17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Nunta in Uk

Discussion in 'FAMILIE' started by classicalina, Jun 12, 2007.

1. wwwwhty451

wwwwhty451 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut am si eu o intrebare dak ma casatoresc cu o cetateanca brotanica pot aplica de blue card dak mam casatorit cu ea? Inca am yellow card nam terminat nvqul dar am lucrat mai bn de 12 luni in uk in acelasi loc poate sa ma indrume cnva in privinta blue cardului?

2. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai 12 luni de munca fara o pauza m-ai mare de 30 zile si pe aceasta perioada ti-ai pastrat statutul de student, ai drept de munca nerestrictionat pe teritoriul U.K..Blue cardul dupa cum spune legea este optional.

3. wwwwhty451

wwwwhty451 New Member

Trophy Points:
    0
    problema e k mi se cere de la locul d munca eu stiu k e optional insa ei sunt batuti in cap cu casatoria pot sal obtin?

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Prntz ast si dale cu el in kp: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

Pct 7, pag 2.

5. wwwwhty451

wwwwhty451 New Member

Trophy Points:
    0
    Mda merci frumos de sfat insa am incercat sa le arat si ce scrie pe siteul ukba insa miau raspuns ca asta este policy-ul lor stiu sunt foarte dificili si probabil sceptici in privinta romanilor privind ceea ce sa tot dat la stiri despre noi

6. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu cred ca-s deloc batuti in cap, cred ca nu vor dureri de cap. Daca le vine vreun control, cu un card colorat demonstreaza in 5 secunde ca esti angajat legal. Fara, poate sunt sub investigatie vreo cateva saptamani (la cat de putini angajati sunt la UKBA/HO), poate vor fi nevoiti sa te suspende pe perioada investigatiei - timp in care nu pot sa-ti acopere postul, poate sunt chiar si amendati si apoi obligati sa stea prin tribunale sa-si recupereze amenda...

Da, poti obtine BC in urma casatoriei cu un cetatean britanic. Poti obtine BC si acum pe baza YC si a celor 12 luni continue de munca.

7. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ce investigatie? Sa fim seriosi, in 5 min iti afla UKBA-ul si ce ai mancat in ultimele 12 luni. Trebuie doar sa vrea.

8. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Si tu ce zici, vor?
    Si daca vor, au la dispozitie resursele necesare? (ma refer mai ales la personal si la tipul de personal)
    Si daca au resurse, birocratia e minima?

Le acorzi mult prea mult credit, parerea mea.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dintre toate, doar vointa si birocratia sunt valabile.
    Resursele ---hm, tin de cele 2 aspecte de mai sus. -nu-zic-

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cum actioneaza UKBA-ul, poate vorbesc prostii, dar m-am uitat la toate sezoanele UK Border Force -ras2- -ras2- -ras2-

Cand faceau aia vreun control intr-un loc in care banuiau ca se afla pers ce muncesc ilegal, aflau prin telefon toate detaliile despre pers pe care le investigau. Ce mare investigatie ar trebuii in cazul de fata? Ea la arata cardul galben + 12 fluturasi de salariu. Daca aia chiar nu cred verifica in baza de date daca YC este real si daca a platit impozite 12 luni la rand, fapt ce le-ar confirma ca are drept legal de munca si fara blue.

11. wwwwhty451

wwwwhty451 New Member

Trophy Points:
    0
    Deci pot aplica de blue si daca am nvqul in curs de desfasurare?

12. wwwwhty451

wwwwhty451 New Member

Trophy Points:
    0
    Deci nu are importanta dak inca fac nvqul pot sa obton blue cardul

13. Isabela_bv

Isabela_bv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Nu stiu daca in privinta casatoriei la Registry Office in localitatea de unde apartii este chiar asa cum se spune, ei zic 16 zile de cand depui actele insa la noi aici au zis ca nu au loc decat peste 5 luni. E normal asa ceva? Sa nu te poti casatori mai repede?

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, din pacate este coada.
    Tocmai am venit de la o cununie civila. Am mai aflat ceva: civil marriage se refera la same sex partners si wedding -cununie civila.
    Of...incurcate...
    Dar ai posibilitatea sa te inscrii la alt Register's Office, fa-o, de ex. cei de azi locuiesc in Barnet, dar pentru ca e prea aglomerat s-au programat in Enfield, unde chiar e mai frumos (cu iarba si un mic lac), fata de Barnet- limita Burnt Oak, unde nu prea ai peisaj pe langa care sa faci poze...

Casa de Piatra va doresc!

15. Isabela_bv

Isabela_bv New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim! Se poate oriunde la alt registry office? Chiar daca e mai departe? Am fost sa intrebam in localitatile din jurul nostru dar sunt mai micute si nu oficiaza ceremonii si ne-au trimis tot in localitatea de unde suntem noi. Sa incercam undeva mai departe?

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu exact, dar dintr-un borough in altul al Londrei sigur se poate.
    :)

Share This Page