2.3 C
London
Sunday, April 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

O VIATA MAI BUNA PENTRU FIECARE COPIL - Campanie 2007

Discussion in 'CAMPANIILE NOASTRE' started by spin, Jun 18, 2007.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Campanie caritabila 2007

va rugam sa votati in continuare!

2. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0

Si eu am vazut un Charity Shop pt copii din Romania in Wood Green ( Nordul Londrei) si am fost placut impresionata.Ceea ce m-a dezamagit insa ,a fost faptul ca nici una din vanzatoare nu era romanca...Bineinteles ca atunci cand le-am intrebat despre copiii din Romania informatiile lor erau total gresite.
    Asa ca si eu sunt de parere ca ar trebui sa se implice mai multi romani in aceste campanii, pt ca noi suntem cei care cunoastem cel mai bine situatia acestor copii.

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Sabina, asta este si intentia noastra: sa tragem un semnal de alarma asupra situatiei in care se afla copii institutionalizati din Romania si sa apelam la buna-credinta si generozitatea romanilor din UK, cu scopul de a schimba in mai bine viata orfanilor de acasa.

Asadar, ne putem baza pe sprijinul si colaborarea ta?

4. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38

Prima donatie a fost primita in aceasta seara, multumim mult!

Suma este de £20. Va tinem la curent.

Admin,
    -pharao-

5. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0

Casper,un astfel de charity shop exista deja, la el merg toate lucrurile de care nu mai avem noi nevoie:
    http://www.cultstatus.com/cscuk/romania.htm
    E drept ca nu-i chiar in drumul tuturor, dar poate te pot ajuta cu ceva informatii

PS. Scuze, abia dupa ce am postat am vazut ca au mai aparut si alte adrese. Dar poate cei din West Sussex gasesc informatia ca fiind utila.

6. administrator

Trophy Points:
    38

A doua donatie a fost inregistrata astazi - £20.

Multumim!

Admin,
    -pharao-

7. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

OK, minunata ideea si destul de interesanta pentru a fi luata in consideratie. Dar asta nu ne ajuta pe noi, in campania noastra.

Poate vom deschide si un charity shop in viitor, dar pentru moment haideti sa ne concentram asupra campaniei curente. Cu alte cuvinte, sa nu lasam pe maine ce putem face azi.

Aceleasi lucruri pe care le duceti la charity shop, le puteti trimite pe adresa noastra (va fi confirmata in curand) iar donatiile voastre vor ajunge la copiii din Focsani. In acelasi timp, banii pe care i-ati cheltui in acel charity shop, ii puteti pune in contul nostru, destinat exclusiv campaniei "O viata mai buna pentru fiecare copil".

Multumim

8. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0

Spin cu cea mai mare placere. Dupa cum am si votat ,atat cat mi permite timpul si buzunarul eu o sa ajut.
    Sper sa se anunte cat mai multi, si tot atatia sa si faca ceea ce promit.
    Succes! -wave-

9. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Update 28.06.07

Daca va intrebati cumva de ce nu am publicat pana in acest moment poze reprezentand copiii din Focsani, beneficiarii de drept ai acestei campanii caritabile, trebuie sa va aduc la cunostinta faptul ca datorita anumitor constrangeri legislative, copiii din orfelinatele romanesti, mai ales cei cu defectiuni psihice sau locomotorii, nu pot face subiectul reprezentarilor fotografice, decat in anumite conditii. (aceasta informatie mi-a fost furnizata astazi de catre conducerea caminului din Focsani)

De aceea ne este foarte greu in acest moment sa va oferim fotografii ale acestor copii, prin care sa ii cunoasteti mai bine.

PS: Daca ma intrebati pe mine, eu sunt convinsa ca aceasta nu reprezinta decat o strategie de manipulare a opiniei publice pe care statul roman a pus-o in practica, tocmai pentru impiedica oamenii sa afle (din fotografii) care este adevarata situatie a orfanilor din Romania. Inca un motiv in plus sa ne mobilizam fortele si sa-i ajutam cat putem.

10. Anonymous

Anonymous Guest

Dragii mei

Dupa cum am promis ca ma voi implica, tin sa va anunt ca ma bucur ca s-a lansat oficial campania .
    Desi nu mi-ar fi placut s-o spun dar ma vad nevoita ca sa atrag si alti membri, m-am inscris pe lista donatiilor banesti, chiar daca am votat ca voi ajuta prin bunuri materiale.

Asadar am trasnferat online 10 lire in numarul de cont afisat la detaliile campaniei.

Totul a fost foarte simplu. Poate unii dintre voi ati vrea s-o faceti si vi se pare greu.
    Nu este. Totul este sa vreti sa ajutati copiii aceia si solutii sunt cu nemiluita.

Daca vreti sa donati online fie folositi Paypal, fie donati direct in numarul de cont pus la dispozitie. Daca aveti Internet banking, clic pa make a payment, click pe create payee si apoi introduceti numele contului, Romani Online Ltd, Sort code si numarul de cont. Apoi introduceti suma pe care doriti sa o donati.

Daca nu aveti acces la Internet banking, puteti merge la orice banca, sau la Barclays cu cativa banuti cash(atat cat vreti sa donati) si completati la ghiseu un formular cu numele contului, sort codul si numarul contului si gata. E simplu numai sa vreti sa faceti lucrul acesta.

Unii dintre noi nu au posibilitatea sau contul necesar pentru a face tranzactii online si de aceea mi-am permis sa ofer aceasta sugestie, pentru cei care au o inima mare si vor cu orice pret sa ajute.

Pentru organizatorii campaniei, imi permit sa fac o sugestie. Articolul despre campanie este putin ascuns si se gaseste prin mai multe clickuri si atentie sporita. Eu cred ca facand o fapta buna este un lucru minunat si articolul acela ar trebui undeva pe prima pagina.Asta doar ca sa aiba toata lumea posibilitatea de a citi despre oportunitatea de ajuta copiii din Focsani.

Multumesc

Si mult curaj celorlati! Subiectul a fost vizionat de peste 1000 de ori. Macar 1 lira de vizionare de s-ar fi strans.

-sunny-

11. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Nicole, ai perfecta dreptate. E atat de usor sa donezi bani pt o cauza nobila ca aceasta.

Azi am donat si eu primii mei bani in contul Romani Online. Am mers pur si simplu la banca, si i-am cerut persoanei de la ghiseu sa puna 20 de lire in contul cu numarul X. Totul a durat mai putin de 3 minute.

Orice copil merita macar 3 minute din viata nostra. Iar in ceea ce priveste banii, nu trebuie sa donati mai mult decat ati plati pe o bere in pub (dupa ce poate ati consumat deja cateva) sau pe un pachet de tigari, care nu va face nici un bine.

12. administrator

Trophy Points:
    38
    Donatii campania: O VIATA mai buna pentru fiecare COPIL - 2007

1. Oana Gusatu - £35
    2. Adrian & Nicoleta Cherciu - £100
    3. AnaMaria Pantiru - £20
    4. Iuliana Stuparu - £20
    5. Nicoleta Alexiu - £10
    6. Eugen Epure - £10
    7. Roxana Mirela Moise - £50
    8. Dan Megherlich - £10
    9. Loredana Prelipcean - £20
    10. Nicoleta Alexiu - £40
    11. Andrada Breahna - £35
    12. Anonim - £35
    13. Florentina Ciolaca - £20
    14. Romania - £10
    15. Bistran Valentin - £2
    16. Cristina Samara - £15
    17. Eugen Epure - £3
    18. Pilon - £300
    19. M. Stanciu - £10
    20. Cerasela Cochintoiu - £10
    21. Anca - £20
    22. Craciun Ionut - £50
    23. Daniela Ray - £10
    24. Deborah Resing - £750
    25. Ionel Timisica - £10
    SubTotal: £1569.14

Vouchers:
    1. Gabriela Popa - £10 (voucher)

Multumim tuturor!

Admin,
    -pharao-

13. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Nu aveti un cont paypal sa put face un transfer de bani electronic ?

14. administrator

Trophy Points:
    38
  15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

WOW, Shumi, multumim frumos. Stiu ca esti au pair si presupun ca nu iti este chiar foarte usor cu banii. Esti de admirat!

Daca stau si ma gandesc bine cate alimente si lucruri aruncam saptamanal...poate ar trebui cu totii sa reflectam mai mult asupra acestui lucru. Acei copii chiar s-ar bucura de un ajutor in plus, oricat de mic ar fi el. Unde-s multi, puterea creste, nu?

-ww-

16. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Daca stau si ma gandesc cati bani am fumat pana acum si ce-am facut?mi-am fumat sanatate bine ca acum m-am lasat macar asa stiu ca ajut niste copii care nu au posibilitati si nici famili de care noi ne-am bucurat si ne bucuram nu imi pare rau ca am datonat imi pare rau ca nu am putut mai mult.
    Eu sunt au pair si castig 60 £ pe week dar sunt uni care castiga 60 /zi si ar putea dona putin ptr a face fericit un copil.

17. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Update 29.06.07

Aici gasiti numele tuturor celor ce au donat bani campaniei noastre, pana in acest moment http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1125.0/

Multumim tuturor donatorilor si speram ca si restul romanilor inimosi sa-si treaca numele pe lista noastra, cat de curand. Lista este actualizata aproape zilnic.

Nu uitati sa raspanditi sloganul campaniei noastre in toate comunitatile romanesti din Marea Britanie. Cu cat mai multi romani vor auzi de campania noastra, cu atat mai multe sanse avem de a ne duce planurile la bun sfarsit.

18. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

IMPORTANT:

Pentru cei care vor sa se implice fizic in campania noastra: va rugam sa ne contactati printr-un mesaj privat pentru a discuta detaliile actiunilor voastre.

Pentru cei care vreti sa donati bunuri materiale: va rugam sa ne contactati printr-un mesaj privat pentru a afla adresa unde puteti trimite donatiile voastre.

19. administrator

Trophy Points:
    38
  20. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Vreau sa reamintesc tuturor celor care inca nu s-au convins de bunele noastre intentii, ca nu e nevoie sa va asumati mari riscuri donand bani campaniei noastre.

Altfel spus, decat sa NU donati £10 pentru ca nu aveti incredere ca banii vor ajunge acolo unde trebuie, mai bine DONATI £1, iar atunci veti putea dormi linistiti, stiind ca nu ati "pierdut" prea mult.

Doar £1, atat. Bancile accepta plati incepand de la suma de £1.

Subiectul a fost vizionat de peste 1000 de ori....daca fiecare ar fi donat cate 1 lira...faceti singuri socoteala si aflati cati bani s-ar fi strans.

Share This Page