15.2 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinere viza simpla turist pentru SUA

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Anonymous, Feb 13, 2011.

1. Anonymous

Anonymous Guest

-hipno-
    Salutare
    Bu stiu daca acesta este locul unde ar tb sa postez acest mesaj insa nu mi dau seama in ce catg sa il incadrez

Idea e urmatoarea: as dori sa aplic pt o viza simple turistica pt SUA - vreau sa ma duc sa vizitez NYul
    Vroam sa intreb daca e pe aici cineva care are experienta in acest sens, cand cum unde a aplicat,
    care a fost procesul ce acte i a treuit, ce s a discutat la interviu, daca a fost succesful or not si de ce nu....cum a fost experienta calatorii in SUA

V as fi enorm recunoscator pentru orice informatiii/sfaturi

Regards
    x
    -dans-

2. pnflorin

pnflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat in ro... Prima surpriza a fost faptul ca fotografia facuta de mine la un studio de prin dorobanti nu a fost buna - am fost trimis sa fac alta intr-o dubita parcata vizavi!!! -nervos-

trecand peste acest aspect, procesul e relativ simplu - intri cand esti strigat (atentie la pronuntatul numelui, f american english peste un nume romanesc - greu inteligibil!), apoi ajungi la un functionar care te intreaba ce si cum; f important e sa stii toate detaliile - unde stai, cat, cum, ce faci; daca il convingi, iti spune cand sa vii dupa viza, daca nu, te trimite inapoi.

se uita atent la pasaport, pe unde ai fost, ce vize mai ai, daca ai ceva pb. etc

in rest, mult calm si bafta!-da-da-

3. adicri

adicri Active Member

Trophy Points:
    36
    Home Page:
    Buna wild_east!

Eu am aplicat de viza de US aici in London...e simplu si costa parca £40...ai aici linkul unde poti aplica.. https://esta.cbp.dhs.gov/

Iar despre NY...este super!

A

4. Anonymous

Anonymous Guest

Adicri iti multumesc pt reply insa sa fiu sincer nu ma ajuta cu nimic....ca e simplu si costa 40lire ( de fapt 140$ aprox 80lire ) stiam
    Pe mine ma interesa experienta personala p care ai avut o in timpul interviului, daca au fost probleme, am inteles ca e recomandabil sa aplici la ambasada din tara unde ai cetatenia AKA Romania, eu am resedinta in Regat nu stiu daca asta ma ajuta, mai ales la partea cu legaturile de acasa etc
    Intelegi ce vreau sa aflu??? ceva concret nu doar chestii generale gen simplu, super etc

Mersi

5. adicri

adicri Active Member

Trophy Points:
    36
    Home Page:
    Wild_east, cred ca nu am fost prea clar...

Nu exista nici un fel de interviu...aplici on-line si atat... Faptul ca ti-a fost acordata viza de US va fi comunicat si pe aeroportul din UK de unde pleci, cat si pe aeroportul din US unde te duci...de fapt cu DHS.
    Din nou, nu exista interviu. Eu am aplicat pentru viza cu pasaportul britanic..

A

6. Anonymous

Anonymous Guest

Eu ma refeream la persoane cu cetatenia romana care au aplicat cu pasaport ROMAN

Mersi

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pfuu!! Era sa cad jos de pe scaun. Bine ca am citit pana la capat.

Asta nu e viza. Este o aplicatie electronica (imi scapa numele acum) care se face obligatoriu on line de catre toate persoanele care calatoresc in US fara a avea nevoie de o viza (ex: cetatenii britanici).

8. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Acum citeva luni am citit posturile unui alt roman in aceeasi situatie - cerut viza de turist pentru USA, din UK, cu pasaport romanesc. Din cite am inteles, trebuia sa dovedeasca legaturi cu tara de resedinta (care legaturi sint dovedite prin propritati in tara respectiva, un job stabil, familie). Mi se pare ca el a primit un refuz.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Mersi

Mi se pare f nedreapta aceasta situatie in conditiile in care eu nu mai locuiesc in Romania de 4 ani de zile, aici am casa, aici am cont bancar, aici am fost la scoala, aici am job, aici am prietenii, si poate intr-o zi familia mea. Pana si pe pasaport imi scrie domiciliu stabilit in marea britanie. In Romania am doar familia si atat, in rest nu ma mai leaga nimic,nici buletin de identitate romanesc nu mai am ca mi l au anulat cand am scos pasaportul aici.

Pe de alta parte daca aplic din Romania apar alte lacune pt ca nu am cum sa dovedesc legaturi cu acea tara in afara de familie pe care o vizitez odata pe an

In concluzie nu mi se pare corecta aceasta judecata a lor dupa legaturi cu tara de originie, cineva mi a spus ca ar fi legaturi cu tara unde ai resedinta si ca un contract sau scrisoare de la job, contract de inchiriere al apartementului (sau act de proprietate) extrase de la banca si alte dovezi ca ai obligatii in tara unde reziliezi ar fi OK

Acum nu stiu ce sa mai cred!!! :((

10. Anonymous

Anonymous Guest

PS: desi recitind mesajul tau cred ca si tu te referi tot la tara de resedinta, nu la Romania neaparat

x

11. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, m-am exprimat prea general - da, trebuie sa dovedesti legaturi cu tara in care locuiesti, in cazul tau UK.

12. adicri

adicri Active Member

Trophy Points:
    36
    Home Page:

Albea, este corect ce ai vrut sa punctezi...am scris de viza in loc de autorizatie...Scuze!

Nu prea inteleg insa de ce era sa cazi jos de pe scaun...

Anyway, totul este clar acum.

A

13. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Interviul e o procedura destul de simpla, din care trebuie sa reiasa faptul ca nu vrei sa emigrezi acolo, ca ai la ce te intoarce aici. Conteaza foarte mult starea ta de spirit din acel moment. Si nu fi shy. Eu am aplicat tot pe pasaport romanesc acum 4-5 ani. Am insa prieteni cu afaceri si situatie materiala destul de buna, care n-au trecut de interviu. Banuiesc ca de vina a fost faptul in care s-au prezentat ei fiind foarte introvertiti.
    Iar de recomandat iti recomand Las Vegasul, nicidecum NY care e foarte asemanator Londrei.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pentru cateva secunde am crezut ca s-au scos vizele de America. -ceeee?-
    Ma si vedeam pe plaja la Miami. -plaja-

15. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    In general noi romanii inclusiv moi suntem fascinati de America, si toti visam sa vedem NY, Miami,LA. Insa nesurprinzator sunt locuri mult mai frumoase de vazut pe lume.

ps Oricum recomand Key West in locul Miami :)

16. emma2008

emma2008 New Member

Trophy Points:
    0
    eu si sotul meu am aplicat pt viza in dec 2009,am un frate in florida si nu am putut dovedi ca suntem doar turisti si nu vrem dsa ramanem acolo.Ne-au refuzat pe motiv ca nu avem strong ties cu tara de resedinta,e drept eu nu munceam ,aveam bebe mic,nu aveam casa,doar inchiriata...a fost f fustrant si am cheltuit si bani degeaba.Asteptam cetatenia brithish sa putem pleca fara viza.-da-da-

17. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Iata cum arata noul sediu al ambasadei SUA, din Bucuresti. Este inca in constructie, dar da semne ca va arata mai ceva decit o inchisoare de maxima securitate...

18. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Nu va fi nic o problema pentru romani. Se descurca oriunde si oricum.

http://www.gandul.info/news/hoti-mascati-au-furat-laptopuri-din-incinta-viitoarei-ambasade-sua-video-4487252

19. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    hahah, mai jefuiec si astia cit se mai poate, ca pe urma s-a zis cu ei, vor fi considerati teroristi, iar controalele pe o raza de 1000 de km de ambasada vor fi foarte stricte!:)

Lasind asta la o parte, uite un ghid scris pentru americanii care vor sa se mute in UK, e foarte interesant cum vad ei diferentele dintre ei si englezi. Si este util si pentru noi romanii, te invata de unde sa-ti iei bilet de autobuz si alte cele.
    Uite un ex:

Opening a Bank Account

Opening up a bank account in the UK for an American citizen can be a pain, but it is doable. First, here are some things you will need:
    * Your passport.
    * Proof of your UK address – a credit card statement with your UK address will NOT suffice! Proof of address means a utility bill or a certified letter from your employer or school saying you do indeed live in the UK.
    Once you have these you are ready to open your checking account. Please note that checking accounts are called current accounts in the UK.

http://www.anamericaninengland.com

Share This Page