12.9 C
London
Monday, September 28, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinere NINO pentru tax credits

Discussion in 'NINO' started by silviuivan2003, Dec 7, 2011.

1. silviuivan2003

silviuivan2003 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor!
    Ma confrunt cu o problema si cred sigur ca cineva a mai trecut inaintea mea prin aceiasi situatie si ma poate ajuta cu un raspuns.
    Situatie concreta:
    Eu sotul,lucrez legal cu YC in UK din august 2011,ca si care assistant ,iar sotia mea are tot din august BC dependent,am depus claim-ul pt tax credits pt ca avem 2 copii sub 2 ani cu care sotia trebuie sa stea acasa,neavand cu cine sa lasam copii pt ca suntem singuri in UK,acum problema este ca eu am depus claim-ul la ei in Octombrie si dupa aprox o luna jumate mi-au zis ca sotia trebuie sa obtina NINO ca sa beneficiem de tax credits,ei au spus ca se vor ocupa ei de aceasta si vor face o programare in vederea obtinerii NINO de catre sotie ,eu avandu-l din septembrie...au trecut deja 3 saptamani si nu am primit nici o programare pt interviul acela...
    Acum aveti idee cat trebuie sa asteptam ca sa obtina ea NINO si dupa obtinere cat mai asteptam sa primim banii? A mai trecut cineva prin sitautia aceasta anul acesta(2011)?
    Multumesc anticipat

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tu chiar astepti sa-ti faca altcineva programare la NINo???

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. silviuivan2003

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Pai astept pt ca am sunat de 3 ori la NINo pt a face programarea si m-au refuzat pe motiv ca cei de la HMRC vor trimite la ei o cerere si apoi ei imi vor face o programare...iti dai seama ca m-am gandit si eu si nu astept sa imi cada din cer...am sunat si la tax credits si au spus exact acelasi lucru nu mai este ca inainte, de 1 an s-a schimbat procedura...si de aceea intrebam pe cineva care s-a confruntat cu aceiasi sitautie mai recent in 2011 eventual...

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ciudat...

In fine, tu poti sa suni si sa le spui ca vrei sa-i faci programare sotiei pentru NI, fara alte motive. Nu au dreptul sa te refuze.Ma insel? Dio, Pop1982...ce parere aveti? Merci

5. silviuivan2003

Trophy Points:
    0
    Da,dar ei fiecare data m-au intrebat...pentru ce anume vreti sa obtineti NINO si eu le-am spus adevarul pt ca imi trebuie la Tax Credits si ei mi-au spus procedura.....

6. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Daca sotia ta are BC mai suni odata si le spui ca ea vrea sa se angajeze si ii trebuie NINO.

7. silviuivan2003

Trophy Points:
    0
    Topi multumesc mult asta era si ideea mea,dar eram in cumpana,dar tu crezi ca ea ar obtine NINo avand urmatoarele acte:
    -Blue Card dependent de mine ,
    -Cont bancar,
    -Biluri pe numele ei,
    -Contract de inchiriere casa pe numele ei.
    Si la telefon sa le spun ca vrea sa obtina NINO in vederea angajari sau cum?
    Dar ea practic nu se va angaja...
    Multumesc frumos.

8. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Mai trebuie si pasaport/CI.
    Teoretic ar mai trebui si o dovada ca isi cauta serviciu. Pe mine nu m-a intrebat nimic de asta. Aveam niste mailuri printate cu invitatiile la interviu dar nici macar nu s-au uitat pe ele. Mi-au spus ca nu-i intereseaza din moment ce aveam BC.
    E posibil sa fie mai usor interviul NINO cind le spui ca ai nevoie de el ca sa-ti platesti contributiile decit sa primesti tax credits si alte "beneficii".

9. silviuivan2003

Trophy Points:
    0
    Nu pot sa cred ca nu a trecut nimeni prin aceasta situatie,unul din parteneri nu are NINO si a aplicat pt Tax Credits,cum au raspuns cei de la Tax Credits ,cat timp s-a asteptat pt ca ei sa faca aceea programare...au mai facut-o?
    Daca aveti aceasta experienta ,ajutati-ma cu un raspuns...caci cei de la Tax Credits ma tot aburesc ,unii spun sa astept ca ei sa imi faca programarea,altii sa nu astept...deci nu stiu ce sa fac...
    Multumesc!

10. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca am gasit locul potrivit unde sa pun si intrebarea:)

Dragilor, daca ma puteti ajuta....cu un raspuns, eu si sotul am fost sa ne facem NINO fara sa avem permis de munca...ne-au spus ca lucram ilegal...si sa ne intoarcem la ei dupa ce avem permisele de munca...intrebarea este ...cei de la Home Office pot sa verifice ca noi am fost la NINO si ne-au refuzat?

Mersi

11. silviuivan2003

Trophy Points:
    0
    Asa si daca verifica ce?
    Daca in momentul cand va duceti la HO aveti toate actele luati permisele de munca...ce crezi ca nu iti da permisul de munca pt ca ai lucrat ilegal?
    Nu are nici o legatura...

12. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    silviuivan2003

Asa si daca verifica ce?
    Daca in momentul cand va duceti la HO aveti toate actele luati permisele de munca...ce crezi ca nu iti da permisul de munca pt ca ai lucrat ilegal?
    Nu are nici o legatura...

Nu stiu ce sa zic, ma gandesc ca voi aveti mai multa experienta decat mine....dar macar sa fim pregatiti cu raspunsuri in cazul in care ne intreaba ceva la interviu.

Mai am o intrebare , am citit ca si voi sunteti intreaga familie acolo, eu vreau sa plec printr-o firma din RO ca si Care Assitent....oare cum e mai bine sa-si depuna si sotul actele pentru dependenta...odata cu mine sau sa astepte cateva luni dupa ce ma stabilesc eu ?

Mersi

13. silviuivan2003

Trophy Points:
    0
    Nu ai ales topicul potrivit...deschide alt topic te rog...Ms.

14. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    referitor la tax credit nu stiu prea multe acum am inceput si eu sa citesc si vreau sa aplic si nu stiu daca trebuie sa astept sa primesc child benefit ai apoi sa aplic sau pot sa aplic acum.Dar referitor la nin, eu mi-am luat blue cardul in mai, in august am facut programare la job center , am zis ca imi trebuie pentru a ma putea angaja ( de fapt cand am facut programarea nu ma intrebat nimic) si cu actele sotului el fiind self cu yelow mi-a dat nin fara probleme.

15. silviuivan2003

Trophy Points:
    0
    Buna seara...
    Vreau sa multumesc tutor celor care mi-au dat un ajutor,un sfat in legatura cu problema mea..obtinere NINO pt tax credits,intradevar sotia a fost la interviu si a obtinut NINO,si acum asteptam raspunsul de la Tax Credits,programarea nu au facut-o ei decat dupa 15 saptamani iar sotia a obtinut NINO prin programarea facuta de mine la sfatul vostru ,deci nu am mai asteptat dupa ei...
    Multumesc!

16. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat... Am cam aceeasi problema numai ca si mai incalcita!

Lucrez ca si SE din luna martie. Doar eu am NINO, sotul nu are inca. Am facut aplicatie pentru Tax Credit si ne-a fost acceptata cererea.
    Pe data de 2 octombrie am primit de la ei o scrisoare in care eram anuntati ca verificarile au fost incheiate, ca suntem acceptati pentru Tax Credit, dar pentru ca sotul meu nu are Nino, va trebui sa asteptam ceva mai mult cu plata. Mai multe detalii spunea acolo, ne vor fi date intr-o alta scrisoare. cum aceasta ALTA scrisoare nu ajungea la noi..am sunat la ei si mi-au spus ca ei fac o aplicatie catre Departamentul Working and Pensions pe numele sotului meu, iar acestia la randul lor il cheama pe el la un interviu pentru a primi NINO. Mi s-a spus ca dureaza pana la nu stiu cate saptamani sa primesc ceva de la ei.

Problema este ca HMRC imi spune ca aplicatia pe numele sotului mei a fost facuta la 1 oct (sau la 17.. Se incurca si ei la raspuns) si cei de la Working and Pensions dep. spun ca NU AU PRIMIT NIMIC pe numele nostru.

Programare pentru interviu NINO nu fac decat daca e in caz de munca...cu greu am facut o programare unde sotul a mers cu hartia aia unde spune clar ca am fost acceptati pt tax credit si a specificat ca cei de la HMRC spun ca au facut aplicatia pt el..dar NU e de gasit nici o aplicatie in baza
    lor de date. Deci nu stim cum sa facem...

Cei de la HMRC asteapta Nino pt sotul meu..cei de la JobCenter Plus nu ne dau Nino pt ca nu au aplicatia...... Astia de la hmrc spun ca au facut-o...eu nu mai inteleg nimic.

Ne poate ajuta cineva cu un sfat? O idee?

Va multumesc mult!

17. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Nici un raspuns inca... Suntem aproape in luna martie si nici un raspuns de la ei. Cei de la Tax Credits isi cer scuze de o asa mare intarziere si spun ca au trimis din nou formularul catre departamentul Working and Pensions. Cei de acolo insa nu au nici un formular pe numele sotului meu. Si uite asa ramanem blocati. DE CE??? -nervos-

In Iunie-iulie facem un an de cand am aplicat si nu avem decat aprobarea. Dar nici o scrisoare cu cat ne-a fost aprobat, cand vine sau cum sa luam acel blestemat de Nino. Uffff

18. katerina

katerina New Member

Trophy Points:
    0

In situatia asta suntem si noi,doar ca din luna august 2012.Am sunat la Tax Credit si mi-au zis sa mai astept.
    Intre timp la inceputul luni februarie am luat legatura cu MP-ul pentru zona unde stau si i-am explicat situatia.A zis ca i va contacta el pe cei de la Hmrc si cand va avea un raspuns ma va anunta.
    In acelasi timp,am trimis si eu o plangere la cei de la tax credit.Mi-au scris inapoi ca ma vor contacta in cel mai scurt timp cu privire la cererea mea.
    Acuma dupa o luna jumate de incercari am obtiunut si o programare la Ukba pt blue card dependenta de sotul meu,deci daca pana atunci nu se rezlova imi va fi mult mai usor apoi in privinta asta.
    Prietena mea tot asa fara nin in jur de 3 luni de la data aplicatiei a fost chemata la interviu si sa rezolvat totul.

19. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar acum am sunat iar la HMRC si mi-au spus ca au facut iar acea aplicatie catre departamentul W&P. Dar eu nu mai cred nimic..este a nu stiu cata oara cand cica fac aceasta aplicatie si nu primesc nici un raspuns,in plus cei de la W&P Department imi spun ca nu e in baza lor de date NICI O aplicatie din partea HMRC pe numele sotului meu.

Ma gandesc serios sa aflu unde si cum asi putea depune o plangere. Asta e chiar bataie de joc...

20. gianadedu

gianadedu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, revin si eu cu vestea cea buna.
    Asteptarea a luat sfarsit. Dupa ce am citit mesajul de mai sus al Katerinei, am luat legatura si eu cu MP-ul din zona in care ne aflam. Dansul a sunat la Tax Credits si asa la scurt timp am primit ceva acte pe numele sotului meu de completat si de trimis inapoi. Imediat i s-a facut programare la Job Centre pentru NINo care i-a fost trimis in cateva zile acasa. In luna Aprilie ne-au intrat o parte din bani, cei din acest "tax year", si abia dupa inca o luna restul de bani datorati pe anul trecut de la data la care am facut noi aplicatia. Deci SLAVA DOMNULUI!

Toata asteptarea a avut ceva bun deci..,banii s-au strans si au venit toti odata.

Va multumesc celor care ati raspuns si va urez succes celor care inca asteptati.

Nu uitati, toate se intampla cu un scop si asteptarea se dovedeste a fi in acest caz unul bun.

Fiti binecuvantati cu tot ce aveti nevoie!

Share This Page