8 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

O romanca la BBC News Breakfast

Discussion in 'EVENIMENTE' started by motanik, Oct 24, 2006.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    De dimineata in jur de 8.10am la BBC1 Breakfast News a fost o romanca si a vb despre situatia de dupa 1 ianuarie 2007.
    A vazut cineva?
    Am prins numai finalul.

2. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: O romanca la BBC News Breakfast

N-am vazut nimic; de 2 zile vad numai Tom si Jerry ca e fimiu in vacanta.

Ce se aude de restrictii? Pana acum ar trebui sa stim ceva oficial.

3. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
  4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Chiar nimeni?
    Nu am prins decat finalul in care era intrebata daca romanii inteleg de ce se tem englezii sa ii primeasca de la anu' si tipa a dat un raspuns aiurea, ceva gen "frica naste monstrii si profesorii generatiei mele nu au pus piciorul in Marea Britanie, ceea ce nu se va mai intampla de acum inainte".

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Mda, aseara urmarind stirile pe Channel 4 de la 7pm am avut surpriza sa o vad din nou pe doamna respectiva.
    Este Raduta Matache, nu am inteles exact daca este ambasadoarea .ro la Londra sau doar inlocuitor de ambasador dar mi s-a parut absolut penibila, engleza avea un accent urat rau (usor se gasesc persoane care vb cu muuuult mai bine ca dumneaei), vorbea de parca statea sa planga, plus de asta din nou raspunsurile fara nici o relevanta.
    La una dintre intrebari a raspuns ca romanii vorbesc limba romanica de aceea principalele lor destinatii sunt Italia, Spania, Portugalia.
    Mi-e jena pt cum am fost reprezentati la cele doua televiziuni.

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

si ne mai vaitam ca englezii spun ce spun despre noi, si ca nimeni nu ne vrea.

7. Anonymous

Anonymous Guest

... directia de comunicare din cadrul mae, a prezentat-o simplu. Insarcinat cu afaceri la Londra -salut-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Razva, sa stii ca la asta ma gandeam si eu.
    Dupa interviu am vb cu niste prieteni care urmarisera si ei si erau f suparati pt felul in care am fost reprezentati.
    Mai devreme a fost la tv si Nicole Formescu, mult mai bine si cu un accent f fain a vb ea.

9. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Am vazut-o si eu pe 'Doamna Ambasador' si m-a infuriat la culme, mie una mi s-a parut retardata -mnky-
    Scuze Doamna Ambasador dar daca s-a vrut sa fie diplomatie conversatia mie una mi s-a parut umilinta.Nu ma mai mira nimic daca o astfel de persoana ne reprezinta. :)| :mad: :)|

10. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0

Doamna Radutza, sa-i dea D-zeu sanatate, pare foarte fragila si nevricoasa. Mai bine si-ar lua o slujba de soptitor la teatru sa se menajeze, parerea mea.
    Am vazut-o si eu in interviu cu Jeremy Paxman la News Night, si pe linga englezoaica (care a pus foarte bine punctul pe i) parea ca un cocker spaniel speriat de aspirator. O fi fost emotionata dar daca se stie cu frica de scena de ce nu a lasat pe altcineva de la ambasada sa vorbeasca?
    Pe de-o parte poate e mai bine ca a fost ea sa le creeze telespectatorilor un sentiment fals de sigurantza. Mwaaa hwaa hwwa -tongue-

11. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
  12. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Doar ce am aflat ca in aceeasi zi a aparut pe BBC 2 si Cristina Irimie, de la 'Romani in Uk', ziarul care se erijeaza in purtatorul de cuvant al tuturor romanilor din Uk. Nu am vazut personal interviul dar prietena care l-a vazut mi-a spus ca 'i s-a facut rusine ca este romanca si nu stia cum sa inchida mai repede televizorul'. Intr-o engleza jalnica, tot ceea ce a putut sa spuna a fost ca 'prietenii ei romani din Londra de abia asteptau sa se dea drumul la lucru sa poata veni si ei dupa anul nou aici fara probleme, insa asa vor merge de anul nou acasa si se vor intoarce si vor munci ilegal'. Cu asa purtatori de cuvant...

13. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

da' cine a desemnat-o pe ea sa mearga acolo ca reprezentant al romanilor ? s-a autopropus ? sau cum ? s-a facut prin vot democratic ? de aia e romanu' vazut asa ... ca actioneaza ca musca fara cap si nu-si vede lungu' nasului !

14. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

In numele fituicii numite Roman in UK se pare...

15. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0

Am vazut-o si eu pe dsoara Irimie dar am incercat sa-mi reprim momentul din memorie. Acuma ma minca dupa ureche sa citesc ce s-a mai scris si mi-ati amintit si parca ma ia iar migrena care m-a lovit in cursu vizionarii interviului si m-a tinut 2 zile.
    Sa stiti ca ca musca fara cap (all puns intended)!

16. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

Foarte elocvent articolul. Cred ca aceste ganduri le au majoritatea romanilor, dar au fost foarte bine spuse de tine.

17. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0

mi se pare cam patetic articolul asta, stim fiecare de ce venim aici si nu ne obliga nimeni sa stam.

18. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38

Cerul era albastru si iarba era verde. Da' calu' nu manca din sifonul maroniu-roscat pentru ca avea indigestie din pricina stressului. Cat despre capre, ele nu zboara decat toamna, pe alocuri.

Parerea mea.
    -puke-

19. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0

"..sigur: nu ne va astepta nimeni cu un zambet aici.
    Tot ieri, s-a stins din viata un tanar, in varsta de 23 de ani: roman, cu cetatenie britanica, tatal unui baietel in varsta de 1 an;ieri in Victoria plangeau pe strada doi tineri polonezi, ramasi fara bani si casa in Londra; tot ieri asteptau la Heathrow cinci romani deportarea spre Romania..." tot ieri si azi si miine mor si sufera atitia oameni in lume si doar un foarte mic procent sint romani... cit patetism! Ce treaba are ... cu prefectura? Ce treaba are Londra cu destinele romanilor? Cine te astepti sa te astepte cu zimbetu pe buze inafara de doamna mama ta?
    "Picurii de ploaie ce se preling pe geamurile aburite din fata mea ma fac sa ma gandesc ca peste 11 milioane de londonezi privesc aceeasi ploaie ca si mine.. " si miliarde de oameni vad aceeasi luna pe cer ca si tine... Si? Te doare capu si se umfla bila cu amar de atita activitate creativa!

Call me crazy... dar aceasta compunere autumnala (n.r. de toamna) tare-mi suna a dsoara Irimia...ca e andrisata romanilor din uk si e presarata de metafore puerile si sentimentalisme telenoveliste.

Subscriu la parerea lui admin -puke-

20. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

imi rascoleste amintiri de clasa a-8-a

Share This Page