13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

NVQ la locul de munca

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by zgatiasimo, Nov 9, 2010.

1. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Pe scurt, as dori sa urmez un NVQ la locul de munca. Am gasit un angajator dispus sa ma angajeze si un curs NVQ. Cursul este organizat de County Council si se afla in Register of Education and Training Providers. Cei care organizeaza cursul mi-au spus ca pt a ma inscrie la curs pot accepta o scrisoare de la angajator dar sa incep munca in acelasi timp in care incep cursul. Yellow Card-ul care imi permite sa lucrez il pot obtine doar dupa ce incep efectiv cursul ceea ce ar insemna sa incep si munca, ceea ce ar fii ilegal. Cum se procedeaza in aceasta situatie?

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    zgatiasimo wrote:
    Buna tuturor!

Pe scurt, as dori sa urmez un NVQ la locul de munca. Am gasit un angajator dispus sa ma angajeze si un curs NVQ. Cursul este organizat de County Council si se afla in Register of Education and Training Providers. Cei care organizeaza cursul mi-au spus ca pt a ma inscrie la curs pot accepta o scrisoare de la angajator dar sa incep munca in acelasi timp in care incep cursul. Yellow Card-ul care imi permite sa lucrez il pot obtine doar dupa ce incep efectiv cursul ceea ce ar insemna sa incep si munca, ceea ce ar fii ilegal. Cum se procedeaza in aceasta situatie?

O scrisoare de la angajator in care se stipuleaza ca muncesti la el si tot prin intermediul lui iti faci cursul de NVQ ar fi suficient pentru a obtine YC-ul. La fel o scrisoare de la cei care tin trainingul(cursul) prin care sa explice acelasi lucru.

ValiB am dreptate? Te rog sa completezi daca am omis ceva.

PS. @ zgatiasimo te rog sa astepti si alte confirmari.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ar fi indicat sa te programezi cat mai repede la interviu pentru YC in Croydon ca sa castigi timp.

4. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspunsuri.
    Cand voi aplica pt YC o voi face in scris. Anul trecut am aplicat pt un AWC ca au pair si cand am sunat sa ma programez dura mai mult decat daca as fii aplicat in scris.

5. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Cei de la colegiu ar accepta doar o scrisoare de la angajator ca sa pot incepe cursul, dar nu ar fii ilegal sa incep munca?

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    zgatiasimo wrote:
    Multumesc pt raspunsuri.
    Cand voi aplica pt YC o voi face in scris. Anul trecut am aplicat pt un AWC ca au pair si cand am sunat sa ma programez dura mai mult decat daca as fii aplicat in scris.

Incearca sa te programezi prima data. Un telefon nu costa mai nimic. S-au mai schimbat lucrurile intr-un an de zile. In cazul unui refuz... n-o sa-si fie prea usor.

7. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Scuzele mele, sunt putin zapacita....cei de la colegiu au zis ca este necesar sa lucrez in momentul in care incep cursul

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  9. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pt ajutor! O sa sun maine la HO si o sa revin pe forum cu raspunsul lor.

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    zgatiasimo wrote:
    Multumesc tuturor pt ajutor! O sa sun maine la HO si o sa revin pe forum cu raspunsul lor.

Placerea a fost de partea noastra.

Succes! Tine-ne la curent!

11. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Am revenit cu ceva noutati...Am sunat la HO si mi-au spus sa trimit aplicatia impreuna cu o scrisoare de la scoala in care sa fie specificat faptul ca inceperea cursului este conditionata de munca. Mi-a mai spus ca in cazul in care imi trebuie urgent sa las cateva zile de la trimiterea aplicatiei si sa le trimit un fax prin care sa-i rog sa urgenteze solutionarea cazului, lucru ce mi s-a parut f ciudat, faptul ca "incurajeaza" sa le fortezi mana pt ca eu nu spusesem nimic cum ca mi-ar trebui urgent.
    Am sunat si in Croydon si cel mai curand m-ar fii programat pe 23 decembrie. Tot prin posta o sa trimit aplicatia...

12. dida

dida New Member

Trophy Points:
    0
    NVQ Level

Buna, dupa ce am citit pe aici despre NVQ level, in principiu in Social Care am cateva nelamuriri. Sper sa ma puteti ajuta voi, ca de obicei-hipno-
    In primul rand la mn e putin mai dificil pt ca asa cum stiti sunt in Belfast(mult mai putine oportunitati decat in Londra sau alte metropole). Deci ma inscriu la un NVQ level pe domeniul acesta, ei ma plaseaza la un loc de munca unde teoretic fac practica. Aceasta practica este platita? In acest timp eu aplic pt yellow card cu drept de munca 40 de ore. Corect? Si din nou daca imi puteti explica putin cu plasarea la locul de munca....
    msssssssssssssssssssssssss-ma-iubesc-

13. dida

dida New Member

Trophy Points:
    0
    ok scuze

14. diana_chrt

diana_chrt New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sunt Diana .. nici nu stiu cum sa incep .. am lucrat p un hotel in aberdeen timp de 10 luni .. si abia acum ne`au cerut si noua acte(adik mie si prietenului meu)si asta pt k au avut un audit ..in fine deocamdata acum suntem in holiday ,ei sunt dispusi sa ne ajute adik sa trim o scrisoare la home office cum k vor sa ne angajeze dar cik raspunsul poate sa vina si in 6 luni si chiar nu inteleg dc asa d greu daca puteti sa ma lamuriti ..si cealalta solutie ar fi sa ne inscriem la un curs nvq ..cineva a zis k ne va ajuta sa ne inscriem acum nu mai vrea ..daca am putea sa imi dati niste nume de colegii bineinteles care sunt in lista celor de la ukba sau orice alt sfat .. am incercat si oi la diferite colegii din londra dar ori nu erau acreditate de ukba ori nu acopreau zona noastra (noi suntem din aberdeen-scotia) in fine nu stiu daca am postat in topicul potrivit imi cer scuze daca nu e si va cerul sfatul ..multumesc

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    diana_chrt wrote:
    Buna sunt Diana .. nici nu stiu cum sa incep .. am lucrat p un hotel in aberdeen timp de 10 luni .. si abia acum ne`au cerut si noua acte(adik mie si prietenului meu)si asta pt k au avut un audit ..in fine deocamdata acum suntem in holiday ,ei sunt dispusi sa ne ajute adik sa trim o scrisoare la home office cum k vor sa ne angajeze dar cik raspunsul poate sa vina si in 6 luni si chiar nu inteleg dc asa d greu daca puteti sa ma lamuriti ..si cealalta solutie ar fi sa ne inscriem la un curs nvq ..cineva a zis k ne va ajuta sa ne inscriem acum nu mai vrea ..daca am putea sa imi dati niste nume de colegii bineinteles care sunt in lista celor de la ukba sau orice alt sfat .. am incercat si oi la diferite colegii din londra dar ori nu erau acreditate de ukba ori nu acopreau zona noastra (noi suntem din aberdeen-scotia) in fine nu stiu daca am postat in topicul potrivit imi cer scuze daca nu e si va cerul sfatul ..multumesc

Scuze, te rog sa editezi mesajul pt. c-am ametit incercand sa-l citesc.

16. diana_chrt

diana_chrt New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Aveti doua posibilitati:
    1. un NVQ in 'Hospitality'
    2. niste cursuri de limba engleza pentru straini (ESOL), care ar fi mai ieftine dar nu stiu cat de utile si pe deasupra nu v-ar da posibilitatea de a lucra decat part-time (maxim 20 de ore/sapt.)

Cea mai buna afacere tot cu NVQ-ul ar fi. In Scotia NVQ-ul se cheama SVQ. Da o cautare pe google.co.uk la 'NVQ hospitality aberdeen' sau 'SVQ hospitality aberdeen' si vezi ce iese. Suna la colegii si intreaba-i daca sunt agreati de UKBA (daca iti pot da scrisoare catre HO cum ca esti student la ei) si neaparat asigura-te ca inscrierea la acele cursuri este conditionata de angajare. Voi legal nu aveti dreptul sa va angajati inainte de a primi Yellow Card-ul dar puteti sa-i asigurati pe cei de la colegiu ca aveti o promisiune de angajare in domeniul hotelier (va trebui sa le duceti o scrisoare de la angajator) pentru a va putea inscrie la cursuri. Dupa ce v-ati inscris aplicati la HO pentru YC si numai dupa aceea incheiati contract de munca cu angajatorul.

Iti multumesc pentru sfaturi ..de vreo 3 zile tot incercam sa gasim colegii .la noi in oras sunt si culmea exista un colegiu care este in parteneriat cu hotelul nostru pt niste cursuri svq dar nu sunt in lista celor de la UKBA; am gasit si in orase din jurul nostru dar ei nu se pot deplasa la locul nostru de munca pt verificare ..si asmd ..ar mai fi posibilitatea ca cei de la hotel sa aplice pt nooi dar cik poate sa dureze si 6 luni pana vine raspunsul si nu inteleg dc asa mult sau stie cineva vreo posibilitate prin care se pot grabi formalitatile si sa primim rasp mai repede sau pot cei de la munca sa faca in asa fel incat sa primim un raspuns mai curand ?

17. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Va rog mult sa ma ajutati cu niste informatii.
    Un prieten de al meu, fara acte, a gasit un loc de munca intr-un restaurant (ca si chelner). A vorbit cu angajatorul depre posibilitatea de a se inscrie la un curs NVQ in hospitality, ceea ce i-ar oferi drept de munca full time. Angajatorul nu prea stie despre ce e vorba si l-a invitat maine pentru a discuta pe aceasta tema.
    Prietenul meu are nevoie de niste suport legislativ privind dreptul de munca full time atunci cand esti inscris la NVQ si niste informatii oficiale privind relatia (agreement contract) dintre colegiu si angajator (work placement). Care sunt obligatiile angajatorului in acest context?

Va multumesc mult.

18. crina22

crina22 New Member

Trophy Points:
    0
    buna eu sunt la colegiu nvq pt inscriere iti trebuie tenancy agreement bank statment cu bani in cont si sponsor in cazul in care nu te pui tu ca intretinator cursul hospitaity e cam scump in jur de 2000 lire deci iti trebuie bank statament de 1500 lire in cont plus 500 e registrer dupa 2 luni ai yellow card si apoi iti dau ei scrisoare cu care mergi la interviu pt national insurance number apoi dupa un an poti aplica de blue card definitiv drept de munca. putem vb la mariankrinutzza.

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    AndraMara wrote:

Prietenul meu are nevoie de niste suport legislativ privind dreptul de munca full time atunci cand esti inscris la NVQ si niste informatii oficiale privind relatia (agreement contract) dintre colegiu si angajator (work placement). Care sunt obligatiile angajatorului in acest context?

Va multumesc mult.

Buna AndraMara,

Aici gasesti toate informatiile necesre:

Registration certificate

To apply for a registration certificate, you should use application form BR1. You can download this form from the right side of this page. You can apply for a registration certificate if you are in the United Kingdom as a self-employed person, a student or a self-sufficient person. If you are exempt from worker authorisation, you can apply for a registration certificate as a worker or jobseeker.

We can only consider an application for a registration certificate if you are already in the United Kingdom. The guidance for Bulgarian and Romanian nationals can be downloaded from the right side of this page.
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheu...riaromania/applying/

Course Types / Work Eligibility

Bulgarian and Romanian nationals can work for more than 20 hours a week
    during term time if a work placement is considered to be a necessary part of the
    course and is undertaken with the agreement of the educational establishment
    concerned. Work placements must be relevant to the course of study been
    followed. For example, if a student is enrolled on an NVQ Health and Social
    Care course then the placement must be relevant to the qualification obtained.
    Bulgarian and Romanian students may also work for more than 20 hours a
    week during term time where a work placement meets the definition of a
    sandwich course or internship. In addition to their work placement the applicant
    is also permitted to take up other employment for up to 20 hours per week
    during term time. They may also work full time during their vacation period and
    during the additional four months following completion of their studies whilst, for
    example, waiting for their examination results, prior to attending their graduation
    ceremony or before commencement of their new course. Those not completing
    the course cannot benefit from this provision.
    If the applicant is to take up work as part of approved vocational training they
    can work for that employer as per the requirements of the work placement.
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/d...ter7.pdf?view=Binary
    pag.105 - e un ghid pentru lucratorii HO.

De asemenea poate ar fi utila si urmatoarea precizare de pe site-ul UKBA:
    Sometimes we may be able to consider your application urgently, but only in the following exceptional circumstances:

* urgent employment start date
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheu...omania/waitingtimes/

20. micutuadi

micutuadi New Member

Trophy Points:
    0
    NVQ

Buna,as avea nevoie de ceva informatii daca m-ar putea ajuta sau daca cineva a trecut prin aceeasi experienta ar fi si mai bine.din luna martie trebuie sa aplic pt niste cursuri deoarece mai am nevoie de 4 luni de munca pt a obtine BC.am un loc de munca si as dori sa aplic pt un NVQ in Hospitality training.cum se procedeaza daca ai locul de munca si vrei sa aplici pt un NVQ?si v-as mai ruga dacastie cineva cum pot afla mai multe despre NVQ(perioada curs,pret..)va rog tare mult daca ma puteti ajuta cu aceasta problema.
    Multumusc mult de tot!

Share This Page