14.2 C
London
Tuesday, May 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

(numa firma oarecare), cine a facut reclamatie?

Discussion in 'Imagine negativa' started by alyyn2045, Mar 25, 2012.

1. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Sper sa nu stergeti acest topic, pt ca e de mare importanta pt romani
    Am primi pe facebook

ROMANi ONLiNE UK
    INFORMATII UTILE • xxxxxxxxx- un sfat prietenos: NUUUU!
    Romanilor, daca vreti sa trimiteti vreodata vreun pachet in RO, aveti grija cu cine decideti sa il trimiteti. Niste time wasters ca xxxxxxxxxxx , niste amatori care nu inteleg conceptele de baza ale afacerilor nu merita atentia.Nu disperati, sunt altii si altii...Se poarta ca si cand ei ne au pe noi (CLIENTII) la mana!......
    Source: ROMANi ONLiNE Forum
    Published: 2012-03-25 15:53:40 GMT

si probabil vreun admin la sters dar pe mine ma intereseaza persoana care a postat asa ceva... sa spuna exact ce sa intamplat si nu doar sa faca o reclamatie negativa FARA MOTIV.

Deci pt ca eu sunt curios ca intentionez sa le folosesc serviciile pe viitor si poate si alti romani vor face la fel...rog cine a postat acest lucru sa vina cu argumente ..de ce unde ce cand cum...

Multumesc

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Tiberiu transport, cine a facut reclamatie?

Eu am steres mesajul.
    Publicitatea negativa nu este permisa fara dovezi. O neintelegere sau un client suparat nu trebuie (in opinia mea) sa genereze o polemica sau o disputa in public.

In plus, este posibil ca persoana sa fie chiar.. concurenta, ca am vazut ca denigrarile se poarta.

Atata timp cat te ascunzi sub "anonimat", nu te astepta sa te ia cineva in serios fara dovezi. Cum suna? Cineva isi face cont cu scopul vadit de a defaima o persoana/firma. Merge actionat in judecata?

3. corixee

corixee New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, eu am scris mesajul. Nu ma ascund sub anonimat, eu am o parere si am vrut sa o exprim, sa ii ajut pe altii sa nu pateasca ce am patit eu avand incredere in aceasta "firma". Sunt o clienta, nicidecum concurenta, nu m-as preta la asa ceva. Contul nu a fost infiintat CA SA DENIGREZ, ci era infiintat de foarte mult timp, m-am folosit de el sa imi SPUN PAREREA (e o tara libera nu???) si SA II INFORMEZ PE ALTII de experienta mea. Fiecare decide ce vrea dupa ce citeste (ca nu sunt papusi sa fac eu ce vreau din ei) si actioneaza in consecinta. Nu cred ca trebuie sa te gandesti asa departe, pentru mers in instanta, cred ca stii si tu cum functioneaza site-urile ca amazon, expedia etc si ca in TARA ASTA lumea se bazeaza pe REVIEWS. Eu am facut un review, mi-am spus parerea. ATAT doar. Cat despre dovezi...trebuia sa inregistrez conversatia telefonica sa o postez aici? Sau poate sa postez receipt-ul inexistent de la firma respectiva care nu lucreaza decat cu cash...Oameni buni, suntem intr-o tara civilizata unde e diversitate si libertate de exprimare, nu mai cerneti articolele dupa preferintele personale sau afinitati. Multumesc.

4. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    despre el s-a vorbit mult despre serviciile de nu foarte buna calitate, pe topicul userului alinakely, parca Livrari colete se cheama.

eu l-am pomenit prima, enumerand firmele de coletarie cu care am colaborat de-a lungul timpui, si dandu-i si datele de contact.

apoi au inceput sa curga plangerile..

deci nici nu un sacrilegiu nu s-a intamplat, prin review-ul acestei doamne.

5. corixee

corixee New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Livia G. Eu nu am avut prea multe experiente de-a lungul timpului cu firmele de coletarie si prima a fost cu Stimatul domn care m-a dezamagit COMPLET. Am scris-o intocmai pentru ca am fost indignata de lipsa de profesionalism, de atitudinea de SEF care isi are la mana clientii si mi-am dorit din toata inima sa nu mai piarda si altii timp aiurea cu cine nu merita sa faca afaceri si sa presteze servicii. Imi pare rau pentru domnul cu idee buna de afaceri a pierdut principiile de baza ale vanzarilor...

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ce suflet bun ai, incredibil. Da, e o lume libera, un internet liber, iti poti face blog pe care sa scrii ce vrei. Din pacate forumul acesta este proprietate privata si functioneaza dupa niste reguli. Daca nu esti de acord cu ele, poti sa NU il folosesti.

Pentru a face un review, exista site-uri specializate, iar acesta nu este unul din ele.

Imi pare rau, dar nu pot accepta ca cineva, de la primul post pe acest forum sa faca o reclamatie unei firme.

7. corixee

corixee New Member

Trophy Points:
    0
    Dan, iti multumesc pentru compliment. Da, am suflet bun, de aceea dupa ce m-a tinut in casa o zi intreaga sa il astept prima data, am apelat la domnul Tiberiu inca o data. A doua oara insa, a depasit orice limita a bunului simt. Nu este primul meu post, este primul meu post INTENTIONAT sa fie un review.Si tu, si domnul Tiberiu, la fel cum fac toate firmele care se respecta, ati putea sa primiti feedback-ul constructiv si sa il lasi sa isi imbunatateasca activitatea, nu sa il protejezi, ca mai mult rau ii faci..Cred ca stii si tu foarte bine cum functioneaza asta. In orice caz, ma scuzi ca ti-am incalcat proprietatea privata si ti-am "jignit" prietenul exprimandu-mi parerea explicit pe un site dedicat romanilor.

Curtea ta, regulile tale, nu? Foarte comunist. Iti multumesc oricum, daca nu e romanionline e facebook...si sincer...toata lumea e pe facebook, pe romanionline nu.

8. corixee

corixee New Member

Trophy Points:
    0
    PS: Te rog sa imi spui ce fel de dovezi te asteptai sa primesti. Sunt chiar curioasa. Pe viitor, voi face o poza celor de la curierat, inregistrez conversatii, scanez receipts (daca nu cumva firma nu lucreaza decat pe sub mana), le iau amprente, declaratii de la vreo doi martori si cer CCTV de la primarie....poate atunci imi vor fi si mie permise parerile pe romani-online, mai ales ca nu va fi primul post. A, si te rog sa imi spui cat de activa trebuie sa fiu ca sa am dreptul la pareri...sau Activa cui trebuie sa fiu ca sa pot scrie aici...

Dan, tot respectul pentru munca ta si site-ul tau, dar daca il faci public, fa-l si lasa-l pentru public. Nu mai cerne comunist dupa "chipul si asemanarea ta" userii...

Iti multumesc.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Aici e cam ca la aia cu avioanele de low cost din cate citesc eu -ras4-

Vrei servicii de calitate, cauti DHL,UPS, Posta/etc.

Vrei panarama, cauta romani care sa-ti care bocceaua.
    Am patit-o si eu, am fost trezit din somn la ora 4 dimineata, APOSTROFAT ca nu am raspuns la telefon la ora 2 dimineata cand m-au sunat baietii de pe drum... -da-da-

iar la raspunsul meu,naiv desigur ca, la ora 2 eu...dorm -hipno- , mi s-a spus ca

"pai bine domnle, noi conducem prin toata Europa sa-ti aducem pachetu', si tu DORMIII???"
    Desigur, bani la purtator, nu chitanta,nu nimic.... -nu-zic-

In contrabalans, am cumparat ceva din SUA, am platit livrarea, UPS mi-a trimis imediat un track number, online aflam permanent unde se afla pachetelul meu, care, la ora stabilita (era ziua si eram treaz... -ras2- ) mi-a fost livrat la usa!

PS. Nu era Tiberiu la mine, dar, nu stiu cati sunt departe de ce a descris corixee.

corixee, are si Dan dreptate cumva, firme romanesti isi vor racola clientii desigur de pe forumuri...romanesti, asadar, un denigrator poa' sa vina sa dea cu pietre doar fiindca masinutza lui pleaca maine si el aduce branza din Ro mai repede si mai proaspata deci -asa-asa- ,

ca tot vine Pastele!

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Din contra, mi mi se pare foarte capitalist. Dan are dreptate: dezchizi cont si denigrezi. Esti suspect, asa ceva nu eate acceptabil. Si oricum ... ai uitat sa pecizezi cat ai platit pentru serviciul respectiv, probabil ceva pocket change. Vrei servicii de calitate? Asculta sfatul lui dromaderu!

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand, este de apreciat ca toata lumea incearca sa tina un standard ridicat al forumului prin informatii de calitate si filtrarea celor care apar suspicioase. Ca sa decida ce e bun si ce nu e bun pentru forum, cineva trebuie sa-si asume raspunderea chiar daca uneori pare o decizie dura (ca si cu copiii .....)

Acum cred ca singura greseala a lui @corixee este ca a intrat pe forum cu o postare denigratoare. Daca ar fi avut mai multa experienta (poate vrea sa contribuie de acum incolo) ar fi gasit topicul de care vorbeste @LiviaG si ar fi zis cateva vorbe acolo (http://www.romani-online.co.uk/forum/in ... i%20colete). Nu cred ca ar mai fi parut asa suspicios neffind nici prima care zice de acel cineva "de rau" si nici fiind cea ce care deschide un topic denigrator (noua fiind).

Ce zici Dac e Ok ca @corixee (daca mai vrea) sa puna experienta ei pe topicul de mai sus?

Zic asta pentru ca si eu am o problema cu serviciile oferite de firmele "low cost"(poate asta nici nu e asa low). Calitatea servciilor la standardele promisiunilor lor trebuie tinute ca si respectul pentru cel ce plateste, daca nu reusesc .... merita sa se afle.
    Cum zicea cineva, "persoana importanta nu spun cine", "daca e tradare sa fie tradare, dar sa stim si noi!"

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am spus-o de multe ori si o repet:
    Cand scopul unui utilizator este sa socializeze, sa se informeze si sa comunice, este ok.

Cand cineva isi face cont cu intentia vadita de a provoca "flame", de a denigra, de a "omori capra vecinului", atunci nu este binevenit.
    @corixee - nu esti nici prima si nici ultima care face lucrul acesta, a devenit un obicei in randul romanilor care stau pe net. Locul lor nu este aici. O sa intelegi asta cand o sa-ti faci TU un blog/site/forum si o sa vina altii sa iti explice ca ei au DREPTUL sa scrie pe blogul tau, apeland la "libera exprimare".

Facandu-l pe unul din administratorii site-ului "comunist" si asociindu-l cu o afacere care nu iti place pentru ca NU ITI CONVIN regulile, n-o sa-ti atragi simpatii.

Sincer, nu imi pasa de nenea ala de care vorbesti si nici de afacerea lui. Ma deranjeaza comportamentul TIPIC in care te incadrezi:
    - faci cont si injuri pe cineva
    - cand postarea iti este stearsa, faci apel la "o tara libera" si la "libera exprimare"
    - cand intelegi ca nu este cazul incepi sa dai sfaturi despre "cum ar trebui sa fie forumul"
    - jignesti administratia si pleci

Mai sunt ca tine si o sa mai fie. Eu sunt pregatit pentru astfel de cazuri. Cand o sa iti convina regulile sau macar o sa le intelegi, mai discutam.

SFAT: fiind o tara libera, te invit sa intri intr-o biserica ortodoxa, sa iti scoti covorasul si sa incepi sa faci rugaciuni musulmane. Sau si mai bine, sa mergi intr-o moschee si sa iti faci cruci in timpul slujbei, scandand: IISUS, IISUS. Daca nu le ai cu religia, mergi pe stadion la un derby si striga numle echipei favorite in mijlocul galeriei adverse. N-o sa iti faca nimeni nimic, ca esti intr-o tara libera si ai DREPTUL la libera exprimare

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pai cum frate, dormeai cand trebuia sa vina agentu la tine?!?!?!?!? -wow- -wow- -wow- -wow-

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @corixee

Faci prea mult zgomot pentru nimic. Ti s-a explicat extrem de clar cum stau lucrurile. Dan are dreptate: user nou, primul post, direct pe o companie (?!) cu recenzie proasta. Dan nu este de condamnat cu nimic. Nu si-a facut decat datoria.

In alta ordine: Fara a vrea sa te jignesc cu ceva, daca citeai forumul nostru puteai afla o multime de informatii pe subiect. Nu intereseaza pe nimeni o referinta, mai ales proasta, la o companie necunoscuta. Daca ne intrebai pe noi, iti recomandam sa folosesti o firma deja verficata de noi, sau pe altcineva consacrat. Noi stim ce avem de facut cand trimitem ceva in Romania. E ca si cum ai face un review serviciilor unui camatar. Nu ne intereseaza. Noi apelam la banca. Ma intelegi?

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dupa ce am citit posturile sterse am ajuns si eu la concluzia lui Albea. Cei cu IQ format din 2 cifre nu ar trebui sa fie lasati sa ia decizii. E de bun simt. Apar tot felul de ciudati care se cred altceva decat sunt.

@corixee - o singura abatere si ne parasesti. Sincer, nu are rost. Sunt probleme de incompatibilitate. Tu esti cu scandalurile, noi nu.
    ------

nu te mai zbate ca un peste pe uscat. Ti-am explicat conditiile in care puteai face un review. Ce ai facut tu se numeste review doar daca luam standardele spargatorilor de seminte din spatele blocului.

Share This Page