7.1 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Oare sunt discriminat pentru ca sunt Roman?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Bogdan.uk28, Mar 13, 2013.

1. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0

Intrebarea asta e pe bune?

2. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Incepi sa te prinzi.
    Dupa cum vad eu lucrurile tu esti intr-un catch 22 pe de o parte din cauza lipsei de informare (sau informare insuficienta), pe de alta parte din cauza unei companii fara scrupule. Ca sunt destule in UK. Nu esti nici primul si ma tem ca nici ultimul caz de care aud ca figureaza ca self-employed la companie, dar este tratat ca un angajat. Astfel de companii se folosesc de o hiba in sistem, nu au nici probleme cu UKBA (cel putin nu au probleme o perioada destul de buna de timp - si cand vin problemele iti fac vant), nici cu HMRC; si-i doare la basca daca tu nu poti obtine NINO pentru ca legal nu esti self-employed.
    De ce crezi ca te-au incurajat sa le spui si colegilor ce bine e self-employed? Pentru ca pot sa va tina cat vrea muschiul lor la munca si sa va plateasca tot asa.

Si crede-i pe ceilalti cand iti spun ca HMRC n-are treaba cu dreptul de munca si legalitatea ta. Daca JCP ti-a refuzat NINO ca self-employed, inseamna ca nu poti munci ca self-employed si nici alt drept de munca nu ai, din cate spui. Daca erai legal, cum crezi tu, primeai NINO, nu?

In concluzie, ca raspund la intrebarea din titlu, e posibil sa fii discriminat pentru ca esti roman, dar IN NICI UN CAZ de JCP, ci de compania aceea. Deci daca vrei sa fii recalcitrant cu cineva, acolo trebuie sa-ti indrepti eforturile.

PS: ma poate lamuri cineva, se poate sa fi platit NIC cand nu ai NINO??

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Da , pentru că el are UTR .

4. Bogdan.uk28

Bogdan.uk28 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am renuntat sa ma mai contrazic cu anumite persoane aici pe forum si am asteptat raspunsul de la Home Office...
    Surpriza mare, am primit yellow cardul -ceeee?- , cum asa ?

Tin sa va reamintesc, pana sa mi trimita cardul galben aveam doar un amarat de UTR, aveam job stabil 6 zile pe saptamana ca security officer si noapte in weekend ca door supervisor la hotel, in timpul saptamani am fost platit paye si in weekend direct in cont fara sa mi fie oprite taxele.

Eu acum o sa mi fac alt appointment la JCP si o sa ma prezint cu yellow cardul asa cum mi au recomandat la ultima programare.
    Va intreb eu pe voi daca exista riscul sa fiu refuzat din nou la JCP pt NINO cu yellow cardul in mana ?

Thanks

5. Grosu Daniel

Grosu Daniel New Member

Trophy Points:
    0
    Y C Student sau Self Employed?

6. Bogdan.uk28

Bogdan.uk28 New Member

Trophy Points:
    0
    Self Employed

7. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Iti raspund eu in doua cuvinte... omul tau lucreaza legal daca lucreaza pe propriul UTR... singura buba constand in faptul ca neavand NINO nu poate plati contributii clasa 2 (NICO)... dar nici o problema, contributiile tip NICO pot fi platite retroactiv odata ce obtine NINO...

Nu are nevoie de nici un card colorat in cazul asta...

Ptr ca depune o declaratie de taxe (self-assessment) anuala, implicit are dreptul si la 'tax refund' daca e cazul...

8. Bogdan.uk28

Bogdan.uk28 New Member

Trophy Points:
    0
    Confirm acest lucru, am fost la HMRC sa aplic pt tax refund si ''You have overpaid. £XXXX.00 is available for repayment.''mi au incheiat si anul 2012.
    Stiu ca am lucrat ilegal atat timp cat am fost platit PAYE dar in plicul trimis la Home Office nu am bagat alte invoice uri decat cele care le primeam de la compania care ma platea dupa taxe....

Pe scurt, pentru că nu vreau să mă abat de la esență, eu acum o sa mi fac alt appointment la JCP si o sa ma prezint cu yellow cardul asa cum mi au recomandat la ultima programare.
    Va intreb eu pe voi daca exista riscul sa fiu refuzat din nou la JCP pt NINO cu yellow cardul in mana ?

Thanks

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    YC de SE nu dovedeste nimic la JC+. Vei primi NINO ca SE numai, si NUMAI, daca dovedesti ca desfasori o activitate ca SE, nu mai mentionez acum care documente ca le stii.

As mentiona aici cazul sotiei mele. Ea aplica ca dependent de mine (SE). JC+ a ignorat YC meu si a cerut toate documentele mele de SE ca atunci cand am aplicat eu pentru NINo.

10. Bogdan.uk28

Bogdan.uk28 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, revin cu o intrebare ...
    Daca vorbesc eu cu compania asta care ma plateste PAYE si ma striga '' self-employed '' sa mi achite onorariul integral si sa mi ramana mie responsabilitatea asa cum este normal sa mi platesc singur National Insurance contributions, NIC pentru care eu pana acum nu am dat 1 penny.
    Deci compania are nevoie de mine sa spunem ragulat 5 - 6 zile pe saptamana si rezolv sa mi achite suma integral, se poate numi aceasta firma customer-ul meu ?

Si cu a doua companie pentru care eu lucrez in weekend si ma trimte la hotel, pub, cluburi, pentru ei sunt self-employed ? Si la cine trebuie sa i tai eu invoice, la pub, hotel, club ori la compania care ma trimte in aceste locuri ?

Va reamintesc am doar UTR SI YC, la ultima programare la JC+ pt NINO mi au spus sa astept raspunsul de la Home Office in legatura cu YC si sa revin la ei
    -nu-zic-

Multumesc

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Raspunsul nu il poti gasi decat in contractul pe care il ai. Acolo vezi daca compania este client sau angajator

12. Bogdan.uk28

Bogdan.uk28 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt plait PAYE, deci este clar NU sunt self-employed...
    Sa vezi o chestie, la ultimul interviu la JC+ tipa de acolo chiar a incercat sa ma sperie cu chestia asta cum ca... ia sa ti vad invoice-urile stai sa vz ca daca esti platit paye nu este ok!!! doar,doar sa ma ridic de pe scaunul de interviu :)), asta dupa ce ma intrebat cum ca unde mi este paşaportul , eu am raspuns ca este la home office pt YC, mi au spus sa astept raspunsul de la Home Office si sa revin, am ramas INCREMENIT cand mi-a ajuns acasa YC ''RESIDENCE DOCUMENTATION FOR SELF EMPLOYED'' dupa ce le am trimis invoice-uri PAYE :))

Este clar am avut noroc si mi-a luat dosarul cineva binedispus in ziua respectiva :)) sunt putin happpy :))

Astept sa mi clarific situatia cu angajati cum ca mi sunt ''customeri'' prin recomandari scrise si fug repede la JC+
    Si este aiurea ca am nevoie si de asigurare, cum ''draq'' sa fac ca aici este vb de 2000£ -3000£ pt Security personal business :( ?
    Va mai intreb eu, ce am de pierdut daca stau pana in ianuarie 2014 fara NINO daca astea imi dau taxele inpoi fara probleme ?

Multumesc mult

13. Anonymous

Anonymous Guest

Mergi la JCP cu YC si documentatie de SE. Uita acolo de munca ta PAYE.

14. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, sunt Gabi si am o mica problema: am aplicat pt blue card, in conditiile in care sotia are drept de munca(awc), iar in iunie cei de la H.O au cerut niste acte in plus:un act de identitate al sotiei si o scrisoare de la angajatorul ei. Bun, am trimis cele cerute iar dupa un timp angajatorul sotiei a primit o scrisoare de multumire de la H.O si CI ul sotiei. Acum mi-au refuzat cererea pt blue card deoarece NU AM TRIMIS DOCUMENTELE.Eu am chitanta ca ma trimis doc. si scrisoarea prinita de manager, deci pot dovedi ca le-am trimis.CE sa fac, unde sa ma plang?La HO trebuie sa o iau de la inceput si sa platesc taxe iar. Vreau sa fac plangere impotriva lor.

15. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
  16. gabriel_boc1980

gabriel_boc1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, sunt Gabi si am o mica problema: am aplicat pt blue card, in conditiile in care sotia are drept de munca(awc), iar in iunie cei de la H.O au cerut niste acte in plus:un act de identitate al sotiei si o scrisoare de la angajatorul ei. Bun, am trimis cele cerute iar dupa un timp angajatorul sotiei a primit o scrisoare de multumire de la H.O si CI ul sotiei. Acum mi-au refuzat cererea pt blue card deoarece NU AM TRIMIS DOCUMENTELE.Eu am chitanta ca ma trimis doc. si scrisoarea prinita de manager, deci pot dovedi ca le-am trimis.CE sa fac, unde sa ma plang?La HO trebuie sa o iau de la inceput si sa platesc taxe iar. Vreau sa fac plangere impotriva lor.Marry
    Scrib

Private messageTop
    --------------------------------------------------------------------------------

Report this postReply with quoteRe: Oare sunt discriminat pentru ca sunt Roman?
    by glissando » Aug 10th, '13, 19:02

Uite aici link-ul cu procedura de pe site-ul lor:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/about ... complaint/

Bafta!/

Ms mult, scuze pt greseli dar aveam baiatul in brate :), ideea e ca stiu si eu de procedurile lor, dar ei au gresit mi-au refuzat accesul la card pe motiv ca nu le-am trimis doc enumerate(eu am dovezi ca le-am trimis, inclusiv scrisoarea lor de multumire).Daca ma iau dupa procedurile lor(mi au si trimis aplicatia pt plangere:80 lire sau 120 lire in tribunal) trebuie sa platesc si nu stiu cat o sa dureze. Dar repet m-au refuzat pt ca "nu am trimis niste doc", lucru TOTAL NEADEVARAT. NU vreau sa mai astept iar luni de zile, vreau sa fac o plangere prin alte surse, care ar putea fi?????????? -nuuu-

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    pe acte ar trebui sa ai un numar de telefon, un nume la semnatura, un nr de fax. Contacteaza-i explica-le ce sunt cam imprastiati, si dk nu rezolvi nimic cere sa vb cu un manager de pe acolo!
    bafta multa

18. gabriel_boc1980

gabriel_boc1980 New Member

Trophy Points:
    0
    ms f mult, dar intrebarea este: cati au reusit sa vorbeasca la HOME OFFICE la tel?
    -plans2-

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    eu am avut o problema , si am vb cu ei dar prin 2009 -da-da-

Share This Page