13.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

O noua monarhie in Romania?

Discussion in 'Politica' started by crimm, Nov 2, 2011.

1. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Iata ceva surprinzator:

"Când Robert Turcescu a propus spre discuţie subiectul „Regele Charles de România", am crezut că vrea să facă o emisiune de farse.

Varianta, chiar şi pur teoretică, suna atât de nerealist, încât părea pierdere de vreme. Mai multe şanse am eu să ajung regele Zanzibarului decât Charles regele României, mi-am zis. Dar n-a fost pierdere de vreme. Ba chiar a fost o discuţie interesantă, relaxată şi provocatoare, la finalul căreia ne uitam unii la alţii întrebându-ne din priviri: de ce nu?

Trebuie să recunoaştem, soluţia sună interesant: România să-l aibă rege pe fiul actualei regine a Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, Elisabeta a II-a! Şi, în acelaşi timp, pe tatăl probabilului viitor rege al Regatului Unit, actualul prinţ William! Ar rezulta o înfrăţire nemaiîntâlnită în istorie între România şi Marea Britanie. Şi, în plus, s-ar realiza un mai vechi vis al lui Traian Băsescu: axa Bucureşti - Londra (cu Washington-ul e mai greu, pentru că americanii nu suportă capete încoronate).

Pare un film SF, nu? Pentru a deveni realitate, ar trebui îndeplinite trei condiţii fundamentale. Prima: să vrea şi Prinţul Charles să devină rege al unei ţări din Est care, prin tradiţie, dă multe bătăi de cap. A doua: să existe o mare voinţă a clasei politice din România, lucru mai greu de obţinut decât aurul din bauxită. Şi, în fine, a treia: să vrea şi poporul român.

Ultima condiţie ar fi cea mai puţin dificilă. Românii sunt încă, într-o majoritate covârşitoare, anti-monarhişti, dar asta se poate schimba. Iar cel care ar putea obţine o asemenea basculare este un personaj de o statură publică impresionantă. Prinţul moştenitor al Marii Britanii are o asemenea statură, care actualei Case Regale de la Bucureşti îi lipseşte (Regele Mihai, trecut de 90 de ani, nu mai e o soluţie pentru viitor, Principesa Margareta e prea ştearsă, iar Duda e Duda).

În plus, Prinţul Charles poate fi considerat un continuator al dinastiei care a modernizat România. El îi vine Regelui Mihai un fel de nepot, dat fiind că mama sa, Regina Elisabeta a II-a, este verişoară de gradul al III-lea cu fostul suveran român. Ne amintim că în istorie am mai avut un rege-nepot: Ferdinand, nepotul lui Carol I, căruia i-a succedat pentru că primul nostru monarh nu avea copii.

Sigur, deocamdată brodăm pe marginea unei poveşti imaginare. Dar de ce n-ar deveni realitate? Cine ne poate opri să visăm? În momentele de cruntă dezamăgire, avem nevoie de un energizant naţional. Când formulele ultimilor 22 de ani au eşuat, ne-am dori o schimbare radicală. Una care să nu derapeze în dictatură, pentru că destul ne-am petrecut secolul XX sub dictaturi de toate felurile.

Şi chiar dacă nimic nu se va schimba, tot e un câştig faţă de anii '90: acum vorbim despre ipoteticul Rege Charles, atunci Iliescu ni-l propunea ca alternativă pe Regele Cioabă...

De un lucru putem fi siguri: când România va redeveni monarhie, atunci va ajunge şi Crin Antonescu preşedinte!"

Grigore Cartianu

http://www.adevarul.ro/grigore_cartianu ... 11676.html

Interesant de urmarit si emisiunea lui Robert Turcescu (incepand cu minutul 59.00):

http://inregistrari.b1.ro/view-31_Oct-2 ... ii-88.html

Am ramas pe ganduri, voi ce parere aveti?

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    De visat se poate ,,, spera,

nu am inteles insa conjuctura finala,
    vizavi de posibilitatea lui Crin, de a fi....CRIN! -plans2-

3. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    King Charles of the United Kingdom, Romania and the Commonwealth… asta e buna rau!!!

Ce-ar spune Ceausescu daca s-ar reanima doar o secunda… doar un singur cuvintel pe care imi permit sa-l citez si sa-l impartasesc mai departe:

http://www.youtube.com/watch?v=jnDkruJ9V5M

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Puteti visa in continuare. Eu prefer sa revad Razboiul Stelelor pentru a n-śpea oara.

5. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Cartianu? Turcescu? Mda... Ok.

@Dio Bun film, recomand.

6. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Suna interesant.Daca lucrurile vor merge in aceasta directie,sa inteleg ca peste "x" ani cand voi merge in concediu in Romanica,sa ma astept sa gasesc vreun "Little Ben",care cu siguranta il v-a intrece pe "Big Ben",ca de...v-a fi de generatie noua,secolul 21;sau poate un "Bucharest Eye",ca sa poti vedea de sus frumusetile Bucurestiului(trafic aglomerat,mizerie,caini vagabonti,etc),sau de ce nu un "Bucharest Bridge" peste Dambovita.Pana atunci poate se v-a termina si Catedrala Mantuirii Neamului,si va lua locul Catedralei "St. Paul",si toti cei cu "sange albastru" de prin UK vor face coada pentru a se casatori in noua catedrala.
    Sa vezi atunci ce navala o sa dea britanicii sa se mute in Romanica(Printul Charles presimte el ceva ca deja si-a luat ceva case pana acum),dar sa vezi ce-o sa le facem noi,cum or sa stea ei "englejii" pe la cozi sa obtina BC,YC sau ce denumire le-or pune romanasii nostri,ca de..sa simta si ei prin ce-am trecut noi.
    Hai noapte buna,ca acusica vine sfarsitul lumii si ma prinde la tastatura,macar sa ma prinda dormind.
    Toate cele bune!

7. singleman

singleman New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea este ca o monarhie in Romania va schimba conceptul politic si economic al Romaniei,in sens pozitiv bineinteles. La nivel international Romania va fi recunoscuta prin brand monahal, faptul ca un rege reprezinta romania inseamna ca si imaginea acesteia se va schimba. In plus romanii chiar merita aceasta schimbare avand in vedere ca noi suntem recunoscuti ca o natiune eleganta si deschisa la nou, restul slabiciunilor pot fi indreptate odata cu implementarea politicii monahale. Nu romanii ar reprezenta o problema cu privire la schimbarea politicii romanesti ci mai degraba actuala putere politica. Cert este ca Romania are nevoie de o schimbare politica si implicit economica. Probabil inceputul ar fi mai greu dar am incredere ca prin intermediul brandului monahal Romania va avea de castigat la nivel national si mai ales la nivel international. Leul este depreciat la momentul de fata din cauza faptului ca valoarea importului este mai mare decat valoarea exportului, astfel iese mai multa valuta din tara decat intra, plus ca importul de produse demontreaza ca Romania consuma mai mult decat produce, acest aspect ducand clar la cresterea inflatiei economice. Ce va face monarhia? Probabil va incepe de la zero!! Dpdv economic fie vor investi in Romania fie vor aduce investitori seriosi care sa realizeze produse in vederea comercializarii acestora la nivel national si international. Eu cred cu desavarsire ca Romania are nevoie de un brand monahal cu influente pozitive in strainatate pentru favorizarea poporului roman care sincer, nu merita sa fie distrus. Hai Romania...

8. singleman

singleman New Member

Trophy Points:
    0
    Of, daca nu scriai filozof ramaneai!

Share This Page