21.8 C
London
Thursday, August 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinere Blue Card dupa 12 luni ca SE?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by cio, Sep 20, 2010.

1. cio

cio New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Am ajuns recent in UK si am obtinut un contract similar unui job permanet (8 ore pe zi x nr. de zile lucratoare dintr-o luna x 12 luni) dar sub titulatura de self employed pentru ca nu am drept de lucru in UK. Dupa aceasta am aplicat si obtinut NINO. Acum urmeaza sa ma inregistrez ca SE la HMRC.

Pentru a obtine blue card trebuie sa muncesc ca SE minim 12 luni cu o intrerupere de maxim 30 de zile? La sfirsitul acestei perioade simpla aplicare pentru Blue Card inseamna si obtinerea lui sau mai trebuie indeplinite si alte conditii?

Daca afirmatia de mai sus este corecta, trebuie sa muncesc pentru acelasi angajator sau pot schimba angajatorul in aceasta perioada?

Din cite am citit nu are sens sa aplic pentru Yellow Card decit daca ar fi cineva dependent de mine si ar putea aplica pentru Blue Card.

Multumiri.

2. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Aceasi intrebare am pus-o si eu pe topicul "Blue card dupa yellow card?". Am primit raspuns negativ de la userii cunoscatori in ale cardurilor.

Adevarul este ca si eu am tot citit pe site-ul Home Officeului si n-am gasit nici o trimitere la lege cum ca dupa 12 luni de muncit ca self-employed (yellow card) sa poti aplica pentru blue-card. Se facea referire numai la dependentii de self-employed care daca muncesc timp de 1 an cu blue-cardul atunci persoana "de baza", adica self-employerul poate aplica si el pentru blue.

Este totusi o "portita" legala catre blue card.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu, dupa 5 (cinci) ani de Self Employment poti obtine Blue Card.

4. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Afirmatia ta nefiind corecta, cel mai bine pentru tine este sa lucrezi pentru cati mai multi clienti, companii sau firme de recrutare ca self-employed. In acest caz, cei pentru care lucrezi tu nu se numesc angajatori ci contractori (tu fiind subcontractor). Nu este vorba de contract de munca ci de contract de prestari servicii (mai pe romaneste spus) - asta inseamna de fapt self-employment.

5. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Yep!! Pe yellow-card scrie ca dupa 5 ani pot aplica pentru rezidenta permanenta, ceea ce imi confera automat drept de munca. Pana atunci ramanem cu yellow-card - adica self-employed. Sau asteptam ca dependentul de noi (sotia/sotul) sa faca 1 an de munca (blue-card) si aplicam si noi pentru blue.

6. cio

cio New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspunsuri.

Ca sa nu deschid alt topic, cu yellow card ai aceleasi drepturi ca si persoanele care au blue card, singura diferenta consta in faptul ca esti limitat la 20 de ore saptaminal? teoretic orice firma ar putea sa te angajeze part-time in mod legal?

Multumiri.

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dk inveti in acelasi domeniu in care muncesti ai drept full time cu YC.
    E posibil sa nu poti cere beneficii cu YC (asta ca diferenta).

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, este corect. Si ai drept permanent in vacante.

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Valib , stau si ma intreb de cate ori tre sa scriu (informatii corecte), ca apoi sa vii tu si sa bagi lumea in confuzie!!!

Si ca student ai drept de munca full time conditia este sa studiezi in acelasi domeniu in care muncesti.

10. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    ....mai adaug si eu ceva, sperand sa nu se supere nimeni. Poti lucra full time cu yellow card (ca si student) doar atunci cand esti la un curs de formare profesionala (a se vedea cursurile sandwich/NVQ-urile). Daca de exemplu, lucrezi ca asistent social si faci un master in asistenta sociala (curs teoretic) ai drept de munca part time (20 de ore/saptamana).

-dans-

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut andruta, asta spuneam si eu, dar cred ca nu vb aceeasi limba de nu se intelege din prima!-nu-ma-uit- , poate asa repetat sa va intelege -ras4-
    Spor la invatat la toti

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Acum informatia este corecta si completa, numai sa aiba cine citi -ras2-
    Din pacate, in cateva zile o sa mai vedem cateva intrebari de genul asta -plans-

Share This Page