5.9 C
City of London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Am inteles! Ms mult de pareri! Daca mai am intrebari voi reveni.

2. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Am revenit cu o intrebare, unde se poate plati taxa pt CRB?

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    La posta, cand faci verificarea documentelor.

4. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Dupa ce am platit CRB mai trebuie sa fac ceva? Sau doar trebuie sa astept sa imi vina acasa? Am platit si taxa de 250£, pot sa fac programarea pt topografic?

5. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
  6. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Azi am primit CRB-DBS ce trebuie sa fac mai departe? Trebuie sa merg cu el la posta sa il trimit la Tfl?

7. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Chiar nu mai este nimeni aici sa ma ajute si pe mine?

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cu ce? Nu se intelege nimic. Zici ca ai platit taxa la TFL, deci ai aplicat. Acum spui ca ai facut cazierul si nu stii ce sa faci cu el. In conditii normale, mai intai faci cazierul si dupa aia aplicatia. Eu nu inteleg.

9. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Da, am prima data am fost la posta am plati taxa pt cazier plus verificarea documentelor, dupa care am platit taxa pt tfl, iar saptamana trecuta mia sosit cazierul acasa, mai departe nu stiu ce trebuie sa fac, trebuie sa imi vina ceva acasa de la tfl? Ce fac cu cazierul? Ramane la mine?

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Toate astea le-ai spus deja. O aplicatie pentru licenta sa face in 2 feluri: online sau prin posta. Tot ce este de facut este explicat cu lux de amanunte pe site la TfL.Tu pe cere varianta mergi?

Daca aplici prin posta, pui aplicatia impreuna cu celelate documente in plicul autoadresat pe care presupun ca il ai deja si il duci la posta.

Daca aplici online este mult mai simplu. Iti scanezi toate actele si faci upload pentru fiecare dintre ele asa cum iti cere site-ul.

In ambele variante, plata pentru licenta se face la primirea aplicatiei, adica prin indicarea datelor de pe card la aplicatia prin posta, sau, plata online la varianta de aplicare online.

Tu spui ca ai platit deja, chiar inainte de a primi cazierul. Cum ai reusit asta, numai tu poti sa stii. Deduc ca ar mai fi si alte variante de aplicare, pe care eu si altii de pe aici nu le cunoastem si, pe cale de consecinta, nu suntem in masura sa-ti oferim ajutorul de care ai nevoie.

11. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Ok ,am sa povestesc toata povestea ca sa iti dai seama.
    Am fost la o companie care se ocupa cu asa ceva, am dus toate documentele, dupa care au facut xerox, am facut training pentru topografic, dupa care ei miau dat o hartie cu ceva cod de bare cu numele meu si mai multe detalii scris pe ea si mi-au zis sa merg la posta sa platesc cazierul, dupa care taxa pt TFL am platito online, mentionez ca am primit prin email 2 email-uri, 1 era pt tfl si unu pt cazier. Prima data am platit cazierul la posta pt ca asa mau sfatuit ei, si pe urma taxa pt tfl, si acum am ramas in asteptare.. pentru ca nu stiu ce urmeaza, nu pot sa merg din nou la companie ca lucrez si asta ar insemna sa imi iau o zi libera si la tel nu imi rasp, asa ca singura solutie mi-a ramas sa intreb pe alti care stiu etapele.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca ai platit online inseamna ca ai aplicat online. Curios este ca tu nu stii lucrul acesta. TfL te va contacta in scris sau la telefon ca sa te cheme la testul topografic.

Spui ca ai primit 2 mailuri, din care "1 era pt tfl". De la cine ai primit acest mail?

13. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
  14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu am impresia ca cineva isi bate joc de tine. Ala e un mail de la neica nimeni. Tu ai aruncat cu banii pe fereastra. Pai daca apelezi la un intermediar, ala trebuie sa se ocupe de aplicatia ta cap-coada. Intuitia imi spune ca tu nu ai platit licenta la TfL banii ci la intermediar.

Pai daca il platesti, el trebuie sa stie ce si cum, nu sa umbli tu pe forumuri sa cauti ajutor. Pe forum nu stie nimeni ce ai facut tu. Ar fi trebuit sa intrebi de ajutor mai intai pe forum, ca sa nu mai dai bani aiurea.

Si mai am un feeling ca tie ti-s-a explicat ce si cum si nu ai inteles si acum ne intrebi pe noi. Poate nu stii inca ca trebuie sa dai si un test de limba engleza, ai grija.

15. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Da mi s-a explicat, dar nu toate etapele si nu detailat... nu iti face griji ,am platit unde trebuie. Daca vrei sa imi raspunzi la intrebari bine daca nu asta e, pana acum ai facut morala!

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Stai linistit, departe de mine gandul de a imi face griji pentru tine. Fa-ti tu griji pentru tine, pentru ca nu stii ce sa faci cu cazierul, pana te prinzi tu, probabil ca expira si trebuie sa faci altul. Fara el dosarul nici nu se ia in discutie.. Dar ce spun eu "dosar", ca te bag in ceata si mai rau. Succes oricum!

Later edit: Cazierul impreuna cu formularele 203, 204 (completate), copii dupa permis si pasaport, fotografie se pun toate intr-un plic care ti-a venit in pachetul de aplicare si se trimit la TfL. Daca ai mai putin de 3 ani in UK trebuie si formularul 205 cu cazierul din RO tradus, apostilat si certificat de Consulat. Asta daca aplici prin posta. Daca aplici online toate documentele trebuiesc scanate si upload-ate unde ti se cere. La firma de intermediere pe care ai gasit-o tu poti sa dai un telefon sau email daca nu ai timp sa te duci pana acolo sa te interesezi de soarta ta.

17. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    Am sunat la tfl si i-am intrebat, le-am dat nr de referinta care l-am primit in momentul in care am efectuat plata online, au zis ca totul este ok, nu lipseste nimic, pana si cazierul l-au primit online de la Gbd. Asa ca Domnule Albea nu sunteti foarte bine informat, doar un lucru nu am inteles, si anume, trebuie sa primesc acasa ceva pt topografic? Tocmai ce am primit mail de la tfl care imi confirma cererea.

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Baiete, tu ai carente mari in materie de comunicare. Tu esti cel suparat ca nu te ajuta nimeni. TU esti cel care a venit aici sa te smiorcai ca ai primit cazierul si nu stii ce sa faci cu el.

Acum vii si spui ca ai si numar de referinta de la TfL (niciodata nu mentionat acest "amanunt" esential) si imi spui mie ca nu sunt informat, de parca eu as fi un medium, sa ghicesc ce ai facut tu pana acum. Pot sa-ti spun totusi, ca neinformat ce sunt, ca cei de la TfL te vor contacta la telefon sau email pentru testul topografic, dar asta numai in cazul in care tot dosarul este ok. Daca treci si testul topo iti vor elibera licenta, dar sub rezerva depunerii certificatului de la testul de limba engleza pana la data de 30.09.2017. Asa ca, dupa cum spuneam, succes in continuare.

Citeste acest mail si vei afla ce urmeaza.

Last edited: Jun 8, 2017
  19. Bogdanbbb

Bogdanbbb New Member

Trophy Points:
    1
    In cazul in care toate sunt ok, Ai idee cam cat timp dureaza pana ma vor contacta?

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    2-3 saptamani.

Share This Page