18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

o nelamurire despre BC-bluecard

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by puie liviu, Jan 31, 2012.

1. puie liviu

puie liviu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti

Am bluecard din luna Octombrie 2011, valabil 1 an de zile, nu am inceput lucrul inca, ce se intampla in momentul in care el expira, sau din cate am auzit trebuie sa ai neaparat 1 aqn de zile lucrat ca sa obtii cel definitiv, ce ma fac eu pt ca oricum pana in Octombrie anul acesta nu am 1 an de zile lucrat si BC meu expira atunci.Ati mai intalnit situatia asta careva?
    Va rog care stie sau a auzit ceva asemanator sa ma ajute cumva.

Multumesc mult

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Aaaa, ce scrie pe card? Ai drept de lucru. Altceva?
    Eu nu am deci nu-ti pot spune insa respunsul e la tine!!!

Blue card-ul este pe perioada nelimitata, dupa stiinta mea.

3. bety_2286

bety_2286 New Member

Trophy Points:
    0
    din cate stiu in momentul in care obtii blue cardul ai drept de munca permanent in uk,adica pe perioada nelimitata

4. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Uita-te in interiorul cardului la sectiunea Remarks.

Daca scrie "12 - Employment and business activities allowed" atunci este un light blue card 'temporar' de dependent. Mentiunea aceea nu inseamna insa ca e valabil doar pana in octombrie, ci ca dupa 12 luni muncite ai dreptul sa il soliciti pe cel definitiv (dark blue).

Daca insa scrie 'No restrictions on employment in the UK' sau cam asa ceva atunci e dark blue card si e definitiv, nu are importanta ca lucrezi acum sa nu.

5. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0
    HELP

Mai este cineva aici care are dreptul sa munceasca liber si fara permisiune in UK pentru ca a lucrat legal si fara intrerupere timp de 12luni? Eu am avut Yellow card ca student, am lucrat in timpul facultatii si am ales sa imi exercit acest drept si nu am mai solicitat eliberarea Blue Card, m-am gandit ca nu are sens din moment ce nu este obligatoriu.

Dar ieri am avut surpriza sa vorbesc cu tipa pentru care lucrez de peste 3 ani si mi-a zis ca <<vrea sa imi vada viza pentru ca i-a zis ei managerul ei ca romanii sunt aproape intrati in UE, Romania nu e inca membra>>. Bun, facand abstractie de absurditatea celor zise de ea, ma intrebam daca s-a mai confruntat cineva cu o situatie similara si daca da, cum v-ati descurcat?

Mi-e teama sa nu am probleme, dar de drept vorbind am tot incercat sa obtin programare la birourile din Croydon si nu am reusit iar ca sa le trimit pasaportul si apoi sa stau fara el cam 6 luni (cat am inteles ca dureaza acum) nu prea imi convine.

6. ANCUTZA12

ANCUTZA12 New Member

Trophy Points:
    0
    Da la fel mi-au spus si mie de la Home Office ca nu este necesar sa aplic pentru Blue Card. Bine ca nu i-am ascultat! Toate companiile care angajeaza legal vor sa vada Blue Card pentru ca stiu ca pentru Romania si Bulgaria inca sint restrictii. Am avut Yellow card si anul trecutam luat Blue card. Se aplica destul de usor, singura problema e cat o sa dureze pina o sa-ti dea actele inapoi.
    Poti sa incerci sa faci programare la Croydon dar trebuie sa ai destula rabdare si sa suni de 1000 ori pina reusesti. Te refuza foarte politicos pentru ca vor sa descurajeze lumea sa aplice pentru Blue Card. Poti sa obtii programare dar trebuie sa suni la cateva zile si sa-i tot bati la cap ca vrei programare. Daca nu te deranjeaza sa astepti intre 4 - 6 luni trimite actele prin posta.
    Ei zic ca Blue Cardul nu este obligatoriu dar la orice companie te duci il cere asa ca mai bine sa il ai.
    Also daca ceva se intampla si UK se retrage din EU, majoritatea care sint aici si stau doar ca sint din EU s-ar putea sa trebuiasca sa plece dar daca ai Blue Card nu poate sa te dea afara, este ca un fel de Indefinite Leave to Remain.

Inca ceva: verifica regulile pentru INdefinite Leave to Remain, daca te incadrezi acolo aplica direct pentru ILR, dupa un an cu ILR pot aplica pentru British Passport si poti avea dubla nationalitae.

7. ANCUTZA12

ANCUTZA12 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Nu am auzit pina acum de Blue Card temporar. Eu stiu ca Blue Card nu are data de expirare, tocmai m-am uitat pe al meu si al sorei mele. Blue Cardurile sint indefinit. Pe Blue Cardul tau exista data pinca cand este valabil?

Share This Page