2.3 C
London
Sunday, April 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

O VIATA MAI BUNA PENTRU FIECARE COPIL - Campanie 2007

Discussion in 'CAMPANIILE NOASTRE' started by spin, Jun 18, 2007.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Campanie caritabila 2007

N-ai pt ce -wave-

2. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Ba ia uitati care e treaba ... de ce nu participa lumea etc etc:

Trebuie facut ceva in sensul ca fiecare dintre cei care vor sa participe sa poata verifica oricand ca ceea ce a donat a ajuns exact acolo si nu in alta parte. Si ca acolo unde trebuie sa ajunga a ajuns si ultimul pence si ultima jucarie !

De exemplu eu ... vreu sa particip, stiu ca este ok sa dau si ceva banuti si altele. Problema pe care o am nu este una de incredere, ci cu principiul in sine, ca n-as pune nici macar un pence intr-o palarie fara garantie.

Am observat ca pe un link pe aici se spune domnule poti sa intrebi pe X, o sa inreg video, etc etc. Asta este un inceput de transparenta si e f bine, dar ca sa fie totala eu propun ca acolo unde se dau banuti ( ca asta-i probl multora ) sa poata fi pus la dispozitie (la cerere) un extras de cont sau ceva in genul asta, astfel omul care da banuti acolo sa vada ca daca s-au strans X lei in cont , X lei au ajuns si la copii si nu X-y.

Pana cand nu mi se poate pune asta la dispozitie sau ceva echivalent, eu personal n-am sa donez bani, in schimb am sa cumpar eu chestii care sunt utilizabile doar de catre copii si vreau sa imi spuneti unde ( in londra ) pot sa le aduc duminica asta, sau sapt urm ( in afara de luni ca sunt la serviciu ), pen'ca oricum vin pe acolo.

trimite-ti un PM cu un nr de telefon sau o locatie unde sa iesim la o bere, ca numa bine de cateva zile mi-a trecut si gastrita !

Top of the evenin' for yer, lads !

R

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Asa, si inca ceva ... subiectul asta n-o sa stea in fruntea topicurilor atata timp cat toata lumea e de acord si nu dezbate nimeni nimic.

Asa ca daca il vreti in top, ia enuntati aici niste metode pentru toti cei care contribuie, de a-i verif pe organizatori in cazul in care doresc acest lucru, astfel incat organizatorii sa fie "aware" de ele si sa fie pregatiti atunci cand li se va pretinde sa faca dovada faptelor.

Va multumesc si va urez o seara minunata ! :)

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Organizatorii acestui proiect sunt: spin, eu si admin.

Interesant punct de vedere Razvanel; mi-ai dat o idee buna. O sa le scriu celor de la NSPCC si CancerResearch sa imi trimita un link unde pot verifica exact unde se duc fondurile donate prin Direct debit-ul meu lunar. O sa le sugerez sa foloseasca Google map si astfel sa-mi imi identifice locatiile exacte, pe harta, unde fiecare pence este cheltuit/distribuit in fiecare secunda! -scratch- cratch-

Este al doilea proiect de acest gen initiat de Romani Online UK si cu siguranta nu este ultimul. Sincera sa fiu nu mi-am inchipuit ca ne-am lovi de asemenea pareri de la membrii mai vechi ai site-ului. Carcotasi au fost, sunt si vor fi in continuare.

Rau este daca incercam sa facem ceva pentru Romania, insa e si mai rau daca nu facem ceva! Ar trebui sa fim indiferenti la nefericirea lor, la copilaria trista si lipsita de orice jucarie, loc de joaca, conditii umane decente, alimente, ca in felul acesta sa fim perfect transparenti ?! Daca autoritatilor locale sau nationale nu le pasa, noua de ce ne-ar pasa, nu? Doar nu traim in Romania!

Data viitoare cand aruncati un mar, o banana sau o paine sa va ganditi ca poate copiii din Focsani s-ar fi bucurat sa fi primit acele "resturi". Nu stiu cati dintre voi ati fost la un orfelinat si ati fost intampinat(a) de zeci de copii care te iau in brate zicand "mama". Cei dintre voi care sunteti parinti intelegeti cu siguranta mai bine sentimentul de neputinta pe care il traiesti in astfel de clipe.

Multumim celor care ni s-au alaturat campaniei si le doresc celor care nu o vor face sa caute alt loc in care au incredere daruind astfel altor copii care au nevoie de ajutorul vostru.

P.S Donatia mea este inclusa in cea a lui admin(Adrian Cherciu).

-salut-

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Deci ? ... imi spuneti unde ne intalnim ? sau nu ?

1. Legat de parerea mea, eu nu v-am zis-o ca pe "parerea mea sincera" condusa de sentimentul meu si gata, ci am vrut sa punctez niste chestii care ar putea face campania mult mai credibila,sa zicem, decat e acum.

2. Parerea mea este ca evitarea/negarea propunerilor pe care le-am facut, pertinente, de altfel, zic eu si inlocuirea lor cu "ganditi-va la copiii din Focsani" nu fac decat rau campaniei ... pentru ca s-ar putea ca eu sau altul sa ma gandesc si la alti copii, nu doar cei din focsani, si sa ma orientez catre organizatorii care "pun totul pe masa".

P.S: Faptul ca eu vreau sa donez ceva demostreaza ca eu am incredere in campanie, dar daca vreti mai mult ... trebuie sa faceti mai mult.

R

Spin ... ai legatura ... tu ce parere ai ?

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Sa nu crezi ca asta e doar parerea mea ... poate este parerea celor 2000 - 12 pe care i-ati mentionat si care nu considera ca trebuie ca contribuie ... Dar doar eu si cu inca unul de pe aici (Zax, cred) ne punem cenusa in cap spunand ca de fapt campania nu are transparenta pe care o pretind cei care vor sa participe. Nici pe departe nu e vorba de carcoteala, ci pur si simplu, astea sunt chestiile care nu merg in campanie asta dupa parerea mea. Ar treb sa fiti mult mai receptivi la critica daca vreti o imbunatatire ! Aveti un feedback despre campanie fara sa il fi cerut si ar trebui sa il apreciati ...

-beer-

7. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Pana la un punct trebuie sa fiu de acord si eu cu tine Razvan... in ideea ca: transparenta nu strica.

Desigur, problema pusa intr-un mod atat de direct cum faci tu de obicei, in anumite momente poate suna ca o jignire. Dar ai dreptate:

Nu sunt eu unul dintre organizatori, dar ca si un membru care se intereseaza si sprijina acest proiect, apreciez feed-back-ul tau. Si din pozitia de simplu "sprijinitor", incerc sa fac ceva util...

Sunt de asemenea de acord cu tine si in urmatoarea privinta:
    Dar problema de transparenta se poate rezolva relativ usor:

Admin updateaza constant pe acest topic situatia donatiilor (cu persoanele si sumele donate). Deci oricine doneaza si nu se vede in lista, poate sa intrebe ce s-a intamplat...

La sfarsitul campaniei se poate posta pe forum, un raport cu rezultatele proiectului, care sa cuprinda:

- un extras de cont cu toate depunerile facute pana la sfarsitul proiectului,
    - un deviz de cheltuieli cu toate lucrurile cumparate, si cheltuielile asociate proiectului (la un nivel de detaliere de bun simt)
    - si evident multe poze si eventual filmulete cu evenimentul, lucrurile realizate pentru copii, si marturii ale celor care au luat parte la eveniment.

Evident, cine doreste un control mai "strict" al modului de desfasurare al actiunii, probabil ca poate oricand sa se alature organizatorilor, si sa participe la cumpararea lucrurilor pt copii, la transportul si amenajarea spatiului de la Focsani, etc. etc. Cred ca am vazut aceasta invitatie deja lansata de catre organizatori.

Deci iata si o propunere de "mai mult" in urma feed-back-ului tau. Evident ea nu vine din partea organizatorilor, dar este o propunere simpla, pe care o avem acum cu totii in fata.

Crezi ca ar fi satisfacatoare pentru tine, ca sa te implici si tu "putin mai mult" in proiect? Crezi ca ar trebui imbunatatita cu ceva?

Sunt sigur ca astfel, in urma raspunsului tau, organizatorilor le-ar putea fi mai usor sa raspunda asteptarilor tale (cu care eu de altfel sunt de acord ca si principiu).

-beer- for everybody... on me ... -sunny-

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Asta-i tot ce am cerut eu ... si n-am cerut-o pentru mine, ca n-o sa stau eu sa verif chestiile astea, dar lucrul asta tre pus la dispozitia oricui cere sa vada ... chiar si celor care nu participa, pentru a le da o sigurantza a faptelor si care probabil ii va face ca in viitor sa participe.

-beer-

9. Anonymous

Anonymous Guest

Ar fi de adaugat ca a fost dezamagitor sa observam ca dupa transparenta afisata de organizatori, persoanele care au cerut-o au incetat discutia pe aceasta tema, si probabil implicarea materiala in campanie.

Catre organizatori: aceasta lista transparenta a donatiilor,poate reprezenta un hop pentru viitorii donatori. Din lista curenta am putut observa donatii de minimum 10 lire, si cum s-a creat o impresie de pret minim, lumea da inapoi.

Aceasta este parerea mea personala!

Poate ca la urmatorul event programat,party sau ceva asemanator, lumea ar fi incurajata sa doneze acea lira daca s-ar pune accentul pe asta. Sa doneze doar 1 lira facand transfer bancar nu mertia deranjul si ii tine pe multi deoparte. Sa doneze mai mult de o lira... poate nu sunt pregatiti sau dispusi sa ofere mai mult.

In numele copiilor din Focsani, va rog sa depuneti un mic efort de a pune in balanta lipsurile lor si ceea ce va prisoste!

Numai bine tuturor.

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Extract din descrierea proiectului:
    "5.Rezultate:
    Publicarea rezultatelor, pozelor, video. "

Toate chitantele vor fi scanate si publicate bineinteles si se vor fotografia toate bunurile primite de la donatori inainte de a fi trimise in Romania.

Acolo, bineinteles, vor fi scanate si fotografiate absolut tot ce se va achizitiona. Spin va fi acolo cu un membru al familiei (nu s-a oferit nimeni sa o ajute deocamdata acolo la cumparaturi, transport, amenajarea camerei, pregatirea si impachetarea cadourilor de Craciun etc). As dori sa precizez ca Spin nu locuieste in Focsani (doar eu si admin) si cu toate acestea ea asa doreste sa isi petreaca ajunul Craciunului.

Presupun ca doamna directoare de la Camin va dori sa multumeasca in scris celor care au donat, si suma care a ajuns va putea fi confirmata si de dumneaei. Bineinteles, daca dumneaei va fi de acord (si nu vad de ce nu ar fi), punem la dispozitie numarul de tel.

Multumim pentru feedback.

Noi am considerat ca daca vom incepe campania prin: donati bani pentru copiii din Focsani, vom fi foarte transparenti, vom scana toate chitantele, fotografia toate bunurile cumparate, si vom accentua ca fiecare pence va fi cheltuit in scopul acestei campanii...efectul va fi exact opus!!! Psihologic vorbind, de obicei cand ai ceva de ascuns (de exemplu minti intr-o anumita situatie), intrucat te simti vinovat, incepi prin a iti crea o imagine pozitiva, de ex: "sa nu cumva sa crezi ca eu mint sau exagerez, sunt o persoana foarte sincera intotdeauna si nu am nici cel mai mic lucru de ascuns!" Intotdeauna am fost suspicioasa asupra persoanelor de genul acesta, care incearca sa iti arunce in fata de la inceput ca sunt cinstiti, sinceri inainte de a-ti prezenta cine sunt si ce vor. Poate datorita temperamentului meu, sunt foarte directa si nu apreciez dulcegariile in vorbe, prefer sa trag propriile concluzii la sfarsit.

Oricum, ne-am insusit critica constructiva (chiar daca am fost jigniti personal prin atitudinea unora dintre voi care considera ca cu ?200 stransi din donatii (fara donatia noastra) cei 3 organizatori vor avea astfel depozit pentru mortgage (eram ironica)). In continuare ne vom concentra asupra scopul nostru.

Pentru cei care nu au stiut de evenimentul restrans organizat anul trecut, va includ linkul. Au donat foarte putine persoane de pe site, in final am sunat cativa prieteni si am strans ceva bani ca sa cumparam si niste hainute, incaltaminte, jucarii noi. -silent-

http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,518.15/

11. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

eu nu vreau sa fac pe militanul si nimeni nu vrea asta, eu vreau sa fac doar o comparatie cu termeni valabili si atat, apoi ma duc si ma culc linistit ... adica prin alte topicuri laudam pe Albionul asta ca uite domne cum se intampla lucrurile aici, poti sa te duci colo si sa verifici, sa intrebi, ti se pune la dispozitie aia aia aia etc etc, chiar daca esti emigrant si nush ce ... si cand tre sa facem si noi o treaba cu ce se invatza pe aici ... o dam tot mioritica.

... si daca nu se spune mai nimic, e mai bine ?

Nu asta ii indeparteaza pe oameni de campania asta, ci faptul ca nu este totul public, indiferent de cat de onest si bine intentionat esti. Si nu e vorba doar de campania asta, ci de orice campanie facuta asa. Probabil ati vazut ca mai sunt persoane sau organizatii care cer un ajutor in bani si o fac publicand un cont (doar pentru chestia resp.) in care sa se duca banii si pe care oricine il poate verifica.

leti :) ... din doo, una. daca este constructiva, atunci de ce v-ati simtit jigniti ?

Negrutxa

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

AnnoMundi, sincer cred ca ne lipsim de donatia ta daca vine cu atata bataie de cap! Multumim oricum pt tot ce ai facut pt noi. As considera foarte utile sugestiile tale referitoare la cum am putea face acest proiect mai transparent decat este acum (si asta in conditiile in care inca nu am cheltuit nimic, deci nu avem ce sa demonstram si nici cum sa demonstram, pana in Decembrie, cand vom pune totul in pratica).

Asa ca daca gasesti timp sa ne ajuti cu sugestii si idei, in loc sa critici tot ceea ce facem, as fi profund recunoscatoare.

13. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

... pe mine nu ma deranjeaza bataia de cap cand vreau sa fac ceva, pe bune, ba chiar mi se pare challenging ... altii o lasa balta cand dau de "greu".

P.S : "Ce e val,ca valul trece."

14. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0

Nu cred ca o campanie caritabila trebuie sa fie agresiva(!) , ea se bazeaza pe donatii(liber consimtite,nu?)si nu trebuie sa supere pe nimeni daca cineva cere mai multa transparenta.Eu sunt absolut convins ca atunci cand Razvan a cerut asta nu a facut-o in nume propriu,si nici nu a avut in intentie sa jigneasca pe cineva, ci doar a incercat sa fie portavocea -action- altor membrii ai forumului care nu va cunosc suficient si care se pot intreba cum sunt cheltuiti banii.

15. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Ok, mi se pare ca ne intelegem ca mutul si surdul - cum spune proverbul romanesc :p De aceea repet ca, in momentul de fata, nu va putem oferi mai multa transparenta decat atat, pt ca inca nu am cheltuit nimic.

Ce vrem sa facem cu banii, puteti vedea pe pagina campaniei (aici http://www.romani-online.co.uk/content/view/5748/7/ ).

Detalii despre unde ajung banii si cine sunt beneficiarii gasiti pe pagina mentionata anterior.

Pe ce am cheltuit banii exact, NU PUTETI AFLA DECAT DUPA CE I-AM CHELTUIT, NU INAINTE.

Cine si cat a donat, aflati pe pagina actualizata saptamanala de catre admin.

Poze si inregistrari audio/video putem publica (doar cu acordul conducerii caminului) la sfarsitul campaniei.

Haideti sa nu ne mai cheltuim timpul si energia insistand pe aceeasi tema, pentru ca raspunsul va fi mereu acelasi.

Daca vreti sa aflati UN ANUMIT DETALIU va rog sa ne cereti informatii SPECIFICE atat timp cat credeti ca va putem pune la dispozitie astfel de informatii, si va vom raspunde cu placere la intrebari.

Va multumim pt intelegere.

16. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Un bank statement cu donatiile primite nu este posibil sa fie facut public. Contul in care se fac donatiile, Romani Online, este un cont de business, nu de charity.

De acord octopus, imi pare rau ca asa ai perceput campania noastra, drept "agresiva". Ne simtitm intradevar datori fata de acei copiii carora le-am promis un alt fel de Craciun anul acesta si incercam sa ne "facem partea" cat de bine putem. Pentru ei "ne luptam cu voi" :) O sa reusim cu siguranta pana la urma sa le oferim ceea ce le-am promis.

Tu donezi pentru vreun charity? Nu crezi ca este vorba si de mentalitatea romanului? Cred ca mai degraba noi ar trebui sa prezentam incredere in fata publicului intrucat organizam un eveniment restrans si prezentam progresul si finalul proiectului, decat un charity (cancer research de ex) unde nu poti nici masura, nici observa unde s-au dus banii tai exact..unde si cui sa te adresezi? -scratch- cratch-

Cine va dori sa ajute campania o va face, cine nu, va urmari din umbra rezultatele obtinute (cand oricum va fi prea tarziu sa ajute cu ceva).

Multumim oricum pentru interes si pentru impulsul pe care ni-l dati prin atitudinea voastra negativista. Ne motivati si mai mult.

Prietenii stiu de ce -wave-

17. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

"Ok, mi se pare ca ne intelegem ca mutul si surdul. De aceea repet ca, in momentul de fata, nu va putem oferi mai multa transparenta decat atat, pt ca inca nu am cheltuit nimic."

Pai si eu tot asa cred ca ne intelegem !

Cine naiba a zis ca astea trebuie facute acum ??? La sfarsit vrea lumea sa vada ca acum n-are ce ! Nu v-a pus nimeni sa faceti acum nici poze nici filmuletz s.a.m.d, ci doar la "sfarsitul" campaniei daca cineva vrea o dovada pe care sa n-o poata contesta, sa aveti posibilitatea sa o puneti sa dispozitie. Si eu am dat exemplu de o dovada care nu poate fi contestata ... daca aveti o alta solutie spuneti-o si vedem daca este okey sau nu, pana cand se gaseste una pe care si voi puteti sa o puneti la dispozitie si nimeni nu se poate indoi de ea.

"Cine si cat a donat, aflati pe pagina actualizata saptamanala de catre admin."

Sa fiu sincer, nu cred ca intereseaza pe cineva chestia asta, ci mai degraba cat s-a strans.

"Multumim oricum pentru interes si pentru impulsul pe care ni-l dati prin atitudinea voastra negativista."

Nici pe departe nu e vorba de atitudine negativista, dar ca in orice chestie care se intampla pe lumea asta, opozitia si nevoia sunt cele care stimuleaza si duc la un progres ! ( "Ne motivati si mai mult." )

18. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

AnnoMundi, nu tu ai spus ca atat timp cat nu vezi transparenta, nu donezi nimic? Si nu tu ai spus ca sunt si altii care gandesc la fel, desi doar tu si Zax ati pus aceste indoieli in cuvinte?

Acum spui ca de fapt nu vrei decat la sfarsit sa vezi dovezi. Atunci pentru ce atatea dezbateri acum? De ce nu asteptam pana la sfarsit, si apoi, daca aceste dovezi vor lipsi intr-adevar de pe site, atunci sa remediem problema?

Deci...noi acum de fapt dezbatem probleme care NU SE VOR PUNE decat la sfarsitul campaniei, si asta in cazul in care noi nu le rezolvam dinainte de a ajunge sa fie probleme. :)|

Sincer, mi se pare pierdere de timp sa ne invartim asa, in jurul cozii, fara sa stim ce vrem de fapt.

19. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

"AnnoMundi, nu tu ai spus ca atat timp cat nu vezi transparenta, nu donezi nimic? "

Am zis ca pana nu vad transparenta NU DONEZ BANI, ci DOAR LUCRURI CARE SUNT DE FOLOS DOAR COPIILOR !!

Daca nu se vede cu caps lock si rosu sa ma anunti ... ca mai am cateva idei,printre care si cea de a ma cita :) ( ... ca sa-l fac pe andreiutzu gelos ca am facut-o inaintea lui :)) ) !

"Deci...noi acum de fapt dezbatem probleme care NU SE VOR PUNE decat la sfarsitul campaniei, si asta in cazul in care noi nu le rezolvam dinainte de a ajunge sa fie probleme."

Nu e o problema de sfarsitul campaniei, ci o problema de acum ... pentru ca are consecinte acum. Si cum niciodata nu ati mentionat-o ca pe o problema, chiar si acum nu credeti ca ar fi o problema ( ca doar asta este marul discordiei in subiectul asta ) , inclin sa cred ca nu ati vazut-o ca pe o problema niciodata => nu ati fi rezolvat-o.

Sincer, e destul de simplu sa intelegi problema iar dovada faptului asta, este ca exista cel putin unul care a mai pus-o in vedere, altul care a inteles-o si a fost de acord ca poate fi o probl. Ceea ce este greu, este sa o recunosti ca fiind o problema care iti pune o piedica in ceea ce vrei sa faci ... de aia pare ca ne invartim in jurul cozii.

20. diana varbanescu

diana varbanescu New Member

Trophy Points:
    0

A fost odata ca niciodata un mare chef la care Discordia nu fusese invitata. Apare ea in mijlocul petrecerii, arunca cu marul de aur (si anume marul discordiei), mar pe care scria "celei mai frumoase", si sa te tii batalie!!!!

Tare frumos ar fi, macar de data asta, sa lasam deoparte marul discordiei si sa ajutam copilasii!

PS: si asa nu esti tu cea mai frumoasa AnnoMundi! :x2
    -daca nu se vad inimioarele rosii te rog sa ma anunti-

Share This Page