12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinere Yellow Card ca student

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Funkyman, Aug 26, 2011.

1. Funkyman

Funkyman New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Ma numesc Ionut si sunt in Londra de 3 luni. Am ajuns aici printr-o cunostinta care mi-a gasit si un job, asadar lucrez inca din prima zi. Sunt "angajat" la un restaurant, lucrez ca si cleaner, mai fac si pizza, salate etc. Nu am NINO, nu am YC, nu sunt SE, nu am absolut nici un act aici, doar cont la HSBC. De cum am ajuns am completat o fisa cu datele personale pentru angajator si atat. Le-am spus ca nu am drept de munca aici, dar patronul a spus ca e ok, ca sunt in regula. Ideea este ca eu primesc payslip-uri la fiecare sfarsit de saptamana, impreuna cu salariul. Nu inteleg cum este posibil....Am toate payslip-urile stranse, 12 sau 13 pana acum.
    De curand m-am inscris la un curs ESOL, un curs de 36 saptamani, am platit, am si primit legitimatia de student, cursul incepe pe 12 septembrie. Ce este de facut in continuare?
    Zilele trecute am vorbit cu patronul, i-am explicat despre YC de student, despre faptul ca vreau sa fac totul legal, asa cum trebuie, mi-a spus ca imi da orice am nevoie pentru Home Office, doar sa-i cer. Deocamdata nici nu stiu ce sa-i cer.....
    Ma gandeam ca odata ce incep cursul, sa aplic pentru YC(cei de la scoala mi-au spus ca nu imi pot da o scrisoare pt Home Office pana nu incep cursul), apoi sa vorbesc cu patronul daca ma poate trece in acte cum ca muncesc part-time iar eu sa muncesc ca si pana acum. Stiu ca pot munci si full-time in timpul studiilor, dar am nevoie de un Accession Worker Card. Ce e de facut pentru a obtine unul, ce trebuie sa faca angajatorul pentru asta?
    Tare mi-e teama sa nu o dau in bara tocmai acum, as dori sfaturi concrete va rog.... Ce trebuie facut in situatia mea?
    Multumesc!

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit pe forumul nostru!

Interesant cazul tau si sunt sigur c-o s-o scoti la liman cu ajutorul romanilor de pe forum. Putina rabdare si in cel mai scurt timp o sa vina si raspunsurile.
    Acum sunt la munca si folosesc mobilul, motiv pentru care raspunsul meu este doar unul de incurajare - nu am acces la alte materiale ori link-uri ajutatoare.

Succes!

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

3. Funkyman

Funkyman New Member

Trophy Points:
    0
    Astept, desi ceasul ticaie... -dans-
    O alta solutie la care ma gandeam eu ar fi sa fac un curs NVQ de catering, si atunci as putea lucra full time in bucatarie. Cred, nu sunt sigur. Dar nu gasesc nici un curs mai ieftinor si pe care sa-l pot face dimineata. Nu ma feresc de munca grea, dar nu ma prea atrage meseria de chef.
    In Romania am lucrat 10 ani la o firma de creatie publicitara, ca structural designer. Proiectare prototipuri, packaging, am fost operator pe un plotter flat Zund, cutter plotter, print digital, tipar offset, proiectare stante etc. Am mai lucrat si intr-un service de calculatoare. Mi-as dori sa merg in continuare pe publicitate, sunt destul de bine pregatit, in viitorul apropiat vreau sa fac un curs serios de AutoCAD, deocamdata ma descurc in Corel, Illustrator, Photoshop, InDesign.
    Singurul lucru la care ma gandesc acum sunt actele... Oricum mi se pare o marlanie din partea guvernului britanic. Daca eu vreau sa studiez, cum imi pot permite sa imi platesc cursurile, chiria, mancarea, transportul etc, lucrand doar maxim 20 de ore pe saptamana?!?

4. Funkyman

Funkyman New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni? Nici o parere? Um sfat, un pic de ajutor?

5. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    raspunsul meu e de verificat, dar incerc sa-ti spun ce cred eu.Vor aparea si cei care cunosc foarte bine legislatia si iti vor spune ce ai de facut, sunt convinsa!

Deci, payslip-urile pe care tu le primesti: cred ca e ciudat. Payslip-uri primesc cei care muncesc in baza unui contract de munca subordonat, ceea ce noi romanii nu putem inca aici in Uk. (cu anumite exceptii). Putem munci ca self employed, dar in acest caz tu emiti facturi, nu primesti payslip-uri, cel putin asa am inteles eu.

Apoi zici ca te-ai inscris la curs ca sa-ti obtii un yellow card,ok. Ulterior vrei sa muncesti part time (in acte ) si full time in realitate (asta nu stiu cat e posibil, ar fi practic jumate legal jumate la negru; dar cred ca tipul pentru care lucrezi iti poate spune daca el e de acord si face asa ceva. Nu sunt sigura, dar sper ca cineva te va lamuri).
    Dar daca reusesti asta, nu inteleg ce legatura are Accession Worker Card. De ce ai cere-o?

Adica ori ceri una ori alta, cred eu. Ce sens are sa le ceri pe ambele?
    Daca ceri yellow ca student, dupa 12 luni lucrate legal, poti cere BC.
    Daca ceri Accession, mi se pare ca e la fel,dupa 12 luni poti cere BC; dar atunci de ce te-ai inscris la curs? (sau voiai oricum sa-l faci independent de a cere/obtine yellow card? )
    Eu zic ca sunt 2 parcursuri diferite, nu vad de ce o persoana le-ar urma pe ambele (asta presupunand ca se poate face).

NVQ catering+ munca full time, e posibil, ceri acelasi yellow de student si dupa 12 luni lucrate legal(in care am inteles ca trebuie sa-ti mentii statutul de student), poti cere BC.

Cam astea mi se par mie optiunile, da o raita si pe la sectia "uk de la a la z" si citeste temeinic diferitele posibilitati de a munci legal. Ti-ar putea clarifica un pic ideile.

Succes!!!

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    A si inca ceva: daca aplici pt yellow card ca student, nu poti aplica pana cand nu incepe cursul!!! Deci, ceasul ticaie, dar nu chiar asa tare. :)

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    daca tot muncesti, cand iti da patronul banii, da-i factura, ori le cumperi ori le faci tu (adica o hartiuta cu numele tau, numele lui, suma, data)
    Dupa ce strangi cateva te inregistrezi ca self, cu programare la Job Centre, iti obtii NINO UTR-ul.
    In septembrie dupa ce incepi cursul, iti faci programare la Croydon si aplici pentru Yc ca student.
    In anul ce urmeaza vei lucra doar 20 de ore ca student( cu contract facut cu patronul tau) si restul de ore (daca ai) la faci ca self.
    Dupa 12 luni muncite ca student, ai dreptul sa aplici pentru BLue.
    Munca usoara si spor la bani!

Fluturasii primiti acum de tine, sunt ilegali -nu-zic-

Share This Page