0.3 C
London
Monday, November 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Citeste cu atentie instructiunile din pachetul de aplicare (ti-a dat link-ul colegul de mai sus). Iti sugerez sa dai un mail la PCO in care sa spui ca esti deja licentiat in alt oras. S-ar putea sa fii scutit de unele acte (ex: CRB).

2. melsor

melsor New Member

Trophy Points:
    0
    Am downlodat TPH/205,si pachetul (PHV/203, TPH/204 sau medicalul cum e cunoscut ) .
    Voi tine cont de parerea si indrumarea "tatalui acestui topic" iar in cursul zilei de maine voi trimite un mail catre PCO .
    Am uitat sa mentionez ca am urmarit si cursul pt NVQ level 2 for taxi & private hire, doar ca exista o problema , sau vesnica problema a celor ce se ocupa cu actele , mi-au gresit numele (ar fi trebuit sa am acea diploma cam in perioada Craciunului, insa nu am primit-o nici macar acum).Banuiesc ca domnul Albea stie despre ce e vorba.Daca as vrea ca in toamna sa incep a munci in Londra (sept. oct) ar fi vreo problema daca as face medicalul zilele urmatoare, exista o perioada de valabilitate a actelor ?
    Multumesc pt indrumari !

3. melsor

melsor New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze pt greseala in graba la scris.."am urmat" cursul NVQ level 2.
    Am trimis vineri in timpul zilei mail catre PCO, acum astept raspuns in legatura cu nelamurirea legat de CRB, dar banuiesc ca cel mai simplu ar fi obtinerea lui online.
    avramrad am primit, citit, si raspuns dar banuiesc ca din moment ce nu am nr minim de postari (5) nu cred ca ai primit nimic.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu ziceam sa intrebi la PCO ce anume ai nevoie. Daca te uiti atent, si in aplicatia PHV 203 exista o rubrica in care trebuie sa precizezi daca ai mai fost licentiat vreodata si de catre cine, tocmai in scopul simplificarii procedurii. NVQ lvl 2 nu ajuta la nimic (cu siguranta).

Pe de alta parte, fii atent la "sfaturile" pe care le primesti in privat. Nu vad ce motive ar avea unii care pot ajuta sa nu o faca in public, aici pe topic. Asta e menirea unui forum public, nu de chat privat.

5. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    nu i-am dat nici un sfat lui melsor,doar i-am pus o intrebare mai off-topic,stai relax,melsor poate confirma acest lucru,o zibuna si spor la bani!!

6. melsor

melsor New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa va certati din cauza mea, va rog...discutia in privat a fost legata de viata dintr-un orasel mai linistit.
    Cat despre PCO, mi-au dat raspunsul azi :
    "I am writing in response to your enquiry sent on 22/03/13 in relation to applying for a Private Hire Licence

I can confirm that although you are licensed as a Private Hire driver in your town, in order to work in London you would have to have a London Private Hire licence. In order to obtain this, you would be required to complete the whole application process.

The current CRB Disclosure you hold would not be valid, therefore you would have to complete a new CRB application with TMG.

In order for us to complete an application, you would be required to submit your passport with relevant visas or a residence permit. Without this, you would not be granted a licence."

Deci din acest mail se poate intelege pt oricine vrea sa faca mutarea dintr-un orasel de provincie trebuie sa-si faca dosarul complet ca si cum nu ar fi avut licenta(cazul meu).

7. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Ms!
    Am cautat toate ofertele din magazinele de profil si GO LIVE 820 sau 825 ar fi cel mai bun raport pret-calitate pentru activitatea noastra

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    un site f bun este http://www.satnav-discounts.co.uk, care arata preturile de pe la principalii furnizori, actualizate relativ rapid.

nu ma pricep la tomtom, fiind un utilizator de garmin. iar in aceasta perioada sunt niste reduceri destul de importante la garmin pe amazon.
    modelele LMT (cu trafic si harti incluse FREE) pleaca de la £89.99 http://www.satnav-discounts.co.uk/tomto ... ector.htm# si ajung pana la varful de gama 3590LMT £195.00 http://www.satnav-discounts.co.uk/tomto ... htm#prices

o chestie care mi-a placut mult e la modelele cu bluetooth (gen 2495LMT / 2595LMT / 3590LMT, cifra 9 din denumire indicand acest lucru) e posibilitatea de a instala o aplicatie pe android care trimite adresa direct la satnav. mai face si alte chestii, dar asta mi-a placut mult.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu e vorba de cearta. E vorba ca topicul acesta a fost denaturat de cativa pitici galagiosi. Invidia pe reusita altora si frustrarea pentru nereusita proprie ii face pe maidanezi sa creada ca daca latra sunt dobermani.

Mutarea in Londra este cea mai inteleapta mutare pe care o poti face. Aici ai posibilitatea unica de a promova. Oriunde altundeva, incepi ca sofer de minicab si tot asta vei fi si cand iesi la pensie. Admit ca nu te pricopsesti dupa primele saptamani de lucru. Inceputul este foarte greu si, probabil, dezamagitor. Trebuie sa ai puterea si vointa sa depasesti acest prag, bariera care ii opreste pe multi neputinciosi. Aici se poriveste zicala aceea care spune ca barierele sunt pentru boi, sobolanii se strecoara pe dedesupt iar leii sar peste ele.

Iti faci "stagiul" de rigoare de cateva saptamani sau luni, dupa care incepi sa urci. Daca ai oarece aplecare catre munca asta, in maximum un an trebuie sa fii capabil sa treci testul la firmele cu oarece prestigiu, gen Green Tomato, EcoIgo, West One, Brunel, Climate cars. Mai tarziu puteti incerca la Addison Lee, Tristar, etc.

Asta inseamna private hire in Londra. Cine crede ca nu face fata sa plece la "Poplaca" unde e quiet si cursele alterneaza cu pick-up-uri de la TESCO, gara, sau spitalul local din zori si pana noaptea. Fac aici o paranteza, de curand am aflat ca prin provincie exista office-uri de minicab care se inchid la ora 23.00(!?).

Cireasa de pe tort - la care, recunosc, aspir si eu - pot fi firmele de chauffering, unde se intra numai cu recomandare personala, unde colegul si prietenul meu Titi nu a reusit de cateva luni sa scada sub 1500 pe saptamana. Asa ca luati aminte cu totii la piticii galagiosi si la oamenii mari cu experienta.

10. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    Da,topicul s-a denaturat cind au inceput unii useri sa il intrebe pe domnul albea,un guru veritabil al taximetriei in Londra,unele intrebari,pe care domnia sa le-a gasit incomode si rautacioase.stai relax dobermanule,presupune si trage concluzii linistit ,doar esti "taticul" si parintele acestui topic.

11. macovei75

macovei75 New Member

Trophy Points:
    0
    Sa faca si cei ce l au contestat pe Dl. Albea, cel putin cat a facut Dl. Albea pentru acei romani carora le a dat informatii pretioase si un job pe care e cu atit mai greu de obtinut. Poate se gaseste cineva (din contestatari) sa deschida un topic din care sa se poata inspira citiva zeci de romani si sa obtina un job. Felicitari D le Albea pentru topic.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tu esti ultima persoana care ar trebui sa-ti dai cu parerea aici. Cum era si firesc, te-am identificat destul de usor. Faci parte din categoria "Vai, ce greu este in Londra!". Despre ce intrebari incomode vorbesti, numai tu stii. Eu nu am fost incomodat niciodata. Eventual am fost iritat de zgomote, atat. Cu "guru veritabil" mi-ai inchis gura. Unde ai dreptate, ai dreptate! -ras2-

13. crowy

crowy New Member

Trophy Points:
    0

Daca cei care contesta, ar ajuta si ei la randul lor macar jumatate din cati a ajutat Dl ALBEA, as intelege sa deschida gura dar......
    Tot respectul pentru acest om care de cele mai multe ori isi lasa treburile lui pentru a ajuta pe cei care, cand ajung aici nu stiu nici macar sa treaca strada, nu mai spun sa mearga la dvla sau alte lucruri.

Respect Dl. ALBEA! Si daca mai aveti puterea si rabdarea...ajutati in continuare si nu luati in seama toti maidanezii care au venit aici cu gandul ca oasele cresc in copaci..... Gura lumii nu o inchide nici pamantul!

14. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    Si ma rog de ce sunt ultima persoana care tre sa imi dau cu parerea?numai cei care gindesc ca tine pot posta pe forum?:)memoria nu are rost sa ti-o improspatez ca de la tura de noapte oricum se topeste,incet da sigur,si ma mir cum de nu esti psiholog daca te pricepi asa bine sa identifici personalitati si oameni.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu esti tu acela care te plangi ca este prea greu in Londra si ai vrea sa pleci intr-un orasel mai mic? Ma insel eu? Nu cred.

16. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    Oh man,eu nu inteleg de ce te-ai agitat ca un pepsi fara dop cind ai vazut ca i-am scris un mesaj pe privat lui Melsor?:)si ai inceput tirada aceea cu maidanezi si dobermani,foarte hilar,daca erai la tv probabil il depaseai ca rating pe becali ,meciul nationalei.....etc.,chiar ai crezut ca o sa imi irosesc energia scriindu-le noilor useri(sau vechi) "ba vedeti ca albea..asa si pe dincolo...",chiar nu te inteleg,cumva crezi ca esti asa important? Crezi ca citesc forumul asta pt ca esti tu "trusted member"(big f...king bullshit in my opinion),pina la urma esti doar.un sofer de minicab,nothing special,nu e rocket science,e un job,cu timpul te obisnuiesti cu el si devine mai usor,dar nu cresti,nu te dezvolti,nu e o cariera,o meserie,singura motivatie e banul cash pe care il faci ,cu o investitie minima,financiara(costurile cu licenta),intelectuala zero,nu mergi la scoala ,nu inveti,nu dai examene,totul se face din mers in momentul in care ai iesit pe strada la lucru,la inceput practic doar conduci retul il face tom tomul,poti trai decent din minicabing ,nu contest acest lucru.si totusi pina la urma de ce te agiti?:):)probabil e modul tau de a refula dupa 16 ore de munca,sau poate asa te deconectezi de la cotidian si intri in rolul de "tatic","sfatuitor" si "salvator"al comunitatii rominesti DIN LONDRA,doar LONDRA si numai LONDRA!noapte buna tuturor..

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pentru cei de acasă , care caută disperaţi să iasă din foame , topicul lui albea , reprezintă o speranţă , un far călăuzitor , acel ceva care te face să spui ,,Uite mă , o soluţie de a lucra în străinătate şi este şi legal pe deasupra ,,

Probabil că şi pentru tine , avramrad , a fost exact acelaşi lucru .
    Dar nu-i aşa , acuma esti cu burta plină , ai acte , lucrezi şi dintr-o dată ti-au dispărut ridurile făcute de foame şi nu mai vezi absolut nimic interesant în acest topic .

Şi tot ce a facut albea , ţi se pare o bagatelă , nici o mare filozofie , un lucru firesc , pe care după cate se vede , nimeni nu îl face , decat el .

18. avramrad

avramrad New Member

Trophy Points:
    0
    unde dai si unde crapa!!:):),topicul asta e super ciudat,daca nu esti de acord cu albea si nu il preaslavesti,esti naspa :):)

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @avramd - daca asa simti, de ce nu scrii pe alt topic? Fiecare isi poate exprima parerea liber. Daca simti ca topicul asta e al lui Albea, fa-ti topicul tau.

20. cris10

cris10 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Poate sa-mi spuna cineva, cu aproximatie,cam cat dureaza pana cand vine licenta dupa ce se primeste confirmarea de plata si nr. de referinta ?
    Am deja 3 saptamani de cand am primit nr. de referinta.

Share This Page