24.3 C
London
Thursday, May 25, 2017
£1 = 5.26RON / €1.16 / $1.30

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Obtinerea licentei de TAXI (private hire) presupune indeplinirea unor conditii minime de varsta si experienta in conducere, trecerea unui examen medical si al unui test sumar de cunostinte topogrrafice. Toate informatiile referitoare la procesul de aplicare si acordare a licentei Privat Hire Driver le puteti gasi pe site-ul oficial al Transport for London (TfL)
    http://www.tfl.gov.uk/

Sintetizand pe scurt, procesul de aplicare presupune urmatorii pasi:

1. Solcitarea pachetului de aplicare
    2. Obtinerea counterpartului permisului de conducere de la DVLA
    3. Efectuarea examenului medical
    4. Testul topografic

Detaliind putin fiecare etapa se retin urmatoarele:

1. Solcitarea pachetului de aplicare se face foarte simplu direct pe site-ul TfL. Pachetul de aplicare va cuprinde formularul de aplicare, formularul medical, formularul pentru cazierul britanic (cei ce au mai putin de 3 ani in UK vor avea nevoie si de cazierul romanesc tradus si legalizat), detalii despre plata taxei de £298 pentru licenta si un plic auto adresat TfL in care trebuiesc introduse toate formularele dupa completare si copiile actelor de identitate ale solicitantului. Trebuie retinut ca pachetul de aplicare va fi trimis imediat prin posta la adresa indicata de dvs in Londra, cu unele rezerve in restul UK si niciodata in Romania. Aplicantii din Romania vor trebui ajutati de cineva din familie, prieteni, cunostinte, etc. care locuiesc deja in Londra. (Gratuit)

2. Obtinerea counterpartului permisului de conducere de la DVLA este foare simpla si se realizeaza prin inregistrarea permisului de conducere romanesc la DVLA. Se va folosi formularul D9 (poate fi download-at de pe site-ul DVLA) care trebuie completat cu datele personale si cu adresa din UK pe care s-a solicitat pachetul de aplicare. Permisul de conducere in original va fi introdus in plic impreuna cu D9 form si expediat pe adresa DVLA Swansea SA99 1BH. Premisul romanesc in original impreuna cu counterpart-ul britanic vor fi primite inapoi in cca 2 saptamani. (Gratuit)

3. Efectuarea examenului medical sa va face la GP si costa intre £80 - 150. Unii GP pretind si un examen oftalmologic care costa intre £80 - 100. Aici se impune precizarea ca exista firme in Londra, unele dintre ele care fac chiar recrutari de soferi in Romania, care acorda facilitatea de a efectua vizita medicala la medicul propriu de familie din Romania. Aceste firme au obtinut o dispensa de la TfL pentru ca soferii recrutati din Romania sa efectueze vizita medicala acasa. In schimb trebuie platit un comision de minim £300. Este adevarat insa, ca astfel se salveaza banii care se platesc la GP si timpul pierdut cu inscrierea la GP.

4. Testul topografic este o simpla formalitate, pana acum nici un roman nu a "reusit" sa il pice. Poate fi sustinut in cca 50 de locatii pe tot cuprinsul Londrei cu pretul cuprins intre £40 - 100. Lista acestor centre poate fi gasita, deasemenea, pe site-ul TfL. In esenta, un asesor autorizat de TfL trebuie sa verifice daca aplicantul stie punctele cardinale si sa foloseasca o harta. Cei care aleg varianta comisionului pentru a face vizita medicala in Romania, vor sustine obigatoriu testul topo la firma respectiva.

Dupa cum se poate constata, nu este nimic savant in acest proces. Pot opta pentru aceasta meserie atat romanii din Londra sau UK, care din varii motive doresc o meserie noua, lejera si cu castiguri deloc de neglijat, precum si cei din Romania (din motive lesne de inteles). Astfel, cu o cheltuiala de £500 - 700 (inclusiv taxa de £298 perceputa de TfL) puteti obtine calificarea si dreptul de munca ca self employed intr-o meserie cu mare cautare in Londra. Cateva detalii depre castiguri, firme angajatoare, masini de inchiriat, asigurari si nu numai, le puteti gasi in revista breslei noaste. Ultimile 2 numere pot fi citite on line la adresa http://www.phcmag.co.uk/current-issue/current-issue.php.

Rog moderatorii sa nu considere acest topic un tutorial si sa il lase deschis eventualelor intrebari, nelamuriri, etc. Multumesc!

Later edit(12/02/2012) Consider ca se impun o serie de precizari:

1. Nu sfatuiesc pe nimeni sa-si abandoneze casa, familia sau locul de munca pentru a emigra in UK in scopul de deveni sofer de taxi. Aceste decizii au caracter strict privat si apartin in exclusivitate celor care le iau.
    2. Acolo unde am mentionat/estimat anumite cifre cu privire la castigurile unui taximetrist am folosit experienta proprie precum si experientele colegilor mei, apreciind ca activitatea va fi desfasurata de oameni normali, cu o capacitate de a acumula cunostinte (a invata) medie, avand ca motivatie ridicarea nivelului de trai propriu, precum si al familiei (dupa caz).
    3. Esenta/secretul cresterii veniturilor consta in promovarea la firmele de prestigiu. Acestea sunt singurele care aduc un volum de munca relativ constant si bine platit. Accesul la aceste companii se face prin sustinerea unor teste de cunostinte despre Londra, cunostinte ce pot fi acumulate in 3-4 luni muncind la firme de taxi mai slab cotate, care nu solicita experienta. Pentru cei interesati, exista knowledge academy la Addison Lee, absolut gratuit. Ca sa scurtez, nu ma fac raspunzator daca unul sau altul "prinde greu si uita repede". Sintetizand, daca dupa 6 luni de activitate nu realizezi o medie de £4-500 pe saptamana, ar fi mai bine sa incerci o alta cariera.

2. mircea25

mircea25 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am shi eu o intrebare:
    Daca ma duc in Romania shi trimit de acolo cazierul tradus shi legalizat , facandu`mi inainte examenul medical shi testul topografic aici in londra, dosarul poate fii depus de altcineva????
    Multumesc anticipat shi astept raspunsul tau cat mai curand

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    DA, fara nici un fel de probleme. Poti sa faci si vizita medicala in Romania. Dosarul se trimite prin posta, nu conteaza cine il aduce la ghiseu.

4. mircea25

mircea25 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc foarte mult pentru sfat!!!

5. allynn1977

allynn1977 New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit pe diferite forumuri despre pataniile unor conationali de ai nostri care au incercat sa devina taximetristi in Anglia. Urmeaza sa particip si eu la astfel de cursuri la Turda, pe 5 si 6 aprilie, cand va veni un englez care va face cateva cursuri cu noi si apoi vom da testarea pentru obtinerea licentei. De asemenea, fisa medicala o vom completa la medicul de familie din cate am inteles. Firma intermediara se numeste Jobs Provider International, nu se regaseste pe lista celor descrise de cei patiti. Eu am purtat discutii cu reprezentantul acestei firme, Marius Cantor si chiar mi-a inspirat incredere, insa atunci cand ai interes devii foarte convingator.
    De asemenea, englezul cu care vom face cursurile si vom da testarea, este din partea Akin Entreprises ltd Londra ( si asta e un factor care mi-a inspirat incredere, faptul ca vine in Romania ).
    Ceea ce ma face sa fiu retinut, este modul in care urmeaza sa desfasor activitatea si anume, am inteles ca voi plati chirie la masina ( 100 lire / sapt, daca am inteles eu bine ) si asigurare ( 50 lire / sapt ), iar in rest banii obtinuti imi vor intra mie in buzunar, ia rprogramul mi-l fac eu cum vreau ( exact ca in Romania ). Din toate forumurile pe care le-am parcurs nu am citit despre acest mod de lucru, ci ca se lucreaza pentru o firma, care imi va plati si salariu si dupa un program stabilit.
    Daca aveti ceva cunostinte despre ceea ce am scris eu, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti ceea ce stiti, ori aici, ori in mail ( allynn1977@yahoo.com ) pentru a nu ma pacali, sau macar sa scap de aceste indoieli si sa ma duc cu inima deschisa.
    Va multumesc anticipat !

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Uite cum sta treaba: eu am mai spus si altora, Akin Entreprises ltd Londra nu reprezinta nici o companie de privat hire din Londra. Au niste comisioane colosale si nu garanteaza nimic, nici macar obtinerea licentei. La banii pe care ii dai lor poti sa vii la Londra sa-ti iei singur licenta. Poti sa vezi cu ochii tai in ce te bagi, iti poti face o idee despre oras, poti sa discuti si cu alti soferi romani din Londra. Pe mine ma intriga de ce nu spun cei din Turda pe care firma din Londra o reprezinta? Este un semn de intrebare foarte mare. De ce ascund acest lucru? Pana acum toti soferii veniti prin intermediari au luat teapa, printre care ma numar si eu. A obtinut cineva licenta prin ei? Iti mai spun o data: Akin Entreprises ltd Londra NU EXISTA in private hire. Nici macar nu este mentionata pe lista firmelor acreditate sa sustina testul topografic:

http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/ ... entres.pdf

Daca eu gresesc, ii invit public sa ma contrazica. Sunt de prea multa vreme in industria asta ca sa imi poata scapa o companie importanta care sa aibe nevoie de soferi din Romania. Iti recomand sa fii extrem de atent.

Vei fi mult mai castigat daca vii la Londra pe cont propriu. Nu trebuie decat sa cumperi un bilet de avion dus - intors care costa cca £100 si sa-ti platesti cazarea la un hostel pentru 2-3 zile, adica inca £35-40. Alegerea iti apartine.

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Albea, bag seama ca te-ai pus tare pe mafioti, cred ca porti deja vesta antiglont -ras2- -da-da-

Pana una-alta sa-ti dea D-zeu sanatate pentru tot ceea ce faci DIN OMENIE si PENTRU OAMENI !

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ERATA

In urma recentelor informatii primite, doresc sa corectez postul anterior in ceea ce priveste

Akin Entreprises ltd​

Aceasta firma exista si opereaza in principal in zonele periferice ale Londrei. Munca de noapte in aceste zone o consider total nerecomandabila. Precizez ca informatiile obtinute se refera numai la existenta si functionarea firmei. Munca soferilor este preponderent CASH, societatea neavand contracte de account semnificative. Referintele pe care le-am primit cu privire la castigurile soferilor nu sunt stralucitoare. Despre atitudinea conducerii, onestitatea repartizarilor joburilor si mediul de lucru, cu parere de rau, nu pot spune ca sunt dintre cele mai prietenoase. Daca adaug si valoarea comisioanelor percepute, as da un calificativ de satisfacator, dar si acela cu minus in fata.
    Voi reveni.

9. allynn1977

allynn1977 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru informatii. Oricum au aparut unele probleme la serviciu si nu am putut ajunge la cursuri... poate a fost mai bine. Inca o data multumesc foarte mult!

10. ciubi

ciubi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am nevoie de ajutor va rog, am primit azi plicul cu formularele de trimis pentru licenta si nu am inteles urmatoare: pentru cazier daca sunt de mai putin de 3 ani in UK (de 2 luni in fapt) trebuie sa aduc cazier din Ro (si daca sunt aici cum fac?) sau sa completez CRB-ul primit in plic? Si acest formular CRB trebuie trimis cu celelalte acte la London Taxi Southwark sau la CRB Liverpool? Si n-am inteles chestia cu verificare identitatii.
    Iar plicul cu formularele completate le trimit doar dupa ce primesc raspunsul de la CRB?
    Apoi cu examenul medical, spuneti ca se poate face si in Ro. Folosind formularul englez PHV/204 pe care l-am primit sau cum?

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    1. Cazierul judiciar romanesc, tradus si legalizat, este OBLIGATORIU si poti sa-l faci numai in Romania.
    2. Toate formularele (toate inseamna toate) se introduc in plicul autoadresat, pe care l-ai gasit in pachetul de aplicare, si se trimite de la posta prin recorded delivery. Adresa este deja tiparita pe plic.
    3. Vizita medicala o faci la GP-ul tau. Daca vrei sa o faci in Romania aplicatia trebuie sa o faci printr-o firma din Londra care te-a "recrutat" in Romania. Asta inseamna un comision de £300, care este o cheltuiala considerabila. Daca nu ai nevoie urgent de licenta, e mai ieftin, nu cu foarte mult, la GP-ul din Londra.

12. allynn1977

allynn1977 New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa obtii cazierul nu poti decat sa imputernicesti pe cineva prin procura notariala sa-l faca in lipsa ta.

13. ciubi

ciubi New Member

Trophy Points:
    0
    Info privind cazierul romanesc
    Daca nu va-ti gandit inainte de plecarea din Ro sa-l luati (atentie e valabil 6 luni) cum din pacate e si cazul meu, trebuie sa mergeti la consulatul Romaniei unde exista 2 posibilitati: sa faceti o cerere prin consulat si care costa 32 lire dar dureaza intre o luna si o luna si jumatate!!!??? (probabil trimit pe cineva pe jos din Ro sa aduca hartia) sau sa faceti o procura legalizata, tot la consulat, si care costa 55 lire, prin care imputerniciti o persoana din Ro sa va ridice cazierul din Ro.
    Mentionez ca am fost ieri personal la consulat si deci informatiile sunt concrete si reale.

O intrebare va rog, cum se spune acici la trimiterile recomandate prin posta pentru Ro?

14. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Recorded Delivery 1st Class sau 2nd Class ( air mail) sau prin DHL costa £20 si ajunge in 2 zile -da-da-

Eu personal as alege DHL sau ceva de genu mai ales ca eu un act destul de important si nu vrei sa astepti prea mult -hipno-

15. ciubi

ciubi New Member

Trophy Points:
    0
    Hristos a inviat !!!

am citit pe tot forumul si nu am reusit sa am un raspuns exact la urmatoarea problema
    cazierul din Ro stiu ca se poate traduce si legaliza in romania dar mai e nevoie de apostila?
    ca unii zic ca da si uni zic ca nu
    e un banc pe tema asta, dar nu-l pot spune chiar in zilele astea!
    e destul de urgent sa stiu pt ca miercuri i-mi iese cazierul in romania si trebuie sa stiu pt ca vreau sa m-il trimita joi
    merci

16. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am depus la dosar pt licenta cazierul tradus si legalizat fara apostila, un prieten a depus cazierul tradus si legalizat cu apostila. Sfatul meu e sa faci si apostila, nu te incurca !!-asa-asa-

17. roperman

roperman New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari tuturor...
    Am si eu o intrebare...
    Cu aceasta licenta se poate practica taximetria in orice oras sau doar in Londra?

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dat fiind ca organismul emitent este subordonat consiliului local, licenta este valabila numai pe plan local, adica numai in Londra.

19. doc 97

doc 97 New Member

Trophy Points:
    0
    Mihaitiz si Ciubi sper sa ne tine-ti la curent cu obtinerea licentei -asa-asa- .Numai bine

20. ru_vis

ru_vis New Member

Trophy Points:
    0
    Seara buna.

Am venit in Irlanda de Nord acum 6 luni. Prietenul meu a obtinut deja licenta (Public Hire), doreste sa lucreze ca SE, dar ne izbim de alta problema: cea legata de asigurarea masinii. La orice companie de asigurari i se cer ori 3 ani de no claim bonus, ori 2 ani lucrati in domeniul taximetriei. El nu are din pacate nici una, nici alta.

Aveti vreo idee ce se poate face in cazul asta sau... am cam pierdut timpul si banii degeaba...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

O seara buna,
    Victoria

Share This Page