este ca ar trebui interzis , este periculos si de multe ori mai rau te incurca. In afara faptului ca in centru este useless....te pune sa o iei la dreapta sau stanga acolo unde este interzis. Noroc ca mereu ma uit si la semne , nu numai la sat-nav.
    Sincer sa fiu eu nu stiu ce poate fi mai bun decat Google Maps. Il folosesc de 8 luni si nu am avut niciodata pb. .
    Am mai spus cu ceva vreme in urma ca pt mine mai ales in oras este indispensabil.
    Tre sa il contrazic pe Babanu care spune ca nu iti da cea mai scurta ruta. Intotdeauna iti ofera 3 solutii , tu alegi. El iti da cea mai rapida , nu cea mai scurta , iar pt mine asta e cel mai important , sa termin job-ul sau sa ajung la job cat mai repede. Cea mai scurta ruta nu inseamna cea mai rapida. Eu mereu prefer cea mai rapida. Decat sa fac de ex 5 mile in 40 50 de min sau mai bine...prefer sa fac 2 - 3 in plus dar sa ajung mai repede. Facand 4-5 mile prin traffic ,pe la semafoare , etc arzi benzina inutil si iesi mai scump decat atunci cand mergi oarecum constant.
    Iti dau un ex . am un coleg cu masina diesel care plateste mai mult pe combustibil decat eu pe benzina intr-o sapt. El foloseste Tomtom , eu Google Maps.
    Sau alt exemplu....daca ai o cursa de prin W2 sa zicem pana la Gatwick...sat -nav-ul te trimite prin oras , ca este cea mai scurta...cca 30 de mile. Vei face pe putin o ora jumate daca esti norocos.
    Google Maps iti va arata ce cea mai buna ruta e A40 , M25....cca o ora , o ora si 10 min., dar care are cca 60 de mile. Eu mereu o aleg pe asta , castig timp , si consum in jur de 9 litri la 100 de km. In silul asta platesc cca 170-180 pe benzina la cca 800 - 900 de mile intr-o sapt , ceea ce mi se pare ok la o masina de 1800 de kg.
    Eu nu am avut niciodate pb cu Maps , mereu am gasit adresa fara pb si nimeni nu s-a plans ca am ramas blocat in traffic.
    Cat despre pierderea conexiunii daca suna tel...ma bufneste rasul. Poate depinde de tel folosit , dar eu nu am avut pb de genul asta pana acum , singurul loc unde se pierde e in tunel , dar pt cateva sec nu e pb. Poti folosi Maps in timp ce vb la tel , in timp ce navighezi pe net , in timp ce asculti muzica , etc , nu e nici un fel de pb.
    Oricum , asta cu ce sat-nav e mai bun ....ramane la aprecierea fiecaruia , fiecare are preferintele lui. Topul meu este urm : 1- Maps , 2- Waze.
    Tomtom nu exista pt mine , iar despre Garmin..nu am folosit , nu imi dau cu parerrea.
    Nu ai cum sa dai gres folosind una din cele 2...parerea mea. Harta A4 am deschis-o o data in 9 luni...mi se pare inutila , depasita.
    Bafta tuturor.

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    E bună şi harta , eu de obicei încerc să memorez numele străzilor principale pe unde trebuie să merg , e adevărat că nu folosesc harta de hârtie .
    Leyton - Wembley pentru mine este 112-406-4088 , cu navigatia am ratat intrarea pe 4088 ...

11. bogdan7d

bogdan7d New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am dat testul topogografic in kenton la o firma romaneasca kenton minicabs. Costa 35 lire si se ia usor.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

12. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Mai repet o dată, datele sunt tăiate dacă ai semnal mai jos de 3G. Chestiune testată cu un samsung s2, acum dacă al meu e mai slab sau eu ştiu mai ce, asta este.
    @gnr: pt mine este acelaş top, adică maps, waze şi tom tom.
    Întotdeauna am folosit o combinaţie de 2, niciodată una.
    Nu ştiu dacă ați avut clienţi să vă zică că ați ocolit din cauza sat-nav-ului.
    Oricum, câţi şoferi, atâtea păreri, până, la urmă fiecare foloseşte ce are şi cu se descurcă.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poate nu m-ati inteles. Harta pe hartie nu o folositi ca sa va duceti la job. O folositi din cand in cand ca sa vedeti pe unde ati fost la job si, eventual, sa cauti alternative pe unde ai fi putut evita probleme de trafic, etc. In plus, folosirea repetata a hartii duce inevitabil la memorarea ei, a numelor de strazi, etc.

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  15. hattrick30

hattrick30 New Member

Trophy Points:
    0
    Mic Update...
    Dupa doua luni... impresii despre chauffering la tristar.
    Munca e total diferita fata de minicab...alt program, alt gen de clienti, alti bani, alte ciubucuri, alt gen de colegi si tot asa..
    Muncesc split shift..fac minim doua joburi dimineata si minim doua dupamasa.
    Primul job de dimineata il primesc cu o zi inainte.
    Am lucrat pe doua masini pina acum, un volvo v70 si unul s80, ambele noi noute.
    Numarul total de joburi este in jur de 1000 pe zi...si majoritatea sunt din oras la aeroport sau invers.
    Am o singura zi libera pe saptamana...am ales marti pentru ca mi s-a parut ca e mai liniste. Banii sunt ok deocamdata... joburile sunt doar account...iau banii o data pe luna. Inca nu ma gandesc sa schimb firma dar dupa ce invat ce mai am de invatat sigur voi gasi alta mai buna.
    Am inceput minicab in decembrie si de atunci incerc sa acumulez cat mai multe informatii...la fiecare job invat cate ceva nou.
    Firma are in jur de 400 de soferi , suntem 7 romani, cativa bulgari si polonezi jumate englezi si restul negri :).
    Pe viitor o sa incerc sa schimb volvo pe un viano sau un s class si asta doar din cauza tipsurilor mai mari pe care le lasa araboii..minim 20 de reginute.
    Succes.

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Felicitari .

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    M-ai spart! Citesc cu sufletu' la gura ditai postarea si, cand colo, nu zici nimic de bani. Zi cat iti da, frate! Asta conteaza. Am un feeling care-mi spune ca nu faci bani mai multi decat fac eu la MEDIACARS. Asa-i?

Later edit: Romani la tristar sunteti mult mai multi de 7.

18. lucianguresoae

lucianguresoae New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva o firma unde se castiga Mai bine de 2500-3000 pe Luna.as fi interesat,Sau Daca stie cineva despre taximetria cu e class.multumesc mult!!@

19. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Am citit ce spune colegul despre chaufering si va pot spune ce am discutat cu un domn vara trecuta. Fiind voluntar la olimpiada, intr una din zile am parcat langa niste baieti arabi care faceau treaba asta. Intrucat toti aveam de asteptat, ne plictiseam si nu paream o posibila concurenta mi au zis ca lor le e bine: cei pe comision am inteles pe la 100 pe zi. Cei paye, mult mai bine dar n au vehiculat cifre. Cei pe comision mai mult aeropoarte, paye restul joburilor prin tara. Masinile e clasuri si audi a8.

20. hattrick30

hattrick30 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai in cele 3 luni petrecute la media cars am facut bani buni...daca te uiti la posturi anterioare am mentionat si sume...iar stiind in ce relatii esti cu george nu am cum sa fac mai multi bani decat tine...dar daca spui tu cat faci , spun si eu.
    Nu e vorba doar de bani, mai conteaza si felul in care muncesti...
    In urmatoarele zile colectivul de romani va creste cu 3-4 membri.
    Succes

Share This Page