23.8 C
London
Saturday, August 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. buzzzer

buzzzer New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, sa înțeleg ca nu mai sunt șanse de aplicare pentru cei care sunt încă în România?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu am spus asta. Am spus numai ca se pregatesc iar de schimbari, dar nu se stie (inca) de cand si in ce forma vor fi acestea. Ideea este ca se doreste ingreunarea conditiilor de aplicare, si nu usurarea lor.

3. rionelus

rionelus New Member

Trophy Points:
    0
    Pai din moment ce "deja nu se mai trimit pachete de aplicare" nu asta inseamna, ca s-a inchis poarta si ca nu se mai poate aplica?

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Deja sesizez o urma de ostilitate, dar o pun pe seama ignorantei. Poate or mai fi unii care si l-au comandat mai demult sau altii, care au fost baieti destepti, au salvat formularele de pe vremea cand se luau de pe net.

5. rionelus

rionelus New Member

Trophy Points:
    0
    Wrong impression! Cred ca orice cititor al acestui forum care are vreo intentie ar vrea sa stie clar daca e alba sau neagra, daca sa mai traga sperante sau sa-si ia gandul. Tot ce asteptam era doar o confirmare clara: da sau ba, nici o alta intentie. Din cate reiese, situatia indica cea de-a doua varianta (in afara putinelor eventuale exceptii pe care le-ati mentionat). Daca e asa, sad. Sa speram totusi ca se va redeschide robinetul...

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu zic ca nu trebuie dramatizat (inca). Singura chestie este ca nu se mai trimit pachete de aplicare daca le ceri online. Daca le ceri la telefon nu stiu ce se intampla, ca nu am incercat. Vad ca la aplicatiile recente pe care le-am facut pe formulare vechi se lucreaza. TfL trage banii din cont imediat ce primeste plicul cu aplicatia. Deci... inca e bine. Cu toate ca sunt optimist din fire cred ca trebuie subliniat cuvantul "inca".

7. Alex_dumi

Alex_dumi New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, stiu ca sunt "boboc" pe aici..dar am si eu o curiozitate..câți dintre voi stiu cat costa pe bune licența de taxi???? Si ce pași am de urmat. Mulțam fain.

8. Alex_dumi

Alex_dumi New Member

Trophy Points:
    0
    P.S întreb cat costa licența pt ca am auzit de sume diferite si nu stiu pe care ar trebui sa o iau de buna...ca orice om trebuie sa imi fac si eu socotelile înainte.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Fees
    Application fee £250
    CRB online application
    £56.85
    CRB paper application
    £58.85
    Post Office Check and Send
    £7.15
    Medical Payable to your GP who can advise you of the cost

La acestea trebuie sa mai adaugi pretul pe care il platesti la GP. GP-ul poate sa-ti ceara si un examen oftalmologic, care costa si acela vreo 40-50 de lire. In plus, cazierul de Romania poate sa implice un drum pana in Romania, daca nu te descurci altfel. Fa si tu socoteala si vezi cat iese.

10. Alex_dumi

Alex_dumi New Member

Trophy Points:
    0
    Mulțam mult. Adunate la prima vedere nu ar depăși 500£...rezonabil zic eu...având in vedere ca am auzit undeva între 500-750£..dar acum mai depinde si de gradul de nesimțire al omului intermediar:)). La firma unde inca lucrez avem de facut din 6-6 luni un examen medical mai amplu(sânge,plămâni,ochi,urechi...) pe care l-am trecut cu brio in luna mai. Poate sa înlocuiască vizita la GP? Precizez ca am toate hârtiile doveditoare acestui examen medical. Exista vreo firma in Londra care se ocupa cu intermedierea licenței de taxi?(de preferat din Londra pt ca despre cele din Romanica noastra am auzit mai multe vorbe de "bine"). Stima

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ca sa fiu franc (ca si eu sunt un "intermediar" de licente): gradul de nesimtire al intermediarului este direct proportional cu gradul de ignoranta al celui care apeleaza la el. Adica, cum ar veni, tu degeba stii ca o licenta costa 650 de lire daca nu stii cum sa o faci.

Atunci apelezi la un intermediar care alearga el pentru tine si iti face si licenta si te baga si la munca - deh! el fiind in domeniu, ar avea toate relatiile necesare. Dupa aia ti-ar face si un ABC in meseria asta, ca tu zici ca stii ce si cum, dar in realitate nu stii nimc. Toti aveti in cap numai UBER, dar nu stiti ca la anul pe vremea asta UBER va fi istorie.

Eu fac licente pentru oameni din Romania cu 1300 de lire. Imi trebuie maxim 2 zile sa intocmesc un dosar complet FARA ca aplicantul sa vina in UK pentru asta. Cand ii iese licenta el se urca in avion si a doua zi dupa aterizare incepe munca.

Prin urmare, "intermediarul" in nesimtirea lui iti pune iti pune painea si cutitul in mana intr-o bransa in care nu trebuie sa mai sapi transee, ci sa te imbraci frumos la costum si cravata, sa te urci intr-o masina frumoasa si curata in care depui o munca extrem de lejera dupa un program pe care ti-l faci singur si il modifici cand vrei tu. Oare se merita sa il platesti/

P.S. Actele alea medicale nu au nici o valoare pentru medical, singurul care are competente sa semneze acolo este GP-ul tau. Dar... cine stie... poate are "intermediarul" o solutie si pentru asta, insa intermediarul (in nesimtirea lui) o sa-ti ceara comision si pentru asta. -da-da-

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu cred ca UBER o sa dispara , dimpotriva o sa acapareze din ce in ce mai multe domenii ...au inceput deja cu ambarcatiuni in Turcia si se apuca si de colete .

UBER pentru mine inseamna eliminarea intermediarului .

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Din contra, Uber e pe cale sa devina un intermediar universal. La inceput, ca la orice inceput, erau lapte si miere, acum au ridicat stacheta comisionului la 25 si 28%. Una la mana.

A doua: intermediari au fost de la Adam si Eva (poate si mai inainte) si vor fi pana la sfarsitul timpului. Tu nu te duci sa-ti iei zarzavaturi din Spania si Turcia, ca nu poti. Si nici nu treci pe la balta sa prinzi un peste ca sa ai ce manca cand iesi de la munca. Ti le aduce Tesco pe toate. Altfel o sa mergem toti duminca la boot sale ca sa avem ce le pune la copii pe masa. Ai dreaqului intermediari...

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Da ai dreptate Catalin , intermediarul fizic poate era mai corect .

UBER mi se pare mai bun pentru soferi decat sistemul cu dispecerat , comisioanele nu stiu daca sunt OK dar mi se pare ca este singura directie in care se poate merge in acest domeniu .

Ceva asemanator vad ca ia amploare si la alte firme :

http://techcrunch.com/2015/06/16/amazon ... f4xg6:8NEt

15. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Dute la munca Albea si nu mai prostii romanii pe aici !!!

- Cazier romanesc nu ti cere nici unde pe situ Tfl nici daca esti rezident sau abia ajuns in Uk
    - Testu la GB include si examenu oftamologic in aceasi bani

- Ma intreb cand a avut Uber de cand exista 28% comision -nuuu-

Nu faci decat sa bagi oamenii in ceata aiurea fara nici un motiv

16. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Salutare la toata lumea!
    Vad ca in 20 de luni cat nu am mai fost pe aici, relatia de amicitie si respect intre Claudiu si Albea(Catalin) e la fel de puternica
    Dute la munca Albea si nu mai prostii romanii pe aici !!!

- Cazier romanesc nu ti cere nici unde pe situ Tfl nici daca esti rezident sau abia ajuns in Uk
    - Testu la GB include si examenu oftamologic in aceasi bani

- Ma intreb cand a avut Uber de cand exista 28% comision -nuuu-

Nu faci decat sa bagi oamenii in ceata aiurea fara nici un motiv[/quote]

Sa sti ca eu am avut doi baieti care au primit aplicatia inapoi , a trebuit sa mearga si la oftalmolog. Unul a platit chiar 80£ la oftalmolog. Iar cazierul din Ro e bine sa il ai, tradus si legalizat, in cazul in care nu poti dovedi ultimii ani aici. Adevarat ca nu stiu daca fara el POTI avea probleme(la toate aplicatiile am trimis si cazierul romanesc)

@Albea
    Mai costa si schimbarea permisului
    Presschimbarea permisului, testul topo,etc...

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Claudiu, ca de obicei, esti complet pe din-afara. Esti de atatia ani si habar n-ai de nimic in jurul tau... Acum pe bune... Chiar nu stii ca trebuie cazierul de RO/// Sau nu cunosti nici un sofer de la Uber sa-l intrebi ce si cum... Mai mare rusinea!

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Dane , oricum o socotești ce face Claudiu se numește hărțuire și asta de ani de zile . Nu ar trebuii să faci ceva cu această situație ?

19. Alex_dumi

Alex_dumi New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, zilele trecute am întrebat pe acest forum cat costa pe bune o licenta de taxi pentru Londra...in același timp am dat putin din coate si câteva telefoane ca sa aflu si ce zic niște băieți(prieteni sau cunoscuți de-ai mei) care practica meseria aceasta. -ras2- Ce e cel mai amuzant e ca toti m-au prevenit de acest albea, pe nume Drăguț Catalin -nu-ma-uit- ...ca e săritor..ca vb frumos..ca vrea sa te ajute...cand de fapt e intermediarul cel mai îmbârligător ..cu cele mai nesimțite comisioane...
    Toti mi-au confirmat ca licenta nu ajunge la 500£ cu tot cu permisul schimbat. Recunosc faptul ca de doi ani de cand locuiesc in Londra nu am fost interesat pana acum cu ce se mănâncă meseria de taximetrist si tocmai pentru asta am vrut mai multe detalii.. Zis si facut..cu cine am vorbit toti același sfat il aveau : știi sa scrii, sa citești si sa vb engleză ? Fa-ți-o singur!!!!! -ras2-
    Cum poti sa spui ca degeaba stiu cat costa(650£...cand nu e mai mult de 500!!!) ca oricum nu stiu sa o fac si ca mai bine iti dau tie 1300£ (WOOOOWW!!!) . Ca trebuie sa alergi???????? Cat de mincinos poti fi omule??? Nu ai altceva de facut decât sa faci cereri online laTFL pentru formularele de aplicație si sa astepti să-ți vina prin posta. Apoi doctorul si testul topograf( am găsit romanasi care il fac cu 50£).
    Si uite asa m-am apucat să-mi fac singur licenta decât sa apelez la vreun geniu d-asta..."ca ca tine" nu-i niciunul albea..
    Asa cu scria si Caludiu mai sus......DU-TE LA MUNCA!!!! Lasa găinăriile astea ieftine!!!! Esti mai penal decât Moș Crăciun -ras2- -ras2-

PS: toată stima pentru admin daca lasa postarea asa cum e!!! Sunt doar mulțumit ca nu am apucat sa fiu fraierit de o hahalera a României!
    Albea... nimeni nu a venit la munca in UK pentru ca il dădeau banii afara din casa in Romania !!!

20. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aalex_dumi - Eu iti las postarea, nu e problema, doar ca ar fi bine sa stie lumea ca locuiesti de doi ani in Londra, dar ne scrii din Romania. Daca ma'ntelegi. Apoi, nu stiu ce atata patos cu Albea, cand ti-a spus ca te costa 500 daca iti faci singur si tu fix asta faci.

De fapt, daca ma gandesc bine, n-am sters nicio postare anti-Albea. Si toti pprietenii aia ai tai care stiu de Albea sau care au apelat la el, aici l-au gasit. Stiu toti foarte bine ca pot scrie orice despre el. Numai ca nu scriu. De fapt scrie, marianfim, dar nu-l vad asa de afectat de situatie.

Cat despre Claudiu, ce sa zic, nu cred ca il deranjeaza atat de tare pe Albea. Claudiu zice de doi ani tot felul, cel mai probabil ar trebui sa apeleze lumea si la el pentru licente, sa afle cat costa la el. Poate e chiar gratis.

Si dac ama gandesc mai bine, Claudiu chiar ii face o favoare lui Albea, ii da ocazia de fiecare data sa arate ca e mai meticulos, mai organizat si ca stie ce vorbeste. Cel putin asa se vede din afara.

Share This Page