15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinere de Yellow si blue card mai repede cu oferta de job

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by dancir2001, Jan 26, 2009.

1. dancir2001

dancir2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor si bine v-am gasit in noul an!

Pe scurt despre ce este vorba: in decembrie am aplicat la HO pentru sotia mea pentru yellow si eu ca dependent pentru blue. Intre timp si eu si ea am gasit cate ceva de munca si anume niste oferte de munca scrise semnate de viitorul angajator. Conform Ho si linkului http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... tingtimes/ ei spun ca iti elibereaza actele mai repede daca dovedesti ca ai o oferta de job din partea unui angajator. Intrebarea mea este: a mai facut cineva asa? a-ti obtinut actele mai repede? ia HO in considerare ofertele?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns!

2. alin27

alin27 New Member

Trophy Points:
    0
    SAlut,

Din experienta proprie pt sa zic ca nu functioneaza...
    Trimis cerere(by fax) pt rezolvarea rapida a aplicatiei,odata cu cererea si job offer letter.a doua zi am sunat sa vad daca au primit o....raspuns da dar aplicatia se va analiza la urgenta cand ii vine randul...adica urgenta e cand ii vine ei randul normal...altfel spus nu exista procedura d urgenta...
    Nu am incercat sa revin sa vad daca raspunde altcineva si mi da lat raspuns pt ca am fost dezamagit....intre timp am primit blue card si nu ma mai intererseaza...am si job ul ca era trecere de la temp la permanent..

succes,
    Alin

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Alin, nu crezi ca esti subiectiv cand spui ca nu functioneaza? Sau ca nu exista procedura de urgenta?
    Doar nu crezi ca esti singurul care vrea procesarea dosarului in regim de urgenta. E normal sa-ti raspunda ca "aplicatia se va analiza la urgenta cand ii vine randul". Daca cineva trimitea o cerere cu oferta de munca inaintea ta, nu crezi ca e normal sa fie analizata acea cerere inaintea cererii tale, deci cererea ta sa fie "analizata la urgenta cand ii vine randul"? Si apoi de unde stii tu cand trebuia sa iti elibereze cardul in regim de "neurgenta"?
    Nu le iau apararea celor de la HO, ba chiar ii critic destul de dur de fiecare data cand gresesc, dar nici sa criticam doar de dragul de a ne afla in treaba. Daca aveai curiozitatea sa mai "rasfoiesti" forumul gaseai cateva cazuri in care procedura asta de urgenta a functionat.

4. dancir2001

dancir2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca aceasta procedura de analizare a dosarului la urgenta functioneaza insa e diferita de la caz la caz . Astazi am auzit de o colega a sotiei mele care la fel a trimis o oferta de job si a primit raspuns dupa 3 zile . Deci se poate insa probabil ca , conteaza cine iti analizeaza dosarul. Oricum orice alte pareri sunt binevenite. -staycool- taycool- -staycool- taycool- -staycool- taycool-

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Orice dosar, fie ca e la urgenta sau nu, se analizeaza individual. Si fiind analizate de catre oameni e normal sa apara unele diferente.
    Daca vrei neaparat sa primesti raspunsul mai repede, mai e o varianta: cea cu calatoria. Dar mai multe nu spun. -p3- 3-

6. eryka8

eryka8 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce acte imi trebuie pentru obtinerea Yellow Card in Cipru? Multumesc.

7. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru eryka8, cei care sunt inregistrati pe acest forum sunt in Uk, fiecare incearca sa descurce itele incurcate specifice acestei tari, daca iti doresti informatii despre Cipru, da o cautare pe google, trebuie sa fie forumuri ale romanilor ce lucreaza in Cipru. Succes!

Share This Page